Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 05.10.2011, 10:26:08
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Alternativa potrivita socotesc eu ca ar fi:ce e mai rau, sa opresti nasterea de prunci, folosind metode care de fapt ii ucid si sa traiesti decent, rezonabil, sau sa te lasi in mana lui Dumnezeu, sa aduci pe lume atatia prunci cati el ii daruieste chiar daca asta presupune nopti nedormite, munca de dimineata pana seara, griji framantari dar si bucurii nemaintalnite in alta parte?
sincer, ambele variante presupun greutati:diferenta e ca prima presupune greutati sufletesti foarte mari iar cea de-a doua greutati trupesti, materiale.
asadar, pe care o alegeti?
foarte frumos spus ... eu prefer a doua ...
Reply With Quote
  #102  
Vechi 05.10.2011, 11:31:43
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
M-ati jignit pentru ca ati spus ca vorbesc ca tiganii doar pentru ca nu am fost de parere cu d-voastra! Care pacat este mai mare in fata lui D-zeu dupa parerea d-voastra, lasand canoanele la o parte? Sa nu faci un copil pentru ca nu ai posibilitati sa il cresti sau sa faci un copil, sa il bati cand te imbeti, sa nu il hranesti si sa il arunci pe strada in toiul iernii?
Credeti dvs. ca preotii nu respecta canoanele ? Asa sunt poate cei cu care sunteti dvs. invatata, obisnuita . Pt. acest motiv aveti si o asemenea intelegere si respect fata de sfintele si de Dumnezeu inspiratele canoane . Dar asta nu inseamna ca toti preotii fac aceiasi greseala Eu sunt crescut si obisnuit cu alt fel de preoti .
Vad ca intelegeti gresit care este rostul si de ce trebuiesc respectate canoanele . Pai aceste canoane care sunt inspirate de Duhul Sfint nu au fost ingaduite, poruncite de Hristos ca sa chinuiasca lumea , ca sa o terorizeze, ca sa o dezonoreze, ca sa o friga si sa o prigoneasca El cite un pic pe toate partile ! Nu ! Ci tocmai pt a invata oamenii cum sa traiasca ca sa se poata mintui, pt a dobindi cinstea de a fi impreuna cu El . Deci pt. a ajunge la o anumita cinste , ori dvs. voiti contrarul, sa nu se tina cont chiar asa de ele ! Pai la ce cinste aspirati dvs. ?
Se vede treba nu numnai ca nu sunteti invatata cu preoti exigenti in cuvintul lui Dumnezeu ci ca nici pe cel mai citit parinte roman al secolului XX nu l-ati citit inca , adica pe gheronul Cleopa . Daca l-ati fi lecturat, cu inima mai ales,ati fi gasit in el explicatia despre cine sunt si ce vor sa fie canoanele ortodoxe . Este una din cele mai simple si frumoase explicatii, ca sa poata sa o inteleaga si baba Safta de la tara , cea fara de carte !

Dar cu toate aceste lipsuri elementare stiti totusi sa va dati atinsa , asa cum nu sta bine unui crestin adevarat, si sa faceti pe mofturoasa si capricioasa intelegind fals ca v-am jignit . Pai daca v-as fi vazut acasa cum gatiti si v-as fi spus ca sunteti o virlanica (asemanare cu celebrul bucatar Horia Virlan) sau daca v-as vedea dimineata cind alergati sa prindeti autobuzul pt a ajunge la serviciu si v-as spune ca sunteti ,,accelerata" ... v-ati mai fi suparat ? Nu ! Desigur ca nu ! Numai ca acum incercati necrestineste sa dati la inghitit si sa abordati o atitudine care nu va face cinste ! Asemenea atitudini de mult sunt dezavuate aici pe forum , renuntati la asa ceva , nu va face cinste !
De ce zic asa ? Pai daca stiti ca aveti lipsuri la ce va mai dati lebada si incercati sa pareti ceea ce defapt nu sunteti ? Nu este mai cuminte , mai asezat , mai moral duhovniceste , mai intelept , in cele din urma si sper sa nu exagerez, ca sa va comportati in consecinta : sa va cereti scuze pt. ca nu cunoasteti lucruri elementare si sa incercati sa remediati deficienta ? Pai asa face un crestin pios , precum vreti sa pareti dvs.
Nu ma asteptam la atit fariseism , adica sa incercati sa pareti exact ceea ce nu sunteti !

Daca sunteti sau nu de parerea mea este doar treab dvs. dar eu v-am aratat o parere oficiala a bisericii ortodoxe, adica sfintele canoane . Daca dvs. singura va izolati din nou de o parere corecta este doar treaba dvs. Probabil ca ati fost educata cu jumatatile de masura si cu surogatele . In acest caz va recomand articolul care exista pe acest site despre crestinii caldicei in credinta , care sunt oamenii jumatatilor de masura !

Nu pot participa la discutia cu dvs. ,,lasind la o parte canoanele" deoarece ar trebui sa renunt cu buna stinta la o aripa a zborului duhovnicesc, ori asa ceva nu se face . Pina acum nu a reusit nimeni sa zboare cu o singura aripa .

Despre copii: cine nu vrea sa aibe copii indiferent din ce motive , chiar daca dracul il momeste ca acestea sa i se para binecuvintate (nu exista nici un motiv binecuvintat pt. omenire si om care sa impiedice nasterea de prunci) atunci sa se abtina de la sex !
Gasiti aceast parere in Sf. Lavrentie al Cernigovului , la Sf. Vasile cel Mare , la parintele Arsenie Boca, Cleopa , etc... numai sa nu vreti si nu veti gasi aceasta parere !

NB : Va propun asadar, o discutie frateasca si din iubire fata de lipsurile aproapelui , fata de neputintele lui si fata de falsurile in care traieste, in care sa uzam de virtutile crestine corect si bine intelese in sensul lor, de toata bogatia cunostintelor teologice si a vietii in duh si adevar renuntind insa la falsa pudoare si mîțîism copilaresc si penibil de genul : ... vai ! M-ai jignit ! uite, ce sa ma fac acum ca mi se roseste nasul de rusine ? Iubeste-ma si nu-mi fa asa ! Sa o lasam un pic mai moale cu poruncile de vietuire ca n-o fi moarte !
Nu asa, ca asa nu mai facem teologie (vorbire despre Dumnezeu).
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 05.10.2011 at 11:48:31.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 05.10.2011, 17:56:30
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu observ in jurul meu ca tocmai oamenii cu posibilitati materiale, intelectuale si afective nu doresc copii. Lumea asta este cu susul in jos. O fata de varsta mea a motivat, spunand ca nu i se pare ca a face copii este un lucru maret in viata...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 05.10.2011, 18:05:17
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cutremurator. Sa nu intelegi ca a te face copartas la aparitia unei vieti este semnul sublim al iubirii este clar o forma de egoism.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 05.10.2011, 18:24:41
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Filosofie si ideatie cauzala poate orisicine sa desvolte , si inca in forme ca a lui Caragiale : sublime !
Lucrurile sunt insa mult mai simple : Hristos se autodefineste ,,... Eu sunt Calea , Adevarul si Viata " A lupta impotriva Vietii (ca si a merge pe orice alta Cale decit cea aratata de Hristos sau a marturisi alt Adevar decit El insusi si intocmai ...) , in orice forma si pt. orice considerente , insemneaza a lupta impotriva Lui .
Dar cine lupta impotriva lui Hristos ? Diavolii, desigur . Asadar cu cine se aseamana oamenii , si in simbria cui sunt, cei ce lupta impotriva vietii ?

Este mai mult decit clar si f. simplu, fara a fi nevoie sa apelezi la cugetarea de excelenta !!!!

Restul, filosofii de taverna !


NB: pina ne decidem si stim precis ce este aceea iubirea si egoismul este bine sa nu prapadim viata . Iar ca sa gustam macar un pic din ,,sublimul iubirii" cea catre Hristos se prea poate sa nu ne ajunga o viata intreaga. A nu s e confunda iubirea si forma ei desavirsita cu orice lucru firesc, curent ...
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 05.10.2011 at 18:34:54.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 06.10.2011, 21:03:44
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
nu inteleg de ce vorbiti de extreme.Problema reducerii nr de copii la 1, 2 se pune la crestini care duc o viata normala(au un servici, au o casa, traiesc in conditii decente).nu are rost sa ne justificam apeland la aceste extreme. cel care, asa cum spuneti nu are posibilitate sa-l creasca, nu inseamna ca e un betivan notoriu ca sa puteti da ca alternativa situatia.
Din pacate aceasta situatie pe care am prezentat-o cu betivii care isi arunca copiii in strada nu este una "la extreme" este una care poate fi intalnita destul de des.

si in situatia enuntata de dvs, va spun, amandoua sunt foarte grave.Prima ca omul se face pe sine dumnezeu, luandu-si atributul de a hotari cand sa vina un copil si cati copii sa vina si a doua, ptr ca parintele isi neglijeaa rolul de parinte, lucru foarte grav.
Ambele sunt grave.

Pacatul e pacat, indiferent ce nunata are.Iar pacatul inseamna pierderea harului.
e ca in exemplu urmator: ce e mai rau:sa treci pe langa un sarac si sa nu-l ajuti sau sa faci rau unui om?si iti raspund ca amandoua sunt grave, ptr ca ranesc in aproapele.Acolo unde se regaseste Hristos.
Sunt de acord.

Alternativa potrivita socotesc eu ca ar fi:ce e mai rau, sa opresti nasterea de prunci, folosind metode care de fapt ii ucid si sa traiesti decent, rezonabil, sau sa te lasi in mana lui Dumnezeu, sa aduci pe lume atatia prunci cati el ii daruieste chiar daca asta presupune nopti nedormite, munca de dimineata pana seara, griji framantari dar si bucurii nemaintalnite in alta parte?
sincer, ambele variante presupun greutati:diferenta e ca prima presupune greutati sufletesti foarte mari iar cea de-a doua greutati trupesti, materiale.
asadar, pe care o alegeti?

Din pacate aceasta situatie pe care am prezentat-o cu betivii care isi arunca copiii in strada nu este una "la extreme" este una care poate fi intalnita destul de des.



Mai exista si o a treia varianta cand nu poti alege defel daca poti avea copii pentru ca esti steril. Cum poti in acest caz sa ii acuzi pe acesti oameni si sa ii mai pui sa aleaga? Sau aceea in care alegi abstinenta.



Din pacate intotdeauna o sa existe o neintelegere, prapastie intre cei care au copii si cei care nu au.
De obicei aceste 2 categorii de oameni se vor judeca unii pe altii fara sa incerce macar sa se inteleaga cat de cat.
Eu ,din experienta mea de viata am observat ca oamenii cu copii ii judeca dur pe cei care nu au si sunt neintelegatori. Nu inteleg de ce l-ai judeca pe cel de langa tine doar pentru ca tu ai copii si de ce la urma urmei ne-am amesteca in viata privata a oamenilor pentru a le da sfaturi pertinente?
Fiecare face cum considera ca e mai bine pentru el fara a-l judeca pe celelalt pentru ca, la urma urmei nu cunoastem in profunzime lucrurile adica ce este in sufletul acelui om si de ce a procedat intr-un fel sau altul.

Last edited by TunsDiana; 06.10.2011 at 21:06:31.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 06.10.2011, 21:23:07
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Mai exista si o a treia varianta cand nu poti alege defel daca poti avea copii pentru ca esti steril. Cum poti in acest caz sa ii acuzi pe acesti oameni si sa ii mai pui sa aleaga? Sau aceea in care alegi abstinenta.
Nu s-a pus problema oamenilor sterili ci acelora care, din motive materiale, nu doresc sa faca decat un copil sau doi.
Daca alegi sa faci abstinenta din dragoste de Hristos e mult placuta Domnului, dar daca alegi sa o faci din dorinta de a te feri de copii, plata nu mai e aceeasi.


Citat:
Din pacate intotdeauna o sa existe o neintelegere, prapastie intre cei care au copii si cei care nu au.
De obicei aceste 2 categorii de oameni se vor judeca unii pe altii fara sa incerce macar sa se inteleaga cat de cat.
Eu ,din experienta mea de viata am observat ca oamenii cu copii ii judeca dur pe cei care nu au si sunt neintelegatori. Nu inteleg de ce l-ai judeca pe cel de langa tine doar pentru ca tu ai copii si de ce la urma urmei ne-am amesteca in viata privata a oamenilor pentru a le da sfaturi pertinente?
nu m-am amestecat in viata nimanui, in definitiv e decizia fiecaruia cati copii sa aiba.dar cei care decid sa nu faca copii, din te miri ce motive, sunt contrar invataturii Mantuitorului.Si asta nu o zic eu, marturie sunt destui sfinti parinti(sf ioan gura de aur, sf vasile cel mare, pr arsenie boca).
stii, unele lucruri nu sunt compatibile: nu poti sa ti post dar tu sa traiesti in desfranare, si nu poti sta cu constiinta impacata de crestin stiind ca faci pacate in mod voit.Spre exemplu, cate femei nu se duc spre impartasanie, facand in acelasi timp un avort?
Cum? prin faptul ca steriletul sfarteca embrionul in timp ce ele se impartasesc cu Trupul lui Hristos, sau pilula contraceptiva omoara embionul prin faptul ca impiedica nidatia.Crud, nu?
Citat:
Fiecare face cum considera ca e mai bine pentru el fara a-l judeca pe celelalt pentru ca, la urma urmei nu cunoastem in profunzime lucrurile adica ce este in sufletul acelui om si de ce a procedat intr-un fel sau altul.
nu discutam cazuri particluare, discutam la general, fiecare situatie e unica.dar indiferent de unicitatea ei, fiecare situatie trebuie sa se bazeze pe invatatura bisericii.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #108  
Vechi 06.10.2011, 21:23:48
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=zaharia_2009;404852]Credeti dvs. ca preotii nu respecta canoanele ? Asa sunt poate cei cu care sunteti dvs. invatata, obisnuita . Pt. acest motiv aveti si o asemenea intelegere si respect fata de sfintele si de Dumnezeu inspiratele canoane . Dar asta nu inseamna ca toti preotii fac aceiasi greseala Eu sunt crescut si obisnuit cu alt fel de preoti .
Vad ca intelegeti gresit care este rostul si de ce trebuiesc respectate canoanele . Pai aceste canoane care sunt inspirate de Duhul Sfint nu au fost ingaduite, poruncite de Hristos ca sa chinuiasca lumea , ca sa o terorizeze, ca sa o dezonoreze, ca sa o friga si sa o prigoneasca El cite un pic pe toate partile ! Nu ! Ci tocmai pt a invata oamenii cum sa traiasca ca sa se poata mintui, pt a dobindi cinstea de a fi impreuna cu El . Deci pt. a ajunge la o anumita cinste , ori dvs. voiti contrarul, sa nu se tina cont chiar asa de ele ! Pai la ce cinste aspirati dvs. ?

Va multumesc pentru ca mi-ati explicat rostul canoanelor!

Ati avut norocul sa traiti printre niste preoti buni, nu toti am avut acest noroc!

As putea sa va dau exemple despre cum am fost eu si apropiatii tratata de anumiti preoti dar nu are rost pentru ca d-voastra nu ati avea cum sa intelegeti fiindca ati avut parte doar de experiente bune cu acestia. In plus, am observat ca multa lume de pe acest forum sustine ca nu avem dreptul sa ii judecam orice ar face, bun sau rau.
Eu sunt de parere ca ei ar trebui sa fie un exemplu pentru oameni, or numai asta nu sunt.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 06.10.2011, 21:47:10
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=zaharia_2009;404852]
,
De ce zic asa ? Pai daca stiti ca aveti lipsuri la ce va mai dati lebada si incercati sa pareti ceea ce defapt nu sunteti ? Nu este mai cuminte , mai asezat , mai moral duhovniceste , mai intelept , in cele din urma si sper sa nu exagerez, ca sa va comportati in consecinta : sa va cereti scuze pt. ca nu cunoasteti lucruri elementare si sa incercati sa remediati deficienta ? Pai asa face un crestin pios , precum vreti sa pareti dvs.
Nu ma asteptam la atit fariseism , adica sa incercati sa pareti exact ceea ce nu sunteti !
Probabil ca ati fost educata cu jumatatile de masura si cu surogatele . In acest caz va recomand articolul care exista pe acest site despre crestinii caldicei in credinta , care sunt oamenii jumatatilor de masura !

...............................................
O lunga perioada de timp nu am crezut in Dumnezeu pentru ca am trait intr-o familie care nu mi-a oferit exemple in acest sens. Nici profesorii de religie nu m-au ajutat prea mult, in loc sa ne explice ortodoxia ei se indeletniceau cu vorbitul despre extraterestii sau cu istoria religiilor, lucruri complet nefolositoare pentru credinta.
Am inceput sa fiu interesata de religie si de credinta ortodoxa dupa casatorie, prin sotul meu care mi-a deschis ochii in acest sens.
As vrea sa va intreb, ce fac preotii ortodocsi si profesorii de religie pentru a atrage tinerii la biserica? Sunt ei exemple pentru oameni ca pentru mine n-au prea fost? D-voastra ce parere aveti?

Last edited by TunsDiana; 06.10.2011 at 21:58:49.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 06.10.2011, 22:25:20
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

[quote=TunsDiana;405026]
Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Credeti dvs. ca preotii nu respecta canoanele ? Asa sunt poate cei cu care sunteti dvs. invatata, obisnuita . Pt. acest motiv aveti si o asemenea intelegere si respect fata de sfintele si de Dumnezeu inspiratele canoane . Dar asta nu inseamna ca toti preotii fac aceiasi greseala Eu sunt crescut si obisnuit cu alt fel de preoti .
Vad ca intelegeti gresit care este rostul si de ce trebuiesc respectate canoanele . Pai aceste canoane care sunt inspirate de Duhul Sfint nu au fost ingaduite, poruncite de Hristos ca sa chinuiasca lumea , ca sa o terorizeze, ca sa o dezonoreze, ca sa o friga si sa o prigoneasca El cite un pic pe toate partile ! Nu ! Ci tocmai pt a invata oamenii cum sa traiasca ca sa se poata mintui, pt a dobindi cinstea de a fi impreuna cu El . Deci pt. a ajunge la o anumita cinste , ori dvs. voiti contrarul, sa nu se tina cont chiar asa de ele ! Pai la ce cinste aspirati dvs. ?

Va multumesc pentru ca mi-ati explicat rostul canoanelor!

Ati avut norocul sa traiti printre niste preoti buni, nu toti am avut acest noroc!

As putea sa va dau exemple despre cum am fost eu si apropiatii tratata de anumiti preoti dar nu are rost pentru ca d-voastra nu ati avea cum sa intelegeti fiindca ati avut parte doar de experiente bune cu acestia. In plus, am observat ca multa lume de pe acest forum sustine ca nu avem dreptul sa ii judecam orice ar face, bun sau rau.
Eu sunt de parere ca ei ar trebui sa fie un exemplu pentru oameni, or numai asta nu sunt.
Nu am dorit sa va necajesc cu mesajul meu desi poate este prea acid, sau mai corect vorbind, este mai direct si fara menajamente .
Sunt de acord cu ce spuneti, in orice padure exista si uscaturi .
Despre poruncile hristice de a nu judeca trebuie avut in vedere ca judecatile morale exista in toata societatea si in tot mediul public sau privat . Orice om face si chiar este obligat sa faca judecati morale , in felul acesta fiind si educat in a deprinde si a invata ceea ce este bun si corect si a-l deosebi si a evita de ceea ce este incorect, nefolositor .
Insa judecatile duhovnicesti sunt interzise , adica nu avem dreptul a judeca pe cineva ca este mai crestin, mai induhovnicit, mai pacatos decit altcineva (gen , pilda vamesului si a fariseului) deoarece aceasta o stie numai Dumnezeu si noi ne putem insela daca am face asemenea judecati deoarece nu stim intotdeauna multe din lucrurile nevazute ale fratilor, le stim doar pe cele vazute si nici pe aceste aintotdeauna .

Asadar, va rog sa ma iertati daca v-am necajit si va propun in continuare , in functie de interes , sa practicam discutii si relatii deschise, sincere si directe .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
Gratia sfintitoare si gratiile actuale Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 50 21.07.2013 20:41:59
Buletinele actuale au cip? Marcel_Ionut Generalitati 215 07.11.2012 21:23:02