Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 16.03.2010, 08:24:35
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru ca am primit acest mesaj in privat:

Doooooooaaaaaaaaaaaammmneeeeeee !!!!!!!!! Nu pot sa cred! ce inselare!
draga eduardd, roaga-te pentru femeia asta si pentru alti ca ea. nu stiu sigur daca e bine sau nu ca ai postat mesajul asta pe net. stii ca oricine poate citi si cei nedusi la biserica se smintesc. daca arunci cu piatra in apa , asteapta-te sa faca valuri. mai bine intreaba inainte, de preferinta pe duhovnicul tau daca ai. imagineaza-ti efectul de domino, daca misti o piesa, aceasta va genera miscarea urmatorei piesi si tot asa. iti trimit un fragmentel din rugaciunea pr. arsenie boca .

Rugaciune de dimineata scrisa de Parintele Arsenie Boca
Doamne Iisuse Hristoase, ajuta-ma ca astazi toata ziua sa ma lepad de mine insumi, ca cine stie din ce nimicuri mare vrajba am sa fac si astfel, tinand la mine, sa Te pierd pe Tine.

adica inainte de a da drumul unei vorbe sa anticipam eventualul ei traseu. daca intamplarea asta o citeste unul care nu pricepe ca impartasania distruge iadul nicidecum nu e purtatoare de microbi, atunci poate nu se va mai impartasi.

deci sa ne gandim dinainte la efecte. cine stie cine mai citeste si crede la fel ca femeia aia. sper ca toti sa se roage pentru ea. eu asa o sa fac.


revin cu un raspuns ferm!

1. Am ales sa fac public acest caz pentru ca este un pacat grav. Cei ce vor sa inteleaga gravitatea gestului lor vor merge la spovedit. Daca nu, Dumnezeu cu mila. Nimeni nu poate intra cu forta in Rai!

2. Daca este luat ca pe un indemn (asa cum sugereaza cel/cea care mi-a trimis mesajul in privat) Doamne fereste si alege sa faca asemenea bolnavei, inseamna ca nu a inteles ce inseamna Sfintele Taine.

3. Aceea femeie se impartasea pentru ca parintele era fostul coleg de scoala al baiatului ei ( sau ceva de genul asta) si ii era rusine sa refuze Tainele, pe care le primea prin spovedanie incompleta!

4. Datorita acestui grav pacat se face fur de cele sfinte. Constientizand ceea ce a facut am incercat sa imi fac datoria de crestin si sa-i explic ce reprezinta Sfanta Euharistie (atat cat m-am priceput dupa mintea mea putina) si ce putere are spovedania sincera si completa!

5. De ce am insistat sa se spovedeasca?
Pentru ca;

CRED din toata inima si din tot sufletul in puterea Spovedaniei.
CRED din toata inima si din tot sufletul ca in timpul spovedaniei, Hristos ESTE intruchipat in preot.
CRED din toata inima si din toata fiinta ca, cel ce sade de fata cu Hristos (prin sfanta taina a spovedaniei) niciodata nu va pleca la fel de acolo. Daca alege sa fie sincer!!

Asa cum o teava plina de rugina se curata prin curgerea apei asa se curata si sufletul prin taina sfintei spovedanii.

Daca acea bolnava va alege sa se spovedeasca sincer si complet numai de ea depinde.
De aici in colo...ramane responsabilitatea ei. Eu mi-am facut datoria de crestin.

Post binecuvantat, tuturor!

Delia, sau cum te cheama, iti multumesc ca te rogi pentru ea. Incerc sa o pomenesc si eu. Daca nu din iubire crestina (nefiind capabila) macar din compasiune fata de un alt om suferind de aceeasi boala ca si mine.

In alta ordine de ideii, sunt de acord cu Zaharia. Consider ca s-a spus tot ce era de spus la acest subiect prin raspunsul lui Andrei.

Last edited by eduardd; 16.03.2010 at 08:34:48.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 16.03.2010, 14:45:57
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Nu stiu cat va folositi din aceasta postare, dar vreau sa va povestesc un lucru ciudat care mi s-a intamplat mie.
La biserica unde imi duc copiii m-am intalnit cu o cunostinta care si-a adus si el baietelul la impartasit. Dupa o saptamana, ne intalnim din nou si tatal copilului imi spune ca nu-i place ca impartasirea se face cu aceeasi lingurita (de teama bolilor). Mi-a inghetat sangele in vine de teama ca aude sotul si preia ideea ca nu trebuie sa impartasim copii. Sotul meu asculta si el si .. stupoare! NU A AUZIT NIMIC, cumva, cuvintele prietenului i-au trecut pe langa urechi.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 16.03.2010, 15:33:12
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Probabil nu a auzit cuvintele prietenului, asa cum nu le aude nici pe-ale slujbei, nu cred sa se intrevada vre-o minune in aceasta atitudine fireasca si adesea intalnita in exercitiul placut al mergerii la biserica de manuta cu sotia credincioasa.
Indiferent de credinta si interesul pentru cele sfinte, mizez, totusi, pe o igiena acceptabila, desi, daca este sa vorbim de contaminare, o putem dobandi ori de unde ne-am afla si sub orice forma din cadrul familiei sau al societatii, indiferent de precautia de care dam dovada.
Eu imi impartasesc copilul separat, merg cu el la vesmantarie in timpul slujbei si, te contrazic Anna, nu toti copii vor deschide gurita din instinct, doar pentru ca le este foame, baiatului meu trebuie sa-i promit marea cu sarea sa faca acest lucru, pleaca dinaintea Sfintelor, revin cu el si-l tot amagesc pana ce le i-a, convins fiind ca dorintele i se vor indeplini.
Ei bine, el nu a fost niciodata disperat dupa mancare, ba chiar am avut ceva probleme cu el, in aceasta priviinta.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #64  
Vechi 16.03.2010, 16:40:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citesc parerile si ramin la fel de mirat de postarile contra linguritei unice sfintite si pro igiena, de justificarile intelectuale si stintifice cu care necredinta se acopera si se fardeaza incercind ca astfel sa prinda puteri si sa poata tina piept ,,duhului si adevarului " lui Hristos si fricii, cutremurului si dragostei celor iubitori cu adevarat de dumnezeire . Iata , precum ne-a invatat Hristos insusi , faptele ,,vorbeste" (,,... taci tu, sa vorbeasca faptele tale ") si dupa ele se cunosc oamenii precum pomii buni ... sau nebuni !
Un singur lucru imi mai persista in cuget legat de aceasta obstinatie delicata : nimeni si nici o data din legionarii romani detinuti in Pitesti , Aiud, Gherla sau Tirgu Ocna care aflindu-se in stari serioase de boala sau de epuizare nu s-au opus atitudinii prin care parintele Gh. Calciu Dumitreasa(fost medicinist si viitor preot si ca el si altii) se singera, lasa singele sa se coaguleze iar serul restant il primeau spre a fi baut(episodul de salvare a lui Costache Oprisan) . Nu se speriau ca in acel singe ar putea sa fie vreun bacil de tuberculoza sau o leptospira luata de la sobolanii puscariei sau un alt virus hepatitic sau o treponema palidum de sifilis avute in singe de dinainea detentiei sau de malarie ori contactate prin mincarea de fecale si urina la care erau supusi detinutii in sfintul si marele post. Nu se temeau, cu atit mai mult ca nu erau sfintele taine, pt. ca stiau ca trairea lor era sigur in Hristos. Si insasi sfinta impartasanie facuta in cadrul liturghiei din celule era primita din lingura cu care se impartaseau si tuberculosii si hepaticii si dizentericii si tificii (febra tifoida)si si altii asemenea lor fara a se teme de ceva ci din contra stiau ca acesta este adevaratul medicament . Dar ei fara a fi sfinti atunci(nici pina in prezent nu este nimeni sanctificat dintre ei !!) traiau si se impartaseau in duh si adevar arzind de dorinta de a se uni cu Hristos fata de mult prea multii din ziua de astazi care nici in duh si adevar nu traiesc dar nici cu trupul si singele lui Hristos nu se impartasesc ... ci doar cu piine si vin . Fiecaruia i se da dupa credinta, dupa trairea lui si mai putin dupa igiena si medicina contemporana. Si dupa cuvintul evanghelistului Ioan ... toate acestea (medicina si igiena si toata stiinta mult prea ingimfata si rau aplicata de multe ori)vor trece si se vor duce stingindu-se ca si cind nu ar fi fost nici o data , dar El este acelasi ieri si astazi si in veci, neschimbat (Ap. Pavel- ep. catre evrei , la ziua sfintilor trei ierarhi si mari dascali ai lumii !) Restul, orisicare rest este... rest !!!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 16.03.2010, 16:43:06
alina-ileana alina-ileana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit da eram plecata in spitale

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Degeaba esti credincioasa daca te folosesti de creier (ratiune) tocmai acolo unde nu este nevoie . Pt. un credincios este necesar in primul rind si numai de duh si inima . Hristos ne spune la evanghelia lui Ioan ca : ,,... duh este D.zeu si cine se roaga/iubeste Lui trebuie sa se roage in duh si adevar" Asa ca chiar daca vrei sa ,,brevetezi" matale altceva ... nu merge decit daca ai sa calci in picioare cuvintele evanghelistului . Este bun creierul dar numai acolo unde este nevoie de el .
In al doilea rind subiectul despre ,, a judeca sau nu" a fost discutat si rasdiscutat pe acest forum, exact cind dumneata erai plecata. Dar raspunde-ti dumitale insati cum dosebesti daca un om face o fapta buna sau una rea daca nu judeci faptele sale si cum deosebesti doi oameni : unul care te critica asa ca mine si altul care te lauda asa ca mamica dumitale daca nu judeci persoanele?
Ei, si pt. ca astazi ai aflat asa 2 lucruri mari pt. viata unui ortodox cred ca vei fi mai linistita si mai iertatoare, nu ?
da, eram in spitale, pe masa de operatie,PROBABIL AM MULTE DE DESCOPERIT IN VIATA, INTRE OPERATIILE PE CORD DESCHIS, AS PUTEA SA URMARESC COMENTARIILE VOASTRE PLINE DE DISPRET, SI DE RANCHIUNA, PROBABIL AM GRESIT SIT-UL, SPERAM SA GASESC RASPUNSURI LA INTREBARILE MELE, DIN NEFERICIRE MAMA MEA A MURIT CU MULT TIMP INNAINTE, SI N-A AVUT CINE SA MA LAUDE (NICI NU PRETIND ASTA), PREFER SA INTREB UNDE NU STIU, INLOC SA MA PREFAC, CA STIU TOTUL, CA UNII DINTRE NOI..... NU SUNT IN GRADUL DE A JUDECA , SAU A IERTA..... DOAR Bunul Dumnezeu poate face asta..... DUMNEATA TE SIMTI PERSOANA POTRIVITA PENTRU A JUDECA SEMENII....DACA DA ....ATUNCI.... CHIAR SUNTEM PIERDUTI CU TOTII!!!!!!! SA VA FIE RUSINE PENTRU FAPTELE VOASTRE ....PENTRU CA NU ESTE NIMENI FARA DE PACAT..... SPERAM SA GASESC IN ACEST SIT, ....LUCRURI BUNE SI SFATURI BUNE....DOAR CA ...SE INTAMPLA SA GASESC PERSOANE CE FAC PE SFINTII SI MAI ALES ......PE JUDECATORII....SUNTEM IN POSTUL SFINTELOR PASTE (ASTA , VAD CA NU VA IMPIEDICA SA FITI ACRII , CA DE OBICEI) DUMNEZEU SA AIBA MILA DE SUFLETELE VOASTRE ! (APROPOS. SUNT O FEMEIE CASATORITA, AM UN COPIL MINUNAT, UN SOT DEVOTAT....AM TOT CE-MI TREBUIE....) ATI SCRIS: ERATI PLECATA. DA, MA IMPARTEAM INTRE FAMILIE , SPITAL SI SERVICIU ( LUCREZ INTRE 8-10 ORE PE ZI ( CU O PROBLEMA GRAVA LA INIMA), SI-MI FAC SI TIMP SA MERG LA BISERICA IN FIECARE DUMINICA( 30KM DUS). IATA DE CE NU VREAU SA MA INTORC IN ROMANIA... DIN CAUZA RAUTATII OAMENILOR..... SUNTETI BUNI DOAR SA-I PIZMUITI PE CEILALTI....
Reply With Quote
  #66  
Vechi 16.03.2010, 16:43:26
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Probabil nu a auzit cuvintele prietenului, asa cum nu le aude nici pe-ale slujbei, nu cred sa se intrevada vre-o minune in aceasta atitudine fireasca si adesea intalnita in exercitiul placut al mergerii la biserica de manuta cu sotia credincioasa.
Rautatea ta nu-si are rostul aici (sotul nu merge la biserica, discutia a avut loc cand l-am invitat pe prieten undeva.. deci ne-auzitul nu a fost intamplator, in opinia mea).
Citat:
Indiferent de credinta si interesul pentru cele sfinte, mizez, totusi, pe o igiena acceptabila, desi, daca este sa vorbim de contaminare, o putem dobandi ori de unde ne-am afla si sub orice forma din cadrul familiei sau al societatii, indiferent de precautia de care dam dovada.
Eu imi impartasesc copilul separat, merg cu el la vesmantarie in timpul slujbei si, te contrazic Anna, nu toti copii vor deschide gurita din instinct, doar pentru ca le este foame, baiatului meu trebuie sa-i promit marea cu sarea sa faca acest lucru, pleaca dinaintea Sfintelor, revin cu el si-l tot amagesc pana ce le i-a, convins fiind ca dorintele i se vor indeplini.
Ei bine, el nu a fost niciodata disperat dupa mancare, ba chiar am avut ceva probleme cu el, in aceasta priviinta.
postarea aceea nu-mi apartine, ory..
foarte, foarte rar s-a intamplat ca cel mic sa se zbata la impartasanie (dar tot a primit-o). A fost din cauza ca un preot mai grabit l-a prins de cap si l-a smucit (desi nu era cazul, copilul era obisnuit sa se impartaseasca) si a prins o veme teama de preoti.. dar i-a trecut repede.

Cat despre contaminare.. cu adevarat nimic nu se intampla decat cu voia lui Dumnezeu. Sotul meu era chirurg in Romania (dar opereaza si aici). S-a intepat de zeci de ori cand opera bolnavi de hepatita c.. si alte boli.. deocamdata nu are nimic.
Si noi ne temem de Sf. Impartasanie?
Singura teama ar trebui sa nu o luam cu nevrednicie.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 16.03.2010, 16:54:46
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Daca tu ai inteles ca m-am exprimat cu rautate, atunci, rautatea a ramas doar la tine...
Ca drept dovada fata de cele spuse de mine, sotul tau nu merge la biserica, deci, este cam acelasi lucru cu neatentia la slujba, neatentia fata de conversatii ce au in vedere biserica, logic .
Cat despre acul infestat de hepatita si imunitatea la inteparea acestuia, cam lasa de dorit, mai ales daca nu punem in vedere marinimoasa credinta pe care o invocam in minuni, sau, poate ca este vorba doar de IMUNITATE , lucrand in acest domeniu...nu stiu !
Nu inteleg de ce venim aici si ne batem in piept de cat de viteji suntem sau trebuie sa fim in momentul in care ne Impartasim, sau cat de lasi trebuie sa fim atunci cand indraznim sa ne apropiem de acestea, prin nevrednicie...nu mai inteleg nimic, fiindca eu nu inteleg astfel credinta, tot trancanind in stanga si-n dreapta despre minunatia Sfintelor, in acelasi timp in care nu ne aflam decat in fata unui nenorocit de monitor virtual.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #68  
Vechi 16.03.2010, 16:56:20
alina-ileana alina-ileana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Cool Stiu

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
să știi că sunt femeie .dumnezeu să te lumineze
stiu foarte bine cine sunteti....nu am vrut sa precizez ....din respect fata de persoanele din jur..... Asa sunt eu..... Nu-mi place sa-mi ridic poalele....
Reply With Quote
  #69  
Vechi 16.03.2010, 16:59:38
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Daca tu ai inteles ca m-am exprimat cu rautate, atunci, rautatea a ramas doar la tine...
Ca drept dovada fata de cele spuse de mine, sotul tau nu merge la biserica, deci, este cam acelasi lucru cu neatentia la slujba, neatentia fata de conversatii ce au in vedere biserica, logic .
Cat despre acul infestat de hepatita si imunitatea la inteparea acestuia, cam lasa de dorit, mai ales daca nu punem in vedere marinimoasa credinta pe care o invocam in minuni, sau, poate ca este vorba doar de IMUNITATE , lucrand in acest domeniu...nu stiu !
Nu inteleg de ce venim aici si ne batem in piept de cat de viteji suntem sau trebuie sa fim in momentul in care ne Impartasim, sau cat de lasi trebuie sa fim atunci cand indraznim sa ne apropiem de acestea, prin nevrednicie...nu mai inteleg nimic, fiindca eu nu inteleg astfel credinta, tot trancanind in stanga si-n dreapta despre minunatia Sfintelor, in acelasi timp in care nu ne aflam decat in fata unui nenorocit de monitor virtual.
Ory, eu nu inteleg:
- exact la CE se refera acest mesaj
- unde vrei sa ajungi/ ce vrei sa transmiti exact

Ai te rog bunatatea sa reformulezi, ca sa nu raman din nou tot eu cu rautatea.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 16.03.2010, 17:02:17
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Deci, ca sa te linistesc, m-am referit la faptul ca ramai cu rautatea " teoretica ", aceia presupusa si inteleasa gresit, referitor la acest aspect.
Restul nu mai conteaza, nu este nevoie sa reformulez, poti ignora si ramane la latitudinea proprie...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
Răspunde

Tags
impartasire, lingurita



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ispitele incepatorului sau Impartasire cu nevrednicie? skicolour Impartasania (Taina Euharistiei) 1 11.05.2011 21:46:58
impartasire bebelus ginabadea Impartasania (Taina Euharistiei) 11 21.02.2011 18:53:29
Deasa Impartasire NECTARIE Impartasania (Taina Euharistiei) 2 18.01.2011 15:46:52
Postul fara impartasire gavriil Postul 23 29.11.2009 19:54:37