Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.05.2009, 17:30:19
13mario 13mario is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2009
Mesaje: 1
Unhappy cum pot fi iertat?ce sa fac?

am o dilema si vreau sa ma sfatuiti cum sa o rezolv
in urma cu 2 ani am savirsit un dublu adulter, dar de atunci regret ca am facut _o si vreau sa stiu cum sa fiu iertat , chiar daca am spus la preot cind ma-m spovedit , eu nu vreau sa mai repet greaseala.
am facut aceasta timpenie regret dar am facut-o la suparare si sa ma razbun pe sotia mea , dar ma-m razbunat pe MINE
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.05.2009, 17:54:24
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 13mario Vezi mesajul
am o dilema si vreau sa ma sfatuiti cum sa o rezolv
in urma cu 2 ani am savirsit un dublu adulter, dar de atunci regret ca am facut _o si vreau sa stiu cum sa fiu iertat , chiar daca am spus la preot cind ma-m spovedit , eu nu vreau sa mai repet greaseala.
am facut aceasta timpenie regret dar am facut-o la suparare si sa ma razbun pe sotia mea , dar ma-m razbunat pe MINE

Mergi la duhovnic si spune-i problema ta si el va povatuii cel mai bine. Nu uita ca Sf. Siluan Athonitul l-a vazut odata pe Hristos in loc de duhovnic, care spovedea.
In mare aceasta e, sa-ti para rau din inima, sa nu mai repeti si sa fi sincer cu Dumnezeu si sa-i spui Lui toate acestea si apoi sa ne povestesti tuturor cum a lucrat Dumnezeu in viata ta si te-a facut sa-i dedici toata viata ta Lui.

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.05.2009, 20:32:16
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ClaudiuT Vezi mesajul
Mergi la duhovnic si spune-i problema ta si el va povatuii cel mai bine. Nu uita ca Sf. Siluan Athonitul l-a vazut odata pe Hristos in loc de duhovnic, care spovedea.
In mare aceasta e, sa-ti para rau din inima, sa nu mai repeti si sa fi sincer cu Dumnezeu si sa-i spui Lui toate acestea si apoi sa ne povestesti tuturor cum a lucrat Dumnezeu in viata ta si te-a facut sa-i dedici toata viata ta Lui.

Har si Pace de la Domnul!
Aș adăuga ceva.Să nu pleci de la duhovnic fără canon pentru această faptă căci, prin ținerea canonului se iartă păcatul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.05.2009, 16:09:22
Maleahi Maleahi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 24
Implicit

Prin lucrarea suverană a lui Dumnezeu, omul a fost scos din starea pierdută în care a fost condamnat și a fost reașezat înaintea lui Dumnezeu. Acesta este miezul Evangheliei lui Isus Hristos. Dumnezeu nu numai că ne-a iertat, El ne-a făcut nevinovați și ne-a dăruit chiar și propria Sa dreptate. „ ... și anume, neprihănirea dată de Dumnezeu, care vine prin credința în Isus Hristos, pentru toți și peste toți cei ce cred în El ... Căci toți au păcătuit, și sînt lipsiți de slava lui Dumnezeu Și sînt socotiți neprihăniți, fără plată, prin harul Său, prin răscumpărarea, care este în Hristos Isus.” (Rom. 3, 22-24).

Aici nu mai rămîne spațiu pentru faptele proprii, care duc la o neprihănire proprie, aici trebuie să cedăm loc mesajului divin, adică Evangheliei lui Isus Hristos. Aceasta este de fapt Evanghelia mîntuirii, mesajul eliberator, care trebuie trîmbițat, în toată lumea. Omenirea a fost împăcată cu Dumnezeu. „ ...să-și arate neprihănirea Lui în așa fel încît, să fie neprihănit, și totuși să socotească neprihănit pe cel ce crede în Isus.” (Rom. 3, 26). Nu credința într-un întemeietor al vreunei religii sau al vreunei confesiuni realizează neprihănirea divină, ci credința în Isus, în care Dumnezeu S-a întîlnit cu omenirea, împăcînd-o cu Sine. Faptele smerite nu valorează: „ Pentru că noi credem că omul este socotit neprihănit prin credință, fără faptele Legii.” (Rom. 3, 28).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.05.2009, 16:26:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 13mario Vezi mesajul
am o dilema si vreau sa ma sfatuiti cum sa o rezolv
in urma cu 2 ani am savirsit un dublu adulter, dar de atunci regret ca am facut _o si vreau sa stiu cum sa fiu iertat , chiar daca am spus la preot cind ma-m spovedit , eu nu vreau sa mai repet greaseala.
am facut aceasta timpenie regret dar am facut-o la suparare si sa ma razbun pe sotia mea , dar ma-m razbunat pe MINE
Daca ti s-a dat dezlegare inseamna ca in fata lui Dumnezeu esti iertat.
Sotia stie? Poate te mai simti inca vinovat fata de ea pentru ca nu i-ai spus sau iti da de inteles ca nu te-a iertat.

Si ca n-ai sa mai repeti lucrul asta nici Dumnezu nu-ti poate garanta, sta doar in puterea ta sa eviti sa mai ajungi acolo, indiferent de motiv.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.05.2009, 16:41:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 13mario Vezi mesajul
am o dilema si vreau sa ma sfatuiti cum sa o rezolv
in urma cu 2 ani am savirsit un dublu adulter, dar de atunci regret ca am facut _o si vreau sa stiu cum sa fiu iertat , chiar daca am spus la preot cind ma-m spovedit , eu nu vreau sa mai repet greaseala.
am facut aceasta timpenie regret dar am facut-o la suparare si sa ma razbun pe sotia mea , dar ma-m razbunat pe MINE
Dumnezeu te iarta cu o singura conditie: sa nu mai faci!

El te-a iertat; mai ramane sa te ierti si tu pe tine insuti, sa te impaci cu constiinta, ca sa nu cazi in deznadejde sau sa deviezi psihic, Doamne pazeste.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.07.2009, 01:18:55
anculici anculici is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2009
Mesaje: 4
Smile cum pot fi iertat?

Esti speriat....intai linistest-te...poate cu o scurta rugaciune...poate una care e mai apropiata inimii tale.Stii ca si Sf. Petru s-a lepadat de domnul Iisus? A fost iertat pt ca i-a parut rau.Si tie iti pare rau...se simte...si mai ales o simte Dumnezeu. E mai presus de orice.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.07.2009, 13:18:13
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 13mario Vezi mesajul
am o dilema si vreau sa ma sfatuiti cum sa o rezolv
in urma cu 2 ani am savirsit un dublu adulter, dar de atunci regret ca am facut _o si vreau sa stiu cum sa fiu iertat , chiar daca am spus la preot cind ma-m spovedit , eu nu vreau sa mai repet greaseala.
am facut aceasta timpenie regret dar am facut-o la suparare si sa ma razbun pe sotia mea , dar ma-m razbunat pe MINE
Sotia ta stie ca ai facut asta?Ea te-a iertat?
Dar tu,te-ai iertat pe tine?
Esti sigur ca o iubesti,deoarece acolo unde exista iubire,razbunarea nu are ce cauta...
Ea te-a inselat pe tine?
Imi cer scuze ca ti-am pus atatea intrebari,insa,pentru a primi niste raspunsuri potrivite la problema ta,intai trebuie sa vedem care este cauza care a dus la ea,deoarece,adulterul este doar un efect.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.07.2009, 19:16:06
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 13mario Vezi mesajul
am o dilema si vreau sa ma sfatuiti cum sa o rezolv
in urma cu 2 ani am savirsit un dublu adulter, dar de atunci regret ca am facut _o si vreau sa stiu cum sa fiu iertat , chiar daca am spus la preot cind ma-m spovedit , eu nu vreau sa mai repet greaseala.
am facut aceasta timpenie regret dar am facut-o la suparare si sa ma razbun pe sotia mea , dar ma-m razbunat pe MINE
Razbunarea, nu vine niciodata de la Dumnezeu.
Ceea ce se intimpla in multe cazuri, este ca e merge la preot, la spovedanie, cu sufletul indoit, si de multe ori, dupa spovedanie omul se simte neiertat, aproape ca dinainte de spovedanie.

Efectul ar trebui sa fie invers, adica sa iesi de acolo usurat.

Asa cum ti-au spus aici toti, este ca pregatirea ta pentru spovedanie a fost doar partiala, adica tu ai spovedit pacatul, acela de a insela sotia, insa nu ai (probabil) spovedit sentimentul de ura, razbunare(setea de) si lipsa de iubire din momentul respectiv.

Cerceteaza-te bine, ca acolo poate ai omis ceva.

Pacatul cu gandul, apoi a venit pacatul cu fapta.

Sotia trebuie sa te fii iertat(dar depinde, poate ca nu te-a iertat), insa nu e obligata. Atunci se intimpla ca pacatul tau sa stea mereu in fata ochilor tai, si tu retraiesti momentul inselarii in ochii minti mai mult decit a fost cu fapta.

Daca sotia nu te iarta, tu nu poti face nimic, doearece desi e rau pentru ea, ea are totusi sufletul ei si pacatele ei, pentru care socoteala va fii data in mod separat de al tau.

Ceea ce poti face tu, este sa te re-verifici s avezi daca ai spovedit tot, apoi daca e asa, atunci trebuie sa te rogi, pentru sotia ta sa te poata ierta.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.08.2009, 22:06:55
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit Iertarea este un dar

Citat:
În prealabil postat de 13mario Vezi mesajul
am o dilema si vreau sa ma sfatuiti cum sa o rezolv
in urma cu 2 ani am savirsit un dublu adulter, dar de atunci regret ca am facut _o si vreau sa stiu cum sa fiu iertat , chiar daca am spus la preot cind ma-m spovedit , eu nu vreau sa mai repet greaseala.
am facut aceasta timpenie regret dar am facut-o la suparare si sa ma razbun pe sotia mea , dar ma-m razbunat pe MINE

Iertarea lui Dumnezeu este un dar pe care-l primeste omul care vine sa-l ceara! Acest dar il primim atunci cand mergem cu pocainta inaintea lui Dumnezeu. Dezlegarea data de preot este actul suprem de iertare! Canonul este medicamentul care vindeca ranile pacatului, nu cel care iti iarta pacatul, ci cel care IL VINDECA!!!

Mario, Hristos pentru asta a venit pe pamant si vine in inimile noastre: SA NE IERTE si sa ne dea sansa sa devenim oameni noi!

Spovedania este calea prin care primesti iertarea, pocainta este calea de vindecare SA NU MAI FACI! Nu vei mai face, daca vei avea destula pocainta ca sa te vindeci. Pentru asta iti vor sta alaturi Tainele Bisericii, Sfintele Slujbe si indrumarea duhovnicului, pentru ca doar in Biserica suntem biruitori.

Indrazneste, Hristos Se bucura atat de mult de pocainta, si ingerii in ceruri impreuna cu sfintii tresalta la auzul plansului pocaintei pentru ca stiu ca acesta se poate preface in bucurie vesnica!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce mai face IPS Nicolae?Pocainta la greu dupa ce a fost iertat de Sfantul Sinod! mihailt Biserica Ortodoxa Romana 0 02.01.2009 02:24:54
IPS Corneanu a fost iertat de Sf. Sinod partenie Stiri, actualitati, anunturi 169 22.07.2008 19:47:59