Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.06.2010, 13:48:53
catalin755 catalin755 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Exclamation Lupta pasiva vs. lupta activa

Bun gasit! Am cateva nelamuriri... La slujbele bisericesti ni se spune sa luptam contra raului prin rugaciune pentru ca Dumnezeu sa ne apere de rau si sa ne calauzeasca pe un drum bun. Ok. Toate bune si frumoase pana aici. Insa as avea o intrebare pentru biserica si preoti. De ce nu se pune niciodata problema ca noi trebuie sa luptam activ contra raului? De ce nu se spune niciodata sa ne zbatem pentru desfiintarea banilor, sa refuzam masoneria si alte organizatii ascunse care conduc lumea? De ce nu se vorbeste in biserica nimic despre masoni, illuminati? Ca stim bine toti cine sunt si ce fac...De ce nu se spune de instrumentele de manipulare si indobitocire a oamenilor si nu ia biserica masuri contra acestor metode diabolice impuse lumii? Daca tot sunt preotii indrumatorii spirituali ai nostri. Caci presupunand ca biserica reprezinta latura spirituala a societatii ar trebui sa dea sfaturi si sa actioneze prima. Asta in cazul in care pretindem ca suntem fiinte spirituale. De ce nu sunt oamenii invatati sa refuze activ, nu doar ca idee raul si uneltele lui (banii, justitia corupta, guvernanti pe post de marionete ale altor sefi "din umbra" de ai lor, politie in slujba banilor si spagii, si asa mai departe)? Ce cauta biserica in parlament? Hristos a intrat in parlamentul israelian cand a venit pe pamant? Care sunt rezultatele faptelor, nu vorbelor in lupta activa contra raului? Ca de rugaciuni e podu' plin. Ele sunt de folos insa ma cam indoiesc ca este normal sa asteptam pe cineva sau pe Dumnezeu sa vina sa ne salveze din haosul in care se afla societatea lui 2010. Sau mai exact sa asteptam pe cineva sa vina sa faca ordine in bucataria noastra. Stim bine cu totii de noua ordine mondiala. Ce trebuie sa se intample ca acest rau sa nu se manifeste? Nu suntem capabili sa hotaram ce e bine si ce e rau? Daca stim ca tot ce se intampla in lume este rau, atunci unde se regaseste lupta noastra activa contra acestui rau? Trebuie sa vina cineva sa ne scape si sa ne mane de la spate, ca pe vite? Cand se va trezi omenirea? Cand vor fi indrumatori spirituali care sa ne arate raul, insa sa nu fie si ei slujitori ai lui si sa lupte la propriu, alaturi de oameni pentru inlaturarea raului? Si nu ma refer la o lupta in sensul violent al cuvantului. Caci Hristos nu a luptat cu tunul sau cu vorbe goale, ci cu fapta impotriva raului. O solutie contra acestui rau ar putea foarte bine sa fie refuzul. Este foarte pasnica, zic eu. Refuzul oamenilor de a avea bani, de a fi sclavii banilor sau oamenilor cu bani, sefi de stat, guverne, valori fara valoare, interese politice, de a plati taxe si impozite, etc. Dorinta sa fie pentru evolutie din toate punctele de vedere. O evolutie in sens constructiv, nu distructiv. Apoi... In nenumarate biserici am vazut cutia milei, cum i se spune, langa icoane. Va intreb pe voi, cei care asistati la slujbe. E normala ideea de ban langa Dumnezeu? Va reamintesc ca printre alte interese politice ale evreilor, Hristos a mai fost vandut pentru 30 de arginti. Vi se pare normal sa pupati icoana cu hartia de 1 leu in mana? Vi se pare normal ca in Vinerea Mare, cand omul, inainte de a trece pe sub Epitaf, sa stea sa se scotoceasca prin buzunare si posete sa gaseasca bani pentru cutia milei, in loc sa fie cu gandul ca Dumnezeu a murit pentru noi? Vi se pare firesc ca la nici un minut dupa terminarea slujbei preotul sa stea in fata altarului unde a oficiat slujba si sa povesteasca despre cei 2% din salariul oamenilor ce ar putea fi donati bisericii sau despre alte hartii de contabilitate? Si cu haina preoteasca pe el...!? Oare cat de mult s-a denaturat imaginea Divinitatii? Cand intreb un om de ce pune bani la cutia milei spune ca se gandeste sa il ierte si pe el Dumnezeu. Altul, sa aiba biserica sa isi faca ce are de facut. Oare mantuirea se da pe bani? Nu imi amintesc sa fi spus Iisus ca mantuirea e de vanzare. Ma adresez voua, celor care mergeti la biserica. Nu mai ingaduiti sa se puna banii langa icoane, nu mai lasati preotii sa vorbeasca despre bani la 10 centimetri de altar. Trebuie ca ce e sfant, sa ramana sfant si ce e murdar, sa ramana murdar. Nu uitati ca Iisus a scos afara pe targoveti si cei cu tarabe cand a intrat in Ierusalim. Deci nici El nu suporta banii. Doriti sa faceti ce nu Ii place? Va asumati raspunderea asta? Ganditi-va doar atat... O sa dati cu ochii de EL si sa nu regretati ca pentru o idee, un principiu omenesc o sa vi se intoarca spatele. Si o ultima intrebare. A cui e biserica zilelor noastre? A lui Dumnezeu sau a altcuiva?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.06.2010, 14:03:04
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Te inteleg si intr-o oarecare masura iti dau dreptate si inteleg de unde iti vine supararea. La fel de indignata ma fost si eu si ce am facut?am mers la alta biserica si la alta,pana am gasit ce am cautat. Si am gasit. Nu una ci mai multe. Am gasit o biserica unde nu vad bani nicaieri...doar la sfarsitul slujbei apare o cutie,cutia milei in care oamenii pun bani acolo. Si parintele a spus doar o singura data ca are nevoie de banii din cutia aia pt a plati chiria bisericii{1200lire pe luna}. Si asta nu e singura biserica care o stiu asa. In tara stiu cel putin 3 biserici in jurul orasului unde am crescut unde preotii nu pretind bani pt nimic...dai pomelni pt 40 zile ...1 an fara nici un leu{dar cand ai bani si stii ca banii aia provin din mila lui Dumnezeu pe care si-a revarsat-o asupra noastra nu te lasa inima sa nu dai nimic si atunci pui suma corespunzatoare cat crezi u ca se da pt un pomelnic in cutia milei}.

Am vazut in schimb si reversul monezii unde oamenii pun bani peste tot...pana si cand scoate parintele Sf.Evanghelia spre inchinare, oamenii se inchina si pun bani...nu inteleg de ce dar probabil e mai mult un fel de fala sa vada restul ca eu dau...alt fel nu imi explic. Dc ai de dat ceva dai in liniste sa nu vada nimeni cat si ce dai. Si altii pun bani pe la icoane de rusine...sa nu vorbeasca lumea si ca asa se face. Si de aici auzi...nu ma duc la biserica ca nu am bani!

Cauta pana gasesti linistea.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.06.2010, 14:11:40
catalin755 catalin755 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianadi Vezi mesajul
Te inteleg si intr-o oarecare masura iti dau dreptate si inteleg de unde iti vine supararea. La fel de indignata ma fost si eu si ce am facut?am mers la alta biserica si la alta,pana am gasit ce am cautat. Si am gasit. Nu una ci mai multe. Am gasit o biserica unde nu vad bani nicaieri...doar la sfarsitul slujbei apare o cutie,cutia milei in care oamenii pun bani acolo. Si parintele a spus doar o singura data ca are nevoie de banii din cutia aia pt a plati chiria bisericii{1200lire pe luna}. Si asta nu e singura biserica care o stiu asa. In tara stiu cel putin 3 biserici in jurul orasului unde am crescut unde preotii nu pretind bani pt nimic...dai pomelni pt 40 zile ...1 an fara nici un leu{dar cand ai bani si stii ca banii aia provin din mila lui Dumnezeu pe care si-a revarsat-o asupra noastra nu te lasa inima sa nu dai nimic si atunci pui suma corespunzatoare cat crezi u ca se da pt un pomelnic in cutia milei}.
Dar despre neinformarea oamenilor asupra nenorocirilor care se intampla? Despre faptul ca in nici o biserica sau manastire nu se spune nimic despre ce am scris la inceputul mesajului, ce zici? Imi amintesc ca acum 2 ani, cand a venit popa sa sfinteasca casa, zice el, m-a intrebat daca am si pentru biserica sa dau ceva. Si cand l-am intrebat daca e slujitorul Domnului sau angajat la S.C. Biserica S.R.L. a iesit bombanind. Pai daca biserica e saraca, atunci oamenii de rand cum sunt? Si apoi, stiam ca biserica e scutita de impozite. sunt o gramada de site-uri unde se spune despre asta.
__________________
Traieste degeaba sau mori pentru ceva...

Last edited by catalin755; 28.06.2010 at 14:17:05.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.06.2010, 14:17:49
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Biserica traieste din donatiile credinciosilor.Nu trebuie sa fim zgarciti cu Biserica ci cu patimile noastre.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.06.2010, 14:25:06
catalin755 catalin755 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Biserica traieste din donatiile credinciosilor.Nu trebuie sa fim zgarciti cu Biserica ci cu patimile noastre.
Sigur Daniele, frate... Teorie si filozofie gasim pe toate drumurile, insa vezi tu... faptele sunt altfel. Si apoi eu nu numai de banii donati bisericii am vorbit. Si nu am spus ca sunt contra acestei actiuni. Am vorbit de cu totul altceva. Cumplita confuzie intre ban si Divin. Insa vad ca nu are nimeni nimic de spus despre ceea ce e scris in prima parte a mesajului, legat de rolul bisericii vis-a-vis de desfiintarea banilor, de masoni si papusile lor cu diferite nume (sefi de stat, guverne, firme mondiale, FMI, UE, NATO, manipulare prin intermediul TV si radio, etc).
__________________
Traieste degeaba sau mori pentru ceva...

Last edited by catalin755; 28.06.2010 at 14:28:11.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.06.2010, 14:30:45
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Daca critici Biserica esti ori la inceput,ori pe o cale gresita.Lupta pentru Dumnezeu este lupta cu propriile pacate,nu lupta cu sistemul,cu Cezarul.Dupa cum stii,preotii nu au voie sa se angajeze politic.Imparatia cerurilor nu este din lumea aceasta,si lupta noastra nu este una sociala,ci duhovniceasca.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.06.2010, 14:34:50
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin755 Vezi mesajul
Sigur Daniele, frate... Teorie si filozofie gasim pe toate drumurile, insa vezi tu... faptele sunt altfel. Si apoi eu nu numai de banii donati bisericii am vorbit. Si nu am spus ca sunt contra acestei actiuni. Am vorbit de cu totul altceva. Cumplita confuzie intre ban si Divin. Insa vad ca nu are nimeni nimic de spus despre ceea ce e scris in prima parte a mesajului, legat de rolul bisericii vis-a-vis de desfiintarea banilor, de masoni si papusile lor cu diferite nume (sefi de stat, guverne, firme mondiale, FMI, UE, NATO, manipulare prin intermediul TV si radio, etc).
Cumplita confuzie intre ban si divin este facuta cred doar de cei care nu au o viata in biserica. Este o confuzie a celor care stau pe gard si se uita si nu inteleg nimic. Pentru ca daca ai fi participat si ai fi fost cu urechile ciulite la ce se intampla in biserica, la slujbe si la predici, nu ai mai fi avut parerile astea.

Lupta activa dar fara Liturghie, rugaciune, post, spovedanie si Impartasire nu exista. Sau exista dar nu are nici o treaba cu biserica. Si toate lucrurile bolduite de mine nu sunt filozofice, ci cat se poate de concrete.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.06.2010, 14:52:00
catalin755 catalin755 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Daca critici Biserica esti ori la inceput,ori pe o cale gresita.Lupta pentru Dumnezeu este lupta cu propriile pacate,nu lupta cu sistemul,cu Cezarul.Dupa cum stii,preotii nu au voie sa se angajeze politic.Imparatia cerurilor nu este din lumea aceasta,si lupta noastra nu este una sociala,ci duhovniceasca.
Pai Hristos era la inceput sau pe o cale gresita atunci cand critica preotii si arhiereii vremii respective? Nu ma consider Hristos si nici sfant. Sunt un om al acestei societati si atat. Sau biserica e scutita de critici? Pe urma... Te-as ruga sa definesti pacatul. Apoi daca sistemul e putred si corupt si nenorocit cine ne obliga pe noi, oamenii, sa il acceptam. Acum 2000 de ani erau niste principii si conceptii la un anumit nivel, draga Daniele. Intre timp unii au mai incercat sa vada si altfel lucrurile si sa respinga cand ceva nu e bun, nu sa accepte niste dogme asa, orbeste. Oare asta sperie pe unii? Cat despre social si duhovnicesc... Trupul traieste fara suflet? Oare actiunile carnii nu au nici un fel de influente, nici un fel de repercusiuni asupra sufletului?
__________________
Traieste degeaba sau mori pentru ceva...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.06.2010, 14:54:10
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Tocmai ca Hristos nu a luptat impotriva sistemului.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.06.2010, 15:09:11
catalin755 catalin755 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Cumplita confuzie intre ban si divin este facuta cred doar de cei care nu au o viata in biserica. Este o confuzie a celor care stau pe gard si se uita si nu inteleg nimic. Pentru ca daca ai fi participat si ai fi fost cu urechile ciulite la ce se intampla in biserica, la slujbe si la predici, nu ai mai fi avut parerile astea.
La biserica am fost des. Si nu doar ca sa fac prezenta. Insa unele manifestari m-au distantat. Asta nu inseamna ca am devenit ateu sau ca discreditez biserica. Ba chiar imi plac slujbele.

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Lupta activa dar fara Liturghie, rugaciune, post, spovedanie si Impartasire nu exista. Sau exista dar nu are nici o treaba cu biserica. Si toate lucrurile bolduite de mine nu sunt filozofice, ci cat se poate de concrete.
Eu vorbesc de realitatea crunta. Ii poti spune unui batran care nu are 50 de bani sa isi cumpere o paine si il doare stomacul de foame du-te si te roaga si tine post si te spovedeste? Pai el abia se tine pe picioare de foame... El se va ruga, desigur, dar ii trebuie si ceva care sa-i rezolve problema. Daca iti e greata din cauza bauturii ce faci? Bei lamaie ca sa nu iti mai fie greata sau te lasi de bautura? Daca sistemul asta mondial e prost atunci ce faci? Il refuzi sau te complaci tragandu-ti o perdea de rigaciuni asupra stomacului infometat, facturilor imposibil de platit, hainelor uzate ale copiilor si asa mai departe. O sa spuna multi ca sunt contra lucrurilor sfinte. Deloc. Insa trebuie sa nu amestecam una cu alta si mai ales sa nu folosim lucrurile sfinte pe post de masca in fata realitatii imposibil de rezolvat.
__________________
Traieste degeaba sau mori pentru ceva...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lupta cu patimile myself00 Generalitati 0 20.08.2012 14:15:48
Lupta grea tigerAvalo9 Generalitati 71 16.08.2011 22:22:54
Lupta cu ecumenismul e lupta cu dracul spre_rasarit Generalitati 106 12.04.2011 22:13:50
Lupta noastra Florin-Ionut Pocainta 21 28.10.2010 22:22:07
lupta cu gandurile consuela Generalitati 81 28.09.2009 17:42:13