Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 20.03.2012, 12:16:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
E
Le vezi cum se uita cu ochii cat cepele dupa masini straine, se intereseaza unde lucreaza diversi barbati, cat castiga, ce bani au prin banci si dupa aceea trec la actiune! daca nu le iese, incep sa planga de necaz si sa se confeseze pe la duhovnici, ca ele de ce au partea lor!
Si totusi, de ce generalizezi?
De ce merita categoria asta de femei aduse in discutie?

Mai ales ca nu cred ca sunt asa multe care sa fie atat de materialiste si totusi sa mai frecventeze si biserica.

Poate o fi un caz apropiat dar inca o data, nu generaliza.
  #52  
Vechi 20.03.2012, 12:17:03
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa nu regreti ca nu ai o familie?
Sa fie oare atat de important ceea ce faci dpdv profesional pentru umanitate decat a lasa in urma sfinti?
Eu nu cred.

Daca esti sterila, ar fi o explicatie dar chiar si asa cred ca exista lucruri mult mai bune decat o meserie oarecare.
domnule, nu vreau sa ma bag, dar nu credeti ca ati depasit putin limitele unei discutii pe forum? de unde stiti ca ioanna nu are familie si de ce puneti problema sterilitatii? astea sunt lucruri personale, nu trebuie facute publice.
  #53  
Vechi 20.03.2012, 12:24:48
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
pai da, le-a dat asta prin cap si femeilor de acum cateva secole, eu imi mentin parerea: decide cum vor fi cheltuiti banii cel/cea care ii castiga, in masura in care ii castiga (cat la suta din banii stransi apartin unuia sau celuilalt, in masura asta va decide cum se vor cheltui!)
Daca ambii lucreaza, se pun banii impreuna, nu se socoteste cine face bani mai multi decide cum se cheltuiesc, se iau decizii impreuna, de comun acord, mi se pare o mojicie ca cineva sa spuna eu castig bani mai multi eu decid cum se cheltuiesc!

In ceea ce priveste sotul care nu lucreaza, din moment ce oricum se ocupa de casa si face celelalte treburi si pentru acest lucru nu este remunerat, mi se pare corect sa se ocupe si de cheltuielile pentru casa din moment ce celalalt care lucreaza nu are timp pentru asta. Se presupune ca sotul care lucreaza are incredere si iubeste sotia care nu lucreaza, deci ar fi culmea sa ii traseze si strategia de cheltuire a banilor.

Last edited by TunsDiana; 20.03.2012 at 12:28:11.
  #54  
Vechi 20.03.2012, 12:25:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Chiar am citit o carte pe tema asta, ortodoxa, in care scria ca tinerii sunt pregatiti sa aiba familie,copii, insa nu sunt lasati.
Aiurea, cine scrie acolo bate campii, probabil cineva de prin manastire care stie doar cum era lumea acum 50 ani sau mai bine.

Tocmai asta este problema, ca sunt indoctrinati de mici in stilul anti-familie, incepand de multe ori de la exemplul negativ al parintilor care cred ca iubirea s-a terminat o data cu entuziasmul pentru sex pana la educatia sociala care predica tot felul de iubiri magice, sexualitate la greu, dar nu ideea de familie, copii, respect, etc.

Citat:
Societatea ii educa in asa fel incat sa divorteze si sa se casatoreasca tarziu.
Nu cred ca exprimarea este corecta.
Societatea le imprima idei gresite despre iubire si casatorie care inevitabil duc la divort, a doua casatorie, concubinaj, etc.

Citat:
Si in scrierile duhovnicilor, oamenii sunt sfatuiti sa se casatoreasca tineri.
Daca ar fi educati in spiritul familiei, de ce nu?
Dar avand in vedere ca in ziua de azi le trebuie vreo 30 ani (caz fericit) daca nu mai bine sa inteleaga ideea de familie si sa le iasa toti gargaunii din cap referitor la iubire, casatorie, etc..

Citat:
Acum nu stiu cate din femeile care s-au casatorit dupa 30 de ani s-au pastrat curate si au trait crestineste.
Relevanta fiind care?
Da, asa ar fi frumos, dar cum ramane si cu curatenia de caracter?
De ce este de multe ori asumata in baza celei fizice?

Citat:
Daca casatoria in sine devine o obsesie, reprezinta deja o problema.
Usor pentru tine sa o spui..

Citat:
Insa in general, sa te casatoresti tanar nu este deloc gresit, este chiar preferabil.
Inca o data, daca ai ce trebuie pentru asa ceva.
Daca nu, mai bine astepti decat 5-10 ani mai tarziu sa ai deja o amanta pentru ca n-ai gasit chipurile iubirea in casatorie.

Citat:
Si cum s-a zis mai sus, nu prea iti poti gasi un partener daca stai in casa si nu socializezi cu nimeni. Vorba aceea, nu pica din cer.
Este si asta adevarat dar din pacate in zilele noastre socializarile crestinesti sunt extrem de rare si greu de gasit.
De obice contextul e mai ..deocheat.
  #55  
Vechi 20.03.2012, 12:27:54
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Daca ambii lucreaza, se pun banii impreuna, nu se socoteste cine face bani mai multi decide cum se cheltuiesc, se iau decizii impreuna, de comun acord, mi se pare o mojicie ca cineva sa spuna eu castig banii eu decid cum se cheltuiesc!
capul familiei decide, asa spune Pavel, ca familia are un cap - 1 corinteni 11:3
daca capul familiei nu castiga, atunci decide sotia, asa mi se pare corect.
  #56  
Vechi 20.03.2012, 12:30:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Din punctul de vedere al unora, femeile au fost puse la munca tocmai ptr. a distruge familia.
Nu neaparat.
Este o consecinta indirecta.

La baza sta un calcul economic.

Familia in care doar barbatul munceste, trebuie sa castige de doua ori mai multi bani, deci salariile trebuie sa fie de doua ori mai mari.
Punand si femeia la munca, venitul familiei ramane constant dar se injumatateste salariul minim.

Binenteles ca nu se putea spune omului verde in fatza cum stau lucrurile, asa ca s-au inventat asociatiile si campaniile feministe care chipurile promoveaza binele femeii cerand emanciparea sa, adica vezi tu, sa nu mai stea ca bleaga pe langa copii ca de ei are grija societatea sa ii educe "cum trebuie", ea trebuie sa fie biznis uoman, sa promoveze profesional (doar nu o sa zica 35 ani muncitoare de 9 ore pe zi cu putin peste salariul minim pe economie + inca 4 ore acasa).

Si uite asa, capitalismul castiga, familia si femeia pierde.
Dar e emancipata, da?
  #57  
Vechi 20.03.2012, 12:33:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
domnule, nu vreau sa ma bag, dar nu credeti ca ati depasit putin limitele unei discutii pe forum? de unde stiti ca ioanna nu are familie si de ce puneti problema sterilitatii? astea sunt lucruri personale, nu trebuie facute publice.
1. Asa am inteles, e posibil sa fi inteles gresit, oricum eu discutam la modul general chiar daca adresarea a fost la persoana a 2a.
2. E un caz general de conduita - crestineste vorbind trebuie sa alegi ori casatoria ori calugaria.
De casatorie cred ca esti absolvit daca nu poti face copii, dar nu e neaparat o interdictie.
  #58  
Vechi 20.03.2012, 12:37:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Eu nu zic ca barbatul sa nu intretina femeia, insa sunt impotriva dorintelor nepotrivite pe care multe femei le au, adica sa profite in ultimul hal de banii barbatului, dorindu-si sa traiasca in lux, sa emigreze intr-o tara occidentala, si toate astea prin intermediul casatoriei.
Daca sunteti nemultumit de genul asta de femei cum se face ca tocmai astea va sar in ochi?
Nu cumva dati tarcoale staulului nepotrivit?
Atunci de ce va mai plangeti?
  #59  
Vechi 20.03.2012, 13:05:54
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu neaparat.
Este o consecinta indirecta.

La baza sta un calcul economic.

Familia in care doar barbatul munceste, trebuie sa castige de doua ori mai multi bani, deci salariile trebuie sa fie de doua ori mai mari.
Punand si femeia la munca, venitul familiei ramane constant dar se injumatateste salariul minim.

Binenteles ca nu se putea spune omului verde in fatza cum stau lucrurile, asa ca s-au inventat asociatiile si campaniile feministe care chipurile promoveaza binele femeii cerand emanciparea sa, adica vezi tu, sa nu mai stea ca bleaga pe langa copii ca de ei are grija societatea sa ii educe "cum trebuie", ea trebuie sa fie biznis uoman, sa promoveze profesional (doar nu o sa zica 35 ani muncitoare de 9 ore pe zi cu putin peste salariul minim pe economie + inca 4 ore acasa).

Si uite asa, capitalismul castiga, familia si femeia pierde.
Dar e emancipata, da?
Asa e, chiar si eu ma gandeam intr-o zi la expresia: " cei 7 ani de acasa"...si mi-am dat seama ca nu mai e valabila in ziua de azi, mai exact de mult timp, intrucat daca femeia munceste 8 ore pe zi, si abia apuca sa isi mai vada copilul cateva ore pe zi...ca deh, la ora 8 e ideal ca un copil sa mearga la somn, e clar ca mai mult il educa institutiile de stat...decat mama.
  #60  
Vechi 20.03.2012, 13:30:54
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
cine a adus bani pentru a fi cumparata mancarea, acela decide si ce sa manance!
Domnule ,ma iertati ,dar priviti situatia cam mercantil ,o casatorie nu e o afacere.
Va dati seama ca daca s-ar calcula totul asa cum ganditi d-voastra relatia de intelegere din familie s-ar deteriora?
Femeia gateste ce ii permite bugetul si timpul si in functie de sanatatea celor din familie .
E normal sa gatesti ceva bun ,dar noi crestinii nu traim pt.a manca ,incercam sa ne detasam de acest aspect.
Iar povestea cu femeile mancatoare de bani ,aici nu cred ca veti gasi asa ceva ,ele sunt la televizor din belsug ,iubite de fotbalisti ,creatori de moda ,etc.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Bunicul din visul fetei mele clementia Generalitati 13 17.06.2011 13:06:08
Suferinta unui orb Elena_Elena Intrebari utilizatori 3 13.09.2010 20:14:49
suferinta=mantuire? eulaura Generalitati 26 28.08.2009 01:15:19