Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.07.2011, 00:32:02
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Viata

Citat:
În prealabil postat de Dj_Andrew Vezi mesajul
Apucandu-ma sa citesc Biblia, am vrut sa inteleg tainele fiecarei fraze inca de la inceput. Pe langa faimoasa contradictie "ziua unu (creaza lumina) - ziua a 4a (creaza soarele)", la care si acum mai caut intrebari, am vazut ca dupa anumite pasaje (Geneza - Cap1) se specifica faptul ca Dumnezeu a vazut ca este bine("Si a vazut Dumnezeu ca este bine"). Va rog sa-mi explicati si mie care este intelesul si rostul acestei fraze!
Draga vietate trecatoare, nu ai fi vrut cumva sa vezi soarele inainte sa te nasti si sa fi ca EL, sau sa vezi intai luminan si sa te intelegi pe tine? Nu e nici o taina, e adevar ca Dumnezeu a facut in esenta Viata. Viata (samanta, pui de animal sau om) din prima zi a facerii nu putea vedea soarele, ca nu avea fotosinteza verdetii sau ochii terminati din a treia zi. Aici e mirarea, ca Dumnezeu e vesnic si stii asta prin Soarele lui. Soarele si luna, pamantul care te tine e vesnic in aceasta vesnicie, dar Dumnezeu e vesnic in toate vesniciile. Intelege ca esti doar o asemanare, ca ceea ce este bine pentru Dumnezeu, este bine pentru esenta creatiei Lui: VIATA, iar ceea ce e bine pentru tine e rau pentru un altul. Ce e bine pentru doi de aici, e rau pentru cei de dincolo, dar cel rau v-a pieri la binele tuturor celor trei, adica toti.
In biblie nu exista intreruperi: cuvantul ei e cusut cu un singur fir de ata, de la alfa la omega.
Sa nu judece omul creatia, sa nu spuna ca e in stanga sau e in alta parte, sa priveasca la Dumnezeu.
Pune-te pe cruce, uita-te ce esti in inima ta, priveste in stanga si binele din dreapta, si rupe-te in Dumnezeu!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.07.2011, 14:05:45
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
„Si a vazut Dumnezeu ca este bine"
Va rog sa-mi explicati si mie care este intelesul si rostul acestei fraze!
Nu știu, dar îmi dau cu părerea, ca sfinții, deși eu sunt păcătos și rău.

Rostul am impresia este că, se arată din text, așa reiese că Dumnezeu vede dacă este bine ceea ce face, căci nu lucrează ca orbii ci el are ochi și serafimii Lui nu au doar doi ca noi ci sunt plini de ochi și pe dinlăuntru și pe dinafară, și Dumnezeu vede și cu „ochii” Duhului, cu cei 7 ochi ai lui Dumnezeu și El vede dacă este bine. Căci pentru toate ființele, pentru toată făptura El face binele, pentru ca să se bucure în odihna Lui peste ele și în ele, în dragostea sfântă a Lui pentru toate câte le-a făcut după chipul și asemănarea Sa, și le reînnoiește după El, căci după Sine l-a făcut pe om, și omul era plin de slavă înainte de a cădea sub păcat, și după Sine îl și mântuiește și îl face din nou.

Deci după ce a creat și a lucrat a văzut că este bine și nu numai că a știut din atoatăștiința Lui ci a și văzut ca o certitudine a Sa întru Credința Sa și dreptatea Sa. Adică toate câte le-a făcut erau drepte și bune și frumoase și smerite. Așa plângea în sufletul său Adam, și a văzut Domnul și a zis: „Nu e bine ca să fie omul singur...” deci nu-L vedea pe Dumnezeu, doar că l-a auzit când i-a poruncit și când l-a sfătuit, și deși era în slava Domnului Adam la început, chiar așa, nu era bine să fie singur, deci a văzut asta, și atunci a recreat Dumnezeu toate animalele pe rând și i le-a adus la Adam ca să le denumească și să-și găsească una pe potrivă pentru sarcina ce o avea de la Dumnezeu, dar nu și-a găsit pe potriva lui niciuna așa că a adus Domnul un somn adânc și atunci a făcut-o Domnul pe Eva din coasta lui Adam, și s-a bucurat Adam când s-a trezit și a văzut că nu mai e singur. Nu mai era singur omul și era bine. Dar apoi s-au semețit, Adam și Eva, și după ce n-au mai ascultat de au gustat și din păcat a căzut omul în curvie și apoi a început omul să-și folosească femeia spre plăceri și spre moarte.

Dar a promis Tata, al nostru și al omului, că va da un mântuitor, și s-a ținut de Cuvânt. Dar omului i se pare și acum că a trăi în păcat e bine, că asta e sfințenia omului, minciuna și păcatul. Căci se visează mărit și se mituie că are mari merite și o să i se acorde diploma de bou și o să i se pună în piept medaliile răutății viclene... că e credul și prost eroul dracului.

Dar încet se vor trezi și vor știi cu toții a cui e onoarea... nu e nicio grabă.

Last edited by vsovivi; 18.07.2011 at 14:12:54.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.10.2011, 05:50:37
totedati totedati is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2011
Mesaje: 8
Smile

Citat:
În prealabil postat de Dj_Andrew Vezi mesajul
Apucandu-ma sa citesc Biblia, am vrut sa inteleg tainele fiecarei fraze inca de la inceput. Pe langa faimoasa contradictie "ziua unu (creaza lumina) - ziua a 4a (creaza soarele)", la care si acum mai caut intrebari, am vazut ca dupa anumite pasaje (Geneza - Cap1) se specifica faptul ca Dumnezeu a vazut ca este bine("Si a vazut Dumnezeu ca este bine"). Va rog sa-mi explicati si mie care este intelesul si rostul acestei fraze!
contradicții în geneză? unde vezi tu contradicții acolo? ce zice fizica modernă că e lumina? mișcare! fotonul e particula virtuală purtătoare de forță cea mai importantă! lumina e formată din fotoni! așa că geneza nu spune povești, în prima zi sa creat materia și mișcarea materiei, adică structurarea ei!

soarele e după pământ, pentru că pământul e materie și soarele e și el material! prima dată faci pământul după aia îl aprinzi!

iar plantele nu e absolut necesar să crească luminate de un soare, într-o navă spațială merge și cu lumina de la bec sau radiație termică, adică mișcare, adică lumină! pentru câteva zile nu e nici o nenorocire!

iar lumina e și cuvânt pentru că cuvântul e informație! și informația ca să se transmită are nevoie de mișcare și interacțiune între receptorul și emițătorul de informație!

nu mai înghițiți pe nemestecate tot ce spun sectarii care citesc biblia degeaba negând sfânta tradiție și biserica! biblia aia e biblia cea mică, e una mai mare cât tot universul până la sfârșitul lumii din care vom tot citi fără să ajungem la sfârșitul ei vreodată!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.10.2011, 06:14:38
totedati totedati is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2011
Mesaje: 8
Smile

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Conform acelei teorii intre lumina si soare sunt aproape 10 miliarde de ani, nu 3 zile! Si ce sens au "zilele" in lipsa soarelui?
același sens ca atunci când stingi soarele, pământul tot se va învârti în jurul propriei axe de rotație! ... dar în acele timpuri, de intensă creație accelerată, evident că timpul avea o cu totul altă viteză și semnificație ... când ai putere asupra timpului și poți accelera mișcarea independent în zone diferite ale universului o rotație completă a pământului în jurul propriei axe de rotație poate crea o galaxie întreagă în altă parte ...

sunt folosite cuvinte simple pentru a numi intervale de timp cu evenimente extraordinare în care ideea contemporană de timp, curgere uniformă a acestuia, nu mai poate avea același sens decât dacă ești rău intenționat și sectar cârcotaș

biblia nu a fost scrisă pentru specialiști în fizica atomică care au nevoie de o definiție exactă a intervalelor temporale ci pentru oameni simpli pentru care trebuiau cuvinte simple și termeni pe care să îi înțeleagă ... creația în 6 zile trebuie înțeleasă ca o creație inițială accelerată, foarte rapidă, a universului și structurilor sale fundamentale, atomi, molecule, planete, stele, sistemele solare, galaxii, roiurilde galaxii după care timpul a tras frâna de mână și mișcarea, adică lumina, cuvântul lui dumnezeu, a luat o pauză, a sărit pe o altă viteză mai lentă ...

ceea ce acum se poate ințelege în termeni de fizică relativistă, faptul că timpul e definit de viteza locală de mișcare și dacă ai viteza mare timpul se scurge repede local dar pentru un observator la distanță se poate scurge mai lent!

ceea ce pare o zi pe tânărul pământ în altă parte înseamnă milioane de ani în care o galaxie sa creat din nimic, din vid! nu e nici un mister și nici o contradicție, e doar echivalența timp=mișcare care nu e uniform pentru că timpul nu poate exista în afara mișcării!

deaia e dumnezeu atemporal! pentru că există în afara timpului, a spațiului și a mișcării materiei!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.03.2012, 10:00:32
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Sfanta Scriptura consemneaza acest fapt legat de zilele si etapele creatiei, ca "Dumnezeu a vazut ca este bine", pentru ca noi sa nu vedem in El ceea ce nu este, Creatorul raului.

Acest cuvant de la inceputul Sfintei Scripturi, pe care poate il cam nesocotim, are insa o legatura cu fiecare persoana umana, mai exact cu manifestarea libertatii ei in aceasta lume. Alegand in mod liber binele, inaintand in viata cu Hristos, ii oferim bucuria lui Dumnezeu ca si la sfarsitul vietii noastre (si cu atat mai mult la Parusie) sa "vada ca este bine", sa vada ca omul, facerea Mainilor Sale, desi uratit de pacat, si-a recapatat bunatatea, frumusetea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42