Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.04.2023, 21:01:20
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
L-ai crezut pe el (care ”stie” nu stiu de la cine) si nu pe mine care stiu ce vorbesc fiindca am cercetat indelung si am primit acest mare dar de la Dumnezeu, neavand vreun merit ci de mila, m-a iertat, m-a miluit. Nu te-ai documentat, n-ai studiat, n-ai cercetat insa vad ca te lasi dus de val, intrand in siajul sevrajului trufiei si vicleniei unor ”stiutori”, nu dam nume, care nu vor sa creada si in Cuvant. NIP nu-s neoprotestanti, nu-s sectanti ci sunt ucenicii Celor 7 Trambite Apocaliptice alese de Dumnezeu ca sa Trambiteze Cuvantul de la sfarsit de timp in vederea Judecatii Apocaliptice. Sunt dovedite ca sunt de la Dumnezeu prin curatenie, minuni, vindecari, proorocii implinite, viata curata smerita si credincioasa dusa. Asa ceva nu exista la eretici, la sectanti sau la neoprotestanti si nici la pagani, satei ori extraterestrii.

Io n-am de ce sa te scuz ca mie nu mi-ai gresit cu nimic. Aici dialogam cu buna credinta in duh ortodox, cucernic si fiecare are dreptul la o opinie libera, poate io ar trebui sa-mi cer scuze ca ma iau de cei cu care discut sarind un pic calul (lovind, jugnind, luand la rost, certand, mustrand pentru scopuri mantuitoare comune, nu ca sa fac rau, sa ma laud sau sa ma dau mare).... dar daca tu chiar simti in suflet si inima ca-ti pare rau ca ai lovit pripit in nevinovati atunci roaga-te Domnul Iisus, Hristos-Cuvantul, sa-ti ierte pripeala daca intradevar chiar crezi ca I-ai gresit cu ceva lovind sau denigrand preotii si poporul Lui marturisind eventual la spovedanie duhovnicului tau care s-ar putea sa nu creda nici el asa ca tine desi este si el un preot slujitor tot al Domnului Iisus, Hristos-Cuvantul.
Am inteles. Nu e nici o problema, Moroco. Nu stiu de ce existau discutii pe tema celor 7 trambite apocaliptice, ca alea stiu ca sunt descrise in Biblie, numai ca la noi la ortodoxi, nu se predica in detaliu despre acestea. Se vorbeste de a doua venire a lui Iisus, dar nu detalii despre trambite. Astea sunt lecturi suplimentare, stiu ca exista.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.04.2023, 21:08:25
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Domnule, cruciadele au fost atacuri preventive ale catolicilor, regele ortodox bizantin i-a chemat pe venețieni iar ei au devastat și jefuit, s-au făcut greșeli, deși cruciații jurau să nu ridice sabia la alt creștin.
Adică e bine că musulmanii au devastat Capadocia și alte centre ale creștinismului care se află în Turcia de astăzi,și au înghițit Grecia sute de ani.
Aproape toate cetățile unde a trimis apostolul Pavel epistole au căzut până și Salonicul, Corintul, Galatia (Galateni), Rodosul, Smirna, Pergamun, Tiatira, Efes, Filadelfia (bisericile apocalipsei).
Dacă nu erau cruciadele, musulmanii ar fi intrat și mai repede în Europa și poate ar fi trecut de Viena, nu ai de unde să știi, de ce nu privești și din unghiul acesta.

Știi că și Mircea cel Bătrân a participat la o cruciadă târzie, la Kosovopolije - Câmpia Mierlei ia naștere statalitatea sârbească de la această cruciadă, regele Lazăr care e canonizat ca Sfânt, moare martirizat, sârbii reușesc să pătrundă în cortul sultanului Murad al 2 lea și Milos Obilic îl omoară pe sultan, teoretic sârbii au fost înfrânți cu costuri mari pt turci care au cam făcut cale întoarsă.

Știi că prințul Lazăr cu câteva ore înaintea bătăliei a avut o viziune în care i s-a dat să aleagă o împărăție lumească sau una cerească, dacă alegea cea lumească ar fi biruit în luptă, dar el a ales împărăția cerească.

Iancu de Hunedoara moare de ciumă la asediul Belgradului de către otomani, și el i-a dat înapoi pe turci, a eliberat aproape toată Bulgaria cu o armată mult mai mică dar în final a pierdut.
Am inteles, Iorest. Multumesc pentru informatiile acestea. Unele lucruri le-am uitat. Am o intrebare: crezi ca domnitorii nostri romani ar fi primit cununa cerurilor pentru ca ne-au aparat tara? Sau au ajuns in Iad pentru ca au incalcat porunca lui Dumnezeu: "sa nu ucizi"?

Nu am stiut si sper sa nu stiu niciodata cum este sa fii in fata unui razboi, dar sigur 100% nu simti Duhul Sfant, smerenie, sau orice alt sentiment ca si cum ar fi cand esti Impartasit. De asta am o mare intrebare asupra domnitorilor ce au fost canonizati.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.04.2023, 22:17:41
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Am inteles, Iorest. Multumesc pentru informatiile acestea. Unele lucruri le-am uitat. Am o intrebare: crezi ca domnitorii nostri romani ar fi primit cununa cerurilor pentru ca ne-au aparat tara? Sau au ajuns in Iad pentru ca au incalcat porunca lui Dumnezeu: "sa nu ucizi"?
Pentru uciderea în război se dau trei ani canon de oprire de la împărtășanie, preoții nu au voie să poarte armă ca să nu facă vărsare de sânge care e impediment la preoție, chiar și dacă ucid din culpă fără intenție și neplanificat, din accident sau neglijență, nu mai pot fi preoți, iar dacă au ucis înainte de a se preoți nu mai pot fi ulterior.

Deci totuși uciderea nu e bună, dar compensează apărarea credinței, a femeilor, a copiilor, a existenței bisericii, apărarea unor mici comunități de lângă graniță cazul când românii au trecut Prutul.

Nici nu știi cum e bine dacă aplicăm principiul pășunist trebuia ca Mihai Viteazul să lase Brăila să devină o Raia turcească, sau Giurgiu, dar faptul că a atacat garnizoanele de acolo a făcut să nu fie populația asimilată.

Totuși faptul că domnitorii români nu au dus războaie de expansiune, adică să încercăm noi să-i cucerim pe slavi, pe maghiari, pe germanici, pe turci, pe tătari, ne-a făcut slabi în istorie și la mâna altora care ne-au dictat.

Ori dictezi tu altora, or ești supus altuia care poate e mai prost și mai primitiv, brutal ca tine, nu există la scară istorică a popoarelor alt registru, dictezi sau stai pe coji de nucă cu privirea în pământ acceptând fără crâcnire dominația sau imperialismul(relații de putere) ale altor popoare care au mușchi militari.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Nu am stiut si sper sa nu stiu niciodata cum este sa fii in fata unui razboi, dar sigur 100% nu simti Duhul Sfant, smerenie, sau orice alt sentiment ca si cum ar fi cand esti Impartasit. De asta am o mare intrebare asupra domnitorilor ce au fost canonizati.
În război trebuie să ai șansă, cum am citit că s-a întâmplat în Donețk la Makiivka bombardat de ucraineni cu sprijinul geolocalizării americane, au scăpat câțiva soldați cazați acolo pt că suflul exploziei i-a aruncat prin geam și au scăpat doar cu zgârieturi nu s-a prăbușit clădirea peste ei.

Trebuie să nu calci nici peste mine, nici să te lovească lunetiștii, nici să stai în loc iradiat, nici să mănânci de la o bunicuță simpatică prăjiturele cu otravă de șobolani în ele cum au pățit unii de la bunicuțele ucrainene.

În război trebuie să ai cap, condiție fizică, să fii capabil să faci efort mult cu somn puțin și mâncare puțină, să dormi iepurește, să-ți schimbi des locul să nu te lovească mortierele sau obuzierele.

Asta e scapă cine poate, cine nu face nelegiuiri, nu violează, nu ucide de plăcere, cine are protecția lui Dumnezeu, a îngerului păzitor, a Sfinților Militari purtători de biruință Sfântul Gheorghe, Sfinții Mucenici din Sevastia Armeniei, Sfântul Teodor Tiron șamd.

Sunt foarte mulți Sfinți militari semn că nu toți au ratat împărăția.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 27.04.2023 at 22:38:16.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.05.2023, 15:26:32
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Am inteles. Nu e nici o problema, Moroco. Nu stiu de ce existau discutii pe tema celor 7 trambite apocaliptice, ca alea stiu ca sunt descrise in Biblie, numai ca la noi la ortodoxi, nu se predica in detaliu despre acestea. Se vorbeste de a doua venire a lui Iisus, dar nu detalii despre trambite. Astea sunt lecturi suplimentare, stiu ca exista.
Din pricina ca unii cred si altii nu cred si de aici apar discutii.
Pai la noi in ortodoxie, in Romania s-a trambitzat si se continua trambitzarea Apocaliptica. Nu stiu de ce nu se predica in biserica despre ele si din Cuvant. Pentru pregatirea zilei judecatii si venirea in slava a Domnului Hristos-Cuvantul, de aia au fost alese Cele 7 Trambite Apocaliptice si uncenicii de azi continua curatirea, instruirea, pregatirea. Sunt lecturi suplimentare insa foarte necesare si utile din moment ce Apocalipsa si lupta cu antihrist se afla in derulare. E foarte ciudat ca ortodoxia se comporta ca strutzul, vrand sa faca pe plac duhului lumii - satana, hotia vicleana si pedofania, ascunzandu-si in nisip, sub obroc pe insasi Capul ei, pe Hristos-Cuvantul si pe Cele 7 Trambite ale Sale, incercand sa-l aseze pe necuratul peste, pe nisip ca sa nu se vada, sa nu se stie, crezand ca fac bine tainuind Lumina din Cetatea de pe Munte care nu poate fi negata sau ascunsa de nimeni.

Deci ar trebui sa devenim empatici si sa fim de partea durerii lui Dumnezeu in iubire si sa nu ne facem ca ploua.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare