Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.08.2009, 11:25:20
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adriano Vezi mesajul
bine, am inteles . va multumesc !
dar de ce oare am iubito asa de mult ?
oare nu e ea aleasa vietii mele ? credeti in asa ceva ? va rog sami raspundeti, ca mie tare greu sa inteleg "DE CE ?" !!
Draga Adriano se mai intampla uneori sa credem ca am dat peste dragostea cea mare si sa ne insalam.
Poate e prima ta dragoste si de aceea suferi atat de mult, insa sa nu crezi ca esti primul sau ultimul care sufera din dragoste, cu totii trecem uneori prin asemea experiente mai mult sau mai putin.
Sincer si mie mi s-a intamplat cu ani in urnma, si inteleg ca suferi si ca ai impresia ca lumea s-a sfrasit odata cu pierderea iubitei tale.
Cred ca esti tanar, ai sa o uiti, iesi cu prietenii, ocupa-ti timpul si mintea... Iti trebuie timp si rabdare.
Ai sa vezi ca peste ani ai sa te amuzi de situatia asta.

Doamne ajuta!
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.08.2009, 18:40:22
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand citesc,ma navalesc emotiile. Si eu eram mic si prost odata si tot asa,mai sufeream dupa fete. Dar imi trecea in cateva zile,pana puneam ochii pe alta mai frumoasa. Cred ca asta e solutia pentru toata lumea,sa caute imediat in alta parte. Eu daca ma despart de o fata,imediat caut alta tot la fel sau mai frumoasa

Last edited by Nevrednicul; 04.08.2009 at 18:43:26.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.08.2009, 20:31:58
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Cand citesc,ma navalesc emotiile. Si eu eram mic si prost odata si tot asa,mai sufeream dupa fete. Dar imi trecea in cateva zile,pana puneam ochii pe alta mai frumoasa. Cred ca asta e solutia pentru toata lumea,sa caute imediat in alta parte. Eu daca ma despart de o fata,imediat caut alta tot la fel sau mai frumoasa
Off, tinerete, tinerete...
Am sa iti dau cateva citate dintr-o carte minunata, gingasa si profunda in acelasi timp... O carte pe care imi place sa o fac cadou celor care imi sunt dragi. Te rog, citeste cu mare atentie:

"Tu nu ești deocamdată pentru mine decît un băiețel care se aseamănă perfect cu oricare altul dintr-o sută de mii de băieței. Și eu nu am nevoie de tine. Și nici tu nu ai nevoie de mine. Eu nu sunt pentru tine decît o vulpe ca o sută de mii altele. Dar dacă tu mă domesticești, vom avea nevoie unul de altul. Tu vei fi pentru mine unic în lume. Eu voi fi pentru tine unică pe lume...
- Încep să înțeleg, zise micul prinț. Este o floare... cred că ea m-a domesticit.
.............
- Viata mea e monotonă. Eu vînez pui, oamenii mă vînează pe mine. Toți puii se aseamănă și toți oamenii sunt la fel. Deci mă cam plictisesc. Dar dacă tu mă domesticești, viața mea va fi cu totul alta, luminoasă. Aș cunoaște un zgomot de pas care va fi diferit de celelalte. Ceilalți pași mă fac să intru sub pămînt. Al tău mă va chema afară, ca o muzică. Și încă ceva! Privește, vezi acolo cîmpurile cu grîu? Eu nu mănînc pîine. Grîul este inutil pentru mine. Cîmpurile de grîu nu înseamnă nimic pentru mine. Și asta e trist! Dar tu ai părul blond, aurit. Atunci cînd tu mă vei fi domesticit va fi minunat. Grîul, care este auriu, îmi va aminti de tine. Și îmi va plăcea zgomotul vîntului prin grîu...
Vulpea tăcu și îl privi îndelung pe micul prinț:
- Te rog... domesticește-mă! spuse ea.
- Aș vrea mult, răspunse micul prinț, dar nu am prea mult timp. Am de găsit prieteni și multe lucruri de cunoscut.
- Nu cunoști decît lucrurile pe care le domesticești, spuse vulpea. Oamenii nu mai au timp să cunoască nimic. Ei cumpără de la negustori lucruri făcute de-a gata. Dar cum nu există negustori care să vîndă prieteni, oamenii nu mai au prieteni. Dacă vrei un prieten, domesticește-mă.
..........
Astfel, micul prinț o domestici pe vulpe. Dar o dată și o dată, ora plecării fu aproape:
- Ah! făcu vulpea... voi plînge.
- E vina ta, zise micul prinț, eu nu ți-aș fi dorit răul, dar tu ai vrut să te domesticesc...
- Bineînțeles, spuse vulpea.
- Dar tu o să plîngi! zise micul prinț.
- Bineînțeles, răspunse vulpea.
- Atunci nu cîștigi nimic din asta!
- Ba cîștig, zise vulpea, gîndește-te la culoarea grîului.
................
Micul prinț plecă să revadă trandafirii.
- Voi nu sunteți deloc la fel ca trandafirul meu, voi nu reprezentați nimic pentru mine, spuse el. Nimeni nu v-a domesticit și nici voi nu ați domesticit pe nimeni. Voi sunteți precum era vulpea mea. Nu era decît o vulpe ca oricare alta dintr-o sută de mii. Dar eu mi-am făcut-o prietenă și acum este unică în lume.
Trandafirii erau stînjeniți.
- Voi sunteți frumoși, dar sunteți goi de înțelesuri, le mai spuse. Nu e nici un motiv să mori pentru voi. Bineînțeles, pentru un trecător obișnuit, trandafirul meu este la fel ca voi. Dar el singur este mai important decît voi toți la un loc, pentru că el este cel pe care l-am udat. Pentru că el este cel pe care l-am adăpostit cu paravanul. Pentru că el este cel căruia i-am omorat omizile (în afară de două-trei cît să aibă și fluturi). Pentru că el este cel pe care l-am ascultat plîngîndu-se, ori lăudîndu-se, ori, uneori, chiar tăcînd. Pentru că este trandafirul meu
..........
- Adio, spuse vulpea. Iată secretul meu. Este foarte simplu: nu vezi bine decît cu inima. Ceea ce este important nu se arată ochilor.
- Ceea ce este important nu se arată ochilor, repetă micul prinț, ca să își aducă aminte.
- Timpul pe care l-ai petrecut cu trandafirul tău îl face atît de important.
- Timpul pe care l-am petrecut cu trandafirul meu...repetă micul prinț, ca să își aducă aminte.
- Oamenii au uitat acest adevăr, zise vulpea. Dar tu nu trebuie să uiți. Ești răspunzător de tot ceea ce ți-ai apropiat, de tot ceea ce ai domesticit. Ești răspunzător de trandafirul tău... "


Micul Print,
Antoine de Saint Exupery
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.08.2009, 20:36:13
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit multumesc

Cristina 2012 vreau sa-ti multumesc pentru zambetul pe care mi l-ai adus pe buze cand am recitit aceste pasaje din Micul Print.. este si povestea mea preferata.. o poveste pentru oameni mari. Superba.Dragoste, imblanzire.. cred ca Antoine de Saint Exupery a fost intr-adevar atins de har dumnezeiesc cand a scris aceasta poveste altfel nu-mi explic emotiile pe care le genereaza in mine atunci cand o citesc
multumesc
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.08.2009, 21:03:37
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adriano Vezi mesajul
Salut ! Sunt nou pe aici... si as vrea sa va cer un sfat.
Acum vreo 4 ani m-am indragostit de o fata(era prima mea prietena) dar eu eram foarte prost... in cele din urma m-a lasat si acum are si copil cu cel pt care m-a lasat. Vreau sa va zic ca era cuminte si fecioara in acel timp... dupa ce neam despartit mia spus ca m-a iubit cu adevarat dar eu eram prea egoist, gelos si de asta ma lasat.
Ce vreau eu este ca nu am putut sa o uit si chiar o visez si regret ce sa intamplat ... cu toate astea chiar daca are copil parca as vreo inapoi(deci am iubito enorm) sau macar, nu stiu sa ma impac cu ea, sai zic ca am fost prost si sai arat cine sunt cu adevarat si daca ma mai vrea si ea inapoi, bun, daca nu sa stiu macar ca am fost sincer fata de ea(aratandui cine sunt de fapt) si daca asta e alegerea ei atunci cred as putea uita-o si as fi impacat cu mine ...
Nu stiu cum sa fac toate acestea pt ca ea este departe(in alta tara) ...culmea ca in orasul unde este ea am o ruda mai indepartata( dar la care nu pot apela) si am fost si eu acum 2 ani.
Imi pare sincer rau pentru tine, dar nici prin gand sa nu-ti treaca sa desparti o familie (sau sa o incurajezi pe ea sa faca asta). Ar fi un pacat groaznic si nu ar aduce decat necazuri si urgia lui Dumnezeu. E o ispita, roaga-te sa plece gandul asta de la tine.

Bogdan.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.08.2009, 21:06:45
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

In afara de asta, mai gandeste-te si cata suferinta i-ar provoca asta actualului ei sot. Cum ai putea sa-ti faci tu o familie pe suferinta altcuiva?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.08.2009, 22:50:58
adriano's Avatar
adriano adriano is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2009
Locație: Moldova, Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
Draga Adriano, te-ai gandit cam tarziu sa ii spui femeii ca o iubesti. In acest moment tu nu doresti decat sa asezi o ispita pe umerii saracei familii. Nu vreau sa vorbesc prea dur, Dumnezeu inseamna dragoste, dar dragostea inseamna sa stii si sa renunti. De dragul femeii si al copilului pe care il iubeste, renunta la ceea ce crezi ca simti tu pentru ea. E romantica tare ideea aceasta cu "daca e ea aleasa inimii tale...etc", dar daca e chiar asa inseamna ca orice ai face daca trebuie sa fiti impreuna o sa fiti. Chiar daca te vei casatori si tu, daca Dumnezeu va vrea la un moment dat o sa se intample lucrurile in asa fel incat o sa fiti impreuna. Daca te intereseaza un punct de vedere ortodox si ai intrat pe acest site inseamna ca Dumnezeu vrea sa iti spuna ceva sufleteste. Eu zic ca ar trebui sa incerci sa te detasezi, sa traiesti viata asa cum ti-o da Dumnezeu fara sa fortezi tu lucrurile.
Ce se intampla cu barbatii zilelor noastre?
Se cramponeaza la o femeie...parca nu mai au idealuri!
In trecut barbatii isi sarutau sotia si plecau sa lupte pana la moarte, isi sarutau copiii si plecau sa fie mucenici, luptau pentru credinta, luptau pentru idealuri...acum stau pe spate in pat si se uita la tavan si viseaza la femei sau masini frumoase.
Au existat si in trecut visatori, dar aceia erau "visatori de profesie", compuneau muzica, scriau poezii, se vedea rezultatul visarii lor...va rog barbatilor ....straduiti-va sa ajungeti la varsta barbatului desavarsit.Asta vrea ortodoxia, de asta avem nevoie, nu de visatori.Lasati-le pe femei sa fie visatoare iar voi incercati sa credeti si in altceva decat in dragostea trecatoare a unei femei. Si eu imi amintesc cu placere de iubirea care mi-a purtat-o cel care credeam ca este alesul inimii mele, dar nu mi-ar face placere sa apara acum dupa ce sunt casatorita si am un copil si sa imi spuna ca inca ma iubeste. M-ar supara tupeul lui de a interveni in viata mea chiar si cu un cuvant stiind ca viata mea e cu totul alta.Dimpotriva, desi sentimentele mele au fost cum au fost atunci, m-as bucura sa aflu ca are si el o viata a lui si ca imi respecta statutul meu, de persoana cu familie.
E bine sa fiti barbati sensibili, pentru ca va sta atat de bine asa, dar faza asta cu " aleasa inimii pentru totdeauna" lasati-o pentru emisiunea "Din Dragoste", atunci cand la mijloc este un copil.
Iarta-ma ca am fost atat de dura dar o asemenea situatie nu e numai jenanta pentru o femeie (adica se trezeste copilasul dupa - amiaza, sotul e la servici, si la usa sta mama de povesti cu un nene care ii spune ca inca o iubeste, iar ea nu stie cum sa scape de el mai repede fara sa-l jigneasca pentru ca trebuie sa pregateasca mancarea pentru copil, sa faca curat etc.), e o situatie in care nu o pui pe o femeie daca ai pretentia ca o iubesti.
acum sincer... chiar crezi ca-i pot comanda dragostei (iubeste pe aia, pe aia nu !!!) ...poate cine stie oi uita-o dar nu stiu cand
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.08.2009, 23:01:08
adriano's Avatar
adriano adriano is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2009
Locație: Moldova, Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Off, tinerete, tinerete...
Am sa iti dau cateva citate dintr-o carte minunata, gingasa si profunda in acelasi timp... O carte pe care imi place sa o fac cadou celor care imi sunt dragi. Te rog, citeste cu mare atentie:

"Tu nu ești deocamdată pentru mine decît un băiețel care se aseamănă perfect cu oricare altul dintr-o sută de mii de băieței. Și eu nu am nevoie de tine. Și nici tu nu ai nevoie de mine. Eu nu sunt pentru tine decît o vulpe ca o sută de mii altele. Dar dacă tu mă domesticești, vom avea nevoie unul de altul. Tu vei fi pentru mine unic în lume. Eu voi fi pentru tine unică pe lume...
- Încep să înțeleg, zise micul prinț. Este o floare... cred că ea m-a domesticit.
.............
- Viata mea e monotonă. Eu vînez pui, oamenii mă vînează pe mine. Toți puii se aseamănă și toți oamenii sunt la fel. Deci mă cam plictisesc. Dar dacă tu mă domesticești, viața mea va fi cu totul alta, luminoasă. Aș cunoaște un zgomot de pas care va fi diferit de celelalte. Ceilalți pași mă fac să intru sub pămînt. Al tău mă va chema afară, ca o muzică. Și încă ceva! Privește, vezi acolo cîmpurile cu grîu? Eu nu mănînc pîine. Grîul este inutil pentru mine. Cîmpurile de grîu nu înseamnă nimic pentru mine. Și asta e trist! Dar tu ai părul blond, aurit. Atunci cînd tu mă vei fi domesticit va fi minunat. Grîul, care este auriu, îmi va aminti de tine. Și îmi va plăcea zgomotul vîntului prin grîu...
Vulpea tăcu și îl privi îndelung pe micul prinț:
- Te rog... domesticește-mă! spuse ea.
- Aș vrea mult, răspunse micul prinț, dar nu am prea mult timp. Am de găsit prieteni și multe lucruri de cunoscut.
- Nu cunoști decît lucrurile pe care le domesticești, spuse vulpea. Oamenii nu mai au timp să cunoască nimic. Ei cumpără de la negustori lucruri făcute de-a gata. Dar cum nu există negustori care să vîndă prieteni, oamenii nu mai au prieteni. Dacă vrei un prieten, domesticește-mă.
..........
Astfel, micul prinț o domestici pe vulpe. Dar o dată și o dată, ora plecării fu aproape:
- Ah! făcu vulpea... voi plînge.
- E vina ta, zise micul prinț, eu nu ți-aș fi dorit răul, dar tu ai vrut să te domesticesc...
- Bineînțeles, spuse vulpea.
- Dar tu o să plîngi! zise micul prinț.
- Bineînțeles, răspunse vulpea.
- Atunci nu cîștigi nimic din asta!
- Ba cîștig, zise vulpea, gîndește-te la culoarea grîului.
................
Micul prinț plecă să revadă trandafirii.
- Voi nu sunteți deloc la fel ca trandafirul meu, voi nu reprezentați nimic pentru mine, spuse el. Nimeni nu v-a domesticit și nici voi nu ați domesticit pe nimeni. Voi sunteți precum era vulpea mea. Nu era decît o vulpe ca oricare alta dintr-o sută de mii. Dar eu mi-am făcut-o prietenă și acum este unică în lume.
Trandafirii erau stînjeniți.
- Voi sunteți frumoși, dar sunteți goi de înțelesuri, le mai spuse. Nu e nici un motiv să mori pentru voi. Bineînțeles, pentru un trecător obișnuit, trandafirul meu este la fel ca voi. Dar el singur este mai important decît voi toți la un loc, pentru că el este cel pe care l-am udat. Pentru că el este cel pe care l-am adăpostit cu paravanul. Pentru că el este cel căruia i-am omorat omizile (în afară de două-trei cît să aibă și fluturi). Pentru că el este cel pe care l-am ascultat plîngîndu-se, ori lăudîndu-se, ori, uneori, chiar tăcînd. Pentru că este trandafirul meu
..........
- Adio, spuse vulpea. Iată secretul meu. Este foarte simplu: nu vezi bine decît cu inima. Ceea ce este important nu se arată ochilor.
- Ceea ce este important nu se arată ochilor, repetă micul prinț, ca să își aducă aminte.
- Timpul pe care l-ai petrecut cu trandafirul tău îl face atît de important.
- Timpul pe care l-am petrecut cu trandafirul meu...repetă micul prinț, ca să își aducă aminte.
- Oamenii au uitat acest adevăr, zise vulpea. Dar tu nu trebuie să uiți. Ești răspunzător de tot ceea ce ți-ai apropiat, de tot ceea ce ai domesticit. Ești răspunzător de trandafirul tău... "


Micul Print,
Antoine de Saint Exupery
deci tu mai inteles cel mai bine ....cred ca stiu ce am sa fac de aici in colo ...mersi si te iubesc :)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.08.2009, 23:28:43
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adriano Vezi mesajul
deci tu mai inteles cel mai bine ....cred ca stiu ce am sa fac de aici in colo ...mersi si te iubesc :)
Citeste toata povestea, e o lectura esentiala, o gasesti pe net aici: http://www.scribd.com/doc/6071822/Sa...ry-Micul-Print Nu stiu daca vei sti exact ce sa faci, dar vei sti sigur cum sa faci de acum incolo.

O cale binecuvantata sa ai inainte!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.08.2009, 00:37:29
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

adriano, ai zis ca te-a lasat, printre altele si datorita egoismului tau.....te-ai gandit macar o secunda ca ceea ce vrei tu sa faci e tot datorita egoismului tau???
fata si-a ales un drum, fara tine....las-o pe drumul ei. e cel mai cinstit si pt ea si pt tine asa, iertare sau explicatii ai sa-i dai cand ai sa te intalnesti cu ea, pana atunci urmeaza-ti calea ta!
e un proverb ft intelept....Ceea ce nu-ti place altuia nu face, tu daca ai avea viata ta linistita ti-ar place ca cineva sa vina sa te rascoleasca, sa te agite? nu cred
asta e parerea mea, tu faci cum crezi....acum, daca tot ai cerut sfar asculta-le fara sa te zburlesti cum ai facut-o intr-o postare anterioara, nimeni nu iti cere sa fii de acord cu sfaturile, dintr-o multitudine pe care le primesti imp e sa ai maturitatea necesara, lasand egoismul la o parte (pt ca si chestia cum ca ea ar putea fi marea ta dragoste...se pare ca a ei nu esti, ea are alta cale, departe de tine....e tot datorita egoismului) sa alegi
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 09:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 15:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 00:44:39
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 19:30:25