Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.11.2007, 13:38:36
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

saurian corect ce ai spus, nici macar unele preotese care ar trebui sa fie exemplu nu fac asta.mi s-a intamplat ca, participand la o vecernie sa observ ca mai toate doamnele preotese erau machiate, bine nu f. strident, aveau unghiile vopsite, lantisoare si cercei si fuste nu tocmai lungi.la masa una mi-a spus ca eu de ce ma imbrac asa monoton,si nu port bijuterii ca sunt tanara (am 21 de ani)si frumoasa.eu nu am spus nimic. mie imi place sa ma imbrac simplu si elegant, cu fuste lungi pentru ca asa ma simt eu bine, ma simt feminina.asa ne deosebim noi, femeile ...parintele papacioc ne-a spus mie si sotului, cand am fost in ,,luna de miere" ca barbatul e capul iar femeia e inima...ce poate fi mai frumos......
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.11.2007, 13:44:17
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
se punea intrebari
Si copii cand se naste tipa indiferent daca este fete sau baieti, si fetele nu are binecuvantare de la episcop ca sa vorbeasca, daramite sa mai si tipe. Si limba romana este frumoasa daca noi stie sa o vorbeste corect.

Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.11.2007, 20:02:18
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

saurian scuza-ma dar femeile cam toate au cate un mic artificiu, fie ca sunt putin pensate,fie epilate fie cu un machiaj corector,parul vopsit ondulat unghii lungi...greu vei gasi una draguta cu mustata si "imblanita"...eu asociez a fi feminina cu a fi delicata,dar a fi si ingrijita,curata,pieptanata,cu hainele calcate,asortate...e superficialitate?intreb ca nu-mi mai dau seama...am trecut de faza haine indecente,blugi rupti..ma imbrac f.decent zic eu cu accente usor moderne(adica nu port ciorapi de lana,jartele)..e asa rau?toata lumea ma critica ca nu am parul strans..e obligatoriu pentru o nevasta?e obligatorie mustata si hainele tip sac decolorate,cernite?O maica sa arate asa fiindca nu traieste in lume,eu merg lA servici,directoarea ne cere sa ne imbracam office la servici desi tinuta nu e pe gustul meu,ma conformez,desi prefer haine lejere,poate blugi..desi e indecent...chiar asa mulkt conteaza CAT DE LUNG AM PARUL(VORBA CANTECULUI)..ORICUM pentru sulimeneala eu ma osandesc nu barbatul de langa mine...
eea,preotesele respetive sunt asa poate fiindca asa sunt placute de sotii lor...eu cel putin nu cred ca sotul meu mi-ar fi dat importanta daca nu i-as fi placut fizic,nu am schimbat decat doua vorbe si nu prea l-a interesat cum gandesc(desi nu e un tip superficial)pur si simplu l-au fascinat ochii mei,privirea,nu vorbele,nu logoreea.Si sincer ii place sa am o greutate constanta sa arat binisor,ingrijita si sa ma port ca o femeie normala nu ca o maica.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.11.2007, 23:32:27
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marta
departe de a promova ideea promovarii in randul clericilor pe femei ( ca daca intentionam asta as fi trecut mai de mult in randul protestantilor si as fi avut pana acum si parohie) va aduc in vedere urmatoarele canoane: canonul 15 al Sinodului de la CAlcedon ( IV), canoanele 14 si 40 al Sinodului de la Trulan. Acestea fac referire la diaconite ca facand parte din randul clericilor ( hirotonite) , fac referire la rugaciunile care se citesc la hirotonia lor. Intrebarea si problema care se pune este daca nu cumva in acele timpuri termenul de hirotisie este diferit de cel de hirotonie, ca in zilele noastre.
Sf Vasile cel Mare in Canoanele sale face referire de asemenea la pedepsele pe care le primesc diaconitele care preacurvesc, punandu-si corpul sfintit in slujba carnii, pedeapsa care cere iesirea din comuniune. Pedeapsa aceasta aspra este data si in cazul celorlalti clerici care au corpul sfintit, deci se deduce ca acestea slujeau alaturi de clerici. Sf Ioan Gura de Aur face referire in aceeasi termeni de hirotonie ( dar probabil cu intelesul de hirotisie) la diaconita Olimpiada.
Sursa este Karl Christian Felmy? Cartea "De la Cina cea de Taina...."?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.11.2007, 17:05:59
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Spunea asa de frumos parintele ieri la predica ca, femeile care cauta sa se afirme in lume, de fapt sufera din pricina lipsei Lui Hristos in inima lor. Cauta sa isi umple sufletul cu politica, cu afaceri, cu titluri si onoruri. A inchiat cu un indemn atat de frumos. Sa cautam mamelor sa ne afirmam in Hristos asa cum s-au "afrimat" sfintele mucenice si fecioare. Unde este Lady Diane, unde este regina Egiptului, unde este actrita cutare..dar iata sfanta Ecaterina, iata sfanta cuv Maria Egipteanca, iata Sf Cuv Parascheva, sau "afirmat" in Hristos si au ajuns NEMURITOARE! tare mi-a placut acest cuvant.:) Doamne Dumnezeul meu, da-mi mie mult pacatoasei ravna sfintelor mucenice, da-mi lacrimile sfintei cuvioase Maria Egipteanca, da-mi bunatatea/milostenia sfintei cuvioase Parascheva, da-mi intelepciunea sfintei Ecaterina. Doamne Dumnezeul meu, invata-ma sa ma odihnesc intru Tine..si fereste-ma de mine insumi :(:(
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.11.2007, 17:48:15
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Spunea asa de frumos parintele ieri la predica ca, femeile care cauta sa se afirme in lume, de fapt sufera din pricina lipsei Lui Hristos in inima lor. Cauta sa isi umple sufletul cu politica, cu afaceri, cu titluri si onoruri. A inchiat cu un indemn atat de frumos. Sa cautam mamelor sa ne afirmam in Hristos asa cum s-au "afrimat" sfintele mucenice si fecioare. Unde este Lady Diane, unde este regina Egiptului, unde este actrita cutare..dar iata sfanta Ecaterina, iata sfanta cuv Maria Egipteanca, iata Sf Cuv Parascheva, sau "afirmat" in Hristos si au ajuns NEMURITOARE! tare mi-a placut acest cuvant.:) Doamne Dumnezeul meu, da-mi mie mult pacatoasei ravna sfintelor mucenice, da-mi lacrimile sfintei cuvioase Maria Egipteanca, da-mi bunatatea/milostenia sfintei cuvioase Parascheva, da-mi intelepciunea sfintei Ecaterina. Doamne Dumnezeul meu, invata-ma sa ma odihnesc intru Tine..si fereste-ma de mine insumi :(:(
cere lui Doamne-Doamne si pentru mine ceva:D:D:D...

sa-mi de-a dreapta credinta ( sunt cam ecumenist de felul meu ) a sfantului Nicolae, sa-mi de-a dragostea de Dumnezeu a Sf Siluan, sa-mi dea credinta puternica a Sf Constantin Brancoveanu....

nu fi atat de zgarcita sa te rogi numai pentru tine...:D
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.11.2007, 18:59:22
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Spunea asa de frumos parintele ieri la predica ca, femeile care cauta sa se afirme in lume, de fapt sufera din pricina lipsei Lui Hristos in inima lor. Cauta sa isi umple sufletul cu politica, cu afaceri, cu titluri si onoruri. A inchiat cu un indemn atat de frumos. Sa cautam mamelor sa ne afirmam in Hristos asa cum s-au "afrimat" sfintele mucenice si fecioare. Unde este Lady Diane, unde este regina Egiptului, unde este actrita cutare..dar iata sfanta Ecaterina, iata sfanta cuv Maria Egipteanca, iata Sf Cuv Parascheva, sau "afirmat" in Hristos si au ajuns NEMURITOARE! tare mi-a placut acest cuvant.:) Doamne Dumnezeul meu, da-mi mie mult pacatoasei ravna sfintelor mucenice, da-mi lacrimile sfintei cuvioase Maria Egipteanca, da-mi bunatatea/milostenia sfintei cuvioase Parascheva, da-mi intelepciunea sfintei Ecaterina. Doamne Dumnezeul meu, invata-ma sa ma odihnesc intru Tine..si fereste-ma de mine insumi :(:(
Eh, Jenica, nu mi-o lua in nume de rau, dar astea sunt intr-adevar cuvinte mangaietoare, dar pentru mame/femei care chiar nu pot/nu stiu/nu vor sa faca nimic altceva.
Poti sa ma contrazici, dar eu cred ca daca femeile s-ar implica mai mult in lume si in politica, ar fi mai putine razboaie, mai putina suferinta, legi mai omenoase si poate mai drepte ,mai mult ajutor pentru cei in nevoi...
Daca Dumnezeu vroia intr-adevar ca femeile sa fie numai nascatoare de copii si sa isi petreaca toata ziua in rugaciune, nu i-ar fi dat capacitatile intelectuale sa faca altceva.
Adica un barbat care se simte in stare sa faca un doctorat in eu stiu eu ce domeniu, are toata dreptatea sa il faca, si sa nu se gandeasca la atatia alti barbati sfinti care "s-au afirmat in Hristos" si nu in lume dupa cum spui tu, pe cand o femeie care vrea acelasi lucru sa se simta vinovata ca nu este ca Maria Egipteanca, sau ca Sfanta Ecaterina, sau alte sfinte femei. De ce este ok ca barbatii sa nu fie sfinti, pe cand femeile care multe dintre ele, la fel ca si barbatii, nu au puterea sa fie sfinte, trebuie sa se simta vinovate daca isi folosesc mintea si nu stau in rugaciune toata ziua si nu nasc un copil pe an? Nu ti se pare putin absurda treaba asta?

Adica parintele vrea sa spuna ca daca o fata este o eleva/studenta buna este numai fiindca nu il are pe Hristos in viata ei? Nu-i adevarat. Poti sa fii bun crestin si sa inveti bine si sa ai o cariera frumoasa. Trebuie femeile sa nu isi foloseasca creierul si sa ramana la cratita? Nu zic ca a creste copii nu este un lucru inaltator. Este, cu siguranta, si asta este ce imi spune si mama mea. Dar nu este deloc imposibil sa cresti copii bine si sa ai si o alta cariera care sa iti placa pe langa cea de mama. Mama mea a crescut doi copii foarte bine zic eu, si este si a fost si o invatatorare foarte buna care isi iubea si isi iubeste meseria.

Eu zic ca este chiar bine ca o femeie sa aiba si o meserie/cariera. La un moment dat copii cresc si nu mai au nevoie de mama langa ei 24 ore din 24. Si atunci ce face femeia? Sa se simta inutila fiindca nu mai are copii de dadacit si de ajutat la lectii? Este chiar bine daca mama are si alte preocupari decat maternitatea -- stie ce se intampla in lume, stie sa isi ajute copii sa se descurce in lume, poate sa ii inspire, poate sa ii protejeze de unele pericole care s-ar putea ivi. Daca sta toata ziua in casa si spala pelinci (cum am vazut unele femei, in special pocaite cu multi copii) habar nu o sa aiba cum sa isi ajute copiii sa isi aleaga o meserie buna, sa isi gaseasca o slujba, si altele.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.11.2007, 20:02:40
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Daca sta toata ziua in casa si spala pelinci (cum am vazut unele femei, in special pocaite cu multi copii) habar nu o sa aiba cum sa isi ajute copiii sa isi aleaga o meserie buna, sa isi gaseasca o slujba, si altele.
Tu ai copilasi?:):)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.11.2007, 21:02:12
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

De ce?
:) :) Nu, nu am, inca nu s-a oferit nimeni sa se insoare cu mine, si inca mai am cativa ani buni de scoala oricum. :D
Ce importanta are, oricum?

Oricum, eu ma bucur ca mama nu a avut 10 copii, sau chiar 4-5. Stiu ca suna egoist, dar daca mai aveam 10 frati in nici un caz nu primeam aceeasi grija, aceeasi atentie si aceeasi educatie pe care am primit-o.
Si ma bucur ca mama n-a fost casnica. Asta imi trebuia, o mama care sa ma cicaleasca 24 de ore din 24. :D Sau care sa imi dea totul mura-n gura. :D Sau care sa nu ma invete cat de importanta este oentru o femeie si pentru siguranta ei in viitor sa aiba o educatie buna si sa mearga la scoala si sa isi formeze o cariera.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 27.11.2007, 10:53:55
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma bucur pentru tine si pentru mama ta. Ceea ce am vrut eu sa spun (aici si la povestea baticului)e ca, fiecare om are locul lui in viata unde poate sa se mantuiasca daca voieste. Nici cel de la tara, nici mama cu copilasii de poala, nici femeia simpla neinvatata nu trebuie desconsiderata. Dar nici inginera, doctorita deasemenea nu trebuie desconsiderata. . A fi simplu nu e intodeauna egal cu a fi prost. Si nici a avea facultate nu e musai egal cu a fi intelept. Din punctul meu de vedere inteligenta e una..iar intelepciunea e cu totul altceva. Inteligenta este pusa in slujba lumii/stiintei, iar intelepciunea vine de la Dumnezeu. Poate gresesc, dar asa gandesc. Sa nu intelegei cumva ca eu asi avea ceva calitati vorbesc ( ca intodeauna de altfel) despre lucruri pe care eu Nu le am. Nu am scoala, sunt un biet vanzator de magazin. Asa ca va rog sa fiti ingaduitori stiind ca a scris un om fara facultate:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeia in Biserica ortodoxa (merita ea mai mult?) sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 243 16.09.2011 18:50:34
Femeia daca este murdara sa nu intre in biserica? clementia Generalitati 74 27.06.2011 00:16:30
femeia in biserica-intrebare copilu Reguli in Biserica 8 25.09.2010 17:37:49
De ce poarta femeia batic in biserica? ortodoxie Intrebari utilizatori 3 28.06.2010 09:42:33