Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 16.03.2010, 17:07:55
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Deci, ca sa te linistesc, m-am referit la faptul ca ramai cu rautatea " teoretica ", aceia presupusa si inteleasa gresit, referitor la acest aspect.
Restul nu mai conteaza, nu este nevoie sa reformulez, poti ignora si ramane la latitudinea proprie...
Ory, am inteles exact la ce te-ai referit cu rautatea (pe care am presupus-o la tine, dar m-am incarcat eu cu un pacat!)
De aceea am spus sa explici, ca sa nu ma incarc cu noi pacate (sincer, eu vad multa mandrie si multa vorbire impotriva bisericii).. deci ca sa nu imi fac parere gresita despre tine, ai putea sa explici exact ce vrei prin mesajele tale. E ca o milostenie.

Eu nu pot sa tac cand se vorbeste impotriva lucrurilor in care este viata mea (invatatura bisericii, Sf Taine: acolo este viata mea.. nu in igiena, nu in stiinta, nu in desteptaciune!)
Reply With Quote
  #72  
Vechi 16.03.2010, 17:12:54
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Si eu stiu cine este Dorina Stoica!

Citat:
În prealabil postat de alina-ileana Vezi mesajul
stiu foarte bine cine sunteti....nu am vrut sa precizez ....din respect fata de persoanele din jur..... Asa sunt eu..... Nu-mi place sa-mi ridic poalele....
O cunosc pe Dorina Stoica de aici si de aici si mai ales de aici.

si ma bucur ca o cunosc!
Reply With Quote
  #73  
Vechi 16.03.2010, 17:14:49
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alina-ileana Vezi mesajul
da, eram in spitale, pe masa de operatie,PROBABIL AM MULTE DE DESCOPERIT IN VIATA, INTRE OPERATIILE PE CORD DESCHIS, AS PUTEA SA URMARESC COMENTARIILE VOASTRE PLINE DE DISPRET, SI DE RANCHIUNA, PROBABIL AM GRESIT SIT-UL, SPERAM SA GASESC RASPUNSURI LA INTREBARILE MELE, DIN NEFERICIRE MAMA MEA A MURIT CU MULT TIMP INNAINTE, SI N-A AVUT CINE SA MA LAUDE (NICI NU PRETIND ASTA), PREFER SA INTREB UNDE NU STIU, INLOC SA MA PREFAC, CA STIU TOTUL, CA UNII DINTRE NOI..... NU SUNT IN GRADUL DE A JUDECA , SAU A IERTA..... DOAR Bunul Dumnezeu poate face asta..... DUMNEATA TE SIMTI PERSOANA POTRIVITA PENTRU A JUDECA SEMENII....DACA DA ....ATUNCI.... CHIAR SUNTEM PIERDUTI CU TOTII!!!!!!! SA VA FIE RUSINE PENTRU FAPTELE VOASTRE ....PENTRU CA NU ESTE NIMENI FARA DE PACAT..... SPERAM SA GASESC IN ACEST SIT, ....LUCRURI BUNE SI SFATURI BUNE....DOAR CA ...SE INTAMPLA SA GASESC PERSOANE CE FAC PE SFINTII SI MAI ALES ......PE JUDECATORII....SUNTEM IN POSTUL SFINTELOR PASTE (ASTA , VAD CA NU VA IMPIEDICA SA FITI ACRII , CA DE OBICEI) DUMNEZEU SA AIBA MILA DE SUFLETELE VOASTRE ! (APROPOS. SUNT O FEMEIE CASATORITA, AM UN COPIL MINUNAT, UN SOT DEVOTAT....AM TOT CE-MI TREBUIE....) ATI SCRIS: ERATI PLECATA. DA, MA IMPARTEAM INTRE FAMILIE , SPITAL SI SERVICIU ( LUCREZ INTRE 8-10 ORE PE ZI ( CU O PROBLEMA GRAVA LA INIMA), SI-MI FAC SI TIMP SA MERG LA BISERICA IN FIECARE DUMINICA( 30KM DUS). IATA DE CE NU VREAU SA MA INTORC IN ROMANIA... DIN CAUZA RAUTATII OAMENILOR..... SUNTETI BUNI DOAR SA-I PIZMUITI PE CEILALTI....
,, Luminatorul trupului este ochiul; de va fi ochiul tau curat, tot trupul tau va fi luminat.Iar de va fi ochiul tau rau, tot trupul tau va fi intunecat. Deci, daca lumina care e in tine este intuneric, dar intunericul, cu atit mai mult! Nimeni nu poate sa slujeasca la doi domni, caci sau pe unul il va uri si pe celalat il va iubi, sau de unul ser va lipsisi pe celalalt il va dispretui; nu puteti sa slujiti lui D.zeu si lui mamona" (Ev. Matei, VI; 22-24)
Reply With Quote
  #74  
Vechi 16.03.2010, 18:00:46
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ory, am inteles exact la ce te-ai referit cu rautatea (pe care am presupus-o la tine, dar m-am incarcat eu cu un pacat!)
De aceea am spus sa explici, ca sa nu ma incarc cu noi pacate (sincer, eu vad multa mandrie si multa vorbire impotriva bisericii).. deci ca sa nu imi fac parere gresita despre tine, ai putea sa explici exact ce vrei prin mesajele tale. E ca o milostenie.

Eu nu pot sa tac cand se vorbeste impotriva lucrurilor in care este viata mea (invatatura bisericii, Sf Taine: acolo este viata mea.. nu in igiena, nu in stiinta, nu in desteptaciune!)
....sau, lasa !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 16.03.2010 at 18:23:41.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 16.03.2010, 20:09:28
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Da mai fratilor acum ce faceti judecati pe parintele Grigore ca a facut pogoramant?
Daca unii pentru aceasta ca se tem ca se imbolnavesc nu vin la Sfanta Impartasanie apoi care e problema ca parintele Grigore a hotarat sa foloseasca mai multe lingurite?

Dupa care Sfinte canoane din cele de la cele sapte Sfinte Sinoade Ecumenice ati gasit ca aceasta e abatere dogmatica grava?
Ziceti-mi si mie unde zice un Sfant Canon ca trebuie neaparat sa se foloseasca o singura lingurita la Sfanta Impartasanie.

Apoi eu nu aud ca Sfantului prooroc Isaia i-a fost bagat clestele in gura cand i-a fost dat acel carbune ci numai carbunele i-a fost atins de buze cu acel cleste.Asa ca nu puteti folosi ce zice aci ca argument ca e neaparat ca sa fie bagata lingurita in gura.

Ca unii doresc sa ia Sfanta Impartasanie atingandu-si buzele si gura de lingurita,altii doresc sa tina gura deschisa sa le fie pusa Sfanta Impartasanie in gura si altii au gandit sa ia mai mult lingurite cu care sa le fie data Sfanta Impartasanie nu cred ca trebuie facuta dogma vreuna din ele.

Asa ca nu mai judecati pe parintele Grigore degeaba.

Ca doar marturisim la Sfintele Slujbe crestin ortodoxe:
"Ca de vei intra in judecata cu robii Tai, nimeni nu va fi aflat curat de intinaciune, ci va amuti toata gura, neavand ce raspunde, pentru ca toata dreptatea noastra este inaintea Ta ca o carpa lepadata."

Last edited by mihailt; 16.03.2010 at 20:13:10.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 16.03.2010, 20:31:49
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

ce inseamna credinta?Credința se referă la o atitudine de bază care se manifestă prin încredere și acceptare față de o ființă, valori și/sau țeluri (A crede în.
Credința poate fi o atitudine dinamică, conceptuală, religioasă sau afectivă, în raport cu un ansamblu de obiecte, situații sau persoane, trecute, prezente, sau viitoare.
Credința ca atitudine religioasă este mai complicat de surprins conceptual. Credința religioasă vizează convingerea în existența unei supra persoane sau puteri conștiente capabilă să facă atât universul cât și omul cu toate calitățile și limitele primite. Uneori credința religioasă poate fi caracterizată ca un subtil amestec de încredere și așteptare rațională și afectivă, legată de o persoană cu calități deosebite, un obiect cu caracter sacru sau un eveniment sacru.
O asemenea credință într-o putere supra umană afirmă capacitatea unor oameni de a vindeca suferințe sau boli cu un singur cuvânt, sau o stare sufletească generoasă, încărcată de profundă compasiune sau milă.
Credința religioasă a fost și este un factor social și etic extrem de important, ea a avut și încă are un rol major în formarea morală a personalității, în îndemnarea individului și colectivității să adere la un ansamblu de acțiuni și valori și acțiuni care să ducă la respectarea de către fiecare a celorlalți în aceiași măsură în care se respectă pe sine.
ASTA E CREDINTA deci daca ne consideram CREDINCIOSI restul nu isi au rostul.........!!!!!!!!!!!!!!!!!
asta in conditiia in care credem......
dar majoritatea din crdinciosi nu sunt decat crestinii cu numele si ceei practicanti nu prea cred in una si alta ca de exemplu ceea mentionata pe acest topic...
deci zii multelui sa coboare in mare si el va cobora asta de vom avea CREDINTA...deci atat timp cat CREDEM .....inseamna ca ne indoim....
dar credinta adevarata se va gasi deobice in oamenii simpli
Reply With Quote
  #77  
Vechi 16.03.2010, 20:56:36
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Da mai fratilor acum ce faceti judecati pe parintele Grigore ca a facut pogoramant?
Daca unii pentru aceasta ca se tem ca se imbolnavesc nu vin la Sfanta Impartasanie apoi care e problema ca parintele Grigore a hotarat sa foloseasca mai multe lingurite?

Dupa care Sfinte canoane din cele de la cele sapte Sfinte Sinoade Ecumenice ati gasit ca aceasta e abatere dogmatica grava?
Ziceti-mi si mie unde zice un Sfant Canon ca trebuie neaparat sa se foloseasca o singura lingurita la Sfanta Impartasanie.

Apoi eu nu aud ca Sfantului prooroc Isaia i-a fost bagat clestele in gura cand i-a fost dat acel carbune ci numai carbunele i-a fost atins de buze cu acel cleste.Asa ca nu puteti folosi ce zice aci ca argument ca e neaparat ca sa fie bagata lingurita in gura.

Ca unii doresc sa ia Sfanta Impartasanie atingandu-si buzele si gura de lingurita,altii doresc sa tina gura deschisa sa le fie pusa Sfanta Impartasanie in gura si altii au gandit sa ia mai mult lingurite cu care sa le fie data Sfanta Impartasanie nu cred ca trebuie facuta dogma vreuna din ele.

Asa ca nu mai judecati pe parintele Grigore degeaba.

Ca doar marturisim la Sfintele Slujbe crestin ortodoxe:
"Ca de vei intra in judecata cu robii Tai, nimeni nu va fi aflat curat de intinaciune, ci va amuti toata gura, neavand ce raspunde, pentru ca toata dreptatea noastra este inaintea Ta ca o carpa lepadata."
Domnu' mihailt , eu vad ca dumneata umblii cu firma in brate si esti mai pregatit sa o ridici la nivelul fruntii ca sa faci nus'ce cu ea dar ma pui pe ginduri (poate ginduri bune si nu neaparat rele): nu am auzit pina in prezent o dogma despre lingurita sau copie sau stea sau despre ,,vultur" dar parca am auzit de niste canoane legate de uzul sfintelor vase. Nu ne impaunam cu ele dar le cautam si mai povestim, nu , ce spui ?
Reply With Quote
  #78  
Vechi 16.03.2010, 21:37:23
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul

Ca unii doresc sa ia Sfanta Impartasanie atingandu-si buzele si gura de lingurita,altii doresc sa tina gura deschisa sa le fie pusa Sfanta Impartasanie in gura si altii au gandit sa ia mai mult lingurite cu care sa le fie data Sfanta Impartasanie nu cred ca trebuie facuta dogma vreuna din ele.

Asa ca nu mai judecati pe parintele Grigore degeaba.

Ca doar marturisim la Sfintele Slujbe crestin ortodoxe:
"Ca de vei intra in judecata cu robii Tai, nimeni nu va fi aflat curat de intinaciune, ci va amuti toata gura, neavand ce raspunde, pentru ca toata dreptatea noastra este inaintea Ta ca o carpa lepadata."
Ce se intampla cu linguritele? Daca sunt de unica folosinta ce destinatie au?
Ce frumos se spune in Anafoaraua liturgica "dintr-o paine si un potir"- iata unitatea, parca linguirtele astea creaza o diveristate in "dezbinare"
Reply With Quote
  #79  
Vechi 16.03.2010, 21:57:15
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ai nevoie cumva de lingurita ca sa slujesti Sfanta Liturghie?
Eu nu cred.

Apoi in BO Greaca in unele locuri asa se da Sfanta Impartasanie cum zicea cineva pe aci deschide credinciosul gura si asteapta sa ii fie turnata Sfanta Impartasanie in gura.
Ce vor unii sa zica ca cei din BO Greaca care fac asa sunt eretici din cauza asta?
Eu nu cred.

Parintele Stoica a vorbit in nume propriu ca nu e nimic scris pe www.basilica.ro referitor la aceasta.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 16.03.2010, 22:02:53
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Mihailt, aici este vorba de credinta in puterea Sf. Taine.
Asta se contesta aici, vorbindu-se despre lingurita.
punct

Vrei sa ti se toarne direct in gura? Discuta treaba asta cu preotul unde mergi tu la biserica.
Realizezi ca smintesti prin astfel de postari? Iti spun eu: sunt postari smintitoare!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
impartasire, lingurita



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ispitele incepatorului sau Impartasire cu nevrednicie? skicolour Impartasania (Taina Euharistiei) 1 11.05.2011 21:46:58
impartasire bebelus ginabadea Impartasania (Taina Euharistiei) 11 21.02.2011 18:53:29
Deasa Impartasire NECTARIE Impartasania (Taina Euharistiei) 2 18.01.2011 15:46:52
Postul fara impartasire gavriil Postul 23 29.11.2009 19:54:37