Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #471  
Vechi 22.05.2010, 12:02:44
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
...si nu citate din scripturi.
Inca o data: Biserica inseamna asa: credinta (in speta crestinism, ortodoxie), inseamna institutia cu organizarea ei teritoriala si etc., inseamna cler, inseamna credinciosi, monahi.
Deci care din acesti/acestea nu este de acord un lucru sau altul? Este clar ca oamenii bisericii: cler, monahi, credinciosi au pareri diferite.
Iisus Hristos nu a facut asa legi din sfera privata a omului. Citeam undeva (intr-un articol pe site) ca postul a fost inventat de un iudeu, si mai apoi de un grup de iudei care asa simteau ei sa faca.
Eu nu sunt impotriva bisericii, doar incerc sa gasesc explicatii. Fiindca dau mereu peste lucruri confuze: "cu intelegerea celuilalt, dar nu MVSDL, nu in posturi, nu in sarbatori, o saptamana inainte, trei zile dupa etc." scriu parintele Cleopa si altii." Ce sa intelegem noi oamenii de rand din asta? Acum spune si tu. Eu inteleg ca : "niciodata". Punct. Citeste si tu fraza inca o data.
Spune (nu stiu cine, ca pana mai acum cativa ani nici nu existau IVF si alte posibilitati medicale sa faci copii) ca sa nu faci tratament ca sa ai copii. Si alte chestii medicale. "Spune biserica" ziceti voi aici. Adica cine?

2. Citatul acela al psalmistului n-ai spus ce ai vrut cu el. Dar scrie acolo ceva interesant: "defaimeaza ceea ce cunosc". Exact asa si este. Sunt oameni care nu stiu ce este casatoria si o defaimeaza. Cum este asta? A interzice relatiile intr-o casnicie inseamna a o defaima, cum ca nu e compatibila cu credinta.

3. Traditia nu este scrisa - de aceea nu stim exact care este si ce cuprinde. Eu asa am inteles. Altfel am fi stiut exact ce spunea Fiul lui Dumnezeu atunci si nu ne mai contraziceam si multe ar fi fost altfel.

4. Si daca spui si tu ca sexualitatea fara pacat ne-a fost data pentru a procrea si ne-a fost data taina casatoriei tot pentru a invinge/evita pacatul, atunci de ce toate astea sunt incompatibile cu credinta, de ce se interzic? De ce sunt defaimate?
Eu asta incerc sa aflu.
De ce, sophia? Nu mai sunt valabile Scripturile? Ele sunt valabile pana in vecii vecilor.
Biserica e si cladirea, si institutia, dar si Biserica cea vie a lui Hristos. Iar Hristos ne-a lasat un Testament. Pe acesta suntem datori sa-l intelegem si sa-l aplicam in viata noastra.
Daca nu tinem cont de Sf. Traditie, - care pentru informarea ta, a fost intre timp scrisa, astfel incat o putem citi si noi -, si nu tii cont nici de Sf. Scriptura, atunci nu vad ce mai intelegi tu prin credinta ortodoxa, caci nu mai ramane nimic.

Dragostea de care tot pomenesti, daca e inteleasa dupa capul nostru, dar in afara Scripturii si a Sf. Parinti, risca sa faca mai mult rau, cu intentii bune, ce-i drept. "Fara Mine nimic nu puteti face", ne spune Iisus Hristos. Acest lucru e valabil si in ceea ce priveste dragostea.

Dragostea este virtutea virtutilor si trebuie sa le ai pe toate celelate, pentru a o avea si pe aceasta, caci e cea mai inalta virtute. Vezi in acest sens II. Epistola a Sf. Apostol Petru.

In concluzie, cel, care nu are credinta, nu are fapte bune, cunostinta, infranare, rabdare, evlavie si iubire frateasca, nu are nici dragoste.
  #472  
Vechi 22.05.2010, 12:02:51
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Pai da. In teorie sunt limitate in timp. Dar cat timp? De ordinul lunilor sau anilor? Ca nu e acelasi lucru. Ca in practica daca ai facut 3-4 copii si din motive intemeiate nu mai poti avea sau nu mai vrei, ar trebui sa te abtii pana la adanci batraneti, chiar daca ai vreo 25-30 de ani.
  #473  
Vechi 22.05.2010, 12:26:47
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Ne lipsesc credinta nadejdea si dragostea.
Oare exista lucruri pe lumea asta care sa fie la voia intamnplarii?
Sau tot ce se intampla e din voia si cu ingaduinta lui Dumnezeu?

Poate cineva avea copii daca Dumnezeu nu vrea sa ii dea?
Oare da Dumnezeu oamenilor mai multi copii decat ar putea acestia creste? Nu se ingrijeste Dumnezeu de toate fapturile Lui?
De ce sa ne substituim lui Dumnezeu si sa facem cum vrem noi si nu cum vrea El?

Iata cateva intrebari pe care sa ni le punem intr-o astfel de situatie.
Si-a pus cineva intrebarile acestea sau intrebari similare acestora?
Oare este normal pentru un crestin sa se fereasca sa faca copii din cauza fricii ca nu va avea cu ce sa-i intretina?
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
  #474  
Vechi 22.05.2010, 12:55:46
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Pai da. In teorie sunt limitate in timp. Dar cat timp? De ordinul lunilor sau anilor? Ca nu e acelasi lucru. Ca in practica daca ai facut 3-4 copii si din motive intemeiate nu mai poti avea sau nu mai vrei, ar trebui sa te abtii pana la adanci batraneti, chiar daca ai vreo 25-30 de ani.
Gasesti lungimea posturilor de peste an intr-un caledar bisericesc. Dar decizia iti apartine, daca vrei sa nu sa tii Post.
  #475  
Vechi 22.05.2010, 13:02:17
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Care este , pana la urma, intelepciunea existentei ?
Raspunsul este: mantuirea.
Daca vrei sa afli mai multe, uite un link:
www.scribd.com
si dai cautare la Sf. Ioan Gura de Aur, Sf. Maxim Marturisitorul, Pr. Staniloae si vei gasi lucrari de cateva pagini sau chiar mai ample cu multe raspunsuri la intrebarile tale.
  #476  
Vechi 22.05.2010, 13:09:18
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Gasesti lungimea posturilor de peste an intr-un caledar bisericesc. Dar decizia iti apartine, daca vrei sa nu sa tii Post.
Lungimea posturilor o stiu pe de rost, era vorba de aplicabilitate. Daca ar fi vorba numai de posturile din calendar nu ar fi mare problema, dar practic: ai avut raport, ramai insarcinata, clar un an nu mai ai voie. Anul urmator: se repeta situatia. Apoi mai stai vreo 2-3 ani pe tusa si iar...Teoretic ai voie in toate perioadele de nepost, practic totul se reduce o data pe an sau o data la 2-3 -5- 10 ani, mai stiu eu...
Si parca ar conta numai ce vreau eu...De parca intr-o familie, sotia poate tine post conjugal, iar sotul nu si invers. Pot sa ma abtin singura de la alimente de ,,dulceŽŽ, pot singura sa nu beau, pot singura sa nu fumez, dar nu pot singura sa nu am relatii intime...
  #477  
Vechi 22.05.2010, 13:09:37
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Iar eu propun sa nu ne asemuim Maicii Domnului...
Da, sunt sigura si eu ca Dumnezeu isi asuma natura umana, implicit sexul, altfel ar fi trebuit sa sadeasca in fiecare procrearea prin Duhul Sfant ca a Maicii Domnului si sa nu se mai inmulteasca lumea prin " patima ".
Sa fim seriosi, dumneata mai ai timp sa si gandesti atunci cand vorbesti...sau, doar vorbesti, caci, nu inteleg deloc afirmatia cu asemanarea tuturor pentru neprihanire, sau cu inlaturarea totala a poftei in actul procrearii.
Este o varza doamna, o mare varza in aceste afirmatii si nu sunt compatibile cu viata si nici cu spiritualitatea.
Daca Adminul iti accepta acest stil jignitor, - pentru tine, nu pentru mine, - atunci si eu pot face abstractie de el.
  #478  
Vechi 22.05.2010, 18:51:39
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Pai da. In teorie sunt limitate in timp. Dar cat timp? De ordinul lunilor sau anilor? Ca nu e acelasi lucru. Ca in practica daca ai facut 3-4 copii si din motive intemeiate nu mai poti avea sau nu mai vrei, ar trebui sa te abtii pana la adanci batraneti, chiar daca ai vreo 25-30 de ani.
... si, dupa p. Arsenie Boca, ar trebui sa faci abstinenta cam de doi ani la fiecare copil (sarcina plus alaptatul - eu am alaptat un an jumatate). Cica 'se opreste cu asprime' sa ai raporuri in aceste perioade.
Si cica sa te abtii de la placere ca placerea ne-a scos din rai.
Imi pare rau Anca, dar chiar as vrea sa ne dai citatele din parintele Stainloae unde scrie asa ceva. Stiu ca am mai discutat de ceva asemanator dar era vorba de altceva, nu de scoaterea din rai.
A inceput sa ma oboseasca tare discutia asta.. Cum ii zivceam lui Hmiron, oricum fiecare e convins de la inceput si nu convinge pe nimeni. Fiecare sa-si traiasca sexualitatea asa cum a inteles. Va doresc mult succes!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
  #479  
Vechi 22.05.2010, 19:00:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
... si, dupa p. Arsenie Boca, ar trebui sa faci abstinenta cam de doi ani la fiecare copil (sarcina plus alaptatul - eu am alaptat un an jumatate). Cica 'se opreste cu asprime' sa ai raporuri in aceste perioade.
Si cica sa te abtii de la placere ca placerea ne-a scos din rai.
Imi pare rau Anca, dar chiar as vrea sa ne dai citatele din parintele Stainloae unde scrie asa ceva. Stiu ca am mai discutat de ceva asemanator dar era vorba de altceva, nu de scoaterea din rai.
A inceput sa ma oboseasca tare discutia asta.. Cum ii zivceam lui Hmiron, oricum fiecare e convins de la inceput si nu convinge pe nimeni. Fiecare sa-si traiasca sexualitatea asa cum a inteles. Va doresc mult succes!
Tot astfel le vorbeș i și elevilor tăi ? Trăiți vă viața precum a- ti înțeles fiecare . . . Bravo doamna prof. de religie FANI ! . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #480  
Vechi 22.05.2010, 19:34:36
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Tot astfel le vorbeș i și elevilor tăi ? Trăiți vă viața precum a- ti înțeles fiecare . . . Bravo doamna prof. de religie FANI ! . . .
Pai, ultima data cand m-am uitat, nimeni de pe acest forum nu este elevul meu. Nu pretind sa va fiu profesoara. ;-)
Si in al doilea rand, daca un elev de-al meu nu accepta ce ii spun si dupa ce ii dau toate datele ramane pe a lui, ce ai vrea sa ii spun? Pot sa ii spun (daca asa este) ca poate sa faca ceva dar ca nu asta este punctul de vedere ortodox.
In cazul nostru, cum discutia este deschisa, pot sa ii spun ca asta este ce am inteles eu din ortodoxie dar daca el nu accepta sa mai caute.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Sexul fara casatorie filipstefan Intrebari utilizatori 1 19.08.2011 22:13:55
Sexul dupa casatorie Florin-Ionut Generalitati 85 01.08.2008 14:43:05