Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.10.2011, 19:12:19
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Numai 6000 de ani ?

Cred ca stiti cu totii ca ,conform Bibliei , lumea are in jur de 6-7000 de ani vechime, si multa lume crede acest lucru , chiar daca sunt atatea dovezi ca lumea are miliarde de ani (sau 4,5 miliare de ani , dupa cum spune stiinta )
Sicer nu pot crede nici in ruptul capului ca lumea are numai 6-7000 de ani , voi ce credeti ?

PS:Nu vreau sa para ca o jignire adusa Bibliei , dar e cam fara logica acest lucru .
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.10.2011, 22:02:51
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Cred ca stiti cu totii ca ,conform Bibliei , lumea are in jur de 6-7000 de ani vechime, si multa lume crede acest lucru , chiar daca sunt atatea dovezi ca lumea are miliarde de ani (sau 4,5 miliare de ani , dupa cum spune stiinta )
Sicer nu pot crede nici in ruptul capului ca lumea are numai 6-7000 de ani , voi ce credeti ?

PS:Nu vreau sa para ca o jignire adusa Bibliei , dar e cam fara logica acest lucru .
Nimeni nu poate sti cu adevarat vechimea planetei Terra, sau a Universului, fara numai Dumnezeu. Si teoria cu 6000-7000 de ani e alta gogorita neoporotestant-geocentrist-stilista. Stiu, suna ciudata alturarea celor trei erezii/ideologii, dar asa stau lucrurile. Cei mai "exotici" NP (si NU ma refer la penticostali, baptisti, crestini dupa Evanghelie, calvini sau unitarieni, etc., oameni cu scaun la cap), ci la ciudati asezati, indeosebi in america, sub umbrela neoprotestantismului, "aliatii circumstantiali" ai stilistilor si pamantofixistilor, isi fac idoli din calendar, respectiv pozitia "fixa" a Pamantului (!!!!). Asa ca domnia ta nu iti face probleme. Orice varsta ar avea Pamantul, clar nu e vorba de cifra folclorica de 6000-7000 de ani. Citeste Mahabharata, Ramayana si Vedele, precum si epopeea Ghilgames si Enkidu, si vezi acolo elemente surprinzatoare si fascinante.

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 18.10.2011 at 22:29:51.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.10.2011, 11:50:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Cred ca stiti cu totii ca ,conform Bibliei , lumea are in jur de 6-7000 de ani vechime, si multa lume crede acest lucru , chiar daca sunt atatea dovezi ca lumea are miliarde de ani (sau 4,5 miliare de ani , dupa cum spune stiinta )
Sicer nu pot crede nici in ruptul capului ca lumea are numai 6-7000 de ani , voi ce credeti ?

PS:Nu vreau sa para ca o jignire adusa Bibliei , dar e cam fara logica acest lucru .
Chiar in Tarile Romane pana cu ceva timp in urma se folosea numerotarea anilor de la facerea lumii, nu aceea pe care o avem azi (cu anii de la nasterea Mantuitorului). In cronicile despre Sf. Stefan cel Mare de exemplu o sa citesti doar aceasta numerotare. Conform acestor date suntem in 2011 in anul 7519 de la facerea lumii. Iar Iisus S-a nascut in anul 5508 de la facerea lumii. In Hronograf se da o paralela intre mai multe mai multe calendare din trecut, acestea avand diferente de doar cativa ani. In Tarile Romane se folosea calendarul bizantin.

Dimpotriva, stiinta confirma treptat cam tot ce scrie in Biblie. De ceva timp este in suspensie teoria Big Bangului (pentru ca universul se dilata accelerat), iar pe alt topic poti vedea ca se clatina si teoria relativitatii. Cu ceva timp in urma s-a descoperit ca toti oamneii se trag dintr-un stramos comun (feminin) care a trait cam acum 6000 de ani, deci ceva asemanator Bibliei.
Catolicii au preluat tot felul de teorii moderne, nu ne intereseaza parerea lor.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.10.2011, 12:30:42
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Cred ca stiti cu totii ca ,conform Bibliei , lumea are in jur de 6-7000 de ani vechime, si multa lume crede acest lucru , chiar daca sunt atatea dovezi ca lumea are miliarde de ani (sau 4,5 miliare de ani , dupa cum spune stiinta )
Sicer nu pot crede nici in ruptul capului ca lumea are numai 6-7000 de ani , voi ce credeti ?

PS:Nu vreau sa para ca o jignire adusa Bibliei , dar e cam fara logica acest lucru .
Maretia Bibliei consta in faptul ca nu ne arata vechimea lumii, ci vechimea pacatului in lume, a raportarii gresite a omului la ea. Biblia ne prezinta intreaga istorie a mantuirii omului, a izbavirii sale de pacat, cuprinsa intre alfa si omega acestui veac.

Dupa cum nu cunoastem nici ziua, nici ceasul, cu privire la "plinirea vremii" Apocalipsei, nu putem avea certitudini temporale (cu tot progresul nostru stiintific) nici cu privire la cele ce tin de Geneza.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.10.2011, 13:02:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Maretia Bibliei consta in faptul ca nu ne arata vechimea lumii, ci vechimea pacatului in lume, a raportarii gresite a omului la ea. Biblia ne prezinta intreaga istorie a mantuirii omului, a izbavirii sale de pacat, cuprinsa intre alfa si omega acestui veac.

Dupa cum nu cunoastem nici ziua, nici ceasul, cu privire la "plinirea vremii" Apocalipsei, nu putem avea certitudini temporale (cu tot progresul nostru stiintific) nici cu privire la cele ce tin de Geneza.
Biserica ortodoxa si sfintii au o conceptie clara, conceptia neclara vine de la teoria evolutionismului teist, o prostie rezultata dintre imbinarea evolutionismului cu crestinsimului. Si doar exista inclusiv carti ortodoxe pe tema asta pe net.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.10.2011, 16:51:29
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Nimeni nu poate sti cu adevarat vechimea planetei Terra, sau a Universului, fara numai Dumnezeu. Si teoria cu 6000-7000 de ani e alta gogorita neoporotestant-geocentrist-stilista. Stiu, suna ciudata alturarea celor trei erezii/ideologii, dar asa stau lucrurile. Cei mai "exotici" NP (si NU ma refer la penticostali, baptisti, crestini dupa Evanghelie, calvini sau unitarieni, etc., oameni cu scaun la cap), ci la ciudati asezati, indeosebi in america, sub umbrela neoprotestantismului, "aliatii circumstantiali" ai stilistilor si pamantofixistilor, isi fac idoli din calendar, respectiv pozitia "fixa" a Pamantului (!!!!). Asa ca domnia ta nu iti face probleme. Orice varsta ar avea Pamantul, clar nu e vorba de cifra folclorica de 6000-7000 de ani. Citeste Mahabharata, Ramayana si Vedele, precum si epopeea Ghilgames si Enkidu, si vezi acolo elemente surprinzatoare si fascinante.
Am vazut protestanti , si ortodocsi care cred cu tarie ca lumea are in jur de 6-7000 de ani.Sunt curios ce ar raspunde un preot la aceasta afirmatie , si sa i dai si dovezi ca lumea are milioane de ani , sunt chiar curios ce ar raspunde .
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.10.2011, 14:53:40
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit Recomandare

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Cred ca stiti cu totii ca ,conform Bibliei , lumea are in jur de 6-7000 de ani vechime, si multa lume crede acest lucru , chiar daca sunt atatea dovezi ca lumea are miliarde de ani (sau 4,5 miliare de ani , dupa cum spune stiinta )
Sicer nu pot crede nici in ruptul capului ca lumea are numai 6-7000 de ani , voi ce credeti ?

PS:Nu vreau sa para ca o jignire adusa Bibliei , dar e cam fara logica acest lucru .
Iti recomand http://www.revelatia.ro/docs/wv_cg.html.... cateva VIDEO despre "Conflictul genezei":
- "Ce descopera rocile"
- "Raportul fosilelor isi spune cuvantul"
- "Dezvaluirea mai multor secrete ale fosilelor"
- "Originea varietatii"
- "Sabia scoate la iveala adevarul"
- "O zi de care sa-ti aduci aminte"

Prezentatorul, Walter Veith, a studiat temeinic evolutionismul dar si Bibilia si varsta Pamantului si vine cu argumente stiintifice pro si contra ...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.10.2011, 19:37:22
au_relian au_relian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

daca crezi ca Dumnezeu este a toate stiutor, si a tot puternic, de ce ti-ar fi asa de greu sa crezi ca a stiut din start unde va ajunge stiinta oamenilor si a presarat pe ici colo niste fosile niste "dovezi" ca sa puna la incercare credinta oamenilor?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.10.2011, 20:24:13
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Am vazut protestanti , si ortodocsi care cred cu tarie ca lumea are in jur de 6-7000 de ani.Sunt curios ce ar raspunde un preot la aceasta afirmatie , si sa i dai si dovezi ca lumea are milioane de ani , sunt chiar curios ce ar raspunde .
Nu apare o mentiune biblica despre timpul dinainte de pacatul primordial, de la finalizarea creatiei si pana la cadere, deci varsta lumii aproximata la 6-7000 de ani e raportata la vechimea pacatului in lume si reprezinta varsta omenirii traditionale, timpul scurs de la aparitia primei asezari umane stabile (Facere 4:17). In plan istoric, dupa caderea din Paradis, omul a trait sub povara timpului si a spatiului.Cei doi fii ai lui Adam, Cain si Abel reprezinta propriu-zis cele doua principale indeletniciri ale omenirii traditionale: agricultura si pastoritul, prima sedentara, a doua nomada. Dovezile stiintifice (arheologice), pe care le invoci, confirma ca primele forme de agricultura timpurie si domesticirea animalelor apar in neolitic, deci incepand cu 7000 i.Hr, asa cum spune si Biblia.

@Catalin2: anul facerii lumii, de care ai mentionat, a fost fixat si aprobat de o autoritate bisericeasca, un sinod ecumenic? singurul de altfel care poate fixa adevarurile de credinta si disciplina valabile pentru Biserica. 5508 -nasterea Lui Iisus, raportata la Facere, nu e cronologia impusa de Sextus Africanus?

Last edited by ioanna; 22.10.2011 at 23:16:21.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.10.2011, 16:49:11
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Cred ca stiti cu totii ca ,conform Bibliei , lumea are in jur de 6-7000 de ani vechime, si multa lume crede acest lucru , chiar daca sunt atatea dovezi ca lumea are miliarde de ani (sau 4,5 miliare de ani , dupa cum spune stiinta )
Sicer nu pot crede nici in ruptul capului ca lumea are numai 6-7000 de ani , voi ce credeti ?

PS: Nu vreau sa para ca o jignire adusa Bibliei , dar e cam fara logica acest lucru .
Asadar, precum imi pare ca vad, din nou canonul mintii noastre intre doua optiuni: stiinta sau Biblia...
Da, da, intr-un fel stiu si eu cum e, macar ca am memoria propriile experiente ale framantarii... (un conflict in fond, un joc subiectiv al mintii noastre omenesti, sub vraja firii cazute ori, poate, sub puterea dorului nostru sfant de Dumnezeu).

Dovezi, spuneai... dovezi....
Mai puternice ale stiintei? Mai puternice ale Bibliei?
Oricate dovezi ar fi, nu cred ca numarul ori amploarea lor conteaza...
Ei bine, spre ce inclina inima?
Am plantat vineri un puiet de visin in Baragan, acasa, la parintii mei trecuti la Domnul... Cum tata rasadea parca mai ieri, in fulgul trecator al copilariei mele, infloritii ciresi, purtatorii veseli ai luminii...
Inclina puiul, visinul crud, catre sud... vezi bine, cauta din fire soarele .... iar eu ma tineam sa il trag mai la nord, ca prea se indoia, ravna lui hranea deja strambatura...
Si m-am certat cu visinul acela ravnitor cateva ceasuri, ca nu stiam cum sa il alipesc la un dreptar (un par mai subtirel, dintr-o craca de salcam) fara sa il ranesc... Si mi-am amintit cum fixa bunicul tarusii, cum se incolacea nedoritul carcel pe puietii copilarosi... si am legat usor cu o sfoara trupul visinului de tarusul lemnos si ziceam... ia uite, un copil plin de viitor va lua dreapta lui crestere tocmai de la bietul tarus, o craca fara viata a unui fost salcam...
Si, spre rasul vecinilor care m-au vazut atunci, am oprit lucrul si m-am rugat cu voce tare (in fundul gradinii), cerind Domnului sa binecuvanteze rasadirea (am mutat puiul din casa parinteasca in loc nou) asa incat sa ne bucuram cu totii de rodul lui iar el sa dea visine gustoase, dar din darul lu Dumnezeu, spre lauda Domnului...
Si ma miram si eu ca fac asta...
De parca nu eram eu...
Si crede-ma de voiesti, atunci cand ma rugam la Domnul sa binecuvinteze rasadirea puiului de visin, nu ma preocupa cati ani are omenirea, dupa o sursa ori alta, ci ma bucuram ca imi amintesc (eu care sunt un oligofren pe plan mnezic) in intregine si cu mare usurinta Psalmul 1 si Psalmul 50.
Si am plans mult.... Si am fost fericit...
Si omenirea nu avea atunci nici o varsta ci era toata acolo... De la inceputuri...
Asa s-a intamplat vineri in satul meu, multumire lui Dumnezeu care a avut mila deopotriva de micul pui de visin si de pacatosul de mine.
Pace, bincuvantare, bucurie intru Hristos Domnul! AMIN+

P.S. Omenirea are vechimea pe care o spune Cuvantul Domnului in Scriptura. Ramane intre noi... sa nu mai spui nimanui te rog... E secretul nostru, daca voiesti... :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea - numai la ortodocsi?! Florin-Ionut Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1350 16.08.2013 12:05:58
Intrebari si nu numai cristiboss56 Calugarul 160 14.02.2013 23:09:01
AJUTOR ! Am numai 7 ani si am leucemie calinbadea Umanitare 16 15.06.2010 17:13:33
Liturghie numai dimineata? sophia Sfanta Liturghie 12 11.08.2009 15:39:59
Am numai ghinioane cotorceanucarmen Generalitati 15 21.07.2009 09:29:38