Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #561  
Vechi 15.09.2010, 22:38:45
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Ideea ca sexul ar fi diavolescsau pacatos in sine a fost condamnata pana si de sinoade.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
  #562  
Vechi 15.09.2010, 23:05:19
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Daca extragem din ceea ce se numeste dragoste sexul, atunci avem un pacat. Este ca atunci cand cei doi nu se mai iubesc , din pricini demonice, dar continua sa faca sex..

Preotii s-au ...... in masa. La capitolul copii sunt varza ca si ceilalti oameni. Au 1 sau 2 copii..Aici imi aduc aminte de intrebarea pusa de Arsenie Boca acestor oameni: " Dar cu restul ce-ai facut ?"

Asta-i pacatul capital al neamului romanesc: ferirea de copii si avortul ! Si pt ca asta vrem, asta avem, pe langa faptul ca suntem oropsiti de toti .....
  #563  
Vechi 16.09.2010, 18:01:15
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un mirean Vezi mesajul
Eu cred ca insasi asocierea acestor termeni,de sex si mantuire e cam fortata...E o diferenta prea mare intre cele doua cuvinte si nu cred ca ai facut bine ca ti-ai permis sa asociezi un cuvant sfant,inaltator si binecuvantat de insusi Hristos Domnul cu un cuvant lumesc, degradant,hulitor si diavolesc....Din aceasta cauza nici nu comentez mai mult postarea...Doamne-ajuta
Cuvântul sex are o rădăcină lingvistică ...păcătoasă. El provine din latina medievală desemnând porunca a șasea din Decalog, Să nu desfrânezi. În latină șase se spune sex iar în semnificația originală prin sex se înțelegea desfrânarea, sensul schimbându-se mai apoi în cel(e) actual. (Nu căutați în dicționarele etimologice că acolo veți găsi explicații false, fie din necunoaștere fie din dorința de a nu incrimina sexul.)


Dacă s-ar folosi în română termenul de împreunare nu ar mai suna așa vinovat și nepotrivit cum sună sex.


E interesant că utilizarea acestui cuvânt, sex, dezvăluie intențiile necurate ale unora. Cei care se împreunează din dorința de plăcere și nu de unire mistică (adică cei mai mulți) recunosc fără să vrea păcatul lor prin aceea că folosesc cuvântul sex când se referă la relațiile lor trupești. Într-adevăr, sensul lui sex e de împreunare animalică, de dragul plăcerii. În cadrul căsătoriei nu are ce căuta sexul, care e în afara sensului duhovnicesc al ei (al căsătoriei). În căsătoria creștină, relațiile trupești nu sunt sex ci liturghie.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
  #564  
Vechi 16.09.2010, 19:26:44
Eugeniu23 Eugeniu23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit Solutia e simpla

Solutia e intotdeauna simpla: Mai bine un pacat mai mic decat un pacat mai mare, si Cand lucrurile nu sunt clare primeaza iubirea de oameni.
Restul e pierdere de timp facandu-ne iluzia, sau vrand sa credem, ca traim intr-o lume ideala. Realitatea e mult prea complexa ca sa masori la toti cu aceeasi masura.

Last edited by Eugeniu23; 16.09.2010 at 19:35:00.
  #565  
Vechi 21.09.2010, 22:24:50
felicitas's Avatar
felicitas felicitas is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Cuvântul sex are o rădăcină lingvistică ...păcătoasă. El provine din latina medievală desemnând porunca a șasea din Decalog, Să nu desfrânezi. În latină șase se spune sex iar în semnificația originală prin sex se înțelegea desfrânarea, sensul schimbându-se mai apoi în cel(e) actual. (Nu căutați în dicționarele etimologice că acolo veți găsi explicații false, fie din necunoaștere fie din dorința de a nu incrimina sexul.)


Dacă s-ar folosi în română termenul de împreunare nu ar mai suna așa vinovat și nepotrivit cum sună sex.


E interesant că utilizarea acestui cuvânt, sex, dezvăluie intențiile necurate ale unora. Cei care se împreunează din dorința de plăcere și nu de unire mistică (adică cei mai mulți) recunosc fără să vrea păcatul lor prin aceea că folosesc cuvântul sex când se referă la relațiile lor trupești. Într-adevăr, sensul lui sex e de împreunare animalică, de dragul plăcerii. În cadrul căsătoriei nu are ce căuta sexul, care e în afara sensului duhovnicesc al ei (al căsătoriei). În căsătoria creștină, relațiile trupești nu sunt sex ci liturghie.
Asta e pura teorie, din pacate viata nu e o teorie, eu m-am rugat o viata intreaga incat am ajuns sa sufar enorm, tocmai datorita acestor teorii, pana la urma nu prea cred ca se mai tine cont daca persoana respectiva este sau nu credincioasa, exemplu destul de concret, e din experienta mea, fostul meu prieten s-a casatorit cu altcineva si el chiar nu era o persoana credincioasa, dupa 2ani de cand s-a despartit de mine, iar eu am ramas cu rugaciunile mele..... Pana la urma ce se poate deduce de aici? Cine a contat a mai mult sau ce anume are importanta pana la urma? Rugaciunea?
  #566  
Vechi 21.09.2010, 22:30:23
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de felicitas Vezi mesajul
Asta e pura teorie, din pacate viata nu e o teorie, eu m-am rugat o viata intreaga incat am ajuns sa sufar enorm, tocmai datorita acestor teorii, pana la urma nu prea cred ca se mai tine cont daca persoana respectiva este sau nu credincioasa, exemplu destul de concret, e din experienta mea, fostul meu prieten s-a casatorit cu altcineva si el chiar nu era o persoana credincioasa, dupa 2ani de cand s-a despartit de mine, iar eu am ramas cu rugaciunile mele..... Pana la urma ce se poate deduce de aici? Cine a contat a mai mult sau ce anume are importanta pana la urma? Rugaciunea?

Crezi ca este usoara casatoria cu un necredincios?
Si pe langa toate problemele pe care pot sa le concepi: cu postul, rugaciunea, infranarea trupeasca mersul la biserica (foarte greu in timpul saptamanii aproape imposibil), prezenta icoanelor in casa (de candele nu se pune pb, inca) etc.. adevaratele probleme apar cand cresc copiii si un parinte trage intr-o parte, altul in alta parte..
  #567  
Vechi 29.09.2010, 23:18:25
un mirean un mirean is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 37
Implicit raspuns

Citat:
În prealabil postat de felicitas Vezi mesajul
Asta e pura teorie, din pacate viata nu e o teorie, eu m-am rugat o viata intreaga incat am ajuns sa sufar enorm, tocmai datorita acestor teorii, pana la urma nu prea cred ca se mai tine cont daca persoana respectiva este sau nu credincioasa, exemplu destul de concret, e din experienta mea, fostul meu prieten s-a casatorit cu altcineva si el chiar nu era o persoana credincioasa, dupa 2ani de cand s-a despartit de mine, iar eu am ramas cu rugaciunile mele..... Pana la urma ce se poate deduce de aici? Cine a contat a mai mult sau ce anume are importanta pana la urma? Rugaciunea?
Daca te rogi cu gandul la ce face fostul tau prieten cu nevasta-sa ,nu inseamna ca te rogi...Iar a spune ca rugaciunea nu te-a ajutat sau daca te indoiesti de puterea rugaciunii inseamna ca viata ta este o "teorie",iar teoria trebuie pusa in practica,iar atunci cand iti vei pune practic(la propriu) viata ta in slujba lui Dumnezeu atunci vei simti cu adevarat puterea rugaciunii...Seamana in sufletul tau cuvintele "Fie Doamne voia Ta",adica lasa in seama lui Hristos totul,posteste,roaga-te pentru prietenul si pentru sotia lui,cauta-ti un duhovnic cu care sa tii o legatura permanenta,fa ascultare de el,desprinde-te de cele lumesti si cauta cele ceresti,mergi la Sf.Maslu si la Sf.Liturghie in fiecare duminica si la sarbatori si sfintiri,sfinteste-te pe tine si viata ta si o sa vezi ca roadele nu vor intarzia sa apara...Nu trai duplicitar ,ancorata in lume,nu urmari ce face "fostul" cu "actuala",nu contabiliza pacatele si defectele celorlalti si gandeste-te intotdeauna ca mai mare lucru este sa "ramai cu rugaciunile tale" decat sa ramai cu pacatele tale.Amin Aleluia!
  #568  
Vechi 30.09.2010, 08:29:00
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ideea ca sexul ar fi diavolescsau pacatos in sine a fost condamnata pana si de sinoade.
este vorba de activitatea sexuala normala (fireasca) evident.
(desfranarea, perversiunile sunt condamndate).
  #569  
Vechi 30.09.2010, 10:23:19
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Dacă s-ar folosi în română termenul de împreunare nu ar mai suna așa vinovat și nepotrivit cum sună sex.
Ti se pare ca impreunare este mai putin vulgar decat sex? Sau mai putin pacatos?
  #570  
Vechi 30.09.2010, 10:40:51
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Despre egoismul meu de a nu vrea copii, zica lumea ce-o vrea, eu nu-l vad egoism, ba din contra...
Stiu ca interventia este ireversibila, dar hotararea de a nu avea copii nu se va schimba.
''Face-ti pentru ceilalti ceea ce a-ti vrea ca ei sa faca pentru voi''. Gandeste-te la cea de langa tine si fa-o pentru ea si pentru El...daca nu o faci pentru tine.Chiar de ar fi probleme de sanatate,de exemplu, totul poate fi tratat (cu ajutorul doctorului si al lui Dumnezeu) pentru a putea avea copii sanatosi...

Last edited by Ana-Maria N; 06.10.2010 at 20:03:01.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Sexul fara casatorie filipstefan Intrebari utilizatori 1 19.08.2011 22:13:55
Sexul dupa casatorie Florin-Ionut Generalitati 85 01.08.2008 14:43:05