Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 02.11.2008, 23:45:49
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit mai multa participare pe topic... ar fi de dorit

fratilor, dragilor, incercati si voi sa postati din cand in cand macar evangheliile duminicale -- le gasiti indicate in orice calendar ortodox romanesc, de buzunar sau de perete, la data respectiva. acolo scrie din ce evanghelie se citeste, ce capitol, ce versete. haideti, mai mult curaj!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #362  
Vechi 03.11.2008, 19:36:35
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Evanghelia zilei: Iubirea si iertarea.

„Unul din farisei L-a rugat pe Iisus sa manance cu el. si intrand in casa fariseului, a sezut la masa. si iata era in cetate o femeie pacatoasa si, afland ca sade la masa, in casa fariseului, a adus un alabastru cu mir. si, stand la spate, langa picioarele Lui, plangand, a inceput sa ude cu lacrimi picioarele Lui si cu parul capului ei le stergea. si saruta picioarele Lui si le ungea cu mir. si, vazand, fariseul care-L chemase a zis in sine: «Acesta, de-ar fi prooroc, ar sti cine e si ce fel e femeia care se atinge de El, ca este pacatoasa». si raspunzand, Iisus a zis catre el: «Simone, am sa-ti spun ceva». «invatatorule, spune», zise el. «Un camatar avea doi datornici. Unul era dator cu cinci sute de dinari, iar celalalt cu cincizeci. Dar, neavand ei cu ce sa plateasca, i-a iertat pe amandoi. Deci, care dintre ei il va iubi mai mult?». Simon, raspunzand, a zis: «Socotesc ca acela caruia i-a iertat mai mult». Iar El i-a zis: «Drept ai judecat». si, intorcandu-se catre femeie, a zis lui Simon: «Vezi pe femeia aceasta? Am intrat in casa ta si apa pe picioare nu Mi-ai dat; ea insa, cu lacrimi, Mi-a udat picioarele si le-a sters cu parul ei. Sarutare nu Mi-ai dat; ea insa de cand am intrat, n-a incetat sa-Mi sarute picioarele. Cu untdelemn capul Meu nu l-ai uns; ea insa cu mir Mi-a uns picioarele. De aceea, iti zic: Iertate sunt pacatele ei cele multe, caci mult a iubit. Iar cui se iarta putin, putin iubeste». si a zis ei: «Iertate iti sunt pacatele». si au inceput cei ce sedeau impreuna la masa sa zica in sine: «Cine este Acesta care iarta si pacatele?». Iar catre femeie a zis: «Credinta ta te-a mantuit; mergi in pace».“ (Luca 7, 36-50)
Reply With Quote
  #363  
Vechi 04.11.2008, 16:53:24
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Luca 16, 19-31

19. Era un om bogat care se îmbrăca în porfiră și în vison, veselindu-se în toate zilele în chip strălucit.
20. Iar un sărac, anume Lazăr, zăcea înaintea porții lui, plin de bube,
21. Poftind să se sature din cele ce cădeau de la masa bogatului; dar și câinii venind, lingeau bubele lui.
22. Și a murit săracul și a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit și bogatul și a fost înmormântat.
23. Și în iad, ridicându-și ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam și pe Lazăr în sânul lui.
24. Și el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ți milă de mine și trimite pe Lazăr să-și ude vârful degetului în apă și să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ți aminte că ai primit cele bune ale tale în viața ta, și Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuiești.
26. Și peste toate acestea, între noi și voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiți în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci frați, să le spună lor acestea, ca să nu vină și ei în acest loc de chin.
29. Și i-a zis Avraam: Au pe Moise și pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morți se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți.

domnule, bogatul ala care a ajuns in iad, defapt e foarte mare, pe vremuri pare-se ca oamenii erau mult mai evlavioshi, poi de exemplu, la liturghie mi-am inchipuit ca eu ash fi bogatul respectiv, ca ma vedeam shi eu alaturi de malahishtii shtiintzifici imbracat in vison shi in purpura JuNaluciferizatoare, astfel ca simtzindu-ma in iad, m-a apucat gandul maniei shi al hulei shi parca razvratit fiind imi venea sa blastam shi sa injur, shi nicidecum sa vorbesc asha de frumos ca shi bogatul shi sa ma mai shi gandesc la sufletele neamurilor mele... shi sa rog sa trimita pe cineva sa invie ca sa creada, sau alte idei asha de frumose ce le avea un suflet de bogatash ajuns in iad... deci, la mare distantza m-am simtzit shi uimit mi-am dat seama ca bogatul ala care ii reprezenta defapt pe unii dintre slujitorii Domnului, deci bogatul acela avea totushi un suflet mult mai bun decat al meu, ca iata, se gandea la ai lui sa nu patzeasca ce a patzit el, vorbea frumos shi se ruga cu lacrimi sa fie shi el ajutat, il privea pe Avraam ca pe un parinte shi il respecta shi pe Lazar, caruia voia sa-i soarba apa de pe degete, shtiind ca era defapt plin de bube...
deci iata ce fel de bogat a ajuns in iad... shi atunci noi? poi cand ai ajuns in iad, in dezastru, nu-tzi vine oare sa injuri, sa blastami, sa te razvrateshti shi sa nu-tzi mai pese de nimeni? Mie din pacate mi-a cam venit, de aceea zic shi constat ca pe vremuri, pana shi cei ce ajungeau in iad, erau mult mai sus decat noi cei de azi, spre durerea mea...:14:

Reply With Quote
  #364  
Vechi 04.11.2008, 19:52:18
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Da, ai dreptate frate vsovi !Suntem mai rai decat bogatul din "Evanghelie", pentru ca noi traim zile apocaliptice, traim deja in iad.Rugaciunea multa, iubirea de aproapele, iertarea si celelalte virtuti propovaduite de Domnul nostru Iisus Hristos cand a venit printre noi, ne vor salva de gheena.

Cu noi este Dumnezeu !
Reply With Quote
  #365  
Vechi 05.11.2008, 06:07:35
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia zilei: Despre fariseim si milostenia adevarata.

Marti, 4 Noiembrie 2008

"Luminătorul trupului este ochiul tău. Când ochiul tău este curat, atunci tot trupul tău e luminat; dar când ochiul tău e rău, atunci și trupul tău e întunecat. Ia seama deci ca lumina din tine să nu fie întuneric. Așadar, dacă tot trupul tău e luminat, neavând nici o parte întunecată, luminat va fi în întregime, ca și când te luminează făclia cu strălucirea ei. Și pe când Iisus vorbea, un fariseu Îl ruga să prânzească la el; și, intrând, a șezut la masă. Iar fariseul s-a mirat văzând că El nu S-a spălat înainte de masă. Și Domnul a zis către el: <<Acum, voi fariseilor, curățiți partea din afară a paharului și a blidului, dar lăuntrul vostru este plin de răpire și de viclenie. Nebunilor! Oare, cel ce a făcut partea din afară n-a făcut și partea dinăuntru? Dați mai întâi milostenie cele ce sunt înlăuntrul vostru și, iată, toate vă vor fi curate>>." (Luca 11, 34-41)
Reply With Quote
  #366  
Vechi 05.11.2008, 09:10:19
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Marti, 4 Noiembrie 2008

"Luminătorul trupului este ochiul tău. Când ochiul tău este curat, atunci tot trupul tău e luminat; dar când ochiul tău e rău, atunci și trupul tău e întunecat. Ia seama deci ca lumina din tine să nu fie întuneric. Așadar, dacă tot trupul tău e luminat, neavând nici o parte întunecată, luminat va fi în întregime, ca și când te luminează făclia cu strălucirea ei. Și pe când Iisus vorbea, un fariseu Îl ruga să prânzească la el; și, intrând, a șezut la masă. Iar fariseul s-a mirat văzând că El nu S-a spălat înainte de masă. Și Domnul a zis către el: <<Acum, voi fariseilor, curățiți partea din afară a paharului și a blidului, dar lăuntrul vostru este plin de răpire și de viclenie. Nebunilor! Oare, cel ce a făcut partea din afară n-a făcut și partea dinăuntru? Dați mai întâi milostenie cele ce sunt înlăuntrul vostru și, iată, toate vă vor fi curate>>." (Luca 11, 34-41)
foarte interesant ca Domnul spune ACUM, caci iata ca in zilele noastre vor renova fatzadele interioare shi exterioare shi vor auri clopotnitzele shi cupolele shi vor face o splendida shi impunatoare "biserica" unde toate vor fi bine potrivite spre ispitire, caci se vor aduce in ele jertfa sangeroasa, shi adunarile vor fi o sinagoga a satanei... asha ceva ne spune sf Lavrentzie, shi ne sfatuieshte sa nu intram in ele shi sa nu privim la chipul marshav shi spurcat al antichristului ce se va arata printre shtiri....

deci vedetzi ce vor face nebunii in viitor shi ce au facut in trecut?

"Ia seama deci ca lumina din tine să nu fie întuneric."

adica nu iubi semanatura din tine ce se arata ca fiind faclie sau lumina dar defapt este intuneric... ori avand partzi intunecate... adica la aratare lumina shi in miezul ei sau pe partea cealalta defapt fiind intuneric, viclenie shi rautate a dreptatzii egoiste a lacomiei... shi trandaviei...

deci vedetzi ce inseamna nebunia? adica rautatea shi viclenia? adica minciuna shi buruiana ce se arata pe sine bob de grau? cel pe care-l sfintzeshte JuNaluciferizar-ul? ne arata Hristos de ce fel de nebunie sa ne ferim....
Reply With Quote
  #367  
Vechi 05.11.2008, 09:14:51
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
foarte interesant ca Domnul spune ACUM, caci iata ca in zilele noastre vor renova fatzadele interioare shi exterioare shi vor auri clopotnitzele shi cupolele shi vor face o splendida shi impunatoare "biserica" unde toate vor fi bine potrivite spre ispitire, caci se vor aduce in ele jertfa sangeroasa, shi adunarile vor fi o sinagoga a satanei... asha ceva ne spune sf Lavrentzie, shi ne sfatuieshte sa nu intram in ele shi sa nu privim la chipul marshav shi spurcat al antichristului ce se va arata printre shtiri....

deci vedetzi ce vor face nebunii in viitor shi ce au facut in trecut?

"Ia seama deci ca lumina din tine să nu fie întuneric."

adica nu iubi semanatura din tine ce se arata ca fiind faclie sau lumina dar defapt este intuneric... ori avand partzi intunecate... adica la aratare lumina shi in miezul ei sau pe partea cealalta defapt fiind intuneric, viclenie shi rautate a dreptatzii egoiste a lacomiei... shi trandaviei...

deci vedetzi ce inseamna nebunia? adica rautatea shi viclenia? adica minciuna shi buruiana ce se arata pe sine bob de grau? cel pe care-l sfintzeshte JuNaluciferizar-ul? ne arata Hristos de ce fel de nebunie sa ne ferim....
pentru slava de la oameni, fireshte, au urmat poveshti shi datini omeneshti... dar iata rezolvarea shi ieshirea din nebunie, ca sa vietzuim intru Lumina facliei care este Hristos:

"Dați mai întâi milostenie cele ce sunt înlăuntrul vostru și, iată, toate vă vor fi curate"
Reply With Quote
  #368  
Vechi 05.11.2008, 20:12:30
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Evanghelia zilei: Natura inconjuratoare se supune lui Hristos

„Si intr-una din zile, Iisus a intrat in corabie cu ucenicii Sai si a zis catre ei: «Sa trecem de cealalta parte a lacului». si au plecat. Dar, pe cand ei vasleau, El a adormit. si s-a lasat pe lac o furtuna de vant, si corabia se umplea de apa si erau in primejdie. si, apropiindu-se, L-au desteptat, zicand: «invatatorule, invatatorule, pierim». Iar El, sculandu-Se, a certat vantul si valul apei si ele au incetat si s-a facut liniste. si le-a zis: «Unde este credinta voastra?». Iar ei, temandu-se, s-au mirat, zicand unii catre altii: «Oare cine este Acesta, ca porunceste si vanturilor si apei, si-L asculta?».“ (Luca 8, 22-25)
Reply With Quote
  #369  
Vechi 06.11.2008, 10:09:19
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

e groaznic pasajul acesta...

ca deshi erau cu Hristos, deci Domnul, Credintza era cu ei, cu ucenicii, ei totushi temandu-se, pentru viatza lor, sau cineshtie de ce, au strigat shi l-au trezit pe Hristos, shi bine au facut, caci altzii in furtuna sau boli nu-l cauta shi nu-l striga pe Hristos ci pe mamona gLumei Lumii asteia, ori mandrii fiind shi orgolioshi, mai bine sufera moarte amarnica decat sa nadajduiasca intru Hristos.... Dar Domnul linishtind vanturile shi marea, i-a mustrat pentru ca nu shtiua unde le este credintza lor, caci intreaba :

"Unde va este credintza voastra?" caci nici atata nu reushisera sa priceapa cum ca adevarata Credintza era cu ei... deci nu trebuia nicidecum sa le fie teama, de apa, de vant, de intuneric, de ceatza, de duhul rau shi de alte juNaluciferizari ce dadeau tarcoale ca sa-i innece, caci ei erau fii binecuvantatzi....

Ei s-au mirat shi infricoshat de puterea Lui, ca il ascultau marea shi vanturile shi furtuna, neshtiind ca Dragostea Curata shi Dreptatea intotdeauna este escultata, caci toate asculta de glasul Lui... cum este scris, doar cu oamenii e mai greu... dar nu se teme Hristos de greutate, in iubirea Lui de oameni... mustrand cu Duhul Blandetzii:

"Unde va este credintza voastra?" ... putzin credincioshilor... macar daca am fi putzin credincioshi...
Reply With Quote
  #370  
Vechi 06.11.2008, 10:12:18
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

"corabia se umplea de apa si erau in primejdie"
adica biserica se umplea de pacate...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30