Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.09.2010, 01:46:43
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Wink

Citat:
În prealabil postat de Gyulia Vezi mesajul
Cum din 2 oamenii au iesit patru rade de oamenii?
Pai nu se poate.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.09.2010, 01:47:54
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristian_S Vezi mesajul

Iar despre "aterizarea" lui Adam aici, eu n-am citit prin scripturi...poate avem editii cu autori diferiti :) .
Daca nu a "aterizat" atunci de unde a venit...sau tu crezi ca Raiul este aici?:)

Sau iti imaginezi ca a fost izgnit de "undeva" si a aparut ca "prin minune" aici.

Dar aparind aici, tu realizezi cu ce s-a ciocnit?..cu toata discutia lui cu Dumnezeu?

Incearca sa arunci tu un sfint care a vorbit cu Dumnezeu, singur, fara nimic pe el, intr-o jungla plina de fiare salbatice si pe deasupra si cu o sotie insarcinata de care trebuie sa aibe grija si poate ai sa incepi sa realizezi.
sau poate crezi ca avea forte supranaturale si crea lucruri batind din palme...nu prea, deoarece Dumnezeu i-a izgonit..sa-si cistige existenta muncind din greu!

Daca nu ai iesit in lume uite-te pe Discovery sa vezi ce se petrece in salbaticie.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.09.2010, 02:15:59
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit propunere

Nu vreau sa se simta nimeni jignit, mai ales nimeni din cei cu bune intentii... dar nu simtiti ca acest thread este o rusine si ar trebui sters?
Nu gasesc nimic util (nici vorba de ceva inaltator) in aceste discutii. Multe postari sunt insultatoare la adresa credintei ortodoxe (si sub limita stupizeniei!)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.09.2010, 13:28:58
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu cred ca este mai plauzibila. Ia mai gindeste-te!
Umm...Spre surpirenderea mea am gasit un pasaj din biblie care s-ar putea referi la asa ceva.

Levitic 18:
23. Cu nici un dobitoc sa nu te culci, ca sa-ti versi samanta si sa te spurci cu el; nici femeia sa nu stea la dobitoc, ca sa se spurce cu el; aceasta e uraciune.
24. Sa nu va intinati cu nimic din acestea, ca cu toate acestea s-au intinat paganii, pe care tu ii izgonesc dinaintea fetei voastre.
25. Ca s-a intinat pamantul si am privit la nelegiuirile lor si a lepadat pamantul pe cei ce traiau pe el.
26. Iar voi sa paziti toate poruncile Mele si toate legile Mele si sa nu faceti toate ticalosiile acestea, nici bastinasul, nici strainul care traieste intre toi.
27. Ca toate uraciunile acestea le-au facut oamenii pamantului acestuia care e inaintea voastra si s-a intinat pamantul;
28. Ca nu cumva sa va lepede si pe voi pamantul, cand il veti intina, cum a aruncat el de la sine pe popoarele care au fost inainte de voi.
29. Ca tot cel ce va face ticalosiile acestea, sufletul care va face acestea se va starpi din poporul sau.
30. Deci paziti poruncile Mele si sa nu umblati dupa obiceiurile urate, dupa care au umblat cei dinaintea voastra, nici sa va intinati cu ele. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru.

Dar nu stiu cine dinaintea lui Moise s-a impreunat cu o dobitoaca si daca a iesit ceva din "relatia" lor.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."

Last edited by Don_Juan; 07.09.2010 at 14:13:26.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.09.2010, 18:00:02
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Inteleg...., si homo sapiensii de unde au aparut la 3 milioane de ani diferenta cu gasca lui alde Lucy? ei sunt cumva Adam si Eva?, ah da, si inca ceva...specimenul Lucy in ce s-a transformat in acesti 3 mil de ani? poate ca TOCMAI a devenit atragatoare pentru noii aterizati, Adam, Eva si Cain.
Domnule, atunci cand vorbim despre un anumit subiect este bine sa ne informam inainte de a emite enunturi. Daca nu ne putem informa (lipsa de timp, de abilitati de cautare cu google, etc) este de dorit fie sa ne rezumam la a pune intrebari, fie, daca vrem sa emitem consideratii sa mentionam faptul ca noi, dupa informatiile noastre (vaste sau sumare, cum consideram), credem ca/suntem de parere ca...
Tonul agresiv nu se potriveste cu lipsa de informatie/cultura in domeniu.

Daca va intereseaza situatia populatiilor de australopiteci, mai bine cautati cu google, sigur gasiti informatii interesante. Cand am studiat eu preistoria in facultate se considera ca deocamdata, la stadiul respectiv al descoperirilor, lipsea veriga care sa lege pe homo sapiens de ceilalti hominizi.
Mie mi se pre mai interesant studiul Bibliei, decat al teoriilor evolutioniste, care oricum sunt in continua schimbare.

Im momentul actual evolutionismul considera ca dintr-o specie se dezvolta una sau mai multe specii, unele isi opresc evolutia si raman asa, altele dispar pentru ca nu mai pot evolua eficient atunci cand apar sichimbari de mediu, altele evolueza. Adica nu mai e o evolutie directa, bunici, parinti, copii, nepoti, ci bunicii au 7 copii, din care 4 au urmasi dar neamul lor se stinge candva, iar ceilalti doi evolueaza in directii diferite, dand nastere la specii actuale diferite.

Adam si Eva sunt protoparintii nostri, creatia mainilor Lui Dumnezeu. Daca biologia ii considera pe oameni ca fiind specia homosapiens... putem spune ca si Adam si Eva sunt aceeasi specie cu noi, homosapiens. Lucy este insa un animalut hominid care nu a avut nici in clin, nici in maneca cu oamenii creati de Dumnezeu, dupa chipul si asemanarea Sfintei Treimi. Nici Biblia nu vorbeste de asa ceva, nici biologia nu dovedeste succesul imperecherilor intre specii diferite.

Dvs ii considerati pe Adam si Eva niste fiinte abia coborate din copac... si nu-i adevarat. In rai erau oameni desavarsiti, ei cunosteau toate fiintele, doar Adam le numise pe fiecare in parte. Avand o constitutie de exceptie (asa cum au toti oamenii) si inzestrati cu suflet, gandire rationala, creativitate si capacitatea de comunicare verbala erau net superiori tuturor fapturilor de pe pamant si capabili sa reziste, sa se adapteze, sa se inmulteasca si sa stapaneasca pamantul. Dovada suntem noi, astia care aberam pe forumuri.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.09.2010, 18:42:54
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Domnule, atunci cand vorbim despre un anumit subiect este bine sa ne informam inainte de a emite enunturi. Daca nu ne putem informa (lipsa de timp, de abilitati de cautare cu google, etc) este de dorit fie sa ne rezumam la a pune intrebari, fie, daca vrem sa emitem consideratii sa mentionam faptul ca noi, dupa informatiile noastre (vaste sau sumare, cum consideram), credem ca/suntem de parere ca...
Tonul agresiv nu se potriveste cu lipsa de informatie/cultura in domeniu.

Daca va intereseaza situatia populatiilor de australopiteci, mai bine cautati cu google, sigur gasiti informatii interesante. Cand am studiat eu preistoria in facultate se considera ca deocamdata, la stadiul respectiv al descoperirilor, lipsea veriga care sa lege pe homo sapiens de ceilalti hominizi.
Mie mi se pre mai interesant studiul Bibliei, decat al teoriilor evolutioniste, care oricum sunt in continua schimbare.

Im momentul actual evolutionismul considera ca dintr-o specie se dezvolta una sau mai multe specii, unele isi opresc evolutia si raman asa, altele dispar pentru ca nu mai pot evolua eficient atunci cand apar sichimbari de mediu, altele evolueza. Adica nu mai e o evolutie directa, bunici, parinti, copii, nepoti, ci bunicii au 7 copii, din care 4 au urmasi dar neamul lor se stinge candva, iar ceilalti doi evolueaza in directii diferite, dand nastere la specii actuale diferite.

Adam si Eva sunt protoparintii nostri, creatia mainilor Lui Dumnezeu. Daca biologia ii considera pe oameni ca fiind specia homosapiens... putem spune ca si Adam si Eva sunt aceeasi specie cu noi, homosapiens. Lucy este insa un animalut hominid care nu a avut nici in clin, nici in maneca cu oamenii creati de Dumnezeu, dupa chipul si asemanarea Sfintei Treimi. Nici Biblia nu vorbeste de asa ceva, nici biologia nu dovedeste succesul imperecherilor intre specii diferite.

Dvs ii considerati pe Adam si Eva niste fiinte abia coborate din copac... si nu-i adevarat. . Dovada suntem noi, astia care aberam pe forumuri.
Este informativa scurta dumneavoastra prezentare nuantata academic si va multumesc pentru timpul alocat. ... Tot ce povestesti are o logica fiind demonstrat prin fosile intr-un cadru linear temporal.
In ultimele doua paragrafe insa se petrece o ciudatenie. Dintr-o data devi alta persoana. Din cristina cea care argumenteaza numai pe baze demonstrate concret te-ai transformat in altceva care afirma cu o stranie certitudine urmatoarele:

"In rai erau oameni desavarsiti, ei cunosteau toate fiintele, doar Adam le numise pe fiecare in parte. Avand o constitutie de exceptie (asa cum au toti oamenii) si inzestrati cu suflet, gandire rationala, creativitate si capacitatea de comunicare verbala erau net superiori tuturor fapturilor de pe pamant si capabili sa reziste, sa se adapteze, sa se inmulteasca si sa stapaneasca pamantul"

"erau net superiori" .... ce cuvinte academice( si asta pentru cineva care are "informatie si cultura in domeniu" si dam altora peste nas!

sau si mai si:

"Lucy este insa un animalut hominid care nu a avut nici in clin, nici in maneca cu oamenii creati de Dumnezeu, dupa chipul si asemanarea Sfintei Treimi. "

Ati fost cumva acolo stimata doamna, sa vedeti clinul si mineca?
Doamna, care intelegeti mai bine ca oricine strictetea studiului stiintific al antropologiei, oare cunoasteti "chipul" si cu cine se aseamana Sfinta Treime? ati avut ocazia sa o vedeti si nu stim noi?
Eu nu zic ca nu exista, dar nici nu mint sau aberez CA STIU!) aici este diferenta!

Aveti oare curajul sa faceti o prezentare a celor "documentate" mai sus in fata academiei de stiinte?..ca doar la asta se rezuma acest aplomb, nu?... ca aveti curaj!

Last edited by andreicozia; 07.09.2010 at 18:45:48.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.09.2010, 18:48:08
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu vreau sa se simta nimeni jignit, mai ales nimeni din cei cu bune intentii... dar nu simtiti ca acest thread este o rusine si ar trebui sters?
Nu gasesc nimic util (nici vorba de ceva inaltator) in aceste discutii. Multe postari sunt insultatoare la adresa credintei ortodoxe (si sub limita stupizeniei!)
Daca nu-ti convine continua DOAR sa citesti, asa cum o si faci si vezi ca te poate ajuta in cautarile tale despre thread-ul pe care l-ai deschis "Inchipuiri"...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.09.2010, 18:57:09
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,anna21

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu vreau sa se simta nimeni jignit, mai ales nimeni din cei cu bune intentii... dar nu simtiti ca acest thread este o rusine si ar trebui sters?
Nu gasesc nimic util (nici vorba de ceva inaltator) in aceste discutii. Multe postari sunt insultatoare la adresa credintei ortodoxe (si sub limita stupizeniei!)
anna,nu cred ca acest thread este o rusine ci un izvor de informatii daca se dezbate corect intrebarea pusa de initiator:un om,apoi o femeie,iar in final 4 rase de oameni:albi,negri,galbeni si rosii.interesant,nu?
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.09.2010, 19:21:00
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Rasele dupa ce zice parintele Sofronie Saharov au fost create la Turnul Babel unde au fost create si limbile.
Asta a fost o diversificare a creatiei facuta de preabunul Dumnezeu.
Daca e sa respecti in inteles destul de strict ce scrie in Sfanta Scriptura toti suntem urmasi ai lui Noe,care a fost om bineplacut lui Dumnezeu.
Eu nu cred absurditatile rasistilor inselati de draci care zic de rasa alba (caucaziana sau cum i-or zice ) ca e superioara.
Ba mai mult rasismul din cate se pare s-a si condamnat la un Sfant Sinod panortodox putin inainte de 1900.
Dumnezeu continua lucrarea in creatie si asa avem atatea neamuri de oameni si niciun neam nu e inferior.
Daca ar fi fost numai albi ar fi fost monotona creatia cum s-ar fi vazut nesfarsirea lui Dumnezeu in creatie macar asa un pic?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.09.2010, 19:45:35
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Rasele dupa ce zice parintele Sofronie Saharov au fost create la Turnul Babel unde au fost create si limbile.
Limba incurcata o pot intelege. Pleci in China, Franta, SUA inveti chineza, franceza, respectiv engleza care la rindul lor iti pot incilci limba materna asa cum se si intimpla.

Dar rasele fratele meu? ! ! !...oare cum vedea parintele ca s-a putut schimba pe loc rasa unui om?
Amestecurile de rase da, iar le inteleg iar NAmerica e plina de exemple insa de la alb cu buze subtiri sa te transformi in negru buzat sau chinez cu ochii mici..este drum lung, nu crezi?

Tu Anna 21 ce crezi, sau mai bine zis ce-ti mai imaginezi peste nivelul stupizeniei?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adam si Eva calatorul Generalitati 13 02.01.2013 00:18:39
Adam si Eva... Thor01 Generalitati 286 03.08.2011 09:47:12
Caderea lui Adam si Eva Danut7 Generalitati 102 02.03.2011 20:57:25
Adam Mihai-g Din Vechiul Testament 78 08.07.2008 14:21:06