Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.11.2012, 10:11:25
Chiorean_Eugen_Petrisor Chiorean_Eugen_Petrisor is offline
 
Data înregistrării: 19.01.2011
Mesaje: 1
Implicit Apreciere la Articolul Despre Postu Craciunului:

http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...cat-97892.html
Este minunat si frumos de bine cand reusim sa postim cu adevarat, asa bucurie ai in suflet atunci, dar ca sa putem sa postim trebuie mai intai de toate sa dorim cu adevarat sa postim, si apoi vom reusi cu adevarat. Doamne ai mila si dragoste de toti care doresc sa posteasca acest post al craciunului. Ajuta-ne Doamne.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.11.2012, 11:50:36
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Intr-un articol, protosinghelul Valerian Radu de la Catedrala mitropolitana din Iasi, spunea ca nu trebuie sa ne mai plangem ca postul costa foarte mult. "A posti este cel mai ieftin. Mancarea de post este, in primul rand, rugaciunea, vorbirea zilnica cu Hristos".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.11.2012, 15:09:03
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Cuvant despre post al Sfantului Serafim de Sarov

"Postul sta nu numai in a manca rar, ci in a manca putin; si nu numai in a manca odata, ci in a nu manca mult. Nechibzuit este postitorul care asteapta pana la ceasul mesei ca atunci sa se dea mancatului cu nesat atat cu trupul, cat si cu mintea.”

Cel ce vrea sa aiba dreapta socotinta la mancat trebuie sa ia seama ca sa nu aleaga intre bucatele gustoase si cele negustoase. Acest lucru este dobitocesc, si la om, care-i fiinta intelegatoare, nu este vrednic de lauda. Iar de mancarea gustoasa ne lepadam ca sa ne smerim madularele cele razboinice ale trupului si sa dam slobozenie lucrurilor duhului.

Adevaratul post sta nu numai in istovirea trupului, ci si in a da celui flamand bucata pe care ai vrea tu insuti sa o mananci: fericiti cei flamanzi, ca aceia se vor satura.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.11.2012, 16:10:21
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Laptele de cocos e de post?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.11.2012, 18:33:47
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Laptele de cocos e de post?
Ca și sursă da, este vegetal...dar ca și surogat consider că nu este de post. Totuși cel mai potrivit este să îți întrebi duhovnicul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.11.2012, 20:54:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ca și sursă da, este vegetal...dar ca și surogat consider că nu este de post. Totuși cel mai potrivit este să îți întrebi duhovnicul.
Corect , foarte corect , si asta ma duce cu gandu la laptele , iaurtul de soia , pateul vegetal , snitelele de soia , si alte amagiri prostitoare . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.11.2012, 22:46:36
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Corect , foarte corect , si asta ma duce cu gandu la laptele , iaurtul de soia , pateul vegetal , snitelele de soia , si alte amagiri prostitoare . . . !
Laptele de cocos nu este prostioara, este chiar sanatos! :P
L-am descoperit de curand si mi-a placut, de aceea intreb. :D

Lapte de animal nu prea mai consum, nu-mi mai place gustul. Inainte imi placea ca era de la bunica, dar asta care il cumpara ai mei, e apa chioara. In fine.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.11.2012, 23:15:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Laptele de cocos nu este prostioara, este chiar sanatos! :P
L-am descoperit de curand si mi-a placut, de aceea intreb. :D

Lapte de animal nu prea mai consum, nu-mi mai place gustul. Inainte imi placea ca era de la bunica, dar asta care il cumpara ai mei, e apa chioara. In fine.
Nu e prostioara , dar hai sa-l consumam in afara postului , caci altfel vom recurge mereu la inlocuitori de dulce in perioada postului . Subconstientul lucreaza ! Cred ca intelegi ce vreau sa spun .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.11.2012, 23:40:36
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Corect , foarte corect , si asta ma duce cu gandu la laptele , iaurtul de soia , pateul vegetal , snitelele de soia , si alte amagiri prostitoare . . . !
Din simplul motiv ca Dumnezeu a lasat cocosul cu suc alb in el, asemanator cu laptele de vaca, trebuie sa ne ferim sa il consumam pt ca ne duce cu gandul la laptele cu orez sau mai stiu eu preparate? Daca vrei sa te ispitesti, poti sa o faci si cu fasole sau varza, gandindu-te la ce bine mergea niste costita pe langa....
Eu cred ca putem face distinctia intre pofta si necesitate, caci asa poti sa poftesti la masline si sa le savurezi tot postul daca sunt preferatele tale.
Nici soia nu e buna?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.11.2012, 00:03:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Nici soia nu e buna?
Graunte , cubulete pentru mancare , diferite tocanite si umpluturi . Acum , fiecare se cunoaste pe sine cel mai bine , asa ca nu exista o regula scrisa in acest sens , aia da , aia nu , ma refer la produsele de post .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Craciunului daniil96 Generalitati 68 18.11.2016 01:44:18
Postul Craciunului Anca-Miha Postul 305 21.11.2014 23:09:46
Postul Craciunului eduardd Craciunul - Nasterea Domnului 22 11.11.2009 20:35:19
Postul Craciunului jenica Generalitati 44 01.12.2007 00:51:14