Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 03.10.2011, 11:36:00
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
subscriu.
Intradevar un articol bun.un punct de vedere ortodox.
MULTUMIM, Adrian.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #82  
Vechi 03.10.2011, 12:22:49
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Bineinteles ca sunt o povara, sunt o piatra de moara pe care parintii o poarta in spate. Asta e realitatea. Ca unii aleg cu placere sa care asa ceva in spinare e cu totul si cu totul alta poveste.

Eu sunt de parere ca doi oameni se pot uni fara o hartie care sa ateste acest lucru. Nu am o parere proasta despre vreun sex, ci despre casatorie ca institutie. Aduce, in opinia mea, doar neajunsuri. Dar asta n-are legatura cu discutia de fata.

Serios? Da' cine esti tu, Judge Dredd?

Temeiul unei familii crestine, probabil. Eu nu sunt crestin si nu vreau sa ma inmultesc. Vreau, de fapt, sa-mi satisfac cat mai multe pofte cu putinta in viata asta. Si nimic nu ma poate opri, pentru ca sunt stapan pe trupul meu si pe mintea mea.
Eu iti doresc sa-ti implinesti toate poftele....
Casatoria nu e o institutie poate doar dupa parerea ta. Sau tu consideri un act pe care scrie certificat de casatorie o institutie?
Cand doi oameni se iubesc si au sentimente unul fata de celalalt ce ti se pare anormal ca ei sa se casatoreasca?
Ma intreb si eu oare cum se poate trai pe lumea asta gandindu-te doar la tine. Sa nu-ti pese de nimeni din jurul tau si sa faci totul doar pentru a-ti atinge dorintele personale.
Un om care e asa in interior e gol. Sa ne fereasca Dumnezeu de asemenea oameni.
Stapan pe trupul si mintea ta??? Ce gluma buna....
Ia intra mata' intr-un spital si spune-le bolnavilor de acolo sa se autosugestioneze ca sa plece boala din trupul lor. Ca doar de ei depinde sa fie sanatosi nu?
Reply With Quote
  #83  
Vechi 03.10.2011, 12:43:50
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Intradevar un articol bun.un punct de vedere ortodox.
MULTUMIM, Adrian.
Si eu subscriu.

Problemele apar pentru ca oricat am incerca noi sa cantarim lucrurile, gandim tot pe termen scurt. Nu incercam sa privim din perspectiva vesniciei, a vietii intru Dumnezeu la care suntem chemati.

Dar cea mai mare problema o cosntituie racirea dragostei, precum ne arata aceasta pilda:

Demult, o mama avea opt copii, pe care ii hranea si-i imbraca din sudoarea fetei sale. Cineva a intrebat-o: "Cum reusesti, cum te descurci sa ingrijesti si sa hranesti opt copii?" Si mama, uitandu-se cu drag la ei, a raspuns: "Ii iubesc din adancul inimii mele". Altcineva a intrebat-o: "Cati copii zici ca imbraci si hranesti?" Si ea raspunse: "Domnule, daca-i iubesc, nu-i mai numar!".
Reply With Quote
  #84  
Vechi 03.10.2011, 13:14:31
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cei care pun multe intrebari dovedesc lipsa credintei in Providenta lui Dumnezeu. Articolul de astazi chiar asta subliniaza, providenta lui Dumnezeu, fara sa cadem in extrema unei iresponsabilitati.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 03.10.2011, 13:37:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
In acest caz, incorect. Cand mi-am exprimat eu dorinta sa ucid alti oameni si unde am i-am numit pe crestini "prosti"?
Tu personal poate nu, dar tovarasii tai..
Putem generaliza daca vrei, tu o faci.

Chiar nu inteleg ce cauti pe topicul asta, persoana care a pus intrebarea nu cred ca este atee, de ce ar vrea raspunsuri de la un ateu?

Valabil si pentru ceilalti (atei).

Last edited by AlinB; 03.10.2011 at 13:39:51.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 03.10.2011, 13:38:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Veronica Ban Vezi mesajul
Am o fetita de 8 ani si un salariul de 500 roni, sotul meu si tatal copilului meu ne-a parasit acum 2 ani, ma ajuta tatal meu cat poate...am avut momente grele si situatii limita, dar nu-mi pot imagina nici o clipa viata fara fetita mea minunata si cu timpul am invatat sa nu ma mai sperii si sa nu ma plang pentru ci sa accept ce mi se da sa traiesc, sa ma bucur de ceea ce am si sa multumesc :)
Nu as mai face al doilea copil in situatia asta si chiar daca sunt abstinenta de 2 ani am si un sterilet de cand am nascut si totusi consider ac macar un copilas ar trebui sa avem fiecare dintre noi ...
Ma consider binecuvantata si ii multumesc domnului in fiecare zi pentru ca mi-a daruit acest copil.
Ban de la "banned"?

Adica, nici n-a ajuns pe lume bine primul copil si hop, sterilet?
Intr-adevar, trebuie sa iubiti mult copiii..
Reply With Quote
  #87  
Vechi 03.10.2011, 13:52:04
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ban de la "banned"?

Adica, nici n-a ajuns pe lume bine primul copil si hop, sterilet?
Intr-adevar, trebuie sa iubiti mult copiii..
Sa incercam sa vedem barna din ochiul nostru si nu paiul din ochiul fratelui! Suntem noi in masura sa determinam cat iubeste, sau nu, unul sau altul?
Alta cred ca a fost intentia ei: aceea de a dovedi ca se poate creste un copil chiar si cu 500 ron.
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)

Last edited by Ana-Maria N; 03.10.2011 at 20:52:49.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 03.10.2011, 14:08:22
Calin21's Avatar
Calin21 Calin21 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

ca un sfat per total v-as recomanda sa cititi cartea "Ridicarea casatoriei la rang de taina" de Arsenie Boca... cred ca multi s-ar trezi daca i-ar citi minunata lucrare a parintelui.
__________________
Sa aveti catre Dumnezeu inima de fiu, catre voi minte de judecator si catre aproapele inima de mama.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 03.10.2011, 14:59:17
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tu personal poate nu, dar tovarasii tai..
Putem generaliza daca vrei, tu o faci.

Chiar nu inteleg ce cauti pe topicul asta, persoana care a pus intrebarea nu cred ca este atee, de ce ar vrea raspunsuri de la un ateu?

Valabil si pentru ceilalti (atei).
Am spus ca el e un exemplu de fanatism religios, nu ca toti crestinii sunt fanatici sau ca toti gandesc in acelasi mod criminal ca el. Unde e generalizarea?
Reply With Quote
  #90  
Vechi 03.10.2011, 15:05:22
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

copii?...oameni buni uitati-va ce e afara...ce vremuri sunt....in aceasta societate nepasatoare.....poate intr-o tara ca germania as face copil...acolo statul se implica...mai mult....la noi e chin....si sunt multe tentatii....copii pot aluneca catre multe chestii neplacute....e dificil cu copil....cand nu este perspectiva..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
Gratia sfintitoare si gratiile actuale Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 50 21.07.2013 20:41:59
Buletinele actuale au cip? Marcel_Ionut Generalitati 215 07.11.2012 21:23:02