Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 06.10.2011, 23:04:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

TunsDiana, tu esti cumva fata aceea care a deschis candva un topic despre parul ei lung si bogat? :)

Uite, eu provin dintr-o familie de oameni credinciosi si am avut parte, cum spuneam si zilele trecute pe alt topic, mai mereu de preoti cumsecade, care nu cer bani de la oameni si care inteleg sa slujeasca din dragoste si credinta. Dar puteam accepta sau refuza ce mi s-a daruit. In schimb, eu nu fac decat sa ii smintesc pe ceilalti, lucrand mult prea putin din ce am primit.

Nu e totul sa ai asemenea oameni in jurul tau. Credinta nu ti-o da nimeni, tu esti cea care face alegerile.Stiu oameni credinciosi care la primab ispita mai zdravana au cazut si altii care pareau mai nedusi la biserica, dar care nu s-au lepadat in clipe grele.

Poate ca oamenii pe care i-ai intalnit tu si care te-au dezamagit erau croiti tot dupa ideea pe care o sustii aici, cum ca fiecare sa faca ce vrea, ce sa ma bag eu in viata omului, ia sa il las sa moara prost sau necredincios! Adica isi urmareau propriul interes si aveau ca virtute suprema in toate sfanta toleranta. Unde e aici dragostea de aproapele? (Crestinismul se sprijina pe astea doua: iubirea de Dumnezeu si iubirea de aproape). Toleranta e lasa-ma sa te las.

Eu una nu sunt de acord cu victimizarea. Bun, inteleg ca nu ai avut conditii propice pana acum, dar de acum inainte ce faci tu pentru a trai credinta pe care ai descoperit-o? Tu personal, nu preotii, nu oamenii din jurul tau, nu sotul. Mantuirea e personala. Un crestin nu trebuie sa se gandeasca la ce pot face altii pentru el, ci mereu la ceea ce poate face el pentru altii, pentru ca, asa cum am spus, se sprijina pe Legea iubirii, dar iubirea se masoara in jertfa, nu in cuvinte frumoase si necalcatul cozii.

Un prim pas ar fi sa iti cunosti bine credinta, pentru a o putea trai,asta cred ca sugera zaharia2009. Iar canoanele fac parte din acea cunoastere teoretica, caci daca imbratisam ceva, o facem in totalitate, nu luam ce ne place si ce nu lasam la o parte. Plus ca anumite lucruri fac parte din firea omului, adica nu trebuie sa fii doctor in teologie sau macar preot ca sa stii ca e bine sa faci copii si e pacat sa ii avortezi sau sa le controlezi nasterea, conceperea...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 07.10.2011, 16:27:33
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
TunsDiana, tu esti cumva fata aceea care a deschis candva un topic despre parul ei lung si bogat? :)

Uite, eu provin dintr-o familie de oameni credinciosi si am avut parte, cum spuneam si zilele trecute pe alt topic, mai mereu de preoti cumsecade, care nu cer bani de la oameni si care inteleg sa slujeasca din dragoste si credinta. Dar puteam accepta sau refuza ce mi s-a daruit. In schimb, eu nu fac decat sa ii smintesc pe ceilalti, lucrand mult prea putin din ce am primit.

Nu e totul sa ai asemenea oameni in jurul tau. Credinta nu ti-o da nimeni, tu esti cea care face alegerile.Stiu oameni credinciosi care la primab ispita mai zdravana au cazut si altii care pareau mai nedusi la biserica, dar care nu s-au lepadat in clipe grele.

Poate ca oamenii pe care i-ai intalnit tu si care te-au dezamagit erau croiti tot dupa ideea pe care o sustii aici, cum ca fiecare sa faca ce vrea, ce sa ma bag eu in viata omului, ia sa il las sa moara prost sau necredincios! Adica isi urmareau propriul interes si aveau ca virtute suprema in toate sfanta toleranta. Unde e aici dragostea de aproapele? (Crestinismul se sprijina pe astea doua: iubirea de Dumnezeu si iubirea de aproape). Toleranta e lasa-ma sa te las.

Eu una nu sunt de acord cu victimizarea. Bun, inteleg ca nu ai avut conditii propice pana acum, dar de acum inainte ce faci tu pentru a trai credinta pe care ai descoperit-o? Tu personal, nu preotii, nu oamenii din jurul tau, nu sotul. Mantuirea e personala. Un crestin nu trebuie sa se gandeasca la ce pot face altii pentru el, ci mereu la ceea ce poate face el pentru altii, pentru ca, asa cum am spus, se sprijina pe Legea iubirii, dar iubirea se masoara in jertfa, nu in cuvinte frumoase si necalcatul cozii.

Un prim pas ar fi sa iti cunosti bine credinta, pentru a o putea trai,asta cred ca sugera zaharia2009. Iar canoanele fac parte din acea cunoastere teoretica, caci daca imbratisam ceva, o facem in totalitate, nu luam ce ne place si ce nu lasam la o parte. Plus ca anumite lucruri fac parte din firea omului, adica nu trebuie sa fii doctor in teologie sau macar preot ca sa stii ca e bine sa faci copii si e pacat sa ii avortezi sau sa le controlezi nasterea, conceperea...
Nu sunt eu acea fata, cred ca ma confundati dar puteti si mie sa imi trimiteti linkul de la acea discutie ca sunt curioasa despre ce este vorba.

Va multumesc pentru cuvintele cu folos pe care le-ati scris.

Nu am dorit sa ma victimizez, poate asa a sunat, eu am scris acele lucruri din viata mea doar pentru a-i arata domnului ca nu vreau sa par altceva decat sunt, am vrut sa fiu sincera.

E adevarat ca mantuirea este personala, sunt de acord, si trebuie sa ne gandim la ce putem face noi pentru altii in primul rand.

Stiu ca poate pentru d-voastra care ati crescut intr-o familie credincioasa pare ceva de la sine inteles ca trebuie sa stii ca e pacat sa avortezi sau sa controlezi nasterea si ca aceste lucruri fac parte din firea omului, dar pentru un necredincios, ateu cum vreti sa ii spuneti, lucrurile stau cu totul altfel.

Eu nici macar nu credeam in existenta pacatului, cu atat mai putin sa consider ca avortul sau controlarea nasterii constituie o crima , un pacat si sunt multi ca mine. Pentru un necredincios copilul in primele luni nu este altceva decat un manunchi de celule si nu un suflet de care te poti scapa la nevoie, printr-un avort pentru a nu-ti complica viata.
Asta este, ignoranta este mare, de aceea este bine sa se faca o informare a oamenilor pentru a nu pacatui in continuare
Reply With Quote
  #113  
Vechi 07.10.2011, 16:36:39
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=zaharia_2009;405031]
Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul

Nu am dorit sa va necajesc cu mesajul meu desi poate este prea acid, sau mai corect vorbind, este mai direct si fara menajamente .
Sunt de acord cu ce spuneti, in orice padure exista si uscaturi .
Despre poruncile hristice de a nu judeca trebuie avut in vedere ca judecatile morale exista in toata societatea si in tot mediul public sau privat . Orice om face si chiar este obligat sa faca judecati morale , in felul acesta fiind si educat in a deprinde si a invata ceea ce este bun si corect si a-l deosebi si a evita de ceea ce este incorect, nefolositor .
Insa judecatile duhovnicesti sunt interzise , adica nu avem dreptul a judeca pe cineva ca este mai crestin, mai induhovnicit, mai pacatos decit altcineva (gen , pilda vamesului si a fariseului) deoarece aceasta o stie numai Dumnezeu si noi ne putem insela daca am face asemenea judecati deoarece nu stim intotdeauna multe din lucrurile nevazute ale fratilor, le stim doar pe cele vazute si nici pe aceste aintotdeauna .

Asadar, va rog sa ma iertati daca v-am necajit si va propun in continuare , in functie de interes , sa practicam discutii si relatii deschise, sincere si directe .
Va multumesc pentru raspuns.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 07.10.2011, 18:39:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit @lore86

Situatiile descrise de tine sunt inexistente:cei care traiesc in desfranare nu se pot impartasi,la fel si doamnele care recurg la metode contraceptive; preotii intreaba in timpul spovedaniei destule detalii,in functie de ac decid daca esti demn de a lua impartasania sau nu.
Iar despre post versus desfranare...vezi tu trezirea spirituala se face cu voia Domnului mai ales printre cei care sunt inglodati in pacate;daca niste pacatosi incep sa se nevoiasca cu postul de bucate,cu rugaciuni si alte fapte bune,apoi nevoia spirituala devine si mai intensa,in timp vor raporta legile Lui Dumnezeu la vietile lor si vor vedea unde pacatuiesc.
In schimb daca le zici unora sa nu se mai oboseasca sa faca nimic pt ca oricum traiesc in pacat ii impingi in deznadejde si in ura.Este credinta discriminatorie???
Imi cer scuze pt devierea discutiei aici.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 07.10.2011, 19:10:39
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Situatiile descrise de tine sunt inexistente:cei care traiesc in desfranare nu se pot impartasi,la fel si doamnele care recurg la metode contraceptive; preotii intreaba in timpul spovedaniei destule detalii,in functie de ac decid daca esti demn de a lua impartasania sau nu.
draga mea, mi-as dori sa gresesc.dar prea multe femei care au sterilet si folosesc pilule se impartasesc fara nici o opreliste.
Citat:
Iar despre post versus desfranare...vezi tu trezirea spirituala se face cu voia Domnului mai ales printre cei care sunt inglodati in pacate;daca niste pacatosi incep sa se nevoiasca cu postul de bucate,cu rugaciuni si alte fapte bune,apoi nevoia spirituala devine si mai intensa,in timp vor raporta legile Lui Dumnezeu la vietile lor si vor vedea unde pacatuiesc.
si aici vorbesc de cazuri cand oamenii se straduie sa tin post cat mai aspru dar ei traiesc in desfranare fara a face nimic ptr a parasi pacatul. Era doar un exemplu ptr expresia:"strecori tantarul, dar inghiti camila"
Citat:
In schimb daca le zici unora sa nu se mai oboseasca sa faca nimic pt ca oricum traiesc in pacat ii impingi in deznadejde si in ura.Este credinta discriminatorie???
Imi cer scuze pt devierea discutiei aici.
Credinta nu e descriminatorie.Sa ne intelegem.E bine ptr un om, care traieste in pacat sa se trezeasca, sa inceapa sa vada ca greseste si sa incerce sa se indrepte pas cu pas.Dar de aici pana la a tine anumite randuieli , ex postu, cu o strictete exagerata dar a nu parasi desfranarea, sau clevetirea aproapelui si a trai cu constiinta ca esti un bun crestin e o mare inselare.Indemnul meu era spre iesirea din inselare, spre a ridica garda.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #116  
Vechi 07.10.2011, 20:29:18
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Credinta nu e descriminatorie.Sa ne intelegem.E bine ptr un om, care traieste in pacat sa se trezeasca, sa inceapa sa vada ca greseste si sa incerce sa se indrepte pas cu pas.Dar de aici pana la a tine anumite randuieli , ex postu, cu o strictete exagerata dar a nu parasi desfranarea, sau clevetirea aproapelui si a trai cu constiinta ca esti un bun crestin e o mare inselare.Indemnul meu era spre iesirea din inselare, spre a ridica garda.
Teoretic avem o"n"sanse de a ne salva sufletul pe perioada vietii noastre;faptul ca intalnesti azi un pacatos si afli despre viciul lui nu-ti garanteaza ca se va afla si in anul urmator in aceeasi ipostaza-oamenii evolueaza,situatiile se schimba,Dumnezeu lucreaza prin harul Sau neincetat in constiinta noastra.

Sa-ti dau un exemplu concludent : o scurta perioada am avut drept colega de banca prin clasa a 11-a o fata,care ulterior am aflat ca-mi era si vecina;bineinteles ca ne-am imprietenit chiar daca interesele noastre erau cam diametral opuse.
In fine,dupa un an ne-am despartit deoarece ea s-a mutat la un alt liceu si in timp relatia s-a racit deoarece noile ei interese ei au facut-o sa se distanteze de ceilalti(interese,adica prostitutie).
Dupa alti ani,am vazut-o la biserica din cartier...
Dupa alti ani,am vazut-o total schimbata,transformata din vampa de odinioara intr-o femeie crestina- o femeie a timpurilor noastre,in buricul Bucurestiul care purta batic pe cap si fuste lungi,lungi-am realizat atunci ce revolutie trebuie sa se fi petrecut in acest suflet.
Am aflat ca s-a casatorit cu un crestin,are copii si desigur isi traieste viata dupa valori crestine.
Si acum scriind aceste randuri imi dau lacrimile pt succesul povestii ei si o imbratisez virtual cu drag!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 07.10.2011, 21:11:13
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Nu sunt eu acea fata, cred ca ma confundati dar puteti si mie sa imi trimiteti linkul de la acea discutie ca sunt curioasa despre ce este vorba.

Va multumesc pentru cuvintele cu folos pe care le-ati scris.

Nu am dorit sa ma victimizez, poate asa a sunat, eu am scris acele lucruri din viata mea doar pentru a-i arata domnului ca nu vreau sa par altceva decat sunt, am vrut sa fiu sincera.

E adevarat ca mantuirea este personala, sunt de acord, si trebuie sa ne gandim la ce putem face noi pentru altii in primul rand.

Stiu ca poate pentru d-voastra care ati crescut intr-o familie credincioasa pare ceva de la sine inteles ca trebuie sa stii ca e pacat sa avortezi sau sa controlezi nasterea si ca aceste lucruri fac parte din firea omului, dar pentru un necredincios, ateu cum vreti sa ii spuneti, lucrurile stau cu totul altfel.

Eu nici macar nu credeam in existenta pacatului, cu atat mai putin sa consider ca avortul sau controlarea nasterii constituie o crima , un pacat si sunt multi ca mine. Pentru un necredincios copilul in primele luni nu este altceva decat un manunchi de celule si nu un suflet de care te poti scapa la nevoie, printr-un avort pentru a nu-ti complica viata.
Asta este, ignoranta este mare, de aceea este bine sa se faca o informare a oamenilor pentru a nu pacatui in continuare
Era o fata pe forum cu par bogat care nu stia daca sa il tunda sau nu, am facut asocierea cand am vazut Tuns... scuze de confuzie.

Pentru informare - Catehismul ortodox, in primul si primul rand -
http://www.crestinortodox.ro/carti-ortodoxe/invatatura-credinta-ortodoxa/

Caluza in credinta ortodoxa a par.Cleopa -
http://www.scribd.com/doc/2397550/Pa...dinta-ortodoxa

Si apoi, dupa ce le parcurgi pe acestea, poti citi de pe scribd volumele "Ne vorbeste par. Cleopa". Insa eu socotesc ca trairea e cea mai importanta: mergi la biserica impreuna cu sotul tau la sfanta Liturghie, spovedeste-te si tu la duhovnicul lui, dupa ce vei fi aflat ce este pacat in credinta noastra - un indreptar de spovedanie care arata ce e pacatul, pe intelesul tuturor, mi se pare acesta - http://valeriugafencu.wordpress.com/...la-spovedanie/.

Asteptam vesti bune! Spor la citit!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 11.10.2011, 11:33:12
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Era o fata pe forum cu par bogat care nu stia daca sa il tunda sau nu, am facut asocierea cand am vazut Tuns... scuze de confuzie.

Pentru informare - Catehismul ortodox, in primul si primul rand -
http://www.crestinortodox.ro/carti-ortodoxe/invatatura-credinta-ortodoxa/

Caluza in credinta ortodoxa a par.Cleopa -
http://www.scribd.com/doc/2397550/Pa...dinta-ortodoxa

Si apoi, dupa ce le parcurgi pe acestea, poti citi de pe scribd volumele "Ne vorbeste par. Cleopa". Insa eu socotesc ca trairea e cea mai importanta: mergi la biserica impreuna cu sotul tau la sfanta Liturghie, spovedeste-te si tu la duhovnicul lui, dupa ce vei fi aflat ce este pacat in credinta noastra - un indreptar de spovedanie care arata ce e pacatul, pe intelesul tuturor, mi se pare acesta - http://valeriugafencu.wordpress.com/...la-spovedanie/.

Asteptam vesti bune! Spor la citit!

Va multumesc pentru tot! Abia astept sa le citesc!
Reply With Quote
  #119  
Vechi 11.10.2011, 12:24:39
aky9751 aky9751 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2011
Locație: capitala
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit nedumerire ...

Buna ziua ...
Sunt o biata pacatoasa care va "citeste" de peste un an ,aproape toate discutiile ....
Ceea ce m i se pare incredibil insa , este ca unii dintre dvs. "uita" un singur lucru : fiecare dintre noi raspundem pentru faptele noastre indiferent ca ele plac sau nu semenilor nostri.
Daca intru si citesc aici o fac tocmai pentru a invata ceva ...nu pentru a fi "certata" , nu pentru a spune X sa Y ca habar nu am de nimic.....
Faceti exact ceea ce nu trebuie : judecati . Nu cred ca aveti acest drept .
De aceea nici nu vreau si nici nu am vrut sa mi exprim parerea sincera in nici un topic ...pentru ca din pacate , la noi in tara daca nu esti cu majoritatea ...esti facut "praf"...
La noi nu conteaza decat sa spui ceea ce vor ceilalti sa auda sau...mai bine sa taci...
Imi plac copiii mai mult decat orice pe lumea asta , ii consider minuni insa .... Dumnezeu stie cel mai bine ce se intampla cu sufletul meu....in mintea mea ...si nu cred ca este nimeni in masura sa dea aici verdicte de genul "prea multe femei care au sterilet si folosesc pilule se impartasesc fara nici o opreliste" ....cred ca e doar problema personala a acelor femei....

Scuze pentru deranj.......
Reply With Quote
  #120  
Vechi 11.10.2011, 13:46:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
intr-o lume in care salariile sunt destul de mici, cheltuielile pentru a da un copil la cresa, la gradinita, apoi la scoala, de platit o bona pentru a sta cu copilul acasa pana vine unul din parinti acasa (pentru cei care nu au cu cine lasa copilul), eventual in lunile de vacanta, sunt destul de mari, plus ca sunt atatea cheltuieli, mancare, imbracaminte, chletuieli suplimentare ale casei, lumina, gaz, apa, intretinere, cati copii ar trebui sa aiba o familie ?

daca te pazesti ca sa nu ramai insarcinata de frica ca nu vei avea cu ce sa iti cresti copiii, nu este pacat? eu asa stiu, ca este pacat ... dar... cand vezi ca ai un salar de 10 mil tu 10 mil sotul, si din astia, trebuie bani pentru ce am enumerat mai sus, mai poti aduce pe lume un copil, doi, trei, patru? cati?

si inca o intrebare : este pacat sau nu legarea trompelor?
fii cu luare aminte la ce iti transmit aici:

"lobagii aveau câte 16 copii. Și erau slugi!"
"Nu vreți copii? Trăiți ca FRAȚII".
"Căsătoria-i pentru mântuire și prunci, nu pentru plăceri și desfrânare."
•"Binecuvântată este numai rodirea de copii. Iar tot ce-i în afară de rostul acesta, în privința trupească, este desfrânare și păcat și să nu se mai facă."
•“Cine fuge de copii, fuge de responsabilitate. În majoritatea cazurilor de necredință a femeii e de vină soțul că nu si-a umplut casa de copii”."
•“Când iți iei răspunderea de a rodi copii, Stăpânul vieții iți va ajuta!
•“Dacă nu se vor griji de păcatele lor, pentru aceasta îi voi da în mâinile copiilor lor”.
Deci de noi depinde, de noi atârnă ce generație vine. Iată schițată și această forță – destinul - care e naturală și supranaturală. Căci jumatate e de pe pământ, iar numai cealaltă jumatate e de la Dumnezeu. Deci și de noi atârnă ce zile vor veni.”
•“Astăzi IROD s-a multiplicat; aproape că nu mai există familie în care Irod nu-și ucide copiii. Dar puțini copii fugari mai scapă în viață. Unde ești Maica Domnului să scapi pe maica omului de pofta ucigașă a lui Irod?”
•“Altă durere pe care o aveți voi, mamelor, taților, sunt copiii lepădați. Ascultați toți cu luare aminte: sângele lor cere răzbunare”.
•“Nu mai stați cu gânduri ucigașe împotriva copiillor, că nu știi în calea carui mare dar de la Dumnezeu te-ai găsit împotrivă și ai să dai seama. Nașteți copii cu gândul să fie slujitori ai lui Dumnezeu între oameni!”
•“Poate și aici este mâna ascunsă a celor care provpovăduiesc astăzi „drepturile omului”: curvia, homosexualitatea, lesbianismul...că ne e și rușine să le spunem pe celelalte. „Drepturile” pe care le propovăduiesc ei împotriva legilor lui Dumnezeu nu sunt demne de atribuit nici animalelor. Căci zice Duhul Sfânt în Psalmul 48, 12: „Și omul, în cinstea lui Dumnezeu fiind, nu a priceput; alăturatu-s-a dobitoacelor celor fără de minte și s-a asemănat lor”. Numai că dobitoacele se împreunează doar pentru perpetuarea speciei lor, o dată sau de două ori pe an, deci ele nu calcă legea lui Dumnezeu. Omul, însă prin patima curviei, a precurviei și toate celelalte, a căzut cu mult mai jos decât dobitoacele cele fără de minte, deci a căzut în îndrăcire. Așa că, să ne străduim „să ridicăm căsătoria din desfrânare măcar la rânduiala dobitoacelor” celor fară de minte, deși pentru mântuire nu este de ajuns”. - Tinerii, Familia si copiii nascuti in lanturi - Parintele Arsenie Boca

ps: te întreb câți copii aveți?

Last edited by ovidiu b.; 11.10.2011 at 15:01:09.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
Gratia sfintitoare si gratiile actuale Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 50 21.07.2013 20:41:59
Buletinele actuale au cip? Marcel_Ionut Generalitati 215 07.11.2012 21:23:02