Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 21.08.2013, 22:00:42
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Cum arată noua înțelegere dintre statul român și Gold Corporation.

"Când începe exploatarea aurului de la Roșia Montană

Exploatarea minereurilor din perimetrul Roșia Montană ar urma să înceapă în noiembrie 2016, după ce planul urbanistic zonal va fi aprobat până la sfârșitul acestui an. Participația statului ar crește cu încă 5,69%, la 25% din acțiuni, dar condiționat de emiterea la timp a tuturor autorizațiilor.

Investitorul va plăti Guvernului o redevență de 6% din valoarea producției, statul având opțiunea de a solicita companiei Roșia Montană Gold Corporation (RMGC) ca plata redevenței să se facă în natură, se arată într-un draft al Acordului între Guvern, Gabriel Resources și Roșia Montană Gold Corporation pentru începerea exploatării, document aflat încă în lucru.

Contactat de MEDIAFAX, ministrul delegat pentru Proiecte de Infrastructură de Interes Național și Investiții Străine, Dan Șova, a declarat că negocierile dintre Guvern și investitor nu au fost încheiate, ci sunt încă în derulare.

Societatea Roșia Montană Gold Corporation este controlată de compania canadiană Gabriel Resources, care deține 80,69% din acțiuni. În spatele Gabriel Resources sunt nume mari din business-ul mondial, precum miliardarii John Paulson, Beny Steinmetz și Thomas Kaplan.

Compania deține la Roșia Montană (județul Alba), prin concesionare în vederea exploatării, cel mai important zăcământ de aur din România, evaluat la aproximativ 300 de tone de aur și 1.600 de tone de argint.

Investiția Roșia Montană, blocată de mai mulți ani din cauza disputelor privind protecția mediului, a fost inclusă în Planul național de investiții și locuri de muncă lansat, în urmă cu o lună, de Guvern și prezentată ca proiect de "exploatare cu noi standarde de mediu" de unde statul estimează beneficii de 78% din ceea ce generează proiectul.

Gabriel Resources a transmis atunci că negociază cu Guvernul creșterea participației statului la Roșia Montană Gold Corporation de la 19,31% la maximum 25% și a redevenței plătite de la 4% la 6%.

Gabriel Resources deține în prezent 80,69% din proiectul Roșia Montană, restul fiind în posesia statului prin compania Minvest.

La finele lunii aprilie, Guvernul a decis, prin hotărâre, înființarea unei noi companii care se va ocupa exclusiv de proiectul Roșia Montană și care va funcționa doar în subordinea ministrului delegat pentru Proiecte de infrastructură de interes național și investiții străine.

În actul normativ, Guvernul invoca potențialul financiar ridicat al proiectului, care justifică un transfer al beneficiilor aferente cotei deținute de stat direct către bugetul de stat, și arăta că realizarea proiectului de exploatare a minereului aurifer din zona Roșia Montană poate genera venituri din exploatare și contribuții directe la bugetul de stat estimate la mai multe miliarde dolari, poate avea o contribuție majoră la relansarea industriei miniere din România și la crearea unui număr semnificativ de locuri de muncă într-o zonă puternic afectată de șomaj." (sursa:gandul.info)
Reply With Quote
  #102  
Vechi 24.08.2013, 15:57:36
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit America, țara unde copiii ucid din plictiseală

"Imaginați-vă o vineri după-amiază. O vineri liniștită. O vineri plictisitoare. Cald. În Oklahoma, trei adolescenți aveau timp de omorât. Privind pe geam, au zărit un „jogger”. Și au spus - „el ne este ținta”. Au ieșit, s-au suit în mașină, au condus în spatele tânărului care alergă și l-au împușcat în spate. Din pură plictiseala. Apoi au accelerat în chiuituri de bucurie.

Tânărul a căzut în genunchi și apoi cu fața la pământ. Sângele curgea prin tricou. Două mașini s-au oprit. Au sunat 911 și au încercat să îl resusciteze la fața locului. Dar fără succes. Tânărul a murit pe marginea drumului, cu fața în țărână, cu sângele pe asfalt.

Îl chema Christopher Lane.

Christopher era un tânăr plin de ambiție și plin de viitor. Născut în Australia, a venit în America pe o bursă atletică. Era student la facultate, bursier, atlet. Juca baseball în echipa universității. Tânăr, frumos, un om reușit, o mândrie pentru familie și o plăcere pentru colegi.

Ucis din plictiseală. Ucis vineri, 16 august 2013, la 3 după-amiaza. Împușcat în spate din plictiseală. Ucis la vârsta de 22 de ani. De trei adolescenți, de 15, 16 și 17 ani. Copii după părerea mea.

Crima este de-a dreptul îngrozitoare. Nu numai prin faptul că a fost comisă la întâmplare. Nu numai pentru că cei trei criminali sunt la granița dintre copilărie și adolescență. Nu numai pentru că victima a fost un om tânăr plin de calitățile pe care cineva și-i le doreste de la un fiu. Nu numai pentru că cei trei copii-adolescenți au acționat fără să fie sub influența alcoolului sau drogurilor, fără să fie în niciun fel cu judecată alterată - au acționat cu sânge rece și în deplinătatea facultăților mintale. Dar mai ales pentru motivul ucisului - plictiseala!

Eram plictisiți, nu aveam nimic mai bun de făcut și ne-am hotărât să omorâm pe cineva așa, de distracție. L-am văzut pe fereastră și am zis - el ne este ținta. Simplu. Christopher a fost ucis pentru că l-au văzut când erau foarte plictisiți.

"Australia cere boicotul turismului în America, țara unde poți fi ucis din plictiseală ziua în amiaza mare."

Se comit multe crime în America. În fiecare zi. Cele mai multe nu atrag atenția presei. Dar această crimă a ajuns pe primele pagini în toată țara.

Christopher, victima, era cetățean australian. Deja relațiile dintre cele două țări sunt tensionate. Australia cere boicotul turismului în America, țara unde poți fi ucis din plictiseală ziua în amiaza mare. Australienii cer controlul armelor. Cer pedepsirea exemplară a celor trei ucigași. Australia este rănită. Și vrea dreptate.

Au mai existat criminali psihopați care au ucis fără motiv. Dar această crimă a fost făcută de trei persoane, nu de un singur criminal. Trei copii au hotărât împreună să ucidă pe cineva pentru că nu aveau nimic mai bun de făcut. Au vorbit între ei. Au acționat împreună, unul a condus mașina, ceilalți au tras cu pistolul. Nicio clipă nu au avut remușcări. Nu au ezitat.

Au fost arestați pe baza imaginilor de la o camera de securitate de pe o clădire alăturată. Au mărturisit crima și motivul într-un mod impersonal, "la rece". La fel de plictisiți.

America este o țară magnifică. Dar are și o față întunecată, o față înspăimântătoare. Marea majoritate a americanilor sunt oameni de omenie, darnici, corecți, iubitori. Din păcate, există și altfel de oameni.

Când am văzut prima data filmul "Deliverance" mi-am dat seama că povestea din film este foarte plauzibilă. Și de atunci am renunțat la planul de a face camping. De atunci am grijă când călătoresc, nu merg pe cărări nebătute. M-am schimbat. Știrile despre violență, filmele, cărțile fără să vrem ne schimbă. Încet încet ne schimbăm.

Eu cel puțin m-am schimbat. Când eram tânăr făceam autostopul. Apoi când mi-am luat mașină luam autostopiști. M-am gândit că este timpul să ajut și eu pe alții dacă și eu am fost ajutat.
Dar de când m-am mutat în America nu am mai luat niciun autostopist.

În România, în Ardeal, bunica lasă cheia în cui lângă clanță. Asta când încuia ușă. De cele mai multe ori nici nu o încuia. Iar când o încuia, nici măcar nu ascundea cheia sub preș, o lăsa în cui. Așa am crescut.

Dar în America mi-am pus alarmă la ușă. Avem camere de luat vederi în curte și în jurul casei.

Doamne, în ce ne transformăm?

Christopher Lane, odihnește-te în pace!

Moartea ta îmi amintește de un cântec de al lui Sting - „I hung my head”. „Early one morning, with time to kill...”. (sursa: adevarul.ro)

Reply With Quote
  #103  
Vechi 24.08.2013, 16:12:31
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit 250 de milioane de revolte în peste trei decenii.

"Evoluția protestelor în lume, din 1979 încoace

De la Cairo până pe Wall Street și în Cisiordania, 250 de milioane de revolte, lovituri de stat și războaie au avut loc în lume din 1979 până în prezent, arată o amplă bază de date, redată printr-o hartă dinamică a protestelor din ultimii 34 de ani.

The Global Database of Events, Language, and Tone (GDELT) este o bază de date în care sunt înregistrate protestele violente din lume, de la războaie civile la revoluții și la lovituri de stat. John Beieler, doctorand la Universitatea de Stat din Pennsylvania, a expus baza de date GDELT printr-o hartă dinamică ce prezintă ciocnirile violente desfășurate pe Glob, lună cu lună, din 1979 până în prezent.

Harta ne arată că, în ultimii 34 de ani, au avut loc 250 de milioane de astfel de evenimente, cele mai semnificative fiind:

- Protestele și grevele din Marea Britanie ca răspuns la reformele economice ale defunctului premier Margaret Thatcher

- Escaladarea violențelor în lupta împotriva sistemului Apartheid din Africa de Sud, din anii '80

- Căderea zidului Berlinului în noiembrie 1989 și valul de proteste, inclusiv Revoluția română, care a dus la căderea regimurilor comuniste din Europa

- Protestele din Iraq și Operațiunea Furtună în Deșert de la începutul anului 1991

- Războiul din Afganistan din 2001, ca urmare a atacurilor teroriste de la 11 septembrie

- Războiul din Iraq declanșat în martie 2003

- Explozia de proteste din Statele Unite ale Americii din 2008 încoace, precum Occupy Wall Street și manifestațiile Tea Party, pe fondul crizei economice

- Protestele Mișcării Verzi din Iran de după alegerile prezindențiale din 2009

- Protestele persistente din Kashmir, Tibet, Israel și Cisiordania

- Valul de proteste - Primăvara Arabă – care afectează Nordul Africii și Orientul Mijlociu din 2011 până în prezent

Hiba hărții, mass-media

Kalev Leetaru, reprezentant Yahoo! și asociat la Universitatea Georgetown care a participat la dezvoltarea proiectului GDELT, a declarat, pentru „Foreign Policy”, că procesul de acoperire și cel de înregistrare a protestelor de la finele anilor '80 și începutul anilor '90 nu au fost temeinic efectuate.

Leetaru oferă ca exemplu protestele din Europa de Est din anii '80. Harta dinamică nu prezintă foarte multe revolte, marcate prin buline galbene, în intervalul 1980-1989, pe hartă. „Nu au fost proteste revelante sau avem de-a face cu perioada în care presa era condusă și cenzurată de stat?” atrage atenția Leetaru.

Din acest motiv, în pofida bazei stufoase de date GDELT pe care o are în spate, harta are o hibă cauzată tocmai de sursa care atestă evenimentele: mass-media." (sursa: adevarul.ro)

Reply With Quote
  #104  
Vechi 30.08.2013, 19:48:57
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

"Familia dăunează grav educației (!?) Cărțile pentru copii care infățișează familiile tradiționale ar trebui interzise, conform Comisiei pentru Drepturile Femeii și Egalitatea de Gen

Acest triunghi de adevăruri​ imuabile​, ​tatăl, mama și copilul, nu poate fi distrus;​ în schimb, ​ ​civilizațiile care îl nesocotesc se distrug.
G.K.Chesterton

Cărțile care înfățișează imaginea “tradițională” a familiei, cu mame ce se ocupă cu îngrijirea copiilor și tați care merg la muncă, ar putea fi excluse din școli, conform unor propuneri de la Bruxelles. Raportul Comisiei pentru Drepturile Femeii și Egalitatea de Gen din cadrul Parlamentului European susține că “stereotipurile de gen” din școli influențează percepția modului în care băieții și fetele trebuie să se comporte și, deasemenea, dăunează oportunităților de carieră ale femeilor în viitor.

Criticii au afirmat că propunerile de modificare a “materialelor de studiu” ar însemna interzicerea literaturii tradiționale. Documentul, de asemenea, sugerează necesitatea existenței unei legislații, la nivel UE, care să combată modul în care femeile sunt prezentate în cadrul publicității din timpul programelor pentru copii.

În raport se spune: “Copiii se confruntă cu stereotipuri de gen de la o vârstă fragedă prin intermediul serialelor, reclamelor, materialelor de studiu și programelor educaționale, fapt ce le influențează percepția despre modul în care personajele masculine și feminine ar trebui să se comporte.”

“Prin urmare, ar trebui să fie introduse programe educaționale speciale și materiale de studiu în care bărbații și femeile să nu mai apară în exemple de “roluri tradiționale”, avându-l pe bărbat ca persoană care întreține familia și pe femeie ca pe cea care are grijă de copii.

Despre acest document, Marina Yannakoudakis, membră a Partidului Conservator din cadrul Parlamentului European, a declarat că este: “Un nonsens din punct de vedere politic”.

“Cărțile pentru copii sau programele tv, care îl portretizează pe bărbat ca pe cel care întreține familia și pe femeie ca pe cea care se îngrijește de familie, nu le fac rău copiilor, iar Uniunea Europeană nu ar trebui să nu se preocupe de aceste lucruri. Propunerile vor ajunge curând în Parlament și sper ca și restul colegilor să mi se alăture, votând împotriva acestor planuri absurde.”

Joseph Salerno, editor la Quaterly Journal of Austrian Economics, a declarat: “Acești oameni nu doar că își anunță intențiile de a ataca unitatea familiei dar și pe acelea de a interzice prin forță menținerea sa. Seamănă puțin cu încercarea de a anula legea gravității”.

Deși nu se așteaptă ca recomandările raportului să fie prea curând transformate în legi, ele “ilustrează amplul întuneric din centrul experimentului Uniunii Europene, ce șterge orice urmă de decență umană, asemeni unei găuri negre care absoarbe căldura galaxiei.”, adauga Salerno." (sursa: laurentiudumitru.ro)
Reply With Quote
  #105  
Vechi 25.09.2013, 21:40:51
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Succes răsunător! Elevii români au obținut locul 3 la Olimpiada internațională de limba română

Sfidând criticile răuvoitoare ale dușmanilor României, învățământul nostru dovedește încă o dată că poate forma elite! Chiar săptămâna aceasta, liceenii români s-au întors cu bronzul de la Olimpiada internațională de limbă română, desfășurată anul acesta la Mizil, tinerii noștri fiind depășiți doar de reprezentanții Ungariei și ai Coreei de Sud.

“Nu au fost multe țări participante, vreo patru”, a declarat Decebal Popescu, inspector școlar, “dar să obții medalia de bronz la o olimpiadă internațională e o dovadă clară că sistemul nostru educațional pune mare accent pe valoare și performanță. Gândiți-vă și voi: o țară atât de mică și obscură ca România, locul trei în lume la limba și literatura română! Acești tineri reprezintă viitorul nostru și suntem foarte mândri de ei.”

“Anul viitor vom încerca să-i depășim pe unguri, cum i-am depășit anul ăsta pe uruguayeni”, spune Răzvan Fediuc, unul dintre elevii medaliați cu bronz. “Coreenii, în schimb, sunt imbatabili. Nu știu cum pot ține minte toate cratimele, când se scrie cu un i și când cu doi și, pe deasupra, unde se pune î din a. Sincer, cred că îi dopează.”



http://www.timesnewroman.ro/life-dea...e-limba-romana
Reply With Quote
  #106  
Vechi 25.09.2013, 21:45:13
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Scuză-mă, dar ești sigură că nu este o făcătură sarcastică la adresa românilor. Cum adică să fi luat românii locul trei în lume, din patru, la limba și literatura română? Este făcătură în mod absolut evident.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 25.09.2013, 21:51:18
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

Parascheva, timesnewroman e un site de glume proaste si fara gust care vor sa ridiculizeze presa romaneasca si starea actuala din Romania. Tot ce e scris acolo e fals, injositor si fara gust.

Sa nu mai iei "stirile" de acolo, ca sunt facaturi ale unor oameni plictisiti.

A se vedea aici stirile fara haz scrise de acesti oameni: http://www.timesnewroman.ro/life-death
Reply With Quote
  #108  
Vechi 27.09.2013, 23:42:42
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit NASA a realizat harta globală a poluarii. Care sunt cele mai afectate zone

"Oamenii de știință de la NASA au dat publicității o hartă ce prezintă cele mai poluate zone din lume.

Pentru realizarea acesteia, specialiștii au utilizat o serie de date colectate de cercetătorul Jason West, profesor la Universitatea din Carolina de Nord, care, într-un studiu realizat anterior, a arătat că aproximativ 2,1 milioane de persoane mor în fiecare an din cauza problemelor de sănătate provocate de poluare.

Valorile mortalității sunt prezentate pe hartă prin diferite culori. Astfel, zonele colorate cu maro se confruntă cu un număr mare de decese provocate de poluarea aerului, pe când în zonele colorate cu albastru situația este mai puțin gravă.

Potrivit sursei citate, cel mai poluat continent din lume este Asia, însa și în Europa de Est nivelul poluării aerului este extrem de ridicat.

Valorile respective au fost obținute prin compilarea datelor obținute în perioada 1 ianuarie 1850 și 1 ianuarie 2000, și arată media de decese înregistrate anual pe mia de kilometri pătrați." (sursa: gandul.info)

Reply With Quote
  #109  
Vechi 28.09.2013, 12:59:53
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lady Brightside Vezi mesajul
Parascheva, timesnewroman e un site de glume proaste si fara gust care vor sa ridiculizeze presa romaneasca si starea actuala din Romania. Tot ce e scris acolo e fals, injositor si fara gust.

Sa nu mai iei "stirile" de acolo, ca sunt facaturi ale unor oameni plictisiti.

A se vedea aici stirile fara haz scrise de acesti oameni: http://www.timesnewroman.ro/life-death
Stiu ca este un fel de pamflet. Eu nu prea intru pe site-ul lor, am dat peste acest articol intamplator. Mi s-a parut putin amuzant, mai ales cand ma gandesc ca in DEX gasesti cuvantul "succesuri". Sa nu mai zic de cum scriu generatiile tinere pe facebook si pe bloguri.

Mai tineti minte acel articol in care se spunea ca suntem cei mai prosti din Europa sau UE ? Au facut unii un studiu, stiinta vs religie, si pentru ca multi romani cred mai mult in religie decat in stiinta, a rezultat ca suntem prosti. A si alt sutiu in care, cica, se arata ca avem 94 la IQ. Daca e asa, atunci de ce studentii romani din Vest sunt printre cei mai buni?
****
@Ekaterina Interesant. Oare de ce este asa poluata Romania? Care este cauza, in afara de masini ?

Last edited by Parascheva16; 29.09.2013 at 06:55:04.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 03.10.2013, 07:20:17
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Mummified Child Sacrifice

http://www.youtube.com/watch?v=vUDiXs927-U
Inca Girl Frozen For 500 Years ! (Fata inghetata timp de 500 de ani)


http://www.youtube.com/watch?v=DG16IczvzTI

Este aceiasi mumie, doua clipuri diferite.

Oare ce s-a intamplat cu fata asta? Mai ales daca a fost sacrificata?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
stiri dorinel78 Stiri, actualitati, anunturi 318 11.06.2014 16:16:17
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
Ierihon: Cel mai vechi oras din lume viorel67 Intrebari utilizatori 0 02.11.2010 22:11:00
Scurt pasaj dntr o carte noua scristim Intamplari adevarate 8 24.03.2007 00:06:13