Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 18.10.2021, 15:02:14
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Nu ma pot decide care a fost mai dilie: Verginica, Maria Tudorache sau Mihaela Tarcuta. Ultimele auzeau în scafarlie vocea primei. O splendoare, cucu-land :)
Ce e diliu aici? Esti vinovat ca auzi? Esti vinovat ca auzi sfinti si ca vorbesti cu Dumnezeu?

Cu idolii satanismului sau ai lumii mortilor e rau sa vorbesti si sa-i auzi vorbindu-ti, e rau sa slujesti idolii astroa crescuti in tine.

Voi osanditi Trambitele la fel ca astia de la neuro-psiho-psihiatrii ca sunt oameni care aud voci si daca aud ei si voi nu atunci sunt nebuni, pai poate fi cineva invinovatit doar pe motiv ca aude? De ce nu-i credeti ca ei aud si voi nu si cu toate astea nu sunt nebuni?

De ce nu-l invinovatiti atunci si pe sf. Pavel care L-a auzit pe Iisus in drumul Damscului si L-a vazut intro Lumina orbitoare daca nu crezi in timp ce altcineva nimeni nu L-a vazut?

Ce credinta dreapta si fara discriminari aveti voi? Pai chiar sf. Pavel a zis ca auzea voci dar stia sa deosebeasca vocile, care sunt ale sfintilor Ingeri sau ale Domnului si care sunt de la cel rau. Sau poate ca sf. Pavel era mai vrednic decat Trambitele atunci cand sub numele de Saul prigonea biserica Domnului de i s-a aratat si i-a vorbit Domnul?

Chiar sf. Ioan Botezatorul a trait numai in natura de mic ca un orfan, in pustietati departe de orice om caci mama si tatal lui au fost omorati cand era micut, deci cine l-a invatat si pe cine a ascultat el ca a ajuns cel mai mare sfant nascut din femeie si cel mai mic in imparatia Cerurilor?

Sigur ca pentru voi e usor sa credti in cei mari, Moise, sf. Ilie, Ioan Botezatorul si sf. Pavel ca lor le-a vorbit si li s-a aratat Dumnezeu dar sf. Virginia sau Maria si Mihaela sunt dilii si lor le vorbeste cel rau, nu-i asa? Cat de ipocriti puteti sa fiti citind Cartile Albe ca sa sustineti asa ceva? Ati citit din ele? Poate vreun om sau vreun duh rau sa vorbeasca asa? Poate vreun sfant filocalic sau vreun sfant inger? Poate vreun arhiereu sau vreau patriarh? Si daca si-ar lucra o lucrare de doctorat si ar tot corecta-o si recorecta-o la infinit nu ar fi atat de Adevarata si Luminoasa.

Dovedesti ca n-ai citit dar stii tu ca e ceva diliu acolo.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #72  
Vechi 18.10.2021, 15:12:00
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Ceva muuuult mai tare :) Este adevărat ca voi credeți ca Dumnezeu l-a făcut pe Adam din pământ de la Pucioasa? :))) pls răspuns cu da sau nu, orice peste aceste doua litere este doar de competenta celor de la Obregia :) Ma voi sunteți țăcăniti reali, este o problema cât discernământ aveți.
Bineinteles ca credem ce scrie Dumnezeu in Cartile albe. Deci DA - bineinteles!

Din Pamantul ascultarii l-a plamadit pe primul om, si se pare ca la Facerea, primul pamant de pe care apele s-au scurs si care s-a aratat curat si ascultator a fost pamantul vechii Dacii, al Romaniei actuale caci de aia si muntii daca privesti de sus formeaza litera D de la Dumnezeu, de la Domnul! La fel, la potopul lui Noe, tot pamantul Romaniei a fost primul care a iesit la Lumina si in zona asta a trait Noe dupa ce a acostat cu corabia in muntele Ararat caci din Romania s-au imprastiat toate animalele ca sa umple pamantul si la noi aratul inseamna ceva legat de Cuvant. Aici a plantat vii si aici oamenii au cinstit vinul ca de la Dumnezeu iar grecii l-au zeificat pe un oarecare mare betiv sub numele de Bahus care sustinea ca ”in vino-veritas!”. Era un intelept dac, Valahus se numea de-i ziceau pe scurt Bahus ca alint, care iti dadea sa bei si te tragea de limba cu tot felul de discutii pana afla in cine crezi si ce vrei! Traditia bahica era defapt respectarea parintelui nostru Noe care a iesit din potop si a multumit lui Dumnezeu!

Nu e nimic egoist in marturisirea asta si nu e vorba de buricie ca cica ca niste nebuni ne-am crede noi romanii buricul pamantului ci e vorba ca locuim pe cel mai frumos si mai bun pamant dar si cel mai ascultator (pacat ca e locuit de noi necrediciosii, vorba unora).

De ce nu crezi? Stiai ca Raiul a fost in Romania? Pai noi suntem Raiul din Edem intre Tigru si Eufrat, aici e tara Havila plina de aurul cel bun si de aici din D-ul muntilor izvoraste izvorul Raiului care se imparte in 4 brate! Cain de aici a fugit pe Don de frica sa mai vada fata Domnului, de aici a fugit in tinutul NOD si acolo s-a inmultit si aici la noi l-a ingropat pe fratele sau Abel a carui sange viu striga si se roaga inca din pamant catre Dumnezeu. De aia se zice ca dacii beau vin rosu gros, puterea ursului, aproape negru, ca sa aiba in ei puterea ursului, a bourului, a vulturului iar cand era vorba de a apara acest pamant sfant sa aiba puterea haitei de lupi si intelepciunea si viteza de reactie a sarpelui cu corn.

Nu-ti dai seama? Esti orb din pricina necredintei, de aia nu poti vedea in trecut, prezent si viitorul apropiat.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 18.10.2021 at 15:33:57.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 18.10.2021, 15:52:58
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
In curand Moroncel, cu aprobarea si binecuvantarea adminilor va face si marturisirea de credinta a sectei NIP.

Deja putin din asta este mai sus.

Hai Moroncele, nu faci un post/thread pentru marturisirea de credinta NIP?

Sa vedem si noi ce puteti si voi.

Ar fi frumos sa stim si noi ce invatati voi.

Te pricepi sa ne inveti si pe noi din "frumusetile" NIP? Poti sa faci o expunere a credintei NIP sa o vada cu totii ?

Ce zici ?

Sau doar scapi pe ici pe colo, mai recent cu multa putere prin toate threadurile si posturile, cate putin din "intelepciunea de la Glodeni"?

Sau tu dai cu tzaraita din "intelepciune", asa cate putin pe fiecare thread ca sa primeasca din lingurita NIP si din binefacerile NIP cu totii, dar cate putin, prosteala la lingurita nu la pahar, ca acolo e evident?

Moroncele, te ridici la inaltimea misiunii? Marturisitor al NIP? Faci si tu o marturisire de creidnta, asa sa ramana, vrednica de crezare?

Zi-le pe alea cu Veronica, trambitele, apocalipsa, glodeni, toate de la voi, sa le vedem la un loc, sa stim cu cine discutam.
Noi credem in Simbol, tu insa nu poti uitand si ignorand mereu ca unii suntem si ortodocsi din BOR asa ca mine!

”1. Cred Intr-Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, Facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor;

2. si intru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Nascut, Care din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii. Lumina din lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut, nu facut. Cel de o fiinta cu Tatal, prin Care toate s-au facut.

3. Care pentru noi, oamenii, si pentru a noastra mantuire, S-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara si S-a facut om;

4. si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pilat din Pont, si a patimit si S-a ingropat;

5. si a inviat a treia zi, dupa Scripturi;

6. si S-a inaltat la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui;

7. si iarasi va sa vina cu slava sa judece viii si mortii, a Carui imparatie nu va avea sfarsit;

8. si intru Duhul Sfant, Domnul de viata Facatorul, Care de la Tatal purcede, Cel ce impreuna cu Tatal si Fiul este inchinat si slavit, Care a grait prin prooroci;

9. intru una sfanta, soborniceasca si apostoleasca Biserica;

10. Marturisesc un botez, intru iertarea pacatelor;

11. Astept invierea mortilor;

12. si viata veacului ce va sa vie. Amin!”

Si nu ne oprim aici ci continuam cu Apocalipsa:

”11.Si-am vazut cerul deschis; si iata, un cal alb; si Cel ce sedea pe el Se numeste Credincios si Adevarat, si'ntru dreptate judeca si Se razboieste.

12.Iar ochii Lui, ca para focului; si pe capul Sau, numeroase steme; avand un nume scris, pe care nimeni nu-l stie decat numai El.

13.Si este'mbracat intr'o mantie stropita cu sange; si numele Lui se cheama Cuvantul-lui-Dumnezeu.”

Pe scurt: Domnul Iisus Hristos-Cuvantul lui Dumnezeu... care se marturiseste peste pamant si se vesteste intru venirea Sa scriindu-se in Cartile Albe!

Credeti?

Nu credeti dar nici pe cei ce cred nu vreti sa-i lasati sa creada facandu-i unaintruna dilii si nebuni si rai si demonizati si prosti si eretici si sectanti chemandu-va fraierii la prozelitismul Uhuxclanului vostru din klanul Mc.Luud ca sa va razbunati pe maimicutii nemuritori pentru ca voi nu puteti nicicum sa credeti caci tare v-a placut gustul de la circulara interna si mirosul de la sfintii arsi pe rug de inalta poarta corcita cu ”sfanta” inchizitie care au instaurat ”sfanta” ratiune spiritista a aplicarii legii pe dos asa ca bordelatorii E-Uhuxclani transgenderi mafioti care au confiscat Credinta si au pus obroc peste Lumina!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 18.10.2021 at 15:55:15.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 18.10.2021, 20:23:32
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Implicit

Eu de aberații sectare sunt satul pt ca sunt repetitive și fără sens. Dacă mai sunt și de tip dacopat atunci chiar nu îmi irosesc timpul. Scrii aceleași aberații de fiecare data, fără logica și nucleu teologic, elucubrații sectare de foarte proasta calitate. Adică fix ce poate produce o secta marginala. Sa ma apuc sa îți comentez fiecare aberație ar însemna o fac pe timpul meu și fără sens, tot asta vei scrie de fiecare data. Am tot sperat sa dau măcar o singura data peste un sectar cu un minim echilibru sau cultura teologica. Aceea zi nu a venit și evident ca în acest caz nu mai am de ce sa continui vreun dialog. Este dincolo de puterea mea de înțelegere de îngăduința de care beneficiezi pt a polua efectiv forumul. Dar nu este problema mea, ci a unor useri gen palama care, de înțeles,, ajung la exasperare. Nu le pot dori decât multă răbdare în continuare, Dumnezeu are căile Lui, uneori greu de înțeles, de a perfecționat răbdarea duhovniceasca.
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 19.10.2021, 15:25:28
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Eu de aberații sectare sunt satul pt ca sunt repetitive și fără sens. Dacă mai sunt și de tip dacopat atunci chiar nu îmi irosesc timpul. Scrii aceleași aberații de fiecare data, fără logica și nucleu teologic, elucubrații sectare de foarte proasta calitate. Adică fix ce poate produce o secta marginala. Sa ma apuc sa îți comentez fiecare aberație ar însemna o fac pe timpul meu și fără sens, tot asta vei scrie de fiecare data. Am tot sperat sa dau măcar o singura data peste un sectar cu un minim echilibru sau cultura teologica. Aceea zi nu a venit și evident ca în acest caz nu mai am de ce sa continui vreun dialog. Este dincolo de puterea mea de înțelegere de îngăduința de care beneficiezi pt a polua efectiv forumul. Dar nu este problema mea, ci a unor useri gen palama care, de înțeles,, ajung la exasperare. Nu le pot dori decât multă răbdare în continuare, Dumnezeu are căile Lui, uneori greu de înțeles, de a perfecționat răbdarea duhovniceasca.
Am scris simbolul credintei si din textul Apocalipsei care sunt baza a credintei ORTODOXIEI intregi!

Sunt ortodox!.. practicant! Vad ca tu tot repeti minciunle cu secta si sectarul ca altii!!!De ce nu ma crezi ce spun ci crezi in minciuni?

Care sunt aberatiile ”sectare” repetitive? Crezul si Apocalipsa pe care se bazeaza ortodoxia intreaga?

Crezi ca am mintit in ce priveste informatiile dacogetice? Nu crezi ca Dacia e buricul pamantului si ca Romania e tara Stralucirii asa cum a fost proorocit la Daniel?

Ce tot bolborosesti acolo si te unesti cu teologul de mucava @gpalama ca sa sustineti ca eu poluez forumul tragandu-mi voi impreuna la nesfarsit gpalme in timp ce va dati victime si va apreciatii unii pe altii ignorand cat mintiti, cat osanditi si denigrati... ortodoxia!!!... haituindu-ma si infierandu-ma si blestemandu-ma dupa care va aratati victime trecand la santaje emotionale.

Ai inghitit si tu circulara interna si nu poti crede si in Cele 7Tr.Apocaliptice si incerci sa spui ca Fenomenul Noul Ierusalim e ceva minor, marginal, ca tot Cuvantul lui Dumnezeu scris in Cartile Albe si toate mesajele si invataturile celor 7 Tr.Ap. sunt ceva de neluat in serios, in seama, ceva mincinos, rau si de ignorat?

Pai stii dumneata ca aproape toata Romania a fost la Maglavit si ca Petrache Lupu a discutat cu armata si cu regele, ca a spus proorocii care s-au implinit?

Stii cati ortodocsi au intrat in Oastea Domnului si ce fel de ortodocsi luptatori si demni erau?

Stii ca ziarul Lumina al ortodoxiei isi trage numele de la Ziarul Lumina Stelelor al preotului Iosif Trifa creat la cererea expresa a patriarhului de atunci pentru a lupta cu secularizarea?

Stii ca priciesnele cantate dupa liturghie sunt scrise de poeti ai OD?

Stii de eroismul sorei ortodoxe Veronica si a preotului ortodox Ioan Iovan care dupa ce au ridicat manastire pe pamantul parintesc nu s-au supus regimului care inchidea toate manastirile si nici mai marilor care au colaborat cu regimul si au facut puscarie pentru Hristos? Dupa ei s-a inspirat si parintele Iustin Parvu si preaf. Daniel incat toata averea personala au daruit-o manastirii sau ortodoxiei.

Stii ca sora Verginia a fost prigonita de vechiul regim si a fost dusa in puscarie si la spital si a fost batuta si executata dar Tatal a tinut-o in viata? A ajuns pana la Dej si acesta nemaiavand ce face cu ea a lasat-o in pace. Stii astea?

Stii ca la Prislop si la Draganescu, la Arsenie Boca, la Nil Dorobantu au mers si merg mereu in pelerinaje sute de mii de credinciosi nu numai ortodocsi?

Ti se par astea informatii sectare?

Ti se pare ca repet minciuni?

Nu esti in stare sa porti un dialog ci doar arunci cu insinuari, cu victimizari, cu polutii, cu sectarisme si tot felul de caraieli laudand mitomaniile si haituielile colegului gpalama?

Ma voi sunteti orbi? Nu aveti nici urma de coloana vertebrala ca sa recunoasteti evidenta?

NU SUNT SECTE ci TRAMBITE APOCLIPTICE si asta va tot repet nu ca sectant ci ca ortodox practicant!!!
NU-S SECTAR si ce scriu nu-s sectarisme ci ADEVARURI! Aia repet, ADEVARURILE din ultima 100 de ani pe care ca ortodocsi ar trebui sa le cunoasteti si nu sa le negati cu atata indarjire si incapatanare triumfalista.

Daca nu ai citit din Cartile Albe ca sa pricepi ca nimeni nu e in stare sa scrie asa ceva afara de Dumnezeu ce tot imi dai replici ca orbul, surdul si habarnisul?

NU pricepi ca Hristos-Cuvantul isi pregateste poporul si ortodoxia si crestinatatea si omenirea in vederea venirii Sale intru Judecata?

Ce e sectarism aici? E APOCLIPSA pe Calea Ortodoxa, nicidecum cale sectara, neo protestanta sau eretica.

Ma iarta, dar chiar nici n-are rost sa continuam o discutie a orbilor si surdomutilor care nu fac altceva decat stramba din nas dandu-se victimele mele neavand curajul sa citeasca si sa se documenteze in timp ce se corcesc cu toate paganismele lumii sustinand ca ipocritii ca respecta kanonul sau linia ”partidului”.

Si ce anume ti-am facut ca ”sectant” de te tot plangi?

Oare n-am dreptul sa cred si in Ortodoxie si in Cele 7 Tr.Ap.?.. ca vin unii si ma fac incontinuu sectant, de aia ca nu fac asa ca ei, ca nu vreau sa inghit circulara interna si sa bag capul in nisip ca strutul inghitind minciuna si pripeala?

Nu v-am osandit ca nu credeti, ca nu puteti si nu vreti sa credeti sau ca ma haituiti pe toate firele de discutie scotand numai inventii si minciuni despre mine sau despre Trambite dar cat de ipocriti se poate sa fiti ca sa sustineti ca tot eu poluez, negand voi evidenta in timp ce va laudati intre voi ca ma haituiti si ma hartuiti lansand tot felul de inventii si de minciuni, hule si blesteme la adresa mea bune pentru constructia marelui cuc-Uhuxclan antihrist?

Ma tu esti normal la cap sa ma tot faceti pe toate threadurile sectant si nebun, diavol si indracit in timp ce va dati apoi victime?

Daca ati fi citit pilda SEMANATORULUI ati fi inteles ca si acolo e vorba de Cuvantul Lui Dumnezeu si ati fi priceput cine sunt diavolii!!! (Aia sunt diavolii: pasarile ”cerului” care va manca Cuavantul din voi cazut langa drum ca sa nu-L mai impliniti, sa va ia lumea in bordelatorie si comert ca sa umpleti localurile alea puse pe langa toate drumurile mai circulate si iata cum voi intrati si jucati bar-but, 6-6 poarta-n casa, vrand sa-mi dati mie gol.)

Chiar nu pricepeti ca ati incurcat BORcanele si ati luat TransOrientExpressul de Buftea ca sa ajungeti sa va imbarcati pe Titanic?

De ce nu vreti sa ma credeti?

Crezi ca te (va) mint?

Iata v-am recomandat inca odata sa cititi (din Cuvantul lui Dumnezeu, din Cartile Albe si nu din cartile neoprotestantilor) ca sa va lamuriti, sa credeti si sa nu mai fiti ipocriti si necredinciosi pana la sfarit!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 19.10.2021 at 15:52:26.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 19.10.2021, 16:35:52
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Am scris simbolul credintei si din textul Apocalipsei care sunt baza a credintei ORTODOXIEI intregi!

Sunt ortodox!.. practicant! Vad ca tu tot repeti minciunle cu secta si sectarul ca altii!!!De ce nu ma crezi ce spun ci crezi in minciuni?

Care sunt aberatiile ”sectare” repetitive? Crezul si Apocalipsa pe care se bazeaza ortodoxia intreaga?
Nu este la nicio liturghie pe tot parcursul anului vreo citire din Apocalipsa, asa ca, prin urmare, ortodoxia nu se bazeaza pe ea; din ce amobservat eu, tocmai protestantii (toti, toti!) o propovaduiesc si asta ii caracterizeaza.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 19.10.2021, 17:06:24
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Lightbulb

https://www.pemptousia.ro/2013/02/ap...mplul-nezidit/
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 19.10.2021, 17:14:23
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu este la nicio liturghie pe tot parcursul anului vreo citire din Apocalipsa, asa ca, prin urmare, ortodoxia nu se bazeaza pe ea; din ce amobservat eu, tocmai protestantii (toti, toti!) o propovaduiesc si asta ii caracterizeaza.
Daca ar fi asa cum zici atunci ar fi o rusine pentru noi si o cinste pentru ei neoprotestantii, bineinteles daca ar crede si n-ar intelege ei proorociile dupa capul lor visand momente false ale judecatii, parusiei si ale sfarsitului lumii.

Pai o ortodoxie fara proorocie nu e ortodoxie intreaga caci biserica pe Duhul Sfant se bazeaza care a grait prin prooroci. Cum toate proorociile vechi testamentare au fost implinite prin Rastignirea, Moartea si Invierea Domnului a ramas ca baza a bisericii sa fie Apocalipsa lui Ioan Teologul exilat pe insula Patmos si marturisirile sf. Ap. Pavel care zicea ca vor invia mortii cei vrednici si noi care am mai ramas vii vom fi rapiti impreuna cu ei la Cer in nori in glas de Trambite Apocaliptice si asa vom fi in vesnicie cu Domnul Hristos. Au mai proorocit si ceilalti apostoli despre vremurile din urma si proorciile lor stau de asemenea la baza ortodoxiei bisericii.

Fara asta n-avem credinta, n-avem asteptare si pregatire, n-avem dor si umilinta, sfiala si smerenie, n-avem decat un trecut pe care il tot rasfoim si-l rastalmacim spre a noastra pierzare.

Cele 7 Tr.Ap. nu rastalmacesc proorociile si nici nu interpreteaza Apocalipsa dupa capul lor ci sunt in comunicatie si iubire cu Dumnezeu si cu sfintii, au fost prooroci ai vremurilor noastre deci e cu totul si cu totul altceva decat ce se intampla la neoprotestantii care cred ei ca au descifrat timpurile si vremurile nu pe baza duhului proorociilor ci pe baza ”deslusirii” textelor si cifrarilor ascunse incercand mereu sa ne talmaceasca Biblia cum o stiu ei talmaci ca sa le iasa lor de acolo invataturile lor (gresite) cu care se lauda foarte fara sa se mai pocaiasca vreodata de pacatele de dupa botezul lor.

Nu e bine sa creati confuzii.

In Apocalipsa se vorbeste de Iisus ca fiind Cuvantul lui Dumnezeu, Cuvantul cel nou al Lui Dumnezeu pe cand neoprotestantii spun despre toate proorociile vechi testamentare si despre ce a grait Iisus Hristos acum 2000 de ani ca fiind Biblia: Cuvantul Lui Dumnezeu si asa se formeaza confuzia si amestecul incat aveti impresia ca ar fi sectarism cand vorbesti de Cuvantul lui Dumnezeu din Cartile Albe.

Iisus Hristos-Cuvantul lui Dumnezeu este doar ceea ce s-a suflat si se sufla prin Cele 7 Tr.Ap. in ultima 100 de ani.

Inainte s-a suflat de la Dumnezeu Facerea, apoi Traditia si Credinta lui Abel, Set, Enoh, Noe si Avraam, apoi s-a suflat Legea prin prooroci si psalmi, apoi s-a intarit Legea prin Hristos si Ioan Botezatorul si s-a inceput Harul odata cu pocainta si invierea si intemeierea bisericii si abea acum la sfarsit prin Domnul Iisus Hristos-Cuvantul lui Dumnezeu se pregateste venirea Domnului intru judecata, deci chiar daca din vesnicie este Fiul lui Dumnezeu, una cu Tatal si cu Duhul, prin care graieste Dumnezeu totusi astazi doar prin Domnul Iisus se sufla Cuvantul lui Dumnezeu si este scris in Cartile Albe si acesta este numele lui Iisus Hristos, numele Lui cel nou, deci nu are cum sa se fi chemat astfel de la inceputuri asa cum va amagesc neoprotestantii creind confuzii cand vorbesc ei pe baza intregii Biblii de Cuvantul lui Dumnezeu.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 19.10.2021 at 17:39:38.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare