Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.03.2007, 17:08:40
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Am observat ca "Religia" este predata, in special, de absolventi de Teologie Ortodoxa, iar in unele cazuri, mai ales in mediul rural, de preoti.
De asemenea, inspectorii scolari de specialitate sunt, majoritatea, preoti ortodocsi.
Credeti ca este corect?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.03.2007, 18:02:13
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.563
Implicit

Da,bine punctat, ...ai dreptate, si eu cred ca toti cei care predau Religie ar trebui sa fie preoti si nu tineri absolventi ci pe cit posibil Preoti cu experienta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.03.2007, 18:22:03
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Am observat ca "Religia" este predata, in special, de absolventi de Teologie Ortodoxa, iar in unele cazuri, mai ales in mediul rural, de preoti.
De asemenea, inspectorii scolari de specialitate sunt, majoritatea, preoti ortodocsi.
Credeti ca este corect?
Pai cine ar trebui sa predea religie? Absolventii de matematica? La tara predau preotii, din acelasi motiv pt. care muzica si desenul sunt predate de profesorul de romana sau cine stie cine... Nu se duce nimeni acolo pt. 6-7 ore... si ca atare cineva suplineste... De aceea nu o sa vezi preot titular.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.03.2007, 19:20:20
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

religia ar trebui sa fie predata de adevarati teologi.
nu mi se pare sanatos ca religia sa fie predata de preoti (ortodocsi, catolici...). Totodata nu cred ca este normal sa se faca propaganda ortodoxa, catolica, iehovista in scoli.

Consider ca ortodoxia, catolicismul, islamul etc sa fie predat intr-o maniera obiectia.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.03.2007, 19:35:56
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Da,bine punctat, ...ai dreptate, si eu cred ca toti cei care predau Religie ar trebui sa fie preoti si nu tineri absolventi ci pe cit posibil Preoti cu experienta.

Nu sunt de acord cu tine Cozia. De ce numai preoti si pe cat posibil preoti cu experienta. Aici poate interveni si cealalta problema. Adica totii profesorii sa fie "cu experienta"...si tineretul, absolventii? Ce facem cu ei? Poate au si ei ceva de spus, nu crezi?

nu mi se pare sanatos ca religia sa fie predata de preoti (ortodocsi, catolici...). Totodata nu cred ca este normal sa se faca propaganda ortodoxa, catolica, iehovista in scoli.
Consider ca ortodoxia, catolicismul, islamul etc sa fie predat intr-o maniera obiectia.

He-hei, romandragut, suntem intr-o tara ortodoxa, nu? Adica...sa ne gandim putin...ce intelegi tu prin maniera obiectiva? Cine ar putea veni sa-ti vorbeasca in mod obiectiv despre toate religiile? Spune si tu?
Daca intr-o tara ortodoxa nu se preda religia ortodoxa, mi se pare ca e cam asa: suntem in Romania, dar nu predam limba romana ci predam chineza (ca limba materna, nu straina)...Ti s-ar parea normal?
Plus ca cei care sunt de alte confesiuni nu sunt obligati sa participe la orele ortodoxe si aduc adeverinte de la preotul lor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.03.2007, 16:07:44
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Da,bine punctat, ...ai dreptate, si eu cred ca toti cei care predau Religie ar trebui sa fie preoti si nu tineri absolventi ci pe cit posibil Preoti cu experienta.
Nu m-ai inteles. Nu cred ca au ce cauta preotii la catedra pentru ca multi nu au experienta didactica!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.03.2007, 16:12:37
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IC
Da,bine punctat, ...ai dreptate, si eu cred ca toti cei care predau Religie ar trebui sa fie preoti si nu tineri absolventi ci pe cit posibil Preoti cu experienta.

Nu sunt de acord cu tine Cozia. De ce numai preoti si pe cat posibil preoti cu experienta. Aici poate interveni si cealalta problema. Adica totii profesorii sa fie "cu experienta"...si tineretul, absolventii? Ce facem cu ei? Poate au si ei ceva de spus, nu crezi?

nu mi se pare sanatos ca religia sa fie predata de preoti (ortodocsi, catolici...). Totodata nu cred ca este normal sa se faca propaganda ortodoxa, catolica, iehovista in scoli.
Consider ca ortodoxia, catolicismul, islamul etc sa fie predat intr-o maniera obiectia.

He-hei, romandragut, suntem intr-o tara ortodoxa, nu? Adica...sa ne gandim putin...ce intelegi tu prin maniera obiectiva? Cine ar putea veni sa-ti vorbeasca in mod obiectiv despre toate religiile? Spune si tu?
Daca intr-o tara ortodoxa nu se preda religia ortodoxa, mi se pare ca e cam asa: suntem in Romania, dar nu predam limba romana ci predam chineza (ca limba materna, nu straina)...Ti s-ar parea normal?
Plus ca cei care sunt de alte confesiuni nu sunt obligati sa participe la orele ortodoxe si aduc adeverinte de la preotul lor.
Prietene, poate nu stii, sau nu vrei sa recunosti. orele de religie se transforma in ore de doctrina ortodoxa. Nue bina asa. poate ar trebui predat mai bien istoria religiilor. In Facultatile de teologie se faceau 4 semestre (din opt), cate un curs pe saptamana de Istoria Religiilor. unde mai pui ca unii se foloseau de curs ca sa arte superioritatea ortodoxciei.
Olus. Cea cauta preot ortodox ca inspector?
Educatia ortodoxa o faci la Biserica. Scoala este institutie de strat, ar trebui sa predea o "Istoria a dogmelor", adaptat in functie de varsta copiilor. In acest capitol Ortodoxia, alaturi de religiile monoteiste si-ar gasi un loc binemeritat. Nu indoctrinare. Cine vrea mai mult poate alege licee de profil.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.03.2007, 16:38:48
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Mirene, ai si tu dreptatea ta pe undeva, dar atentie... cu `scoala - insitutie de stat`. Asa este, insa tot prin niste hotarari ale aceluiasi stat, fiecare scoala decide ce se face: religie sau istoria religiilor. De fapt in catalog asa si e trecut, din cate stiu eu `Religie/Istoria religiilor`. Acum, daca scoala (prin votul unui consiliu profesoral)decide sa se faca religie ortodoxa, in virtutea majoritatii, este un act democratic. Curriculum general este aprobat de un minister, care in cele din urma a fost ales si de catre tine... Prin constitutie, statul roman este un stat majoritar crestin ortodox... asta neinsemnand ca se ingradeste cu ceva libertatile religioase ale altor culte... De asemenea, parintii au dreptul sa hotarasca in privinta religiei sau a istoriei religiilor... Mie mi se pare ca exista astfel libertatea de a alege...

Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.03.2007, 16:48:53
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.563
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IC
Da,bine punctat, ...ai dreptate, si eu cred ca toti cei care predau Religie ar trebui sa fie preoti si nu tineri absolventi ci pe cit posibil Preoti cu experienta.

Nu sunt de acord cu tine Cozia. De ce numai preoti si pe cat posibil preoti cu experienta. Aici poate interveni si cealalta problema. Adica totii profesorii sa fie "cu experienta"...si tineretul, absolventii? Ce facem cu ei? Poate au si ei ceva de spus, nu crezi?

nu mi se pare sanatos ca religia sa fie predata de preoti (ortodocsi, catolici...). Totodata nu cred ca este normal sa se faca propaganda ortodoxa, catolica, iehovista in scoli.
Consider ca ortodoxia, catolicismul, islamul etc sa fie predat intr-o maniera obiectia.
Spun acest lucru din mai multe considerente:

1. Preotii care au numai experienta duhovniceasca si mai putin didactica vor deveni preoti mai buni se vor imbogati cu o experienta unica, aceea de a fi zi de zi intr-o clasa de copii care nu neaparat vor sa fie acolo, si deci data viitoare cind va avea copii de spovedit ii va privi cu siguranta cu alti ochi mult mai experimentati.

2. Predarea religiei este un obiect foarte delicat care nu accepta mediocritate asa cum mai este acceptata in cazul altor materii. Aici daca nu stapinesti bine intelegerea, cunoasterea, si strategiile pedagogice de transmitere a Ortodoxiei , tot efortul se poate intoarce impotriva telului propus , acela de ai apropia de Biserica pentru a deveni oameni mai buni si mai drepti.

3. Tu personal il vezi in stare pe un tinar absolvent sa aibe experienta necesara? Este esential ca tinerii sa fie bine pregatiti stind pe linga un Preot - profesor o perioada mai lunga asa cum se si face in timpul Practicii pedagogice, sau chiar mult mai mult.

4. Cuvintele cum ar fi : Indoctrinare, Spalarea creierului, Propaganda dintr-un motiv pe carenu-l prea inteleg a capatat, din pacate, numai o conotatie negativa si nu este normal. Am observat ca in general este folosit de New-Age-isti in ideea de a denigra tot ce tine de Traditie.

De ex: Spalarea Creierului daca o analizam cuvint cu cuvint este un lucru minunat daca s-ar aplica in contextul intinaciunii in care se scalda zilnic saracii copii nostrii. Ce bine ar fi ca toti sa-l spalm, sa-l ingrijim, sa-l golim, transformindu-l intr-un vas stralucitor pregatit pentru lucruri bune si ziditoare.

Ce zici Claudia? ca tu ai mai predat Religie, nu?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.03.2007, 17:34:34
mardum mardum is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2006
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
religia ar trebui sa fie predata de adevarati teologi.
nu mi se pare sanatos ca religia sa fie predata de preoti (ortodocsi, catolici...). Totodata nu cred ca este normal sa se faca propaganda ortodoxa, catolica, iehovista in scoli.

Consider ca ortodoxia, catolicismul, islamul etc sa fie predat intr-o maniera obiectia.
Preoti de multe ori sint adevarat teologi pentru ca traiesc Biserica. Teologi sint oameni cu scoala care poate accepta si alte biserici ca adevarate pt. nu are trairea adevarata ortodoxa.
Preotii sint cei care trebuie sa predea religia in scoli.
Toti trebuie facuti sa inteleaga ca numai Biserica ortodoxa e Biserica adevarata adusa de Hristos lumii. Toate celelalte sint facute de oameni, pt ca nu le-a convenit ceva au schimbat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scrisoare deschisă pentru predarea Religiei în școli laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 10 14.10.2012 02:42:05
Scoaterea religiei din scoli bogdani Sectiune dedicata profesorilor de religie 1172 16.09.2011 16:35:30
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44