Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.03.2016, 13:04:08
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Fă ceva, nu sta degeaba!

Erau vorbele unei persoane pe care am cunoscut-o mai demult. La vremea aia, în studenție, pot să spun că nu știam să fac nimic.

Am cunoscut oameni buni la toate. Pragmatici, eficace, talentați la orice. Ce-i drept, puțini ca ei, dar mi-au dat un exemplu și am încercat să învăț și eu să fiu practic. Ce aveam de pierdut?

Cuvintele soției m-au făcut să deschid topicul ăsta. Ceva de genul că oamenii în zilele noastre nu mai știu să construiască sau să creeze nimic. Și că meșteșugurile au cam dispărut - vorbim la modul general, firește. Acum știm să cumpărăm.

Mi se pare normal să ai în casă niște scule, o bormașină, un ferăstrău pendular. Nu sfătuiesc pe nimeni să taie cu flexul sau cu circularul de mînă sau să spargă pereți cu picamăru, decît dacă are de la cine învăța și doar cu protecțile obigatorii [pe care de multe ori nici profesioniștii nu le respectă]. Riscurile trebuie înțelese și oricum... nu oricine se încumetă să facă așa ceva. Dar nici să chemi ”un cetățean”, cum zice soacră-mea, ca să-ți instaleze un corp suspendat sau lustra pe tavan.

Chiar și femeile, cele moderne, pot învăța să folosească o mașină de cusut electromecanică. Acum mulți ani am cumpărat una cu vreo 400 de lei și a fost folosită ocazional, dar de multe ori. Și... să gătească! Altceva decît cele 5-6 feluri de mîncare cu care le-au obișnuit părinții.

Altfel, dacă ne rezumăm la jobul pe care-l facem, aici referindu-mă în special la cei ce lucrează pe comp, atunci copiii noștri nu prea vor avea ce învăța de la noi, la capitolul lucru manual. Și poate într-o zi ne vor reproșa că i-am învățat cu televizorul și cu tableta în loc să le fi indus dorința de a fi practici pentru ei și pentru ceilalți.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.03.2016, 13:54:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

fain topic :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.03.2016, 14:01:25
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Asa este, Florin...ma bucur ca ai deschis asemenea topic....E bine sa fii pregatit/a pt orice situatie..si eu una sunt de parere ca ce-si face omul cu mana lui se cheama lucru manual..:)Si e mai de calitate,mai trainic decat unul cumparat sau facut la comanda de alta persoana..Tu fiind principalul beneficiar, ai tot interesul sa iasa treaba buna, nu sa faci lucru de mantuiala...
Si intr-adevar, prin chestia asta dam exemplu si copiilor nostri...:)
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.03.2016, 19:22:03
pc-cutza pc-cutza is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Da, așa e. Sunt mulți care freacă duda aici pe forum. Pune-i la treabă! Dar dacă se apucă de ceva sa fie eficient, nu doar de dragul de a bate apa-n piuă.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.03.2016, 19:24:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt total de acord. Mi-am cumparat o masina de cusut si sunt multumita de ea. Nu cos foarte mult, dar nici nu ma duc la croitoreasa pentru orice fleac. De asemenea cred ca intr-o casa trebuie sa existe un robot de bucatarie, un blender, o moara mica de facut faina pentru a putea prepara in timp scurt mancare sanatoasa.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.03.2016, 20:02:12
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pc-cutza Vezi mesajul
Da, așa e. Sunt mulți care freacă duda aici pe forum. Pune-i la treabă! Dar dacă se apucă de ceva sa fie eficient, nu doar de dragul de a bate apa-n piuă.
:))) cea mai tare replica!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.03.2016, 23:08:49
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

...:)) Florin, credeam că vii și tu cu propuneri mai serioase! ...:))

Ce zici de lucrarea unei parcele de teren? Spre exemplu, agricultură și pomicultură... Bineînțeles, în funcție de posbilitatea fiecăruia... Sapă, hârleț și o lopată - mult mai iefine și cu un risc mult mai redus în utilizare. Aș aminti de efectul benefic garantat asupra sănătății: mișcare în aer liber și o alimentație sănătoasă...să nu mai vorbim de gustul fructelor și al legumelor de grădină.

În acest caz televizorul sau calculatorul vor prinde miros de naftalină, iar pentru copii va fi un bun exemplu. :)

Last edited by ovidiu b.; 04.03.2016 at 23:44:52.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.03.2016, 00:07:49
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Erau vorbele unei persoane pe care am cunoscut-o mai demult. La vremea aia, în studenție, pot să spun că nu știam să fac nimic.

Am cunoscut oameni buni la toate. Pragmatici, eficace, talentați la orice. Ce-i drept, puțini ca ei, dar mi-au dat un exemplu și am încercat să învăț și eu să fiu practic. Ce aveam de pierdut?

Cuvintele soției m-au făcut să deschid topicul ăsta. Ceva de genul că oamenii în zilele noastre nu mai știu să construiască sau să creeze nimic. Și că meșteșugurile au cam dispărut - vorbim la modul general, firește. Acum știm să cumpărăm.

Mi se pare normal să ai în casă niște scule, o bormașină, un ferăstrău pendular. Nu sfătuiesc pe nimeni să taie cu flexul sau cu circularul de mînă sau să spargă pereți cu picamăru, decît dacă are de la cine învăța și doar cu protecțile obigatorii [pe care de multe ori nici profesioniștii nu le respectă]. Riscurile trebuie înțelese și oricum... nu oricine se încumetă să facă așa ceva. Dar nici să chemi ”un cetățean”, cum zice soacră-mea, ca să-ți instaleze un corp suspendat sau lustra pe tavan.

Chiar și femeile, cele moderne, pot învăța să folosească o mașină de cusut electromecanică. Acum mulți ani am cumpărat una cu vreo 400 de lei și a fost folosită ocazional, dar de multe ori. Și... să gătească! Altceva decît cele 5-6 feluri de mîncare cu care le-au obișnuit părinții.

Altfel, dacă ne rezumăm la jobul pe care-l facem, aici referindu-mă în special la cei ce lucrează pe comp, atunci copiii noștri nu prea vor avea ce învăța de la noi, la capitolul lucru manual. Și poate într-o zi ne vor reproșa că i-am învățat cu televizorul și cu tableta în loc să le fi indus dorința de a fi practici pentru ei și pentru ceilalți.
O idee cat se poate de buna.
Am observat si reactia copiilor fata de micile mestesuguri. Ei lucreaza cu bucurie. In gradina, de pilda, am sapat impreuna cu ei, am greblat si curatat, am dat foc resturilor nefolositoare (mare bucurie pentru ei!), am varuit pomii, am taiat crengile etc.
In fiecare zi ei au udat legumele si florile, cu minutiozitate si cu multumirea lucrurlui bine facut, cu sens.
La fel si in lucrul din casa - fetita a invatat sa coasa, sa proiecteze rochii (ii place mult sa deseneze diverse modele), sa construiasca mici bratari (le deseneaza/coloreaza, eu le plastifiez etc.) pe care se bucura sa le daruiasca altora. Baiatul face tot felul de reparatii, cu incantare.

Am vazut nu doar ca sunt satisfacuti de lucrul lor, individual si in echipa, dar isi dezvolta si unele insusiri - coordonare, indemanare, atentie, rabdare, ingeniozitate etc.
Intr-adevar, a lucra/mesteri dupa posibilitati, ca amator desigur, e o incantare si un izvor de sanatate. Ca sa nu mai spun ca in timpul majoritatii lucrarilor ai timp berechet sa iti odihnesti mintea, sa o curatesti, sa o speli fie si cu lacrimi...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.03.2016, 00:26:21
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
am taiat crengile etc.
Sper că ai ținut cont de mugurii de rod. :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.03.2016, 01:20:46
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
...:)) Florin, credeam că vii și tu cu propuneri mai serioase! ...:))

Ce zici de lucrarea unei parcele de teren? Spre exemplu, agricultură și pomicultură... Bineînțeles, în funcție de posbilitatea fiecăruia... Sapă, hârleț și o lopată - mult mai iefine și cu un risc mult mai redus în utilizare. Aș aminti de efectul benefic garantat asupra sănătății: mișcare în aer liber și o alimentație sănătoasă...să nu mai vorbim de gustul fructelor și al legumelor de grădină.

În acest caz televizorul sau calculatorul vor prinde miros de naftalină, iar pentru copii va fi un bun exemplu. :)
Eiii aici vorbesti pe limba mea :)
Abia astept sa pun iar pe picioare gradina unei prietene.
In anii trecuti am plantat rosii, ardei, vinete, ceapa ,castraveti, dovlecei si plante aromatice ba chiar si sfecla. Castravetii si dovleceii au fost mai fitosi, insa rosiile ,ceapa si plantele aromatice au dat rod bun.

Nu-i vb doar de rod ,pana acolo ai zile in care te detensionezi intr-un mod placut dupa ispitirile cu semenii :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde