Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.06.2008, 07:18:38
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adina30
Pot sa consum si peste ,in zilele in care nu este dezlegare la peste
cred ca numai in caz de forta majora
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.06.2008, 20:15:27
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
odata am avut niste invitati la masa, in post. si pentru ca nu stiam daca ei nu cumva se vor simti ofensati ca le voi da numai mancare de post, am pregatit si niste peste, adica exact o mancare la care se mai da din cand in cand dezlegare in postul ortodox. si chiar am discutat cu un prieten teolog pe tema respectiva si nu mi-a spus: nu face peste, ca e mai pacat, mai bine da-le carne! apropo, cunosteam si eu simbolistica pestelui in crestinism, dar de aici si pana la afirmatia ca "E mai pacat..." e cale lunga.
nu sminti lumea, mirelat.
este mai pacat a minca peste in post, decit carne.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.06.2008, 23:51:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

De ce este mai pacat sa mananci peste decat carne in post? Mie mi se pare ca te-ai abatut de la post prin ambele mancaruri: carne si peste. Deci, ori te retii de la toate, ori nu te mai retii deloc. Aici, ca si in dragoste nu sunt primite jumatatile de masura. Acest etern "merge si asa" romanesc risca sa altereze rostul postului. Si nu e deloc bine. Multi considera ca e mai pacat sa mananci peste, doar pentru simplu fapt ca stii ca e permis la dezlegare si crezi ca asa nu ai gresit, cand de fapt te-ai abatut de la pravila bisericeasca.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.06.2008, 00:02:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

AndreiB, esti cumva preot?? Poate ar fi cazul sa iti si sustii afirmatia cu ceva.

Costel, apropo de dragoste... pai, da, frate, eu din dragoste le-am pregatit acelor oameni peste, ca daca ma durea in cot de ei ii lasam sa manance fasole si putin imi pasa cum se simteau ei la mine acasa.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.06.2008, 07:30:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
AndreiB, esti cumva preot?? Poate ar fi cazul sa iti si sustii afirmatia cu ceva.

Costel, apropo de dragoste... pai, da, frate, eu din dragoste le-am pregatit acelor oameni peste, ca daca ma durea in cot de ei ii lasam sa manance fasole si putin imi pasa cum se simteau ei la mine acasa.
Ehee, Mirela , cate si cate preparate delicioase sunt pentru post. Uite numai pe baza de ciuperci sunt cam 100 ! Am o brosurica cu astfel de preparate super delicioase. Arhicunoscuta fasole are si ea o groaza de retete, printre care si icrele de fasole , sau pe baza de usturoi. Sunt sigur ca tu nu ai facut intentionat gresala de a le servi peste, atunci cand el trebuia sa stea cuminte in frigider.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.06.2008, 08:07:03
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ba da, am facut-o intentionat si nu o consider greseala, ci un caz de exceptie, cum am mai explicat.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.06.2008, 10:09:54
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mirela a spus ca a fost o exceptie. Acum dupa ce i-a cunoscut, stie mai bine ce are de facut daca ii mai invita in perioada postului la masa. Sa nu uitam ce spune Sf. Vasile cel Mare - "Postul cel adevarat consta in retinerea de la cele rele. Dezleaga toata legatura nedreptatii, iarta aproapelui tau vatamarile, daruieste lui datoriile. Tu nu mananci carne, dar mananci pe fratele tau. Tu te retii din vin, dar nu infranezi zburdarile trupului. Tu nu mananci pana seara, dar petreci ziua cu procese."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.06.2008, 10:57:04
denissa denissa is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 72
Implicit

"Postul adevarat este abtinerea de la orice lucru rau"(Sf. Teodor Studitul).
"Postul acela este adevarat care este prezent in toate, pe toate le curateste, pe toate le vindeca"(Sf. Grigorie Palama).
"Esti bogat? Nu insulta postul socotindu-l nevrednic sa stea cu tine la masa!"(Sf. Vasile cel Mare).
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.06.2008, 14:04:20
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Postul e post, dupa randuielile Sf Parinti care ne invata toate spre folos sufletului nostru... Nu stiu de ce ar fi mai pacat sa mancam peste in post, decat carne. Eu stiu ca peste nu putem manca decat cand scrie in calendar "dezlegare" sau e semnul acelui peste mic in dreptul zilei cand se poate, pt ca altfel ar fi fost zi normala de post. Cand putem manca si carne sau alte produse ce provin de la animale (lapte, oua, derivate din acestea) scrie "harti" - cum a fost vinerea trecuta, inainte de Postul Sf. Apostoli Petru si Pavel. Dar nici sa spunem ca mai bine renuntam sa mai tinem cu strictete la post, pt ca daca in inima noastra nu postim, nu e de nici un folos. Postul interior este responsabilitatea fiecaruia, nu cred ca avem dreptul sa dam sfaturi de genul asta. Poate si cel care nu se sileste mai mult in ce priveste postul duhovnicesc, ii va fi totusi aratata si importanta acestui aspect in primul rand, si isi va aminti ca trebuie sa se observe si pe sine cand posteste, sa-si vada patima si sa se lase de ea prin ajutorul acelui post. Dar nu trebuie uitate nici celelalte lucruri care sunt clare si pe care trebui sa le respectam asa cum au fost date, pt ca le facem toate pt Dumnezeu, dupa cum ne invata Parintii, care nu pun niste reguli doar asa ca sa mai tinem si noi un post acolo...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.06.2008, 14:11:31
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Eu imi cer iertare inca o data, tuturor pe care i-am deranjat cu ceva, intentionat sau neintentionat. Post binecuvantat, cu reusite si bucurii duhovnicesti, tuturor!

Rugati-va si pentru noi, elevii care dam anul acesta cel mai important examen din viata noastra pana acum, si anume Bacul. De luni incepem probele, si avem mare nevoie de ajutorul Domnului si a Maicutii Sale, sa ne lumineze si sa ne ajute sa trecem cu bine acest examen.

O Duminica binecuvantata!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul meu ? Mihnea Dragomir Postul 179 10.11.2013 17:37:57
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 04:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 29.02.2012 00:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12
Postul gabriela_iagar Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 11 25.11.2009 16:24:08