Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.09.2006, 22:15:46
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Impartasiti aici istorisiri din aceasta comoara a Ortodoxiei, numita Pateric, care v-au impresionat.


" Avva Antonie, - fiti atenti la exprimare - cautand la adancul judecatilor lui Dumnezeu, a cerut zicand: Doamne, cum se face ca unii mor de tineri, iar altii prea imbatranesc? Si pentru ce unii sunt saraci, iar altii bogati? Si cum cei nedrepti sunt bogati, iar cei drepti saraci? Si a venit lui un glas zicand: Antonie, ia aminte de tine, ca acestea sunt judecati ale lui Dumnezeu si nu-ti este tie de folos a le sti!" .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.09.2006, 22:30:08
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Avva Antonie: " Va veni vremea ca oamenii sa innebuneasca si cand vor vedea pe cineva ca nu innebuneste se vor scula asupra lui, zicandu-i ca el este nebun, pentru ca nu este asemenea lor"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.09.2006, 14:44:10
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Pai acest cuvant a lui Avva Antonie (probabil sfant, nu stiu nimic despre dansul ca n-am citit) este de mult in lume si se tot implineste mereu, deci vremea asta este de mult, de peste 100 si ceva de ani, dar spune-mi si mie ce inseamna acela Pateric? Vrei sa spui scrieri ale sfiintzilor si parintzilor din ortodoxie?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.09.2006, 20:35:18
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Ma bucur ca ai intrebat. Patericul - ce cuprinde in sine cuvinte folositoare ale sfintilor batrani este o carte care cuprinde invataturi si experiente ale calugarilor din pustia Egiptului si a Siriei din secolele IV-V, deci de la inceputul monahismului. Este alcatuit din doua parti: prima parte cuprinde invataturi (numite apoftegme) si experiente ale calugarilor, prezentati dupa numele lor, in ordinea alfabetului grecesc; a doua parte prezinta invataturi duhovnicesti pe teme: despre smerenie, despre ascultare, despre rabdare, despre rugaciune, despre dreapta socotinta, despre instrainare etc., toate puse pe capitole.
Invataturile au fost transmise prin viu grai, de la avva la ucenic, dar din cauza vitregiilor vremii multe s-au pierdut. Abia in epoca moderna apoftegmele care s-au mai pastrat au fost cuprinse intr-o singura carte, care a fost numita "Pateric". Trebuie stiut ca patericul nu este o carte a calugarilor. Este adevarat ca ea s-a plasmuit in mediul monahal al veacurilor IV-V, dar continutul de idei si dezlegarea framantarilor sufletesti sunt valabile pentru tot omul. MAi trebuie sa mentionez ca au aparut si alte paterice, dupa modelul celui egiptean: Patericul georgian, Patericul Lavrei Pecerska, Patericul athonit, Patericul sinaitic, chiar si un pateric romanesc, insa nu de valoarea Patericului clasic egiptean. Pe piata exista trei editii ale Patericului editate de Arhiepiscopia Timisoarei (1991), Arhiepiscopia Alba-Iulia (2003) si Polirom (2006). Iata ce imagine interesanta au asezat pe coperta cei de la Polirom!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.09.2006, 23:25:25
dragos_c dragos_c is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 10
Implicit

Intr-o manastire era un calugar mai putin nevoitor, care nu isi indeplinea cu osardie indatoririle sale, manca pe saturate, dormea mult, insa nimeni nu l-a auzit niciodata pe acest calugar vorbind de rau sau cuiva impotriva. A venit si vremea ca acel calugar sa mearga la Domnul şi toti parintii, impreuna cu staretul s-au adunat in jurul patului muribundului. Acesta insa era linistit, iar fata ii lumina de bucurie negraita. Staretul impreuna cu parintii au facut rugaciune si au intrebat pe frate ce vede si cum e are fata luminoasa in momentul mortii, el, care nu a fost printre cei mai osarduitori frati. Acesta a raspuns ca ingerii au venit sa il ia, ca toate zapisele demonilor au fost rupte, pentu ca el toata viata o porunca a pazit: Nu judeca si nu vei fi judecat. Asa cum el nu a judecat pe nimeni niciodata, nici acum nu a fost judecat pentru ceea ce a facut in viata...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.09.2006, 10:31:17
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Avva Ioan Colov: " Asemena sunt unui om, care sade sub un copac mare si vede fiare multe spre dansul; si cand nu va putea sa stea impotriva lor, alearga sus in copac si scapa. Asa si eu, sed in chilia mea si vad cegetele cele viclene deasupra mea; si cand nu voi putea asupra lor, fug la Dumnezeu prin rugaciune si scap de vrajmasul."

Tot acesta a zis: "Smerita cugetare si frica lui Dumnezeu sunt mai presus decat toate faptele bune"

Zis-a Avva Antonie: "Am vazut toate cursele vrajmasului intinse pe pamant si suspinand am zis: Oare cine poate sa le treaca pe acestea? Si am auzit un glas zicandu-mi: Smerenia! "

Zis-a Avva Sarmata: "Prefer mai bine un om care a pacatuit si stie ca a pacatuit si se pocaieste, decat un om care nu a pacatuit si se crede ca este drept"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.09.2006, 12:39:14
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Frate,acum nu te supara,dar din posturile tale ma conving din ce in ce mai mult ca tu n-ai nici o treaba cu religia ortodoxa.Deci,Biblia nu se interpreteaza si nu se aplica cum vrea fiecare,un adevarat ortodox stie ca omul se muleaza dupa Biblie si nu Biblia dupa om.Ai inteles asta?Tu de ce-ai intrat pe acest forum ,sa inveti si sa intelegi ceva,sau sa creezi probleme si dezbinare intre oameni?
Daca tot nu vrei sa intelegi,eu nu spun sa-ti stearga contul,dar te vei izola singur,voi urma si eu modelul fratelui PHRADMON si sunt convins ca-l vor urma si altii,iar tu n-ai decat sa vorbesti singur pentru ca nu vreau sa mai raspund la provocari.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.09.2006, 22:32:05
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Un batran a zis:"Omul care se nevoieste pentru Dumnezeu este asemenea mucenicului."
ZIs-a Ioan Colov catre fratele sau:"Desi foarte prosti si nebagati in seama suntem inaintea oamenilor, sa ne bucuram pentru aceasta, ca sa ne cinstim inaintea lui Dumnezeu".
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.09.2006, 10:48:10
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

“Zis-a avva Antonie: parintii cei de demult, cand mergeau in pustie, intai se vindecau pe sine si facandu-se doctori alesi, vindecau si pe altii. Iar noi iesind din lume, mai inainte de a ne vindeca pe noi singuri, indata incepem a vindeca pe altii si intorcandu-se boala asupra noastra, se fac noua cele de pe urma mai amare decat cele dintai si auzim de la Domnul zicand : Doctore, vindeca-te mai intai pe tine.”

“Un frate a fost napastuit in chinovie pentru desfranare si sculandu-se a mers catre avva Antonie. Si au venit fratii de la chinovie ca sa-l caute pe el si sa-l ia si au inceput sa-l mustre, ca asa a facut. Iar el se indrepta, ca nimic de acest fel nu a facut. Iar dupa intamplare, s-a aflat acolo avva Pafnutie, cel ce se numea Kefala si a spus o pilda ca aceasta : am vazut pe marginea raului un om bagat in noroi pana la genunchi si venind unii sa-i dea mana, l-au cufundat pe el pana la grumazi. Si a zis lor avva Antonie pentru avva Pafnutie: iata om adevarat, care poate sa vindece si sa mantuiasca suflete. Deci umilindu-se ei de cuvintele batranului, au pus metanie fratelui.”

“Zis-a iarasi: de la aproapele este viata si moartea. Ca de vom dobandi pe fratele, pe Dumnezeu dobandim; iar de vom sminti pe fratele, lui Hristos gresim.”

“Acelasi a zis: totdeauna sa ai inaintea ochilor frica de Dumnezeu : sa-ti aduci aminte de cel ce omoara si face viu . Sa urati lumea si cele ce sunt intr-insa, sa urati toata odihna trupeasca, sa va lepadati de viata aceasta, ca sa vietuiti lui Dumnezeu. Aduceti-va aminte, ce ati fagaduit lui Dumnezeu. Ca cere aceasta de la voi in ziua judecatii: sa flamanziti, sa insetati, sa umblati in haine sarace, sa privegheati, sa va tanguiti, sa plangeti, sa suspinati cu inima voastra, sa va incercati de sunteti vrednici de Dumnezeu, sa defaimati trupul, ca sa va mantuiti sufletele voastre.”


Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.09.2006, 10:56:01
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Puteti sa descarcati gratuit Patericul Egiptean de la adresa:http://www.angelfire.com/space2/carti/detalii/0102.htm
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intamplari gasite in pateric donisaadriana Calugarul 13 18.01.2015 06:42:43
Pilde din PATERIC andrei_im Generalitati 357 30.01.2014 00:15:04
Cine este avva antonie din pateric? annajanette Generalitati 6 16.07.2010 09:03:21
nu am inteles ceva din pateric poate ma ajuta cineva annajanette Generalitati 10 14.07.2010 13:32:47
Cuvinte din Psaltire phradmon Despre Biserica Ortodoxa in general 29 29.12.2007 17:01:04