Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.02.2024, 19:04:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Aproape toate grupurile pe care le-am vazut s-au destramat din cauza certurilor intre useri sau cu administratorul. Grupul respectiv era al lui Bogdan Mateciuc, cred ca tinea de Odaia de sus. Eu primeam mesajele pe mail, nu stiu cum am ajuns sa le primesc, la un moment dat un user devenise foarte agresiv, ajunsese sa il balacareasca si pe un preot. O multime de useri au inceput sa scrie ca vor sa se dezaboneze din cauza agresivitatii de pe grup, pana au mai ramas doar cativa. La un moment dat mi-am dat seama ca singurul user cu care avusesm o disputa pana atunci pe acest forum era chiar acel user, AlinB, ca acolo avea alt nume. La inceput eram in relatii bune, chiar vorbeam prin mesaje. Pe un alt forum a inceput sa se formeze un grup de useri mai agresivi, care ii ataca pe altii. Eu m-am retras de pe acel grup, din cauza agresivitatii. Dupa un timp am vazut ca forumul aproape se destramase, dupa ce acel grup ii alungase pe aproape toti userii care nu erau cu ei, s-au suparat ca unul din ei fusese restrictionat pentru comportament, asa ca au facut greva si au impus ca nimeni sa nu mai intre pe grup o saptamana.
Cam în cât timp s-a întâmplat toată treaba, eu remarc cel târziu că după 2010 s-au dus spre 0 forumurile, blogosfera, au mai fost mici pâlpâieli în sus.

Știi ce e culmea că anii de scădere a forumurilor și de golire a mănăstirilor de aspiranți coincide cu anii de criză crâncenă gestionată la rupere de PD-L când au șters-o milioane peste graniță în mod masiv.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca tie iti place o atmosfera agresiva si ti se pare normala, majoritatea oamenilor nu o agreaza. La fel cum iti place si agresivitatea si grobianismul lui Simion si a membrilor AUR.
Ce are a face una cu alta ?

George Simion a donat mult din salariu, arată-mi alt membru parlamentar din legislatura pe 2020 care a donat cel puțin cât el sau mai mult ?

AUR e singurul partid care a chemat corul Tronos la Parlament să colinde în Pandemie.

E singurul partid care investește în caravanele acelea medicale care ajung în zone unde a închis Boc spitale, chiar și unii primari s-au investigat acolo cu rudele lor că le era prea scump cu deplasare și alte analize.

E singurul partid care a dat operații de cataractă subvenționate, deși ordonator de credite pe bugetul de miliarde al României sunt partidele din majoritatea toxică PNL-PSD-UDMR.

Dacă stai să vezi numai ce e rău, Partidele Mari au presa, au instituțiile, controlează și procesul electoral și se duce un război INEGAL, ASIMETRIC cu jigodiile astea hoațe, care iau și pielea de pe noi pe taxe nesimțite și nu fac nimic și tu și alții veniți cu comentarii legate de STIL, de abordări.

Destul s-au ținut discursuri de gargară prin Parlament, s-au făcut campanii de prostire a alegătorilor de tipul mizeriei de campanie a lui Fritz, bătălia politică se duce împotriva unor scursuri ale societății care jefuiesc țara fără scrupule nu împotriva unor nobili spirituali, cu japițele aplici alte tactici.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 26.02.2024 at 19:27:30.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.02.2024, 18:56:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

[HTML=Iorest;676154]Cam în cât timp s-a întâmplat toată treaba, eu remarc cel târziu că după 2010 s-au dus spre 0 forumurile, blogosfera, au mai fost mici pâlpâieli în sus.

Știi ce e culmea că anii de scădere a forumurilor și de golire a mănăstirilor de aspiranți coincide cu anii de criză crâncenă gestionată la rupere de PD-L când au șters-o milioane peste graniță în mod masiv.[/html]
Pe toate grupurile cu care am avut tangenta s-a intamplat acelasi lucru, nu stiu ce grupuri ai vazut tu. E posibil sa fie si grupuri care nu au mai avut useri, eu vorbesc doar de grupurile pe care le cunosc. Tu nu ai observat si ca pe acest grup s-a intamplat acelasi lucru, intr-o perioada ceva mai lunga. Primul grup pe care am intrat a fost din intamplare, am inceput sa primesc referinte si am vazut ca era acolo parintele Nistea din Paris. La un moment dat am discutat cu domnia sa ceva si mi-a spus ca aceste forumuri sunt un mediu agresiv, el recomanda sa nu se stea pe ele. Pe acel forum, ca in toate pe care le-am vazut, a intrat un user agresiv, care a adunat cativa useri in jurul lui. Culmea e ca acel forum se mai desfiintase odata inainte, din cate am inteles tot din cauza certurilor. Acel grup a inceput sa ii atace pe cei mai slabi sau pe cei noi intrati. Eu (si alti useri) i-am tras atentia adminului ca o sa se duca de rapa forumul, pentru ca acel grup alunga membrii care erau mai demult si ii facea sa plece pe cei noi care intrau. Exact asta s-a intamplat dupa ce am plecat eu. Pe acest forumuri daca userii de baza pleaca si cei noi sunt alungati e sigura destramarea grupului.

Toate partidele au actiuni populiste, ca sa atraga voturi. Unii candidati dadeau plase cu produse. Tu nu ai observat agresivitatea lui Simion si a membrilor AUR? Cine a bagat-o in parlament pe Sosoaca? Asa au ajuns si nazistii la putere, partidele extremiste si agresive nu sunt niciodata o optiune, orice e mai bine decat ele.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.02.2024, 22:09:07
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acel grup a inceput sa ii atace pe cei mai slabi sau pe cei noi intrati. Eu (si alti useri) i-am tras atentia adminului ca o sa se duca de rapa forumul, pentru ca acel grup alunga membrii care erau mai demult si ii facea sa plece pe cei noi care intrau. Exact asta s-a intamplat dupa ce am plecat eu. Pe acest forumuri daca userii de baza pleaca si cei noi sunt alungati e sigura destramarea grupului.
Până la urmă pe mine nu m-a alungat nimeni, cine a vrut să rămână a rămas.
Avansul tehnologiei a distrus forumurile, au apărut alte platforme mai atractive.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Toate partidele au actiuni populiste, ca sa atraga voturi. Unii candidati dadeau plase cu produse.
Omule bun, doar Patriarhia Română a mai avut inițiativa cu campania Sănătate pentru Sate, chiar cred că sunt oameni deosebiți cei care au participat la Spitalul Mobil AUR și medicii și voluntarii - că nu reziști pe termen lung dacă nu ești dedicat oamenilor.

Aici nu e o plasă cu făină și o găleată cu PSD, sau alimente expirate cu steagul Uniunii Europene împărțite cu dispreț săracilor, aici se fac analize de sute de lei gratis și s-au făcut și operații de cataractă unor oameni care altfel nu ar fi ajuns și poate sunt abandonați și de rudele lor prin vreo văgăună de sat.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu nu ai observat agresivitatea lui Simion si a membrilor AUR? Cine a bagat-o in parlament pe Sosoaca? Asa au ajuns si nazistii la putere, partidele extremiste si agresive nu sunt niciodata o optiune, orice e mai bine decat ele.
Șoșoacă a intrat printr-o negociere cu partidul Neamul Românesc pe listele AUR, pe vremea aceea nu dădea semnalele astea, era doar o avocată care punea punctul pe I, nu știa nimeni ce trăsături de comportament avea și că nu e om de echipă.

Dacă ar fi avut curaj mai mulți să candideze pe listele AUR am fi avut parlamentari și mai buni, listele AUR din 2024, vor fi mult mai bune ca în 2020, clar și categoric, am văzut la Europarlamentare foarte mulți tineri antreprenori și oameni care au făcut câte ceva.

George Simion nu e agresiv fizic, dar e omul care a ajuns la o stare de lehamite față de hoții care ne-au condus.

Ți-am zis ce calități văd la el e tânăr, știe să organizeze, să coaguleze oameni în jurul lui, are disponibilitate la efort pe deplasări lungi, are un liceu bun absolvit și o Facultate bună.

Nu a împlinit 40 de ani și a ajuns liderul partidului momentului, a făcut și greșeli, dar multe greșeli le face din epuizare, și când e provocat, nu le face pentru că e un om pervers.

E un om familist și va avea și copii, nu ca împuțitul de Iliescu sau Iohannis care vor totul numai pentru ei și nu se mai satură.

Câte țări din Europa mai au un lider de partid care se duce spre 20% la 38 de ani ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 29.02.2024, 22:51:54
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Imi place caracterizarea lui Simion.
Ce stii despre sotia lui?

Trebuie analizata mai atent lipsa unui copil si motivul din spatele acestei decizii de a nu avea, daca asa au ales impreuna cu sotia.
Sper ca stii de ce intreb...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 29.02.2024, 23:02:18
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Imi place caracterizarea lui Simion.
Ce stii despre sotia lui?

Trebuie analizata mai atent lipsa unui copil si motivul din spatele acestei decizii de a nu avea, daca asa au ales impreuna cu sotia.
Sper ca stii de ce intreb...
George Simion o să aibă un băiat, zicea că vrea să aibă 5 copii și pe al cincilea le-a promis ÎPS Theodosie că îl va boteza

https://www.capital.ro/george-ilinca...tel-copil.html

Soția lui George Simion e o femeie care își urmează bărbatul și e discretă asta spune totul despre ea, nu e vreo Elena Ceaușescu cu atitudini dictatoriale, e dispusă la jertfa nașterii nu ca femeile nesimțite care nu nasc ca să nu se îngrașe și să li se deformeze corpul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 01.03.2024, 05:50:39
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
George Simion o să aibă un băiat, zicea că vrea să aibă 5 copii și pe al cincilea le-a promis ÎPS Theodosie că îl va boteza

https://www.capital.ro/george-ilinca...tel-copil.html

Soția lui George Simion e o femeie care își urmează bărbatul și e discretă asta spune totul despre ea, nu e vreo Elena Ceaușescu cu atitudini dictatoriale, e dispusă la jertfa nașterii nu ca femeile nesimțite care nu nasc ca să nu se îngrașe și să li se deformeze corpul.
Frumoasa ceremonia cu baloane.
Bravo!
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 01.03.2024, 07:15:41
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu nu ai observat agresivitatea lui Simion si a membrilor AUR? Cine a bagat-o in parlament pe Sosoaca? Asa au ajuns si nazistii la putere, partidele extremiste si agresive nu sunt niciodata o optiune, orice e mai bine decat ele.
Uite ce frumos vorbește George Simion despre Patriarhul Daniel și ÎPS Teodosie, când e întrebat la emisiunea Insider Politic de pe Prima tv:

https://youtu.be/-m5uodpogJg?t=2516
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 01.03.2024, 18:54:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Până la urmă pe mine nu m-a alungat nimeni, cine a vrut să rămână a rămas.
Avansul tehnologiei a distrus forumurile, au apărut alte platforme mai atractive.
In general e adevarat ce spui, cred ca lumea si-a pierdut interesul pentru forumuri. Eu ti-am dat exemple de pe forumurile pe care le-am cunoscut, cand inca aveau destui useri. In legatura cu tine, in primul rand, tu ai intrat pe forum in 2016, daca imi amintesc bine atunci deja plecasera multi useri. MihaiG, cel mai agresiv user, fusese exclus de doua sau trei ori de pe forum, revenind de fiecare data cu alt nickname. In al doilea rand, cine sa te alunge? Tu ai apreciezi pe userii agresivi si ai avut discutii cu useri pasnici, ca mine, care n-o sa te atace si jigneasca ca sa te faca sa te gandesti sa pleci de pe forum. In al treilea rand, pe tine nu te intereseaza ca e un mediu agresiv. Nu te adecteaza ca alti useri sunt jigniti sau atacati, atata timp cat nu ti se intampla tie.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
George Simion nu e agresiv fizic, dar e omul care a ajuns la o stare de lehamite față de hoții care ne-au condus.

Ți-am zis ce calități văd la el e tânăr, știe să organizeze, să coaguleze oameni în jurul lui, are disponibilitate la efort pe deplasări lungi, are un liceu bun absolvit și o Facultate bună.

Nu a împlinit 40 de ani și a ajuns liderul partidului momentului, a făcut și greșeli, dar multe greșeli le face din epuizare, și când e provocat, nu le face pentru că e un om pervers.

E un om familist și va avea și copii, nu ca împuțitul de Iliescu sau Iohannis care vor totul numai pentru ei și nu se mai satură.

Câte țări din Europa mai au un lider de partid care se duce spre 20% la 38 de ani ?
E surprinzator ce spui, tu ce parere crezi ca au unii rusi de Putin de are o mare sustinere? Stalin era extrem de popular in Rusia, desi omorase milioane de rusi. Iohannis e perceput ca foarte corect, desi si-a insusit pe nedrept niste case. Hitler avea o mare sustinere intre nemti. Toti acesti susatinatori alegeau sa vada doar partea buna si sa gaseasca scuze si ecplicatii pentru ce faceau rau. Nu trebuie sa il denigreze nimeni pe Simion, faptele lui il reprezinta. E un badaran lipsit de bun simt si buna crestere, nu foarte diferit de Sosoaca. Si legionarii erau cu credinta, iar cand au venit la putere au inceput teroarea. Pe Hitler l-au pus cancelar pentru ca au crezut ca e un partid prea extremist ca sa aiba o sustinere majoritara si il pot manevra. Imediar dupa ce a ajuns la putere i-a omorat sau inchis in lagare pe toti oponentii, intr-un an mai avea nicio opozitie.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.03.2024, 22:26:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In general e adevarat ce spui, cred ca lumea si-a pierdut interesul pentru forumuri.
Cred că și youtube-ul scade, partea de vloguri nu mai e ce a fost, doar muzica mai merge binișor și facebook-ul s-a dus în cap, aici a contribuit și cenzura globalistă dar și scandalurile cu furturi de date personale.

Să nu uităm că precursorul facebook e rețeaua Hi5 cine își mai aduce aminte de ea sau de Mirc chat ?
Deci toate vor ajunge vechi, chiar și instagramul sau tiktokul vor fi ruginituri peste niște ani.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu ti-am dat exemple de pe forumurile pe care le-am cunoscut, cand inca aveau destui useri. In legatura cu tine, in primul rand, tu ai intrat pe forum in 2016, daca imi amintesc bine atunci deja plecasera multi useri. MihaiG, cel mai agresiv user, fusese exclus de doua sau trei ori de pe forum, revenind de fiecare data cu alt nickname.
Am venit în 2016 dar eu eram pe internet mult mai vechi, pur și simplu nu mi-a trecut prin fața ochilor acest forum așa a fost să fie atunci.
Eu am avut internet și PC în casă de când au apărut în Ro pentiumurile alea vechituri.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In al doilea rand, cine sa te alunge? Tu ai apreciezi pe userii agresivi si ai avut discutii cu useri pasnici, ca mine, care n-o sa te atace si jigneasca ca sa te faca sa te gandesti sa pleci de pe forum. In al treilea rand, pe tine nu te intereseaza ca e un mediu agresiv. Nu te adecteaza ca alti useri sunt jigniti sau atacati, atata timp cat nu ti se intampla tie.
Și pe mine m-a mai contrat Alinache, dar îmi plăcea că avea haz în multe situații. Deși nu e bine să spui lucrurile bune pe care le face cineva, el după ce mai sărea calul, la o persoană știu sigur că și-a cerut scuze în privat, deci nu știi cum e omul în taină.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E surprinzator ce spui, tu ce parere crezi ca au unii rusi de Putin de are o mare sustinere? Stalin era extrem de popular in Rusia, desi omorase milioane de rusi.
Păi stai puțin Ștefan cel Mare a omorât uneltitori, uzurpatori și complotiști pt că el când era tânăr a scăpat prin minune Dumnezeiască să nu fie asasinat, tatăl său a fost ucis, după criteriile tale de azi, l-ai considera și pe el un criminal pentru că a rezolvat niște scursuri ale societății și niște agenți de influență ai turcilor sau ai establishmentului catolico-polonez care doreau să uzurpe tronul și să jupoaie cu taxe și cu impuneri de renunțare la credință pentru omul de rând.

Pe Putin nu-l susține lumea de drag, ci pt că un experiment capitalist în Rusia ar însemna ce s-a întâmplat la noi, distrugerea industriei, jocuri piramidale de tip Caritas care să devalizeze economiile, inflație, distrugerea infrastructurii feroviare, aeroportuare, navale, război interetnic în Cecenia.

Distrugerea capacităților de apărare, distrugerea infrastructurii școlare, sportive, cultural artistice, înstrăinarea resurselor, exodul populației, distrugerea satului și a agriculturii și zootehniei.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iohannis e perceput ca foarte corect, desi si-a insusit pe nedrept niste case. Hitler avea o mare sustinere intre nemti. Toti acesti susatinatori alegeau sa vada doar partea buna si sa gaseasca scuze si ecplicatii pentru ce faceau rau.
Iohannis e un hulpav care nu se mai satură, a blocat postul de inspector în Sibiu ca să aibă un post călduț, negociază acte de trădare și posibilă intrare a României în război ca și carne de tun pt un post la NATO.
Ne-a zdrobit pe toți cu luxul său nesimțit și cu călătoriile sale smintite când omul de rând sărăcește din cauza inflației și a taxelor galopante.

Acum dorește să îngroape democrația cu alegeri comasate ca să câștige tot ei și să mai fure 10 ani din viața românilor, deși Curtea Constituțională a zis clar în trecut că se amestecă temele și se încalcă dreptul celor care vor să candideze și la europarlamentare și la locale.

Moștenirea lui Iohannis e PNL - deci această mizerie trebuie să meargă spre soarta PNTCD-ului, acum sunt slabi și trebuie să-i lovim și să ridicăm AUR peste ei, să nu mai poată PNL să paraziteze eșicherul de dreapta al societății, pe care nu-l merită pentru că majoritatea sunt niște bugetari nenorociți sau îmbogățiți din devalizarea statului, nicidecum antreprenori.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu trebuie sa il denigreze nimeni pe Simion, faptele lui il reprezinta. E un badaran lipsit de bun simt si buna crestere, nu foarte diferit de Sosoaca.
George Simion e un om de mare jertfă și un băiat sufletist, s-a luptat cu hoții și cu tîlharii cu ei a fost mai dur, fiindcă nu are suficientă forță în Parlament să-i oprească.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si legionarii erau cu credinta, iar cand au venit la putere au inceput teroarea. Pe Hitler l-au pus cancelar pentru ca au crezut ca e un partid prea extremist ca sa aiba o sustinere majoritara si il pot manevra. Imediar dupa ce a ajuns la putere i-a omorat sau inchis in lagare pe toti oponentii, intr-un an mai avea nicio opozitie.
George Simion nu e violent fizic, nu are reflexe totalitare, vrea doar să facă țara bine, nu văd ce treabă are el cu legionarii când e acuzat că e prea apropiat de evrei.

Mai degrabă George Simion e cu tradițiile, cu partea istorică a României, cu lada de zestre, cu portul popular.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 01.03.2024 at 23:07:06.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 04.03.2024, 12:38:50
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
(...)
George Simion nu e agresiv fizic, dar e omul care a ajuns la o stare de lehamite față de hoții care ne-au condus.
(...)
„Lehamitea” lui Gică „Panaramă” este doar o chestie de actorie, de „parazitare”, așa cum a parazitat și încă parazitează și alte principii de tipul unionismului, naționalismului, conservatorismului și mai nou suveranismului, principii cu care el de fapt nu are nicio tangență reală, pentru el fiind doar niște mijloace de parvenire, de exploatare ilegitimă, prin care îi „escrochează” practic pe românii care au crezut și cred în acele principii. E un „țepar” de cea mai joasă speță, unul dintre cele mai abjecte personaje care a putut să apară pe scena „politică”. La el totul e o chestie de scenă, de imagine, o escrocherie „civico-politică” perpetuă, pentru ca el să „trăiască bine” și să creadă și el că „ar fi cineva”.

La fel, se zvîrcolea, se arunca pe jos și pe la Izvoru Mureșului, la universitatea de vară, unde îi mai și prostea inclusiv pe „basarabeni” cu falsul său unionism. Ulterior, după repetiția din 2019, în 2020 la fel a început să paraziteze tot mai multe subiecte, lucruri despre care scriseseră unii în presă, diverse nedreptăți, nemulțumiri etc., pentru ca ulterior să le arunce pe toate la gunoi, că el își atinsese scopul de parvenire ticăloșită, și mai nou să facă promisiuni care într-o țară normală l-ar fi scos instantaneu de pe scena politică și publică și care constituie clar, și a atras și AURul în principal în această primejdie, riscuri sau chiar amenințări la adresa securității naționale a românilor și României. Fapte prin care această „căpușă sinistră” de Simion dovedește foarte clar că el slujește altor interese decât celor ale românilor și României, ba chiar unor interese antiromânești, anticreștine, antiortodoxe și chiar extremiste antiromânești.
Reply With Quote
Răspunde