Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.11.2014, 16:05:11
F201400 F201400 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2014
Mesaje: 6
Implicit Ruperea legaturilor spirituale cu rudele

Buna ziua
Sunt intr-o incurcatura si sper sa ma puteti ajuta.
Se zice ca pacatele parintilor cad pe copii pana la al saptelea neam si am aflat, fara sa cer sa mi se spuna, de pacate facute de niste rude pe care nu pot sa le indrept/platesc. Nu pot nici sa ma duc la politie sa ii denunt pentru ca apoi e posibil ca viata mea sa fie in pericol.
Este posibil sa rup legatura cu acele rude la nivel spiritual astfel incat pacatele lor sa nu cada asupra mea?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.11.2014, 17:06:16
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stie Dumnezeu pe cine alege din neam, daca alege, ca sa ispaseasca pacatele mai grele din neam, ramase nespovedite si pentru care nu s-a facut pocainta.
Rudele, daca mai sunt in viata, se pot indrepta. Si daca nu mai sunt, de unde stii ca rudele respective nu s-au pocait deja, fara ca tu sa afli despre asta?

Dar daca tot ai aflat despre acele pacate, bine ar fi sa nu judeci, sa te rogi atat pentru rudele tale cat si pentru cei care au avut de suferit de pe urma lor si sa faci milostenie, dupa puterile tale.

N-am auzit de ruperea legaturilor spirituale. Stii vorba aia, sangele apa nu se face iar daca ati fi rude doar la nivel spiritual, nu si prin legaturi de sange, tot nu te poti rupe de acele persoane.
Doar cei care se rup de biserica noastra, nu ne mai sunt frati in Hristos, dar tot oameni raman...

Fie chiar si numai dintr-o datorie morala fata de niste oameni care au gresit, cauta sa faci ce-ti sta tie in putere sa ajuti, in niciun caz nu trebuie sa te panichezi si sa crezi ca Dumnezeu a pus lupa pe tine sau pe altcineva drag tie sau, mai rau, sa vrei sa te dezici de ei.

Mai asteapta si alte pareri, dar cere sfatul si unui preot.

Last edited by crinrin; 21.11.2014 at 17:13:35.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.11.2014, 17:17:58
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de F201400 Vezi mesajul
Buna ziua
Sunt intr-o incurcatura si sper sa ma puteti ajuta.
Se zice ca pacatele parintilor cad pe copii pana la al saptelea neam si am aflat, fara sa cer sa mi se spuna, de pacate facute de niste rude pe care nu pot sa le indrept/platesc. Nu pot nici sa ma duc la politie sa ii denunt pentru ca apoi e posibil ca viata mea sa fie in pericol.
Este posibil sa rup legatura cu acele rude la nivel spiritual astfel incat pacatele lor sa nu cada asupra mea?
Cel ce crede cu adevarat in Dumnezeu nu-l atinge nimic.

"Rupe toate legaturile"- conexiunile "Legii".

Niciun rau nu mai are putere asupra lui.
Indiferent din ce directie ar veni.

Fricile lumesti sunt semne vadite de necredinta si neiubire de Dumnezeu.
__________________

Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.11.2014, 17:22:52
F201400 F201400 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2014
Mesaje: 6
Implicit

Inca o intrebare: am un fin care nu a vrut sa imi ia numele si nasul meu cel mai probabil a mintit si m-a botezat cu alt nume decat numele lui. Cu ei pot sa rup legaturile spirituale?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.11.2014, 18:19:02
crainou crainou is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit aberatii

Citat:
În prealabil postat de F201400 Vezi mesajul
Inca o intrebare: am un fin care nu a vrut sa imi ia numele si nasul meu cel mai probabil a mintit si m-a botezat cu alt nume decat numele lui. Cu ei pot sa rup legaturile spirituale?
De acum incep aberatiile. Abtinete de la intrebari stupide. Nu te folosesti deloc cu ele.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.11.2014, 19:09:33
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citeste
http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...rea-73089.html

Uraste pacatul, iar nu pacatosul.

Asta nu inseamna sa cauti tovarasia lor si sa te lasi influentat(a) de cele rele. Daca simti ca esti in pericol, pastreaza distanta pana te inzdravenesti duhovniceste.

Nu incerca sa porti poveri straine inainte de a prinde puteri duhovnicesti. Cauta tovarasia celor duhovnicesti si mai ales citeste Vietuile Sfintilor.

Insusi Iisus a spus ca Ii este frate si sora cel care face voia lui Dumnezeu. Te asezi langa benzina, mirosi a benzina. Te asezi langa mir, mirosi a mir. Asta e. Mediul ne influienteaza, fie ca vrem, fie ca nu vrem.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.11.2014, 16:02:08
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de F201400 Vezi mesajul
Inca o intrebare: am un fin care nu a vrut sa imi ia numele si nasul meu cel mai probabil a mintit si m-a botezat cu alt nume decat numele lui. Cu ei pot sa rup legaturile spirituale?
Tu ce religie esti? din cate spui se intelege ca finul tau si tu ati fost botezati adulti. Chestia asta cu a vrea sa iei numele nasului ....
Legaturile spirituale nu le poti rupe.

Numele se pune se parinti, daca ei vor mai pot intreba si nasul ce parere are, copilul e bebelus, nu-l intreaba nimeni daca ii place sau nu numele.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.11.2014, 17:06:32
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de F201400 Vezi mesajul
Buna ziua
Sunt intr-o incurcatura si sper sa ma puteti ajuta.
Se zice ca pacatele parintilor cad pe copii pana la al saptelea neam ...
7. Care pentru păcatele părinților pedepsește pe copii și pe copiii copiilor până la al treilea și al patrulea neam!"(Iesirea34,7b)

Te poti ruga pentru ei.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 24.11.2014 at 23:48:23.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare