Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.05.2009, 19:46:48
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit "Nu am om sa ma arunce in scaldatoare"

Slabanogul din Evanghelia de azi, are o problema pe care eu cred ca o avem toti. El poate fi slabanog cu trupul, cu sufletul, cu credinta, sau chair cu toate trei. Poate fi omul obisnuit, de langa noi.
Nu are Om, un om cu care sa se ajute in credinta, care sa-i fie alaturi la nevoie, care sa-l ajute sa iasa din boala, din necaz, din necredinta chiar.
Si astepta un asemenea Om (scriu special cu "O"), de 38 de ani!
Cautam toti si mereu un Om, fie el ruda, prieten, duhovnic etc., pe care sa ne putem baza mai ales la greu, care sa ne ajute cu sfatul, cu fapta, cu sufletul. Unii sunt fericiti ca il au, altii il cauta pana la moarte.
Voi aveti Om? Cum l-ati gasit si cum il pastrati? Unde este Omul?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.05.2009, 20:41:10
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
pe care sa ne putem baza mai ales la greu, care sa ne ajute cu sfatul, cu fapta, cu sufletul. Unii sunt fericiti ca il au, altii il cauta pana la moarte.
Viata Sophia m-a invatat ca numai Daruind Dobandesti.. Omul, poate fi sotul/sotia sau duhovnicul cum ai spus, dar poate fi si un strain..un oarecare..un calugar dintr-un varf de munte ce si-a asezat in spinare intreaga lume. Eu sant convinsa, ca toti avem OM. Doar ca unii nu pot sau nu vor sa il vada/simta. Domnul ne iubeste pe toti la fel Sophia, doar ca unii au capacitatea sa primeasca mult altii mai putin.. Sa ne invredniceasca Stapana sa ne "golim" inimile Daruind pentru a lasa loc "Dobandirii"..indiferent de la cine vine ea..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.05.2009, 20:51:57
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

uneori Dumnezeu ne trimite omul... si il refuzam cu buna stiinta. alteori ne lasa un timp mai lung in asteptare... important e sa te rogi sa fii in statie atunci cand soseste trenul tau. si sa nu-l ratezi...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.05.2009, 21:28:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Viata Sophia m-a invatat ca numai Daruind Dobandesti.. Omul, poate fi sotul/sotia sau duhovnicul cum ai spus, dar poate fi si un strain..un oarecare..un calugar dintr-un varf de munte ce si-a asezat in spinare intreaga lume. Eu sant convinsa, ca toti avem OM. Doar ca unii nu pot sau nu vor sa il vada/simta. Domnul ne iubeste pe toti la fel Sophia, doar ca unii au capacitatea sa primeasca mult altii mai putin.. Sa ne invredniceasca Stapana sa ne "golim" inimile Daruind pentru a lasa loc "Dobandirii"..indiferent de la cine vine ea..
Ai uitat pe cei uitați : pe prieteni . Am uitat prietenia adevărată !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.05.2009, 22:35:11
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prietenia Cristian, este o legatura sfanta...inseamna mult mai mult decat o invitatie pe forum ..A te socoti prietenul cuiva inseamna a-ti pune inima cu adevarat ( cu adevarat intelegi?? Eu nu ma pot numi inca prieten..) pentru el. Si nu, numai a o oferi, ci a o oferi dezinteresat! Cati suntem sau avem astfel de prieteni? Sophia se refera la credinta, tu ai pomenit de prieteni. Frumoasa gandire Cristian! Sa iti dea Domnul cati mai multi prieteni dezinteresati ce au in piept o credinta jertfelnica.. Astfel Omul va fi mereu langa tine sa te arunce in scaldatoare.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.05.2009, 00:40:04
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

La predica de la sfarsitul Sfintei Slujbe de astazi parintele a trasat o paralela intre rolul bisericii in societate si respectiv OM-ul despre care discutati voi la acest topic. Biserica este cea care arunca in scaldatoare sufletele slabanogite, urmand ca acestea, prin rugaciune si pocainta, sa capete insanatosirea duhovniceasca. Daca nu ai un prieten, un OM care sa-ti faca un bine, te poti baza intotdeauna pe Sfanta Biserica.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.05.2009, 09:07:23
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Adevarat, Domnul ne trimite mereu Om si oameni spre ajutor, insa ochi avem dar nu vedem.

Important este sa nu deznadajduim, chiar daca nu avem om, chiar daca avem si inca nu-l vedem. Ologul din Vitezda venea in scaldatoare de 38 de ani, si tot nu deznadajduise. Iar rabdarea, nadejdea si nevointa i'au fost rasplatite.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.05.2009, 13:59:18
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

"Nu am Om care sa ma arunce in Scaldatoare" exprima cred eu drama omului ce zace neputincios in hotarul limitelor sale. Tocmai aceasta neputinta extrema il ajuta sa strige dupa un Mijlocitor si sa se arunce spre Hristos cu toată fiinta sa. Acesta isi cunoaste pacatele, si desi neputincios de a se schimba prin sine, nadajduieste izbavirea de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.05.2009, 14:37:25
Daniela-Iulia Daniela-Iulia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

minunea vindecarii slabanogului de la scaldatoarea Vitezda - citat din: http://www.cartiortodoxe.ro/cartea-carte/1154-minunile-domnului—carte-de-predici-papacosta,-serafim.html

"Fiindca asa I-a placut lui Dumnezeu sa vina in ajutorul celor dejnadajduiti, ca sa nu ramina vreun rob al Sau cu totul fara nadejde.

Sa ia aminte la aceasta, toti citi isi inabuse suspinurile lor, singuraticii fara prieteni, fara sprijin si fara ajutor, fiindca nimeni nu-i aude, si nimeni nu are mila de ei.
Sa-si indrepte rugaciunea lor catre Mintuitorul celor deznadajduiti si sa-I zica: Doamne, om nu am."


si Domnul va plini cele ce nu le avem, prin lipsa oamenilor
ce ne trebuie noua: doar rabdare, rugaciune si credinta, caci Domnul credincios este in toate cele ce le spune
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.05.2009, 14:44:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Fiecare dintre noi este bolnav. Si cred cu tarie ca fiecaruia i-a adresat Hristos intrebarea: "Vrei sa te faci sanatos?" Numai ca unii nu L-au auzit, iar altii nu L-au bagat in seama.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42