Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 03.01.2007, 14:26:14
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de mq
Citat:
În prealabil postat de ancah
Mircea, eu ti-am raspuns simplu. Nu e cazul sa faci adaugiri de la tine. Eu stiu ca Dumnezeu exista, de aceea cred In El. Dar asta nu inseamna ca-I cunosc toata creatia. Vezi la ce concluzii eronate te duc lecturile tale?
Bine, atunci si eu o sa-ti raspund simplu printr-o intrebare:

DE UNDE STII CA EXISTA DUMNEZEU ?
Iarta-ma, dar la aceasta intrebare nu cred ca iti sunt datoare un raspuns. Cauta-L si tu si Il vei gasi. Si atunci vei sti.
Ancah,

Tu esti posesoarea unui adevar pe care multa lume il cauta. De ce nu ne ajuti si pe noi sa ajungem la nivelul tau ? Macar spune-ne metoda prin care ai ajuns la aceata concluzie, esti chiar asa de egoista? Nu cred ca esti, dar te rog, spune-ne si noua. Eu daca as descoperi ceva as spune la toata lumea, nu stiu ce-i cu tine.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 03.01.2007, 14:44:15
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mq
Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de mq
Citat:
În prealabil postat de ancah
Mircea, eu ti-am raspuns simplu. Nu e cazul sa faci adaugiri de la tine. Eu stiu ca Dumnezeu exista, de aceea cred In El. Dar asta nu inseamna ca-I cunosc toata creatia. Vezi la ce concluzii eronate te duc lecturile tale?
Bine, atunci si eu o sa-ti raspund simplu printr-o intrebare:

DE UNDE STII CA EXISTA DUMNEZEU ?
Iarta-ma, dar la aceasta intrebare nu cred ca iti sunt datoare un raspuns. Cauta-L si tu si Il vei gasi. Si atunci vei sti.
Ancah,

Tu esti posesoarea unui adevar pe care multa lume il cauta. De ce nu ne ajuti si pe noi sa ajungem la nivelul tau ? Macar spune-ne metoda prin care ai ajuns la aceata concluzie, esti chiar asa de egoista? Nu cred ca esti, dar te rog, spune-ne si noua. Eu daca as descoperi ceva as spune la toata lumea, nu stiu ce-i cu tine.
Iarta-ma, dar la aceasta intrebare nu cred ca iti sunt datoare un raspuns. Cauta-L si tu si Il vei gasi. Si atunci vei sti.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 03.01.2007, 15:05:02
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Va rog, incercati sa nu mai citati 5-6 mesaje in urma. Raspundeti la intrebare si eventual puneti la inceputul mesajului text de genul: pentru AAAAAA

Multumesc.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 03.01.2007, 15:37:15
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Silverstar ,
nimeni nu este impotriva stiintei , nici macar Dumnezeu , si omul nu va putea cunoaste mai mult decit atit cit ingaduie El.
Nu sintem victime ale mai stiu eu ce manipulari si nici nu refuzam deschiderea spre informatie . Este fals inteles , altfel n-am putea sa dam nici macar un telefon .
Problema e , ce informatie imi iau din ce se ofera si cum o folosesc .
Vezi ca se poate construi sau distruge folosind acelasi mijloc .
Te preocupa progresul si evolutia . Sa stii ca numai dragostea si sacrificiu pentru aproapele va birui si nimic altceva .
Vad ca te referi iar la gluma si la topic . Imi pare rau , intre gluma si banc despre cine nu trebuie e diferenta.
CM este o femeie isteata si nu cred ca se lasa intimidata de cineva .Nu se simte nimeni vinovat , e hotarirea ei ce face .
Ce-mi mai reprosezi ? Oricit te-ai stradui sa stii ca nu sint in stare sa te urasc , poate chiar te iubesc pentru ca din vulcanul de neliniste ,nemultumire , protest si ...........tot ce mai este , va inflori o floare a dragostei de toti si de toata faptura .
Dumnezeu face din ce-i imposibil pentru om un lucru demn de toata uimirea si recunostinta !
Pa!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 03.01.2007, 15:58:20
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Silverstar,
Mie-mi pare rau cand vad ca reactionezi asa. Ideea era sa vorbim frumos unii cu altii. Ne-ai spus odata, de doua ori ca nu gandim...Parerea ta. Dar acum ajunge.
As vrea sa lasi macar odata garda jos si sa te arati asa cum esti, vulnerabila, dar nu in fata noastra , ci a lui Dumnezeu. Pune-te in genunchi si cheama-L. N-o mai fa pe viteaza, ca ai la fel de mare nevoie de Dumnezeu ca si toti oamenii. Dumnezeu vine, daca il chemi. Cheama-L!
Anca, am sa-ti spun niste lucruri tie si catorva de pe aici, carora, efectiv, le merge mintea: ory, mq, Ciobota Ioan, Elena.
La 19 ani, in puterea noptii, am sarit pe geam si-am fugit de acasa sa dau examen la facultate. Asa a fost si a trebuit sa fug sa-mi urmez visul.
Nu stiu cum se face, nu stiu ce s-a intamplat in subconstientul meu, in eu-l meu interior dar in jurul varstei de 20 de ani, ca studenta, am scris niste poezii. Nu sunt poeta, am doar vreo 30 de poezii din perioada aceea pe care dupa terminarea studiilor, le-am pastrat doar pt. ca apartineau unei perioade frumoase, nu pt. ca-mi placeau. Nu-mi placeau pt. ca nu le intelegeam, vorbeau despre o lume care nu-mi era cunoscuta.
Cum am ajuns dupa ani la aceste poezii, e mult de spus, problema e ca am ajuns ca sa constat ca in acele poezii eu am redat, am descris viata mea de mai tarziu, cu toate dezamagirile, neimplinirile si pierderile. Poeziile nu sunt datate, dar, daca ar fi sa le dau eu o ordine, as incepe cu poezia "Balada", scrisa in vers mioritic si o sa=ti spun de ce, pe rand.
1. Verde sfant pamant/ Lasa-ma sa cant/ Nu ma mai chema/ Pe-asfintit de stea/ Pe cantec de nori/ Sa vin inapoi/ E urat la voi...

2. Inca n-am iubit/ Si n-am fost mintit/ Nu stiu ce-i destin/ Gustul de pelin/ Si nici n-am aflat/ Ce se-ascunde-n soare/ In zbucium de mare/ In lacrimi de ploi/ Si ce e cu noi/ Cine-i Dumnezeu/ Si cine sunt eu/ Ce e vesnicia/ Si vremelnicia.

3. Sa-nvat ce nu stiu/ Am sa-ti cer pamant/ Pe soapte de vant/ Sa ma lasi in viata/ Chiar cu nori si ceata...

O sa revin cu explicatii, ceva mai tarziu. Deja e ora mesei
Reply With Quote
  #56  
Vechi 03.01.2007, 16:29:47
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga mea,
Dar 30 poezii se pot publica intr-un volum. De ce nu publici?
Reply With Quote
  #57  
Vechi 03.01.2007, 16:38:53
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Pt Anca si restul
1. Ideea esentiala de la punctul 1 m-a bulversat si pe mine. Probabil subconstientul, spiritul sau sufletul meu, a simtit ca se va intampla ceva si trebuia sa mor, adica sa ma intorc intr-un loc pe care il stiu : "e urat la voi"...

2. Ca sa ajung sa cunosc doar o parte din lucrurile insirate a trebuit sa se intample o revolutie. Mie mi-a placut dintotdeauna sa studiez, dar toate la timpul lor!
Aici spun ca vreau sa aflu "Cine-i Dumnezeu si cine sunt eu..." Ei, bine n-am aflat nici una, nici alta. Inseamna ca inca mai am de studiat, de cautat. Si o voi face ca sa ma lamuresc, nu stiu. Totusi, o relatie intre mine si Dumnezeu exista, e drept, o relatie speciala, dar nu la modul la care o cere sau o impune biserica noastra crestin-ortodoxa. Refuz sa-mi pierd libertatea, sa devin sclava unor legi si reguli impuse de carti sau de preoti. Dumnezeu mi-a dat posibilitatea sa aleg si eu aleg libertatea.
Daca sunt credincioasa? Nu stiu, poate in momentele cand pot oferi o bucata de paine sau ma pot lipsi de o haina, pentru ca eu inteleg credinta doar prin fapte si sa nu stie stanga ce face dreapta.

3. Eu nu-l rog pe Dumnezeu sa-mi dea viata, rog pamantul sa ma lase in viata. Ce fel de viata? Mi-am cerut-o eu singura, din cuvant: "Chiar cu nori si ceata!" Asa si e! Ce pot sa fac? Puterea cuvantului este extraordinar de mare. Am de la viata exact ce am cerut.

Cred ca sunt caz unic de om care a scris, a creat ceva si apoi s-a apucat sa diseca ce i-a iesit din cap.

Pentru cine e interesat, VA URMA (ca la seriale)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 03.01.2007, 16:53:25
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Draga mea,
Dar 30 poezii se pot publica intr-un volum. De ce nu publici?
Din salariul meu de profesor? Abia traiesc de la o luna la alta. Cu ani in urma am putut publica doua carti, "English is fun" si "Farmacia din casa". Pe masura ce a crescut, puterea banului a devenit din ce in ce mai mica.
As vrea, e visul meu, dar... Nu pot...
Reply With Quote
  #59  
Vechi 03.01.2007, 23:07:37
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Intr-adevar ar trebui publicate poeziile tale,Silverstar,eu am citit niste brosuri(nu le pot numi carti)cu poezii atat de...nu stiu cum sa-ti spun,mediocre,incat m-am intrebat cum de a permis cineva sa se publice asa ceva,care nu etalau decat niste ganduri,mult prea simple ganduri.Dar daca sunt bani,se gasesc si "scriitori ori poeti"anonimi,bine-nteles,dupa cum spunea Eminescu;"e usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune".Din pacate oameni cu un adevarat potential literar(precum esti tu)nu prea au loc in aceasta societate materialista si atat de perfida,fapt pentru care ramai in umbra sa-ti numeri maruntisul pentru paine.Totdeauna am avut un respect fin pentru cadrele didactice,m-au atras spiritul lor protector si educational,fapt pentru care m-au facut sa ma imprietenesc cu unele dintre acestea,chiar si cu cele de cand aveam 12 ani,cu care vorbesc si acum la telefon,sau ma vizitez.(si de la liceu).Si totdeauna m-a intrigat faptul ca profesorii sunt platiti atat de prost,este o injosire adusa culturii insasi,un aspect care caracterizeaza tendintele unei societati,fiindca stim prea bine ce fel de domenii sunt atat de promovate in Romania,si de asemeni platite atat de bine.Imi este sila!!!!!Cand s-a sarbatorit ziua lui Eminescu,chiar am stat in fata televizorului asteptand sa vad reportaje despre acest eveniment,sa aud recitandu-se si comentandu-se despre viata si activitatea lui literara.Dar,NIMIC,aproape nimic,in afara de scurte aduceri aminte afisate pe postul national,In schimb Nicoleta Luciu,manelistii nustiu care si alte PERSONALITATI ale societatii romanesti erau nelipsiti de pe ecranele tv.cu valoroasele promovari ale "calitatilor" lor.Asta-i viata!,sau cum spune japonezul "shoganai ne!"
Reply With Quote
  #60  
Vechi 03.01.2007, 23:18:35
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Soarele

Lumina iubitului meu
palea albastru în zare.
O toamnă fara nume
cernea peste pamantul ars
pulbere de stele.
Ramasa in drum -
copac fara frunze,
tipsie intinsa a ruga spre fructe
ascultam simfonia noptii
fara sa cred in uitare.
Lumina iubitului meu
mangaia cu aceeasi credinta
alte mari ametitoare
ca sa rasara maine
mai tanar c-un amurg.

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum va explicati,ca flacara in nico.dia Generalitati 30 05.06.2010 23:50:44
Cum explicati? (II) silverstar Generalitati 5 09.01.2007 13:13:23