Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.10.2011, 16:09:14
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Question Despartirea dintre "Iuda" si "Israel"

Am tot intalnit acest aspect, cum ca semintia lui Iuda este separata de restul si are un rege prorpriu (care imparatea la Ierusalim) , iar "Israel " avea alt rege- care nu stiu unde (in ce cetare) imparatea.. Acest "Israel " se refera la restul de 11 semintii..?
Nu am luat in seama cand si de ce s-a produs aceasta separatie...- motivele .
Apoi am vazut ca se mai duceau si lupte intre ei (Iuda (adica tinutul, tara) si Israel ).
Daca este cineva care stapaneste aceasta chetiune, va rog sa imi aduceti ceva lamuriri

Cu multumiri

Mihai


Cateva texte sugestive referitor la ce am spus :

din: II Paral. 25 : 17. Atunci s-a sfătuit Amasia, regele lui Iuda, cu ai săi și a trimis la Ioaș, fiul lui Ioahaz, fiul lui Iehu, regele lui Israel, ca să-i spună: "Vino să ne vedem unul cu altul!"
22.Și Iuda a fost bătut de Israel și fiecare a fugit la cortul său.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.10.2011, 17:59:48
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Din cate stiu eu prin Israel se intelege cei 12 fii ai lui Iacov si urmasii lor, deci cele 12 triburi evreiesti. Iacov a avut copii cu Lea (6), Bilha (2),Zilpa (2) si Rahela (2), acestia fiind : Ruben, Simeon, Levi, Iuda, Zabulon, Isahar, Dan, Gad, Aser, Neftali, Iosif, Beniamin.

Ruben si-a pierdut dreptul de intai nascut pentru ca a comis adulter cu Bilha, concubina lui Iacov, apoi si Simeon si Levi au pierdut acest drept datorita violentelor comise impotriva locuitorilor din Sihem. Pozitia legata de dreptul prin nastere a revenit celui de al 4-lea fiu al Leei, Iuda,in timp ce avutia legata de aceasta pozitie i-a revenit lui Iosif si fiilor sai, Efraim si Manase pe care Iacov i-a adoptat ca si copii ai sai, astfel ei si-au capatat locuri de sine statatoare intre semitiile lui Israel. Atat Iuda cat si Iosif primesc pozitii de intaietate in binecuvantarile lui Iacov, Iuda de conducator, iar Iosif -bogatia rezervata primului nascut.

Dupa cucerirea asiriana, evreii au fost deportati, iar 10 triburi din regatul de Nord au fost pierdute. Iuda- semitia imparateasca sau conducatoare, a avut un rol important pana la venirea lui Hristos, iar dupa s-a limitat la regatul celor doua semintii si a scazut chiar mai mult dupa intoarcerea din robia babiloniana.

later edit: referitor la ruptura Iuda-Israel, dupa moartea lui Solomon imparatia lui Israel a fost impartita in doua: regatul din nordul Palestinei, cu cele zece semintii (Israel) sub domnia lui Ieroboam iar in regatul de sud au ramas cele doua semintii Iuda si Beniamin cu capitala la Ierusalim (Iuda) sub domnia lui Roboam, fiul lui Solomon. Versetele acelea invocate de tine se refera la aceste doua regate de nord (Israel) si de sud (Iuda).

Last edited by ioanna; 16.10.2011 at 18:29:13.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.10.2011, 21:41:08
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ..

"referitor la ruptura Iuda-Israel, dupa moartea lui Solomon imparatia lui Israel a fost impartita in doua: regatul din nordul Palestinei, cu cele zece semintii (Israel) sub domnia lui Ieroboam iar in regatul de sud au ramas cele doua semintii Iuda si Beniamin cu capitala la Ierusalim (Iuda) sub domnia lui Roboam, fiul lui Solomon."

nu gasesc aici motivele exacte -politice, religioase , economice etc - care au dus la aceasta separatie! Si de ce restul de 11, sau 10 semnintii se numesc in continuare Israel..?
Sau nu sunt scrise nici in Biblie . Eu nu imi amintesc, nu mai imi aduc aminte si de aceea am apelat la cineva care cunoaste temeinic .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.10.2011, 22:20:29
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Sper sa va ajute macar la modul general informativ

,,Domnia lui Solomon nu a reprezentat o ,,epoca de aur"(I Imparati 4:24-25)pentru toti supusii lui.Atat taxele mari pentru finantarea proiectelor sale de constructiei si a curtii dedate huzurului(I Imparati 4:22-23)cat si munca silnica(I Imparati 5:13-17)au instigat la revolta.Multi au recunoscut intr-un anume Ieroboam,fiul lui Nebat,fost supraveghetor al fortei de munca silnica(I Imparati 11:28),din casa lui Iosif,un promotor la cauzei lor insa datorita prevestirii imprudente a domniei lui Ieroboam de catre profetul Ahiia,acesta a fost constrans sa caute refugiu-n Egipt pana la moartea lui Solomon.

Roboam,succesorul lui Solomon,respinge cu insolenta sfatul batrinilor sai pentru a favoriza sfatul tinerilor sai prieteni,din cercul sau preferential.Cuvintele sale: ,,Acum, tatal meu a pus peste voi un jug greu, dar eu vi-l voi face si mai greu; tatal meu v-a batut cu bice, dar eu va voi bate cu scorpioni."(I Imparati 12:11)nu-l faceau deloc popular printre supusii sai.Cand Roboam respinge pentru a doua oara cererile acestora,cele 10 triburi de la nord se strang in jurul lui Ieroboam,intorcand spatele lui Roboam si implicit dinastiei lui David: ,,Cand a vazut tot Israelul ca imparatul nu-l asculta, poporul a raspuns imparatului: "Ce parte avem noi cu David? Noi n-avem mostenire cu fiul lui Isai! La corturile tale, Israele! Acum vezi-ti de casa, Davide!"(I Imparati 12:16).Aceste cuvinte,ale celor 10 triburi nordice ale Israelului,aveau sa semnaleze un eveniment important in istoria Vechiului Testament:divizarea regatului in 930 i.Hr.

Dupa separarea celor 10 triburi doar Iuda si Beniamin au fost lasate sa continue linia davidica in Ierusalim,desi teritorului lui Simeon,fiind inconjurat de Iuda,trebuia inclus deopotriva.Israelitii au revenit la vechea structura din timpul lui David,care i-a numarat separat ca ,,Israel"si ,,Iuda",o structura impusa poporului probabil datorita prezentei chiar in centrul tarii a enclavei iebusite,de la Ierusalim,pana la momentul cuceririi ei de catre David.Semia,profetul Domnului,evita cu greu un razboi civil.Triburile nordice formeaza un nou regat,cu Ieroboam ca rege.Acest regat este numit Israel desi,fapt oarecum derutant,profetul Osea l-a numit ,,Efraim"(dupa tribul conducator)iar profetul Amos l-a numit ,,Casa lui Iosif"(Amos 5:6).Ieroboam si-a dat seama de puterea si influenta pe care Templul din Ierusalim ar fi exercitat-o asupra noului sau regat insa teama sa principala era cauzata de faptul ca poporul ar fi putut aduce acolo sacrificii si prin acesta ar fi manifestat implicit un act de supunere fata de Roboam,rege al lui Iuda si pe el l-ar ucide.

Solutia sa,distructiva pentru spiritualitatea iudaica,a fost sa creeze noi centre religioase,amplasand vieti de aur la Betel si Dan,desemnand preoti care nu erau leviti si instaurand un nou calendar.Acestea au fost pacatele lui Ieroboam,fiul lui Nebat,retinute de generatiile urmatoare.Din punct de vedere al autorilor scrierilor ce compun Vechiul Testament,din acel moment regatul nordic al lui Israel a fost sub blestemul lui Dumnezeu,din momentul urcarii pe tron a lui Ieroboam.Exilarea poporului era doar o chestiune de timp.
Israel ducea lipsa de stabilitatea care caracteriza pe vecinul sau din sud,Iuda.In timp ce acesta era condus doar de descendentii lui David in linie neintrerupta,acesta nu era si cazul noului ,,Israel"format din zece triburi. Baasa,Zimri,Omri,Iehu,Salum,Menahem,Pecah si Osea au fost toti uzurpatori.Mai mult decat atat regatul nordic,ca semn al unei instabilitati ce in viitor se va dovedi fatale,a avut mai multe capitale:Sichem,Tirza si mai tarziu Samaria(I Imparati 12:25,15:33,16:24)." (autor:Paul Lawrence ,,Atlas of Bible History").
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42