Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 02.10.2011, 14:23:36
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Calin21 Vezi mesajul
orice familie este obligata sa aiba copii, caci daca nu vreti copii atunci mergeti la manastire.
Temeiul unei familii este de a creste si de a se inmulti nu de a isi satisface nevoile perverse si satanice. Cei ce se feresc sa aiba copii demni sunt de ghena si de scrasnirea dintilor!


Si eu as vrea 3-4 copii :)
Orice familie decide sa aiba atatia copii cati vor cei doi. Nu exista nici o obligatie in acest sens si nu sunteti dvs. calificat sa trimiteti pe nimeni la manastire.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 02.10.2011, 14:45:07
Calin21's Avatar
Calin21 Calin21 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

=)) ... normal, ca nimeni nu mai citeste canoanele sfintilor parinti si ale sinoadelor ecumenice. Acuma la moda e sa traim in concubinaj, daca putem sa facem zilnic sex si copii nu ne trebuie. Nimeni nu mai stie ce binecuvantare este peste familiile cu copii. Va veni ziua de apoi cand vom fi judecati de toate faradelegile, atunci va fi Vai! noua pacatosilor.
__________________
Sa aveti catre Dumnezeu inima de fiu, catre voi minte de judecator si catre aproapele inima de mama.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 02.10.2011, 22:12:58
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Asa e! Ai dreptate! Fiecare cum alege! Copiii,insa, nu sunt o povara pentru parinti! Ei nu fac cerere in prealabil ca sa vina pe lume. Daca ti doresti ii faci! Bineinteles asumandu-ti si raspunderea pentru cresterea si educarea lor.
Bineinteles ca sunt o povara, sunt o piatra de moara pe care parintii o poarta in spate. Asta e realitatea. Ca unii aleg cu placere sa care asa ceva in spinare e cu totul si cu totul alta poveste.

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
N-ai spus nimic inca despre femei dar ai deschis o usa facand referire la parerea proasta pe care-o ai despre casatorie. Cum casatoria inseamna unirea dintre un barbat si o femeie deducem ca de fapt ai o parere proasta despre femei in general. Sau despre barbatii care se casatoresc ai o parere proasta???
Eu sunt de parere ca doi oameni se pot uni fara o hartie care sa ateste acest lucru. Nu am o parere proasta despre vreun sex, ci despre casatorie ca institutie. Aduce, in opinia mea, doar neajunsuri. Dar asta n-are legatura cu discutia de fata.

Citat:
În prealabil postat de Calin21 Vezi mesajul
orice familie este obligata sa aiba copii, caci daca nu vreti copii atunci mergeti la manastire.
Serios? Da' cine esti tu, Judge Dredd?

Citat:
În prealabil postat de Calin21 Vezi mesajul
Temeiul unei familii este de a creste si de a se inmulti nu de a isi satisface nevoile perverse si satanice. Cei ce se feresc sa aiba copii demni sunt de ghena si de scrasnirea dintilor!
Temeiul unei familii crestine, probabil. Eu nu sunt crestin si nu vreau sa ma inmultesc. Vreau, de fapt, sa-mi satisfac cat mai multe pofte cu putinta in viata asta. Si nimic nu ma poate opri, pentru ca sunt stapan pe trupul meu si pe mintea mea.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 02.10.2011, 22:51:40
Calin21's Avatar
Calin21 Calin21 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

eu sunt un putregai, o povara a acestei lumi... dar, tu gandac ipocrit si nerecunoscator; tu esti stapan pe trupul tau, de unde ai tu puterea asta, cand esti o creatie; Oare nu ai Un Creator Care e Stapanul tau? Oare imbecilitatea ateismului pana unde va ajunge? ca de ar fi dupa mine v-as scoate inima si v-as arde-o ca jertfa; dar trebuie sa ma supun lui Dumnezeu. Prostia voastra a ateilor nu are margini. Daca ar fi avut si parintii tai aceste concepte ca si ale tale tu nu ai fi, si poate era mai bine, mai putini imbeciloizi troli pe planeta asta; in locul tau i-as multumi Bunului Dumnezeu ca ma mai lasa sa traiesc!!! Manca-te-ar Raiul!
__________________
Sa aveti catre Dumnezeu inima de fiu, catre voi minte de judecator si catre aproapele inima de mama.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 02.10.2011, 23:31:51
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Calin21 Vezi mesajul
Oare imbecilitatea ateismului pana unde va ajunge? ca de ar fi dupa mine v-as scoate inima si v-as arde-o ca jertfa; dar trebuie sa ma supun lui Dumnezeu. Prostia voastra a ateilor nu are margini.
Exemplu ingrozitor de fanatism religios. Penibil.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 02.10.2011, 23:59:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Exemplu ingrozitor de fanatism religios. Penibil.
"Exemplu ingrozitor de tembelism ateu. Penibil."

Ei, cum suna?
Reply With Quote
  #77  
Vechi 03.10.2011, 00:06:01
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"Exemplu ingrozitor de tembelism ateu. Penibil."

Ei, cum suna?
In acest caz, incorect. Cand mi-am exprimat eu dorinta sa ucid alti oameni si unde am i-am numit pe crestini "prosti"?
Reply With Quote
  #78  
Vechi 03.10.2011, 00:22:43
Veronica Ban Veronica Ban is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2011
Mesaje: 1
Smile

Am o fetita de 8 ani si un salariul de 500 roni, sotul meu si tatal copilului meu ne-a parasit acum 2 ani, ma ajuta tatal meu cat poate...am avut momente grele si situatii limita, dar nu-mi pot imagina nici o clipa viata fara fetita mea minunata si cu timpul am invatat sa nu ma mai sperii si sa nu ma plang pentru ci sa accept ce mi se da sa traiesc, sa ma bucur de ceea ce am si sa multumesc :)
Nu as mai face al doilea copil in situatia asta si chiar daca sunt abstinenta de 2 ani am si un sterilet de cand am nascut si totusi consider ac macar un copilas ar trebui sa avem fiecare dintre noi ...
Ma consider binecuvantata si ii multumesc domnului in fiecare zi pentru ca mi-a daruit acest copil.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 03.10.2011, 08:33:14
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Calin21 Vezi mesajul
eu sunt un putregai, o povara a acestei lumi... dar, tu gandac ipocrit si nerecunoscator; tu esti stapan pe trupul tau, de unde ai tu puterea asta, cand esti o creatie; Oare nu ai Un Creator Care e Stapanul tau? Oare imbecilitatea ateismului pana unde va ajunge? ca de ar fi dupa mine v-as scoate inima si v-as arde-o ca jertfa; dar trebuie sa ma supun lui Dumnezeu. Prostia voastra a ateilor nu are margini. Daca ar fi avut si parintii tai aceste concepte ca si ale tale tu nu ai fi, si poate era mai bine, mai putini imbeciloizi troli pe planeta asta; in locul tau i-as multumi Bunului Dumnezeu ca ma mai lasa sa traiesc!!! Manca-te-ar Raiul!
Ei,uite poate din motive de acest gen pleaca atatia oameni din randurile credintei ortodoxe sau chiar si cei care inca stau pe ganduri si citesc "cuvinte pline de iubire si duh" ca cele de mai sus,cu siguranta nici ca mai vor sa auda de aceasta religie.
Iisus Hristos niciodata nu ar fi vorbit astfel oamenilor,chiar si cand i-ar fi mustrat,iar din punctul meu de vedere voi sunteti mai rau decat fariseii Bibliei pentru ca prin comportamentul vostru indepartati oameni de Dumnezeu si mai ales tinerii,care prin spiritul lor liber nu o sa plece vreodata urechea la lucruri impuse,tiranice.
Totodata,din pacate,multi vad astfel de exemple si pun toti crestinii in aceiasi oala,fara sa caute mai in profunzime,sa cerceteze cine este Dumnezeu,Iisus,ce este sufletul,ce este Iubirea...
Este trist ce se intampla,insa vremea minciunii este pe cale sa treaca,iar adevaratii invatatori ai Luminii se vor cerne de cei care isi mocnesc ura,interesele si frustrarile in spatele unei religii pe care nici ei insisi nu o inteleg!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #80  
Vechi 03.10.2011, 11:30:09
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Un raspuns echilibrat in articolul de astazi http://www.crestinortodox.ro/editoriale/cati-copii-trebuie-avem-126301.html
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
Gratia sfintitoare si gratiile actuale Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 50 21.07.2013 20:41:59
Buletinele actuale au cip? Marcel_Ionut Generalitati 215 07.11.2012 21:23:02