Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.04.2009, 18:32:45
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Republica Moldova

Ce se intampla in Republica Moldova? Am primit o stire destul de alarmanta de la cineva si as vrea sa stiu mai multe despre evenimentele arzatoare ccare au loc acum in capitala Moldovei.
Va intreb caci nu am antena si nu pot prinde posturile de stiri romanesti pentru a fila curent cu evenientele din Moldova, iar aici nu s-a spus nici un cuvant.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.04.2009, 19:17:05
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Ancah, este vorba de manipulari politice, cu alte cuvinte... nimic nou sau care sa tina de spiritul ortodox. Minciuni gogonate, manipulari, steaguri bagate la inaintare...praf in ochi cum foarte bine stim
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.04.2009, 19:27:35
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inteleg totusi ca oamenii nu-l mai vor pe Voronin si tot a iesit la alegeri. Din partea lor nu e doar un protest de forma... Cel putin pe romani i-a calcat suficient in picioare cu scolile, cu limba romana si altele.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.04.2009, 19:41:28
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Anca, in Moldova este precum in Ucraina unde au iesit pro-occidentalii la putere, prin invocarea valorilor nationale, de genul celor amintite de tine si uite unde au ajuns sau CINE a ajuns de fapt la putere...in orice caz nu era alesul poporului!... si de asemenea la golaneala internationala si furt NERUSINAT la drumul mare a gazului rusesc combinat cu faliment economic

Omul simplu poate fi foarte usor manipulat intr-o directie in care aparnt crede...dupa care ii vine sa-si smulga parul din cap cind vede ce nemernici a ales de fapt sa fie conducatori
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.04.2009, 12:22:38
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit Acelasi scenariu ca in RO in 89

Aceleasi metode. Cei care au incendiat cladiri nu sunt tinerii din strada sunt agenti infiltrati. Acu o luna s-a interzis intrarea dinspre Ro spre Md a oricui are cetatenie romana. Un amic cu relatii mi-a zis de pe atunci ca "exista informatii" ca se pregatesc manifestatii gen Ro-dec89.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.04.2009, 14:35:54
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In favoarea cui?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.04.2009, 14:41:53
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Anca, in Moldova este precum in Ucraina unde au iesit pro-occidentalii la putere, prin invocarea valorilor nationale, de genul celor amintite de tine si uite unde au ajuns sau CINE a ajuns de fapt la putere...in orice caz nu era alesul poporului!... si de asemenea la golaneala internationala si furt NERUSINAT la drumul mare a gazului rusesc combinat cu faliment economic

Omul simplu poate fi foarte usor manipulat intr-o directie in care aparnt crede...dupa care ii vine sa-si smulga parul din cap cind vede ce nemernici a ales de fapt sa fie conducatori
Da, Andrei, traim vremea manipularilor fara rusine. Exista carti pe piata in acest sens; esti invatat sa manipulezi, sub pretextul ca decat sa te manipuleze altul pe tine, mai bine...
Intotdeauna ne-am ps speranta in cine nu trebuie, in loc sa ne-o punem in Dumnezeu!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.04.2009, 15:59:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
In favoarea cui?
Majoritatea celor care rastoarna masini si sparg vitrine sunt acolo "in interes de serviciu" cu diurna iar restul este adunatura de tineri "necajiti" care sunt de umplutura acolo din pura plictiseala
Li s-a ordonat sa saboteze rezultatele alegerilor care sunt pro-ruse si cu adevarat pro-ortodoxe conduse de Voronin adica de cei care intradevar tin la aceasta tarisoara si vor CU ADEVARAT BINELE EI si sunt patrioti locali reali nu cei portocalii importati de la Washington si scolile de "revolutionari ambulanti de export" de la Paris
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.04.2009, 16:20:11
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nici nu prea sunt multe de spus, cert e ca toate organismele internationale care au monitorizat alegerile au spus ca acestea au fost libere si ca nu au existat nereguli de natura sa schimbe rezultatul final. Violentele de strada, in acest caz, sunt nejustificate.

Romania face bine ca pastreaza o atitudine prudenta in aceasta situatie - si nu pot sa nu remarc (pentru a cata oara?) maniera eleganta in care politicienii romani vorbesc la unison pe teme de politica externa, indiferent de culoarea politica sau de problemele pe care le au cu justitia.

Cei ce cer unificare sunt veniti, probabil, de pe alta planeta, deoarece este evident ca nu au nici macar cea mai mica idee despre problemele si instabilitatea cu care se confrunta Moldova inca de cand s-a despartit de URSS. Economie la pamant, cea mai saraca tara europeana, criminalitate si coruptie care depaseste pana si nivelele la care ajunsese Romania in cele mai grele momente postdecembriste, eterna problema transnistreana, autonomia gagauza, granita Uniunii Europene care ne desparte s.a.m.d. Toate astea le-am lua cu noi in caz de unificare, asta presupunand ca niste lideri politici nebuni ar indrazni sa supere Marele Popor Prieten de la rasarit.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.04.2009, 17:11:37
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Era de asteptat ca tinerii sa inceapa o miscare ca aceasta, pentru ca restul poporului este infectat cu aceasta boala incurabila care este comunismul. Aduceti-va aminte cum erau caracterizati tinerii in '89 , ca banzi de golani, derbedei, huligani etc. Tanarul neinfestat e cea mai mare problema a statului.

Eu sunt solidar cu ei, dar doar din vorbe (momentan) si mi-e tare frica de ce o sa se intample acolo, pentru ca sunt putini si ii va dispersa repede. Daca nu vor iesi cu totii in strada, cum s-a intamplat la noi in '89 nu au nicio sansa, cu toate ca sper ca sa se schimbe ceva.

La noi s-a facut diferenta cand muncitorii au iesit in strada la Bucuresti si au inclinat soarta revolutiei, altfel era doar un masacru ca la Timisoara.

Dumnezeu sa-i aiba in paza si sa nu le fie in zadar suferinta.

L
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Circuit in Moldova floareadefoc Stiri, actualitati, anunturi 0 28.09.2011 10:02:59
Rezultatele alegerilor din Republica Moldova mihailt Generalitati 2 29.11.2010 17:44:29
Presedintele parlamentului din Republica Moldova:"Niciodată nu ne vom uni cu România" mihailt Generalitati 1 18.02.2010 19:45:03
Manastiri din Moldova mathly24 Pelerinaje la locuri Sfinte 11 21.04.2009 19:19:52
Concediu in Moldova pacatoasa Generalitati 14 17.07.2008 11:10:41