Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.10.2009, 00:42:46
marysa marysa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2009
Mesaje: 8
Smile

Citat:
În prealabil postat de ElenaBlanaru Vezi mesajul
stiu o rugaciune foarte frumoasa care se rosteste la aprinderea lumanarii...am sa o scriu, cu permisiunea voastra:
"Prea Sfanta si Inalta Treime, primeste dragostea mea inaintea Ta si arde in focul Dumnezeirii Tale faradelegile mele si sterge multimea rautatilor mele si da-le ingroparii si uitarii Tale. Amin! Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, fa bine primita lumina darului meu si o du inaintea Fiului tau si Dumnezeului nostru pentru iertarea pacatelor noastre. Amin!"
aceasta rugaciune e valabila si la aprinderea candelei
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.03.2011, 22:52:31
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adina30 Vezi mesajul
De vreo 2 luni de zile am obisnuit sa merg in fiecare vineri la Taina Sfantului Maslu , pentru binele meu si al familiei mele.Simt ca intr-adevar ajuta , ma simt mult mai linistita si mai bine in cursul saptamanii care urmeaza .Faina si uleiul le folosesc la mancarea pe care o fac in cursul saptamanii , dar cu cele 7 lumanari , nu stiu ce sa fac , ca s-au cam adunat.Un preot mi-a zis sa la aprind la rugaciunile de dimineata si seara , dar o lumanare tine destul de mult.M-am gandit ca daca m-as duce la biserica si le-as aprinde , ar fi o problema? M-am gandit ca noi , familia mea , suntem nascuti toti din ziua de luni , si sa aprind lumanarile in fiecare zi de luni , pt sanatate si cele de trebuinta.
Nu stiu si nici nu vreau sa stiu unde mergi la sf Maslu.Si de ce spui de 7 luminari.Una singura e deajuns sa aprinzi la prinoase(ulei,faina,vin ,sau mai stiu eu ce duci tu acolo).Si daca din luminarea care a ars,in timpul Sf Maslu, a mai ramas,o poti duce la LUMINARARUL Bisericii respective,la vii,sau o poti lua acasa,si s-o folosesti ,pina la ultima farima de ceara,in timpul rugaciunilor pe care sper ca le faci si acasa.Aprinzi luminarea,iti faci rugaciunea,dupa care stingi si o reaprinzi la rugaciunea urmatoare ,in ziua urmatoare.Si tot asa pina se termina luminarea.Apoi aprinzi alta,si tot asa pina arzi luminarile,daca le-ai adus acasa.Intelegeti ca importanta este nu luminarea(desi ea are menirea ei) ci RUGACIUNEA NEINCETATA.Daca n-ai avea bani sa cumperi luminari nu te-ai mai duce la Sf Maslu? Desigur ca daca-ti permiti poti cumpara si 100 sau 1000 de luminari,dar eu cred ca una e suficienta.si daca Slujba tine mai mult decit atit cit tine luminarea ,mai cumperi una ca sa ai lumina la prinoase,dar 7,21,49,etc ,eu cred ca sint exagerari(inventii)si nu-s singurele.Dar..ma rog!,faceti (toti)cum credeti,cum va dicteaza constiinta si portofelul, nu vreau sa-mi atrag oprobiul unora ,pe aici.
Sa ai Lumina-n suflet!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maslu arifa Maslul 52 25.07.2014 22:55:12
Lumanarile cu LED alina tufas Teologie si Stiinta 1 14.10.2012 18:54:33
Sf Maslu=exorcizare 2 ? catalin01 Exorcismul 20 15.03.2011 21:02:37
Rugaciunea si lumanarile Laur28 Rugaciuni 10 25.06.2010 00:08:45
maslu elisei Maslul 7 16.06.2007 01:29:39