Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.08.2014, 14:45:55
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Flying, ti se pare corect ce a patit Iov din cauza unui pariu intre Dumnezeu si Lucifer?
Ti se pare corect ca mai multi copii sa fie sfasiati de ursi pentru ca au ras de un om chel?
Ti se pare corect ca, pentru barbatii din Sodoma si Gomora, sa moara si femeile si copiii?
Ti se pare corect ca Dumnezeu sa porunceasca ca poporul evreu nu poate fi luat ca sclav, dar celelalte popoare pot fi luate de evrei?

Daca da, atunci sper din tot sufletul ca tu nu faci parte dintr-o institutie judiciara sau legislativa din Romania.
Gandesti ca un ateu,caci numai un ateu crede ca un eveniment este cauzat de ultima inlantuire logica ce produce efectiv evenimentul.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.08.2014, 22:29:09
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Gandesti ca un ateu,caci numai un ateu crede ca un eveniment este cauzat de ultima inlantuire logica ce produce efectiv evenimentul.
Sau un realist, un deist, un om de stiinta, numeste-l cum vrei.

Tu esti cel care adopti credinta evreiasca si pui in carca lui Dumnezeu suferinta a milioane de oameni.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46
Vi se pare moral sa vina sfarsitul lumii ? Sau ca Dumnezeu nu ne lasa sa traim si noi 900 de ani ? Sau ca nu ne da fiecaruia cate o caruta cu bani sa ne luam ipad si iphone ? Absolut imoral, mai imoral chiar decat ce s-a intamplat in VT. Aia macar traiau mai mult si aveau timp sa se bucure de viata.
Compari fapul ca unii isi permit iphone cu faptul ca zeci de copii, aparent, au murit de mana lui Dumnezeu pentru ca Acestuia nu I-a placut ca au ras de un om chel?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.08.2014, 22:52:31
Bianca1994 Bianca1994 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.10.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Vi se pare moral sa vina sfarsitul lumii ? Sau ca Dumnezeu nu ne lasa sa traim si noi 900 de ani ? Sau ca nu ne da fiecaruia cate o caruta cu bani sa ne luam ipad si iphone ? Absolut imoral, mai imoral chiar decat ce s-a intamplat in VT. Aia macar traiau mai mult si aveau timp sa se bucure de viata.
Da ,toate acestea mi se par morale ...mi s-ar parea imoral ca Dumnezeu sa imi trimita o caruta cu bani ...sau mai bine zis mi s-ar parea acesta o ispita;totodata ,nu conteaza numarul anilor pe care ii traiesti ci modul in care iti traiesti tu viata,cat de mult reusesti sa constientizezi scopul pentru care esti pe Pamant.Poti trai si 900 de ani daca la sfarsitul lor consideri ca o caruta de bani echivaleaza cu fericirea i-ai trait degeaba.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.08.2014, 22:55:06
Bianca1994 Bianca1994 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.10.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Gandesti ca un ateu,caci numai un ateu crede ca un eveniment este cauzat de ultima inlantuire logica ce produce efectiv evenimentul.
A-ti pune intrebari nu echivaleaza cu ateismul ,ba ,din contra ,putem spune ca,fie acestia nu si-au pus suficiente intrebari ,fie nu au gasit raspunsul potrivit la ele.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.08.2014, 23:00:53
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Abaaaa sa stii,cu tot respectul cuvenit,ca nu ai inteles absolut nimic din episodul cu Elisei la Betel si intradevar privesti problema in mod ateist.Cu privire la distinctia pe care o faci intre VT si NT nu esti nici primul si nici ultimul care comite eroarea aceasta si care,sunt absolut convins,nu a studiat nici eroarea predecesorilor si nici interpretari cu privire la acel episod.Daca tii neaparat iti pot si demonstra ceea ce am spus sau, mai util,poti cauta tu singur interpretari teologice inainte sa te acoperi de ridicol.Alegerea iti apartine.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.08.2014, 23:08:10
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Oare e drept ca Dumnezeu sa lase pe Fiul sau sa fie omorat si umilit de niste fiinte meschine si si pacatoase ca noi ? Cum sa ne gandim ca Dumnezeu e nedrept,cand lasa pe Fiul sau sa fie omorat de oameni , si ,in loc sa ii nimiceasca pe acesti nerecunoscatori , dimpotriva, le da harul sau si viata vesnica !! Cel mai mare dar sosit dupa cea mai mare nelegiuire a omenirii !!! Cine poate sa il judece pe Dumnezeu ?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.08.2014, 23:12:59
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Flying, ti se pare corect ce a patit Iov din cauza unui pariu intre Dumnezeu si Lucifer?
Ti se pare corect ca mai multi copii sa fie sfasiati de ursi pentru ca au ras de un om chel?
Ti se pare corect ca, pentru barbatii din Sodoma si Gomora, sa moara si femeile si copiii?
Ti se pare corect ca Dumnezeu sa porunceasca ca poporul evreu nu poate fi luat ca sclav, dar celelalte popoare pot fi luate de evrei?

Daca da, atunci sper din tot sufletul ca tu nu faci parte dintr-o institutie judiciara sau legislativa din Romania.
Pentru inceput trebuie sa definesti cuvantul "corect".Apoi trebuie sa ne arati unde sunt si ce fac acum Iov, copiii sfasiati de urs,femeile si copiii din Sodoma.Daca nu poti ,judecata ta e doar o aroganta infantila..
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.08.2014, 23:22:34
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Pentru inceput trebuie sa definesti cuvantul "corect".Apoi trebuie sa ne arati unde sunt si ce fac acum Iov, copiii sfasiati de urs,femeile si copiii din Sodoma.Daca nu poti ,judecata ta e doar o aroganta infantila..
Tot nu este moral sa chinui un om pentru rasplata de apoi (oricum cei din Sodoma, impreuna cu copiii sfasiati de ursi, probabil ca sunt intr-un loc "nu prea placut", avand in vedere ca Dumnezeu aparent era suparat pe ei asa rau incat sa-i omoare).

Imagineaza-ti ca lovesti un copil, apoi ii dai o gramada de ciocolata. Asta inseamna ca faptul ca ai lovit copilul a fost moral? Nu prea cred, mai ales daca copilul chiar nu-si merita acea lovitura.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.08.2014, 23:27:45
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Abaaaa sa stii,cu tot respectul cuvenit,ca nu ai inteles absolut nimic din episodul cu Elisei la Betel si intradevar privesti problema in mod ateist.Cu privire la distinctia pe care o faci intre VT si NT nu esti nici primul si nici ultimul care comite eroarea aceasta si care,sunt absolut convins,nu a studiat nici eroarea predecesorilor si nici interpretari cu privire la acel episod.Daca tii neaparat iti pot si demonstra ceea ce am spus sau, mai util,poti cauta tu singur interpretari teologice inainte sa te acoperi de ridicol.Alegerea iti apartine.
Eu sunt de parere ca Iisus, din greseala sau din negreseala, in loc sa implineasca "legea", a rescris-o. Daca voi gasiti iubire in ceea ce se povesteste ca a facut Dumnezeu un Vechiul Testament, atunci cred ca ascultati prea mult de altii.

Prin simpla propozitie "Iubeste-ti aproapele", Iisus a inclus si cele 10 porunci, si toate invataturile bune din Vechiul Testament (Bine, inafara de porunca "aminteste-ti Sabatul"). Da, consider ca societatea din ziua de azi nu mai are deloc nevoie de Vechiul Testament.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.08.2014, 23:32:53
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Eu sunt de parere ca Iisus, din greseala sau din negreseala, in loc sa implineasca "legea", a rescris-o. Daca voi gasiti iubire in ceea ce se povesteste ca a facut Dumnezeu un Vechiul Testament, atunci cred ca ascultati prea mult de altii.

Prin simpla propozitie "Iubeste-ti aproapele", Iisus a inclus si cele 10 porunci, si toate invataturile bune din Vechiul Testament (Bine, inafara de porunca "aminteste-ti Sabatul"). Da, consider ca societatea din ziua de azi nu mai are deloc nevoie de Vechiul Testament.
Iisus,fiind Fiul lui Dumnezeu,nu s-a dezis niciodata de nimic din ceea ce Dumnezeu a ingaduit in VT.Asta ca fapt divers.Hai sa vorbim concret.Esti de acord sa te intreb trei aspecte cu privire la acel episod ca sa inteleg daca ai studiat textul sau daca vorbim ca sa aflam in treaba?Iti promit ca daca imi raspunzi scurt si la obiect imi voi cere scuze public pentru ca te-am judecat pe nedrept.Daca nu poti raspunde iti ceri tu scuze,public,pentru ignoranta.
Reply With Quote
Răspunde