Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #551  
Vechi 03.06.2010, 16:05:38
jefferson
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sex is zero.
era un film sud-coreean amuzant.
  #552  
Vechi 03.06.2010, 21:21:19
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nela_27 Vezi mesajul
Cineva mi-a spus o data ca noi, oamenii, trebuie sa ne iubim prin Dumnezeu. Daca ne iubim prin Dumnezeu, nu ar trebui sa devenim dependenti de carnal.
Eu asa vad casatoria, ca o iubire intre doi oameni prin Dumnezeu. Dar desigur, vorbesc din punctul de vedere al unei persoane necasatorite.
Din experienta unora de langa mine, iti spun ca o casnicie este o LUPTA pe durata intregii vietii pentru a ajunge la ceea ce spui tu - iubirea intre doi oameni prin Dumnezeu...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #553  
Vechi 03.06.2010, 23:37:29
kore21 kore21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 4
Implicit

Intre avort si anticonceptionale/prezervative etc bineinteles ca ultimele reprezinta raul cel mai mic. Dar totusi un "rau", nu le consider o solutie.
Si pentru mine solutia corecta reprezinta o dilema. Ideal ar fi ca daca sotii nu sunt pregtatiti sa aiba un copil sa traiasca in curatie pana vor dori copii. Dar cati sunt atat de imbunatatiti duhovniceste, mai ales in lumea de astazi care ne bombardeaza zilnici cu zeci de reclame legate de sexualitate!
Ma intreb iarasi daca nu cumva avem prea putina credinta, daca nu ar trebui sa ne lasam cu totul in voia lui Dumnezeu si sa primim cati copii ne va da. Daca tinem in toate posturile abstinenta, apoi miercurile si vinerile, sambata si duminica, mai raman doar 2-3 zile pe saptamana in care sotii au voie sa se apropie. Si daca mai eliminam si perioada lunara a femeii raman si mai putine zile in care ar putea aparea o sarcina.
Si iarasi ma intreb daca nu cumva lasarea cu totul in voia lui Dumnezeu si noi sa fim linistiti ca daca ne da Dumnezeu copii ne da si cu ce sa-i crestem si tot ce mai este nevoie, nu cumva este o fuga de responsabilitate din partea noastra, pentru ca asteptam totul de la El fara ca noi sa depunem efort nici in abstinenta si nici in a munci suficient pentru a crea toate conditiile pentru multi copii (ceea ce totusi uneori e foarte greu, mai ales cu "criza") si aici cred ca il ispitim pe Dumnezeu pt. ca noi facem prostii si asteptam ca el sa le repare, ca atunci cand cel rau l-a ispitit pe Iisus sa se arunce de pe templu si El a spus ca nu trebuie sa-l ispitesti pe Dumnezeu.
Si apoi iarasi ma intreb daca nu cumva ultimul rationament este o lipsa de credinta si tot asa...

In Romania rata avorturilor este din pacate inca foarte ridicata. In 1996 am avut tristul loc 2 in lume la media de avorturi: o femeie romanca cu varsta intre 15 si 44 ani avea in medie 2,34 avorturi la activ. Nu este de mirare ca atunci cand a constat sarcina, doctorul in loc sa ma felicite m-a intrebat imediat daca vreau sa avortez. S-a bucurat cand i-am raspuns ca nu si mi-a confirmat si el ca din pacate se fac extrem de multe avorturi. Si iarasi cred ca mai bine ar fi fost daca toate acele femei ar fi prevenit sarcina...

E intr-adevar complicat sa fii crestin ortodox. Este poteca cea stramta. Nu multi merg pe ea.
  #554  
Vechi 04.06.2010, 00:13:28
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Da kore, este f.complicat sa fii crestin ortodox.
Unii se bucura de acele zile ce raman fara post trupesc, pentru ca nu au cand sa ramana insarcinati.
Altii, dimpotriva, se intristeaza, pentru ca nu au destul timp ca sa faca un copil.
In aceleasi zile putine Dumnezeu da la cei care nu vor si nu le da la ceilalti.
Daca te impotrivesti la asta, si te stradui mai mult sa faci copii, nu este crestin.
Daca ai capatat totusi copilul si nu-l vrei, iar nu e crestin.
Avortul nu este o solutie decat in cazuri medicale serioase. Nu este nici crestin.
Contraceptia nu este crestina.
Sa te duci sa te ajute medicul sa faci un copil (cu "in vitro"), iar nu este crestin.
Crestin este sa te lasi in Voia lui Dumnezeu si sa speri. Si daca nu da rezultatele scontate, si suferi de te distrugi, iar nu este crestin.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
  #555  
Vechi 04.06.2010, 00:27:17
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Crestin este sa te lasi in Voia lui Dumnezeu si sa speri. Si daca nu da rezultatele scontate, si suferi de te distrugi, iar nu este crestin.
Ba da. daca suferi este crestin. caci nu pe lumea aceasta trecatoare si nu AICI avem cetate statoare.
cand ajungi sa intelegi aceasta si sa o accepti cu tot sufletul, sa-ti depasesti conditia firii pacatoase, si sa-ti accepti conditia umana ... abia atunci devii crestin...

cati dintre noi mai realizam ce inseamna defapt cuvantul "crestin"?

Crestin vine de la Hristos! Hristos a murit pentru noi. Noi suntem gata sa murim pentru El? Ne dorim sa murim pentru El? pentru aproapele?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
  #556  
Vechi 04.06.2010, 02:43:42
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Da kore, este f.complicat sa fii crestin ortodox.
Unii se bucura de acele zile ce raman fara post trupesc, pentru ca nu au cand sa ramana insarcinati.
Altii, dimpotriva, se intristeaza, pentru ca nu au destul timp ca sa faca un copil.
In aceleasi zile putine Dumnezeu da la cei care nu vor si nu le da la ceilalti.
Daca te impotrivesti la asta, si te stradui mai mult sa faci copii, nu este crestin.
Daca ai capatat totusi copilul si nu-l vrei, iar nu e crestin.
Avortul nu este o solutie decat in cazuri medicale serioase. Nu este nici crestin.
Contraceptia nu este crestina.
Sa te duci sa te ajute medicul sa faci un copil (cu "in vitro"), iar nu este crestin.
Crestin este sa te lasi in Voia lui Dumnezeu si sa speri. Si daca nu da rezultatele scontate, si suferi de te distrugi, iar nu este crestin.


Draga Sophia

In esenta, a fi crestin ortodox inseamna a-L lasa pe Hristos sa vietuiasca in tine. Dar pentru asta tre sa-i oferi cazare in sufletul tau si conditii cat de cat decente ca de acolo incolo face El mai mult decat te astepti.

Dar sa nu te porti cu El ca si cu un chirias oarecare caruia ii impui tu regulile iar cand El vrea sa aduca imbunatatiri tu sa i le contesti.

Ca El iti respecta voia ta si ii dai astfel de inteles sa-si faca bagajelele si sa plece. De plecat, cred ca nu pleaca prea departe ca El crede mai mult in tine decat crezi tu in El.

Sta afara la usa si asteapta discret sa-L deschizi din nou....iata Eu stau la usa si bat....

Si cred ca de aia sta ca tot spera ca o sa-i deschizi dar pana una alta te vede ca esti prea ocupata si te lasa sa termini ce ai de vorbit DESPRE El cu cei de pe forum si cu altii si asteapta sa te apuci sa vorbesti CHIAR CU EL despre tot naduful tau.

Acuma dupa ce esti epuizata de atatea interminabile si fara rezultat (pentru unii) thread-uri de discutie, eu zic sa incepi seria de 10000000001 de nopti sau topicuri direct cu El.

Nu cred ca n-o sa se limpezeasca apele daca iti versi amarul inainea Lui asa cum o faci pe forum.

Daca nici dupa ce intri putin mai la adanc in ambianta rugaciunii nu o sa te simti mai linistita si plina de nadejde, nu stiu ce sa zic...

..poti relua eternele discutii de pe forum. Dar sa intri mai mult pe topicurile despre rugaciune, post, despatimire, pilde din pateric. Astea chiar is faine de tot. Si neaparat re/citeste cuvintele zise chiar de El.

Desi, eu sper ca o sa ne dai apoi lectii despre depasirea paradoxurilor prin asumarea lor ( care intre noi fie vorba, inseamna sa i le pasam tot lui Hristos, ca e expert in ,, contradictii pe contradictii calcand..,,

Deschide un thread pe forumul tau launtric cu titlul ,, Doamne, hai la o poveste ca astia de pe crestin ortodox.ro m-au bagat de tot in ceata,,

Uite iti zic si eu una, (daca o stii, ti-o reamintesc) si lasa talcuirea ei
sa-si faca drum spre inima

A fost odata ca niciodata...
Un creion oarecare...

După ce l-a terminat de făcut, creatorul de creioane i-a spus acestuia: există cinci lucruri pe care ai nevoie să le cunoști înainte de a te trimite pe drumul tău, în lume. Întotdeauna să ți le amintești.

1. Vei putea să faci multe lucruri extraordinare, dar numai dacă îți permiți ție să fii ținut de mâna cuiva. Altfel nu vei putea sta in picioare.
2. Vei experimenta o dureroasă transformare (ascuțitoarea) din timp în timp, dar ea este absolut necesară dacă tu vrei să devii un creion mai bun.
3. Nu uita că ai capacitatea de a corecta (radierea) orice greșeală pe care ai putea să o faci.
4. Cea mai importantă parte a ta va fi întotdeauna cea care se află în interior.
5. Indiferent de condiții, tu trebuie să continui să scrii: să lași o urmă clară, inteligibilă, în orice situație oricât de dificilă.
Creionul a promis să își amintească și intră în cutia de creioane colorate, înțelegând pe deplin scopul pentru care a fost creat.


Y colorín colorado, este cuento se ha acabado....
  #557  
Vechi 04.06.2010, 18:50:56
laura_84 laura_84 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2010
Locație: .........
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrurar Vezi mesajul
zici ca nu esti crestin, in schimb afirmi ca ai fost la un preot pentru a cere sfat.
hotaraste-te totusi ce esti si ce vrei.
oricum, o depling pe femeie. si pe tine.
ma nu stiu ce aveti cu omul asta a pus si el o intrebare si gata toti pe el il deplangi? sincer?
cine stie ce ai tu in traista ta cica forum de crestini da intra-adevar care mai de care judeca aici si va numiti crestini ya right
  #558  
Vechi 05.06.2010, 01:24:31
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laura_84 Vezi mesajul
ma nu stiu ce aveti cu omul asta a pus si el o intrebare si gata toti pe el il deplangi? sincer?
cine stie ce ai tu in traista ta cica forum de crestini da intra-adevar care mai de care judeca aici si va numiti crestini ya right
invata-i tu sora draga smerenia si iubirea de aproapele nejudecandu-i si intelegandu-i, acceptandu-i si iubindu-i mai presus de slabiciunile omenesti.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
  #559  
Vechi 05.06.2010, 16:08:18
vasinec65
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Din experienta unora de langa mine, iti spun ca o casnicie este o LUPTA pe durata intregii vietii pentru a ajunge la ceea ce spui tu - iubirea intre doi oameni prin Dumnezeu...
Casatoria este, mai degraba, o scoala, instituita de Insusi Dumnezeu. Inveti sa-l intelegi si sa-l iubesti pe cel de langa tine asa cum este. Sau, inveti sa-l mustri cu dragoste. Intr-o casatorie se formeaza caractere pentru cer.

Cat despre sexualitate... am gasit o postare foarte echilibrata, la care nimeni nu a raspuns:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=541

De ce se prefera tot felul de fantasmagorii referitor la relatiile intime in cadrul casniciei, nu inteleg. Dumnezeu ne-a creat intr-un fel si ne-a lasat invataturi limpezi, in Sfanta Scriptura.
  #560  
Vechi 15.09.2010, 17:49:15
un mirean un mirean is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 37
Implicit parere

Eu cred ca insasi asocierea acestor termeni,de sex si mantuire e cam fortata...E o diferenta prea mare intre cele doua cuvinte si nu cred ca ai facut bine ca ti-ai permis sa asociezi un cuvant sfant,inaltator si binecuvantat de insusi Hristos Domnul cu un cuvant lumesc, degradant,hulitor si diavolesc....Din aceasta cauza nici nu comentez mai mult postarea...Doamne-ajuta
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Sexul fara casatorie filipstefan Intrebari utilizatori 1 19.08.2011 22:13:55
Sexul dupa casatorie Florin-Ionut Generalitati 85 01.08.2008 14:43:05