Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.06.2008, 20:00:05
alexa.oni alexa.oni is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2007
Mesaje: 51
Implicit

Buna vreau sa fac un apel la voi toti.
Am o vara care are un prieten bolnav de cancer de colon vreau sa va rog sa va rugati pt el.
Pt k ei doi abea s-au cunoscut si eu zic k merita sa fie impreuna !:)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.06.2008, 21:45:42
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

de ce nu se duce cu prietenul la Biserica ? de ce nu e binecuvantat?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.06.2008, 21:56:02
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

nu stiu daca rugaciunile noastre vor avea vreun efect , daca vara ta si prietenul ei nu se vor apropia cat mai mult de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.06.2008, 22:04:29
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Alexa, sa ne mentionezi numele lui.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.06.2008, 22:16:58
alexa.oni alexa.oni is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2007
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Alexa, sa ne mentionezi numele lui.
Numele lui este Florin si cred ca toti aveti inima ca sa ne rugam pt el.
Si ei sunt la o mare distanta unul de altul,Florin e la spital acum si cred ca merita o sansa.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.06.2008, 14:20:52
alexa.oni alexa.oni is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2007
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa.oni
Citat:
În prealabil postat de costel
Alexa, sa ne mentionezi numele lui.
Numele lui este Florin si cred ca toti aveti inima ca sa ne rugam pt el.
Si ei sunt la o mare distanta unul de altul,Florin e la spital acum si cred ca merita o sansa.
Haideti sa fim solidari cu Florin va rog mult!
El merita o seansa!
Multumesc!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.06.2008, 15:12:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sa rosteasca si el acesta rugaciune a Sfantului Simeon Noul Bogoslov:

Vino, Viata cea vesela si vesnica, si Dreapta cea a-tot-tiitoare, intru-tot-sfinte si De-viata-facatorule, si Ziditorule Duhule, Cela ce esti intru in¬tocmai cinste cu stapinirea Tatalui si a Fiului, a Carora unime a vredniciei si a Dumnezeirii si unirea socotelii si insotirea catre una in trei Fete este.

Vino, Doamne al meu, pe care Te-a dorit si Te doreste ticalosul meu suflet. Vino, Cela ce Te-ai facut dorire insuti intru mine, si m-ai facut a Te dori pe Tine, cel cu totul neapropiat. Vino, Bucuria mea cea neincetata, si Desfatarea, si Slava. Vino, Suflarea mea, Viata mea, Mingiierea sufletului meu. Fa-Te cu mine un Duh, Prea-bunule Stapane, fara de amestecare, fara mutare, fara de schimbare, Dumnezeu cel peste toate.

Fa-Te mie insuti toate intru toate, hrana negraita si cu totul necheltuita, care de-a pururea se varsa in buzele sufletului meu, si curge in izvorul inimii mele.

Imbracamintea care straluceste, si cu totul arde pe draci. Curatirea care ma spala pe mine, prin nestricacioase si sfinte lacrimi, pe care venirea Ta le daruieste catre care vine.

Fa-Te mie, Doamne, lumina neinserata si soare neapus, in tot locul stralucindu-ma pe mine, Cela ce nu Te intorci dinspre nimenea din toti, ca sa nu ne acoperim cu intunericul pacatelor noastre, nevrand a veni catre Tine.

Departeaza de la mine, Doamne, toata inaltarea cea pierzatoare, si imi da mie intreaga-intelepciune a ochilor. Pune limbii mele frau. Arata auzurile mele bine-supuse sfintelor Tale porunci. Da-mi mie rabdare intru scarbe. Intelepteste si intareste inima mea intru indelunga-rabdare, intru nerautate, intru infranare, intru impreuna-patimire, intru milostivire, in dragoste, intru smerita cugetare, in pace catre sine-mi si catre toti, intru intoarcere dinspre lenevirea si trandavia dracilor, intru care ca intru niste dulceti m-am desfatat.

Da-mi mie deslusirea lamurita intru ganduri - care decat care se cade mai mult a le alege. Da-mi mie a cunoaste mestesugirile diavolului, si pe acestea impreuna cu dansul a le lepada. Si cu totul a-mi taia voia mea, si a atarna toate cele ale mele de purtarea Ta de grija, si de acolo a nadajdui folosul. Ca la Tine este viata mea, lumina mea, mantuirea mea. Si pe Tine bine Te cuvintez, si Te slavesc, si ma inchin, impreuna si Celui fara de inceput slobozitorului Tau Parinte, si Celui impreuna vecuitor, si de o fire cu Tine al Lui Fiu, totdeauna, acum, si puru¬rea, si in vecii vecilor. Amin!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.07.2008, 12:10:11
alexa.oni alexa.oni is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2007
Mesaje: 51
Implicit

cine stie poate rugaciunile noastre nu au fost de ajuns.Florin a murit acum 6 zile eu zic ca Dumnezeu sa-l ierte si sa fie alaturi de persoanele pe care le-a lasat el pe pamant si sa le aline durerea.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.07.2008, 02:07:04
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte!... cancerul era probabil in faza avansata si numai o minune il mai putea salva. unchiul meu a mai trait 6 ani cu un cancer de colon in faza medie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.07.2008, 15:37:44
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa.oni
cine stie poate rugaciunile noastre nu au fost de ajuns.Florin a murit acum 6 zile eu zic ca Dumnezeu sa-l ierte si sa fie alaturi de persoanele pe care le-a lasat el pe pamant si sa le aline durerea.
Dumnezeu sa-l ierte! Si sa-i intareasca pe cei apropiati.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune, va rog VelvetSky Rugaciuni 11 13.06.2012 19:33:24
RUGACIUNE iosif Pocainta 12 17.03.2010 22:47:50
O rugaciune emiliulia Umanitare 49 03.03.2010 05:33:21
Rugaciune anirod Umanitare 3 05.05.2009 14:25:12
La rugaciune Hartford Stiri, actualitati, anunturi 10 09.08.2008 20:31:49