Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.09.2010, 17:08:15
gmariusg gmariusg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2010
Mesaje: 42
Implicit Intrebare

Buna. Am o intrebare putin mai neobisnuita. Va rog sa incercati sa o intelegeti deoarece este foarte important pentru mine sa ii aflu raspunsul. SI de asemenea va mai rog sa nu credeti ca imi bat joc de oricine de pe acest forum. E o intrebare cat se poate de serioasa.

E voie sa ne rugam oriunde oricand si in orice ipostaza?
Pentru ca uneori, cand merg la scoala ma rog pe drum, cand incerc sa adorm, cand stau la calculator, uneori chiar si cand ma spal.
E ceva rau in asta?
Va multumesc pentru raspunsuri si va rog sa luati acest topic cat se poate de serios.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.09.2010, 17:43:46
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Marius, nu uita de tineea mintii in iad! invata bine ce e cu cuvantul acesta si toate celelate se vor adauga in jurul lui.. citeste-l pe Sfantul Siluan.. uite e o carte care se numeste "intre iadul dezandejdii si iadul smereniei" .. si daca vrei sa inveti cum sa te rogi citeste astea te rog :
http://www.scribd.com/doc/1083223/Gh...viata-monahala

chiar te sfatuiesc sa incepi sa citesti mai intai asta si apoi pe Sfantul Siulan .. si Sfanta Scriptura ,un capitol pe zi ,chiardaca nu ai chef.. daca te vei stradui, in cativa ani, curatindu-ti mintea si inima, vei intra pe taramul contemplatiei si mintea iti va fi rapita la cer si vei vedea si vei auzi si vei simti si mirosi fapte si lucruri care oamenii habar nu au ca exista.. prin Rugaciune Marius draga, se poate ajunge in Rai inca in trup fiind.. vei afla despre acestea , cum si ce tre sa faci in linkul de mai sus.. sper sa ne vedem printre pomii Raiului Marius !Doamne ajuta! cere mila Sa ca pe nimeni nu a refuzat Bunatatea Sa.. uite iti trimit ceva pe privat!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.09.2010, 17:45:10
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Rugaciunea in sensul strict al cuvantului se face in liniste si singuratate. Cred ca ceea ce faci tu sau poate ca ceea ce incearca psihicul tau sa faca este sa cumunice cu Dumnezeu ceea ce dupa parerea mea este foarte bine.

Oricand si oricunde te-ai ruga fa-o cu sufletul curat pentru ca asa ajunge la Cel de sus.

Dumnezeu sa te ajute si sa iti lumineze calea. Tare as fi vrut ca la varsta ta sa fi gandit si eu la fel si sa am constiinta pe care o ai tu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.09.2010, 18:36:55
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
E voie sa ne rugam oriunde oricand si in orice ipostaza?
Pentru ca uneori, cand merg la scoala ma rog pe drum, cand incerc sa adorm, cand stau la calculator, uneori chiar si cand ma spal.
E ceva rau in asta?
Cum sa fie ceva rau in asta? Ce din viata ta nu stie Doamne? Crezi ca daca esti in baie El nu te vede? Si daca esti constient de privirea Lui, ce altceva poate face sufletul tau decat rugaciune=vorbire cu Dumnezeu. Acum, e drept, exista rugaciune si rugaciune... Exista acel timp pe care il acordam doar rugaciunii si care in mod normal ar trebui sa iti implice toata fiinta: trup, suflet, duh. Dar ce frumos e ca undeva, un glas in interior sa rosteasca rugaciunea si cand mergi si cand faci mancare si cand te speli sau in orice context din viata ta. Nu spune Apostolul: Rugati-ve neincetat?
Dar ca sa fii sigur ca nu e nimic rau in asta... mai ales ca nu te ajuta sa faci asta vreun dracusor mandru... caci vicleanul ne poate insela uneori... vorbeste cu duhovnicul tau, stai aproape de Biserica, de Sfintele Taine, de Slujbele Bisericii.
Doamne ajuta!
__________________
Doamne, miluieste pe cei ce mi-au facut si imi fac rau, pe cei ce m-au facut si ma fac sa sufar si ii binecuvateaza pe ei!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.09.2010, 19:05:09
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
E voie sa ne rugam oriunde oricand si in orice ipostaza?
Pentru ca uneori, cand merg la scoala ma rog pe drum, cand incerc sa adorm, cand stau la calculator, uneori chiar si cand ma spal.
Da frate Marius, este bine!

Hristos trebuie sa fie cu noi ca si respiratia: strict necesara, de neintrerupt oriunde am fi, dar fara sa facem asta cu vreun efort, ci pur si simplu natural! Cand te vei invata sa-L traiesti astfel pe Hristos, vei spune ca si Sfantul Apostol Pavel: "M-am răstignit împreună cu Hristos; și nu eu mai trăiesc, ci Hristos trăiește în mine. Și viața de acum, în trup, o trăiesc în credința în Fiul lui Dumnezeu, Care m-a iubit și S-a dat pe Sine însuși pentru mine."

Asa sa-ti ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.09.2010, 19:16:32
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Sfantul Ioan Gura de Aur ne indeamna sa ne rugam cat mai mult si oriunde. Spunea sfantul caci chiar si la toaleta,oriunde ai fi,rugaciunea poate sa existe!

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.09.2010, 20:01:33
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Pr. Papacioc spunea ca o pers. sporeste in rugaciune atunci cand simte nevoia sa se roage asa cum simte nevoia de aer, ca exista o chemare ascunsa in noi care ne indeamna continuu sa cerem, sa multumim si sa laudam pe Dumnezeu.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.09.2010, 21:13:35
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Numai cand doreste imposibilul omul se intoarce spre Dumnezeu.Pentru a obtine ceea ce e posibil el se adreseaza semenilor sai.--Lev Sestov.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.09.2010, 21:28:25
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Nu pierde nici o ocazie sa te rogi !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.09.2010, 23:03:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
E voie sa ne rugam oriunde oricand si in orice ipostaza?
În urmă cu mulți ani, se spune că pe străzile Romei s-au întâlnit doi călugări. Fratele Iacopo și fratele Luigi. Fuseseră prieteni buni, dar nu se mai văzuseră de mulți ani. Împreună făcuseră noviciatul, împreună primiseră tonsura și depuseseră voturile vieții consacrate. Bucuroși nevoie mare că se revăd după atâția ani, hotărăsc să meargă împreună la Vespere (Vecernie), să depene amintiri și să își facă împreună rugăciunea de seară. Zis și făcut, se face seară. Merg ei în chilia fratelui Iacopo, se așează în genunchi și încep să se roage. În mijlocul rugăciunii, fratele Luigi scoate tacticos din desagă o țigară și se apucă să fumeze. Fr Iacopo face ochii cât cepele și, nevenindu-i să creadă ce vede, îl întreabă: "ce faci, frate ? Fumezi ?? În timpul rugăciunii ???" "Desigur, mi-a dat voie chiar Sanctitatea Sa !" "Poftim ? Ce spui ?? Eu eram un fumător înrăit, dar mie mi-a zis categoric să nu mai fumez". "Depinde" spuse Luigi. "Depinde de ce ? De ce poate să depindă ??". "Depinde cum l-ai întrebat și cum ai pus problema. Dacă îmi vei spune cum ai procedat, poate că am să îți pot spune mai multe".

Și săracul frate Iacopo a mărturisit cum procedase. "Într-o zi, eram de serviciu la bucătăria Palatului Apostolic, pe când Sfântul Părinte era în mijlocul unei agape frățești cu mai mulți cardinali. Măcinat de faptul că nu mă puteam nici cum lăsa de fumat, acest lucru întrerupându-mă în orele de rugăciune, am intrat și l-am întrebat: "Sanctitate, aș putea să vă pun o întrebare ?" "Spune, fiule !" "Sanctitate, nedumerirea mea e următoarea: când îmi fac rugăciunea, pot să îmi aprind o țigară ?" "Cuuuum ? Adică să fumezi în timp ce te rogi ?? Blasfemie !!!". "Am plecat la timp" încheie Fr Iacopo amintirea. "Tocmai își căuta cârja papală să mă altoiască".

"Mda, bănuiam eu ceva de genul ăsta" răspunse Fr Luigi. "Cu mine a fost altfel. Participam la un seminar despre rugăciune împreună cu mulți frați. Cuvântul de închidere l-a avut Sanctitatea Sa, despre importanța desei rugăciuni. Ideea era că orice prilej este potrivit ca să ne rugăm. Atunci m-am ridicat și am spus: Sanctitate, aș putea să vă pun o întrebare ?" "Îndrăznește, fiule !" m-a încurajat. "Sanctitate, dacă orice prilej este bun pentru rugăciune, întrebarea mea este următoarea: pot îndrăzni să mă rog lui Dumnezeu în timp ce fumez?" "Desigur, fiule, orice prilej este potrivit pentru rugăciune. Chiar și când fumezi". Aceste cuvinte au fost spuse în auzul unei săli pline de frați.

Prin urmare, frate Marius, oricând e bine să ne rugăm. Chiar și când mergem spre școală, chiar și când fumăm.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intrebare

Thread Tools
Moduri de afișare