Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.05.2006, 12:10:35
Gabriela-Ionela Gabriela-Ionela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2006
Mesaje: 15
Implicit

Pocainta are mare putere

Dumnezeu este foarte aproape de noi, dar si la mare inaltime. Pentru ca cineva sa-L indoaie pe Dumnezeu, sa-L faca sa se coboare si sa ramana cu el trebuie sa se smereasca si sa se pocaiasca. Atunci preamilostivul Dumnezeu vazand smerenia lui, il inalta pana la ceruri si-l iubeste foarte mult. " Bucurie se face in cer pentru un pacatos care se pocaieste"...
Cat timp omul se afla departe de Dumnezeu, este in afara de sine. Vezi, in Evanghelie scrie ca fiul risipitor " venindu-si in sine, a spus: "Merge-voi la tatal meu". Cat timp traise in pacat, era in afara de el, nu era rational...
Un gand smerit sa-si aduca omul in minte si s-a mantuit. Desigur trebuie sa fie insotit si de suspinul launtric, de zdrobirea launtrica. Pentru ca gandul este gand, dar exista si inima. Daca gresesc si ma pocaiesc sunt iertat in aceeasi clipa.
Cuviosul Paisie Aghioritul - "Nevointa duhovniceasca"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.06.2006, 21:33:36
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

nu uitati, pocainta trebuie traita zi de zi, lucrati mantuirea voastra
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.06.2006, 04:29:08
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

the_fisher_2004, Gabriela-Ionela - va multumesc pentru mesaje.
Stiam intr-un mod abstract ce inseamna pocainta. Ma gandeam ca inseamna sa fii extraordinar de trist pentru ce ai facut, sa plangi toata ziua.
Insa pocainta nu inseamna doar lacrimi. Pocainta poate sa fie facuta si cu zambetul pe buze:
1. schimbare in gandire si realizarea pacatului
2. post si rugaciune
3. urmarea binelui si lepadarea de tot raul

nici unul dintre cei 3 pasi nu cere neaparat o sfasiere de tristete.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.07.2006, 11:46:34
Daniel.F Daniel.F is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2006
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmen
Citat:
În prealabil postat de mihaiporubin
din cate stiam eu,pocainta intervenea decate ori faceam ceva rau...intrebarea mea este daca este posibil ( si cum? ) sa nu mai fac niciodata nimic rau ca sa nu mai am nevoie de pocainta...
sau pocainta trebuie sa ma insoteasca ca un mod de viata ...mi-am adus aminte ca in Biblie scrie "Pocaiti-va pentru ca vine Imparatia lui Dumnezeu" ..."Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului..." "am venit sa-Mi dau viata pentru cei pacatosi..." daca nu gresesc...poate sa ma lamureasca cineva?
multumesc,mihaiporubin
Omul se naste cu pacatul stramosesc (vezi Adam si Eva)si atunci nu putem spune ca suntem fara de pacat.Este adevarat ca acest pacat prin Taina Sfantului Botez se sterge, iar nasul de botez marturiseste pentru noi lepadarea de satana si unirea cu Dumnezeu.Dar, vine o vreme cand devenim responsabili de faptele noastre (si nu numai de fapte ci si de ganduri, gesturi etc)si trebuie sa stim ca tot ceea ce il supara pe Dumnezeu,pe aproapele nostru si ceea ce face rau trupului nostru inseamna pacat.
Urmarile pactului stramosesc nu se sterg odata cu botezul, altfel dupa botez, noi nu am mai avea inclinatie spre pacat. Am putea spune ca suntem la fel cu Adam si Eva, inainte de caderea in pacat.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.10.2006, 00:29:31
alexandru.terlea alexandru.terlea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2006
Mesaje: 1
Implicit

Pocainta.

Intai, pocainta vine din verbul metanoeo, substantivul metanoia. Inseamna schimbare fundamentala, esentiala. Sau metamorfoza. In acelasi timp se refera la minte. Tradus se exprima "schimbare mintii", "metamorfozarea mintii". Este vorba de trecerea de la sistemul de gandire lumesc la cel duhovnicesc. Aceasta are loc atunci cand un om se naste din nou, cum explica Biblia.

Pocainta in ebraica provine de la un cuvant care inseamna intoarcere. Mergeam intr-o directie si acum mergem in alta directie.

Va rog sa observati ca ambele sensuri presupun doua stari. O stare veche a pacatului si una noua, transformata. Prin urmare, orice om care se pocaieste trebuie sa indeplineasca cel putin aceste doua conditii: sa fi fost pamantesc si sa fi mers spre moarte, iar acum sa fie duhovnicesc si sa mearga spre viata. Apoi este a treia conditie, pocainta propriu-zisa, care in acest caz este un eveniment identificabil.

Mai exista si pocainta maturizarii spirituale. Aceasta difera de pocainta descrisa mai sus si poate fi intalnita pe parcursul unui intreg proces de sfintire al credinciosului. Dar aceasta o presupune pe prima.

Nu ne nastem crestini. Devenim. Prin nasterea din nou. Ne nastem oameni, firesti. Devenim prin nasterea din nou crestini, prin credinta noastra, prin pocainta. Nu exista alta cale decat cea descrisa de Domnul Isus si de Noul Testament.

Dumnezeu sa ne miluiasca.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.11.2007, 00:57:39
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

(Marcu 1, 15).
Pocăința este Taina prin care Dumnezeu iartă, prin duhovnic, păcatele creștinilor care se căiesc sincer și se mărturisesc înaintea preotului.
Pocăința este, după Sfântul Ioan Damaschin, întoarcerea dintru cea afară de fire la cea după fire, și de la diavolul către Dumnezeu, prin nevoință și osteneală. Altfel spus, ea este întoarcerea de bună voie de la greșeală către binele cel împotrivă. Pocăința are patru părți: 1. căința sau zdrobirea inimii; 2. mărturisirea păcatelor prin viu grai; 3. facerea canonului; și 4. dezlegarea păcatelor. Nici un duhovnic nu are voie să facă dezlegare aceluia care nu primește să facă un anumit canon ce i se rânduiește .
Pocăința, ca taină, a fost anunțată și instituită de Mântuitorul, Care a vestit-o atunci când a spus lui Petru și, prin el, și celorlalți apostoli: Și îți voi da cheile împărăției Cerului și orice vei lega pe pământ, va fi legat și în ceruri; și orice vei dezlega pe pământ, va fi dezlegat și în ceruri (Matei 16, 19). De asemenea, a mai anunțat Pocăința când le-a spus tuturor apostolilor Săi: Adevărat grăiesc vouă, oricâte veți lega pe pământ, vor fi legate și în cer; și oricâte veți dezlega pe pământ, vor fi dezlegate și în cer (Matei 18, 18) și a instituit-o după Învierea Sa, ca pe una din roadele Învierii Sale, când, arătându-se apostolilor Săi, le-a zis: Luați Duh Sfânt; cărora le veți ierta păcatele, vor fi iertate; și cărora le veți ține, vor fi ținute (Ioan 20, 22–25).
În legea lui Moise nu exista pocăință, ci răzbunare împotriva păcătosului, moartea răsplătindu-se cu moarte, ucigașul fiind scos chiar de la altar spre a fi omorât: …viață pentru viață, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mână pentru mână, picior pentru picior, arsură pentru arsură, rană pentru rană, vânătaie pentru vânătaie (Ieș. 21, 12–25). Cine purta vreo povară pe el sâmbăta sau făcea vreo lucrare, chiar de s-ar fi căit și ar fi făgăduit că nu mai face, nu era iertat, și trebuia neapărat să moară. Cine ar fi făcut foc în casă sâmbăta, nu era iertat, ci trebuia omorât (Ieș. 31, 12–15; Num. 15, 32–36). De făcea cineva desfrânare, negreșit trebuia omorât (Lev. 20, 10-21) și altele de acest fel.
Astfel era legea dată evreilor. Dar în Legea cea Nouă a lui Hristos, Evanghelia sau Legea credinței (Rom. 3, 27–28), oare este tot așa? Nu! Hotărât, nu! Căci Dumnezeu a trimis pe Sfântul Ioan Botezătorul să strige: Pocăiți-vă, că s-a apropiat Împărăția cerurilor... Faceți voi roade vrednice de pocăință (Matei 3, 1–8). Cine are două haine să dea celui ce nu are și cel ce are bucate să facă la fel. Vameșilor (un fel de preceptori) le spunea: Să nu cereți nimic mai mult decât ce vă este rânduit. Ostașilor, care întrebau și ei ce să facă spre a fi iertați, le spunea: Să nu asupriți pe nimeni, nici să pârâți și să vă mulțumiți cu solda voastră (Luca 3, 11–14).
Venind Hristos, zicea: Pocăiți-vă și credeți în Evanghelie (Marcu 1, 15); Legea și proorocii au fost până la Ioan; de atunci Împărăția lui Dumnezeu se vestește și fiecare se silește spre ea (Luca 16, 16). Căci Legea a fost dată prin Moise, iar harul și adevărul au venit prin Iisus Hristos (Ioan 1, 17). Iar marele Apostol Pavel ne spune: Hristos este sfârșitul Legii (Rom. 10, 4; 6, 14; 7, 1–6) și cine crede în Iisus este prin El iertat de toate lucrurile de care n-a putut fi iertat prin Legea lui Moise (Fapte 13, 38–39).
Pocăința a fost prezisă de prooroci, după cum este scris: Spune-le: viu sunt Eu, zice Domnul, nu voiesc moartea (osânda) păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui și să fie viu. Întoarceți-vă, întoarceți-vă de la calea voastră cea rea! Pentru ce vreți să muriți în păcat, casa lui Israel (a creștinătății)? (Iez. 33, 11; Isaia 1, 16–18; 43, 25–26; 44, 21–23). Și prin Osia zice Duhul Sfânt: Întoarce-te, Israele (creștine), la Domnul Dumnezeul tău, că tu te-ai poticnit din pricina fărădelegii tale. Găsiți rugi de pocăință, întoarceți-vă către Domnul și-I ziceți Lui: Iartă-ne orice fărădelege, ca să ne bucurăm de milostivirea Ta și să aducem, în loc de tauri, lauda buzelor noastre (Os. 14, 2–3). În psalmi, de asemenea, se vorbește mult despre iertarea prin pocăință.
Pocăința constă în întoarcerea la Hristos și la învățătura Evangheliei Sale; în întoarcerea de la calea cea rea, la cea bună, adică pe calea Bisericii. Pocăința constă în a fugi de calea cea rea a desfătărilor și a umbla pe calea cea strâmtă și aspră (Matei 7, 13–14). Pocăința constă în a-ți părea rău de relele pe care le-ai făcut și să te hotărăști să nu le mai faci (II Petru 2, 20–22). Pocăința constă în a-ți mărturisi păcatele la preot (I Ioan 1, 9; Luca 17, 11–14; Ioan 20, 19–23; Matei 16, 18–19; 18, 18; Fapte 19, 18).
Pildă de iertare a păcatelor prin preot a arătat Domnul în iertarea slăbănogului (Matei 9, 1–8), a femeii păcătoase (Maria Magdalena) (Luca 7, 36–50), la întoarcerea fiului risipitor (Luca 15, 11–32), în neosândirea femeii care a fost prinsă în desfrânare (Ioan 8, 1–11).
În scurt, Domnul nostru Iisus Hristos, după cum Însuși arată, Fiul Omului a venit ca să mântuiască pe cel pierdut, să caute oaia pierdută, să mântuiască pe cei păcătoși ce se pocăiesc (Matei 18, 11–14), căci nu cei sănătoși au nevoie de doctor, ci cei bolnavi (Matei 9, 12, Luca 19, 1–10). Idealul credinței creștine este ca nimeni să nu mai păcătuiască, însă spune Sfântul Evanghelist Ioan: Copiii mei, vă scriu aceste lucruri, ca să nu păcătuiți. Dar dacă cineva a păcătuit, avem la Tatăl un mijlocitor, pe Iisus Hristos cel drept. El este jertfa de ispășire pentru păcatele noastre, dar nu numai pentru ale noastre, ci și pentru ale lumii întregi. Adică jertfa ce se face în Sfântul Altar, la biserică (I Ioan 2, 1–2).
Sectarul: Mărturisirea păcatelor cu pocăință nu trebuie făcută preotului, ci celorlalți credincioși; ea nu trebuie să fie secretă, ci dimpotrivă publică. Așa reiese din cuvintele Scripturii: Mărturisiți-vă unul altuia păcatele și vă rugați unul pentru altul (Iacov 5, 16).
Preotul: Numai cei ce au darul preoției pot săvârși această Taină, pentru că numai apostolilor – și, prin ei, urmașilor lor care au darul preoției – le-a încredințat Mântuitorul puterea și dreptul de a ierta și de a ține păcatele, de a lega și a dezlega (Matei 16, 19; 18, 18 ș.a.). Iar expresia «unul altuia» (Iacov 5, 16), «unul» înseamnă credincios care se pocăiește și cere dezlegarea păcatelor și «altuia» preotul, care primește pocăința credinciosului. Când marele Apostol Pavel a predicat Evanghelia lui Hristos în Efes, mulți dintre cei ce crezuseră veneau să se mărturisească și să-și spună faptele lor (Fapte 19, 18). Dar la cine veneau, decât numai la marele Apostol Pavel, spre a primi de la el iertarea păcatelor. Fiindcă numai apostolii lui Hristos au primit o putere ca aceasta, de a lega sau dezlega păcatele oamenilor.
Iarăși vedem că Sfântul Apostol Pavel a excomunicat și iarăși a primit în Biserică – după ce s-a pocăit – pe cel ce făptuise un mare păcat în Corint (vezi I Cor. 5 și II Cor. 2, 5–11). Același Apostol Pavel a dat satanei pe Imeneu și pe Alexandru, scoțându-i pe ei din împărăția lui Dumnezeu, care este Biserica, și dându-i pe ei diavolului, ca să se învețe să nu hulească (I Tim. 1, 20). Așadar, puterea de a lega și a dezlega păcatele oamenilor, precum și puterea disciplinară în Biserica Sa, Hristos a dat-o sfinților Săi ucenici și apostoli, iar nu la toți oamenii de rând, așa cum rău și sucit înțelegeți voi sectarii. La dreapta judecată a lui Hristos veți vedea cine a primit puterea pe pământ, dată de El, spre a dezlega și a ierta păcatele oamenilor, dar atunci va fi prea târziu.
Sectarul: Mărturisirea trebuie făcută direct lui Dumnezeu și nu preoților. Căci noi trebuie să zicem cu psalmistul, adresându-ne de-a dreptul lui Dumnezeu: Miluiește-mă, Dumnezeule, după mare mila Ta și, după mulțimea îndurărilor Tale, șterge fărădelegea mea. Mai vârtos mă spală de fărădelegea mea și de păcatul meu mă curățește. Că fărădelegea mea eu o cunosc și păcatul meu înaintea mea este pururea (Ps. 50, 1–4). Același psalmist zice, adresându-se, de asemenea, direct lui Dumnezeu: Păcatul meu l-am cunoscut și fărădelegea mea n-am ascuns-o împotriva mea. Zis-am: mărturisi-voi fărădelegea mea Domnului; și Tu ai iertat nelegiuirea păcatului meu (Ps. 31, 5). Iată deci că mărturisirea păcatelor trebuie făcută direct lui Dumnezeu iar nu preotului.
Preotul: Văd că dumneata ești surd cu totul la cele ce ai auzit până acum. Dumneata nu crezi nici în Hristos după dreapta credință și nici în puterea dată de El apostolilor și urmașilor lor în Biserica Sa. Ți-am arătat în cele de mai sus că nu toți oamenii au puterea de a lega și dezlega păcatele oamenilor și, prin urmare, nu la oricine ne putem mărturisi păcatele noastre spre a primi dezlegare și iertare.
La toate acestea te-ai făcut mut șu surd și nu mi-ai răspuns cele ce se cuvenea. Iar acum vii cu alte citate din psalmi, pe care le aduci unde nu este cazul. Într-adevăr, așa era în Vechiul Testament, unde mărturisirea se făcea direct lui Dumnezeu, căci în altă formă nu se putea face. Dar mărturisirea aceasta era numai o pocăință, iar nu o Taină a pocăinței, de vreme ce în Legea Veche, nici preoția nu era o Taină prin care preoții să fi primit de la Dumnezeu puterea de «a lega» sau «a dezlega», de «a ierta» sau de «a ține» păcatele oamenilor. Aceste două Taine s-au instituit de-abia în Noul Testament, anume după Învierea Domnului și după ce El a trimis în lume pe Duhul Sfânt cu darurile Sale sfințitoare.
Cu toate acestea, chiar și în Vechiul Testament se întâlnesc cazuri când mărturisirea păcatelor nu se făcea direct lui Dumnezeu. Așa, de pildă, însuși Psalmistul David s-a mărturisit lui Natan Proorocul (II Regi 12, 12), iar Aaron s-a mărturisit cu căință lui Moise, și nu direct lui Dumnezeu (Num. 3, 11–22). Iată, deci, că și în pocăința Vechiului Testament exista posibilitatea mărturisirii indirecte.
Sectarul: Iertarea păcatelor vine direct de la Dumnezeu, nu prin mijlocirea preoților, căci așa ne-a învățat Mântuitorul să cerem: Și ne iartă nouă greșelile noastre... (Matei 6, 12). De la Dumnezeu direct au primit iertare: slăbănogul din Capernaum (Marcu 2, 5; Luca 5, 20); femeia păcătoasă în casa lui Simon (Luca 7, 48); vameșul în templu (Luca 18, 13), tâlharul pe cruce (Luca 23, 43) ș.a. Nici unul dintre aceștia nu a avut nevoie de mijlocirea preoților spre a primi iertarea. Tot așa, nici noi nu avem nevoie de preoți și de mijlocirea lor pentru noi.
Preotul: Ca și mai înainte, tot așa și acum ai adus niște citate din Sfânta Scriptură prin care ți se pare că poți să susții rătăcirea în care petreci împreună cu toți asemenea. Dar nu este deloc așa cum gândești dumneata. Textele de mai sus nu au nimic de-a face cu Taina Pocăinței și cu mărturisirea păcatelor la preot, căci ele se referă la întâmplări petrecute pe vremea când încă Mântuitorul nu instituise nici pocăința ca Taină și nici preoția cu putere de a lega și a dezlega păcatele. Pe atunci Mântuitorul încă era de față și, deci, ca un Dumnezeu adevărat, El însuși făcea dezlegările de păcate. Noi știm că această putere a dat-o apostolilor Săi abia după învierea Sa cea din morți, când li s-a arătat și le-a zis: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, și Eu vă trimit pe voi. Și zicând acestea, a suflat asupra lor și le-a zis: Luați Duh Sfânt! Cărora veți ierta păcatele, le vor fi iertate și cărora le veți ține, vor fi ținute (Ioan 20, 21–23). Tot așa și darul sfințitor al Sfântului Duh, abia după Înviere a fost dat apostolilor.
Deci textele aduse de dumneata aici sunt explicate de la sine. Iar în ce privește rugăciunea – sau mai bine-zis cuvintele din rugăciunea «Tatăl nostru» –, prin care ne adresăm direct lui Dumnezeu pentru iertarea păcatelor, ele nu înlătură mijlocirea preoților în dezlegarea păcatelor prin Taina Pocăinței, pentru că nici nu au legătură cu această Taină. Noi putem cere de la Dumnezeu iertarea păcatelor și în afară de Taina Pocăinței. Aceasta o putem cere direct, în orice pocăință și în orice rugăciune, mai ales atunci când făgăduim să facem fapte bune, după cum este cazul aici, când zicem în continuare: ...precum și noi iertăm greșiților noștri.
Iertarea unor păcate se poate obține și altfel decât prin Taina Pocăinței și prin rugăciunea preoților. De pildă, prin rugăciune, căință, fapte bune etc. Însă Taina Pocăinței este un mijloc mult mai sigur și mai la îndemână. Iertarea prin ea este totală, în măsura în care și ea este completă, de la temelia ei nelipsind nici faptele care atrag de la Dumnezeu mila și iertarea: rugăciunea, postul, evlavia, dragostea ș.a. În plus, în ea obținem și dezlegarea prin puterea pe care Însuși Mântuitorul a dat-o apostolilor Săi și, prin aceștia, urmașilor lor. Astfel, textele de mai sus nu contrazic învățătura și practica noastră privitoare la Taina pocăinței, în care preoții duhovnici dau dezlegarea.
Sectarul: Nu trebuie să mărturisim preoților, deoarece ei nu pot ierta păcatele, căci scris este: Cine poate să ierte păcatele, decât Unul Dumnezeu? (Luca 5, 21).
Preotul: Într-adevăr, numai Dumnezeu poate ierta păcatele. Dar în însăși Taina Pocăinței, nu preotul este cel ce iartă păcatele, ci tot Dumnezeu, prin mijlocirea preotului. Dumnezeu este izvorul și Stăpânul Darului, al puterii de a ierta păcatele; preotul fiind numai un administrator al acestui dar. Deci și noi, la mărturisire, nu de la preot primim dezlegarea, ci de la Dumnezeu, prin darul Său pe care îl administrează preotul. Preotul este acela care numai transmite sau mijlocește darul.
Sectarul: Preoții sunt oameni păcătoși și este cu neputință ca un păcătos să ierte păcatele altora sau ca un preot să poată ierta păcatele cuiva în dezlegarea ce o dă când săvârșește Taina Pocăinței.
Preotul: Adevărat este că preoții sunt oameni păcătoși ca toți oamenii, după cum la fel de adevărat este că nu numai oamenii păcătoși, dar nici chiar cei drepți nu pot ierta păcatele cuiva. Dar – după cum ai văzut – în Taina Pocăinței nu preotul iartă prin puterea sa păcatele penitentului, ci harul lui Dumnezeu prin mijlocirea preotului. Harul nu este al său, ci al lui Dumnezeu (II Cor. 4, 7) și, chiar păcătos fiind, preotul poate avea acest dar. Căci și Apostolul Petru a fost păcătos, fiindcă s-a lepădat de Domnul și Învățătorul său, și totuși a primit acest dar. De asemenea, l-a primit și Apostolul Ioan, deși el însuși mărturisește că nu există om fără de păcat (I Ioan 1, 8; Apoc. 15, 4). Iar Apostolul Pavel se socotește cel dintâi dintre păcătoși (I Tim. 1, 15).
În aceeași situație poate și preotul, însă are în el darul pe care l-a primit prin Taina Preoției, de a lega și a dezlega păcatele (Matei 18, 18; Ioan 20, 21
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.04.2011, 23:01:48
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Pocaindu-se, omul isi afla adevarata odihna si fericire in bratele Parintelui sau ceresc. Bine ar fi sa intelegem ca in vreme ce suntem straini de adevarata pocainta, ramanem certati cu Dumnezeu.

"Pocainta - spune Sfantul Ioan Scararul - este aducerea inapoi a Botezului. Pocainta este invoiala cu Dumnezeu pentru a doua viata. Pocainta este cumparatoare a smereniei. Pocainta este necontenita renuntare la nadejdea vreunei mangaieri trupesti. Pocainta este gandul osandirii de sine si ingrijirea neingrijita de sine.

Pocainta este fiica nadejdii si tagaduirea deznadejdii. Cel ce se pocaieste se osandeste pe sine, dar scapa neinfruntat. Pocainta este impacarea cu Domnul prin lacrimi si prin lucrarea cea buna a celor potrivnice pacatelor. Pocainta este rabdarea de buna voie a tuturor necazurilor.

Cel ce se pocaieste este pricinuitorul pedepselor sale. Pocainta este asuprirea tare a pantecului si lovirea sufletului printr-o simtire adanca".
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.06.2011, 02:07:27
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

"Inainte de plans si de lacrimi, nimeni sa nu se amageasca cu vorbe desarte, nici sa ne amagim pe noi insine. Caci inca nu este in noi pocainta, nici adevarata parere de rau, nici frica de Dumnezeu in inimile noastre, nici nu ne-am invinovatit pe noi insine, nici n-a ajuns sufletul nostru la simtirea judecatii viitoare si a chinurilor vesnice.

Caci daca ne-am fi invinovatit pe noi insine si am fi dobandit acestea, si am fi ajuns la ele, indata am fi varsat si lacrimi. Iar fara de acestea, nici invartosarea inimii noastre nu se va putea inmuia vreodata, nici sufletul nostru nu va dobandi smerenie, nici nu vom izbuti sa ne facem smeriti.

Iar cel ce nu s-a facut astfel nu se poate uni cu Duhul Cel Sfant. Si cel ce nu s-a unit cu Duhul prin curatie nu poate sa ajunga la vederea si cunostinta lui Dumnezeu si nu e vrednic sa invete tainic virtutile smereniei" (Sfantul Simeon Noul Teolog).
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.08.2011, 01:27:08
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Nu vom fi pedepsiti si osanditi in veacul ce va sa fie pentru ca am pacatuit, o data ce am primit o fire nestatornica si schimbacioasa. Ci fiindca, pacatuind, nu ne-am pocait, nu ne-am intors de la calea cea rea spre Domnul dupa ce am primit putere si vreme pentru pocainta. (Teognost, Despre faptuire, contemplatie si preotie, in Filocalia IV).
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.09.2011, 00:12:09
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

"Daca vrei sa plangi cu adevarat pacatele tale, ia aminte la tine insuti si fii mort fata de orice om. Caci cu mare osteneala se savarseste, frate, mantuirea omului. Taie avestea trei: voia, dorinta de a-ti arata dreptatea, dorinta de a placea oamenilor. Si atunci iti va veni adevarata pocainta" (Sfintii Varsanufie si Ioan, Scrieri duhovnicesti, in Filocalia IX).


Pornind de la aceste cuvinte, spune Parintele Staniloae:
"Taie voia prin care vrei sa te afirmi fata de altii, sau sa-ti satisfaci placerile prin ei, sau setea de a arata ca ai avut sau ca ai dreptate in ceea ce ai facut sau vrei sa faci, sau vointa de a placea oamenilor, ca sa obtii lauda lor.

Uneori o iei inainte de fapta cu afirmarea ta, alteori te lauzi dupa ce ai facut-o de e buna iar de vezi ca e criticata o aperi, si iarasi alteori tii sa dai impresia ca nu vrei sa te afirmi pe tine, ci sa slujesti altora, dar cu scopul final de a te afrirma pe aceasta cale ocolita. In toate te multumesti cu tine, cu oamenii (si in parte cu lucrurile), deci nu ai trebuinta de Dumnezeu.

Facand asa nu te poti pocai. Pocainta ca nemultumire de sine e contrara multumirii de sine. Pana ti se pare ca-ti astamperi setea cu apa statuta a baltoacei din tine, sau din oameni, nu cauti izvorul pururea curgator si curat care e Dumnezeu. Pana esti inchis in preocuparea de tine si de parerea oamenilor despre tine, nu ti-a devenit transparent Dumnezeu" (nota 370).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
POCAINTA ROMANIEI iosif Pocainta 90 16.08.2011 04:07:59
Pocainta vrajitorilor The_Fallen Generalitati 20 04.08.2011 03:08:56
Ce este pocainta? iosif Pocainta 154 28.11.2010 01:54:10
Pocainta Sf.Asteapta Generalitati 4 31.07.2010 20:42:29
pocainta nairda Pocainta 14 12.03.2008 22:26:22