Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.05.2010, 21:13:28
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit in apropiere

de localitatea unde im-i duc viacul a luat fiinta o manastire de stilisti,toate bune si frumoase femeile mai evlavioase din imprejurimi au inceput sa frecventeze regulat slujbele la manastire eu le-am spus ca nu o sa mearga pina la capat cu acesti calugari,dar eram dezaprobat mai tot timpul.trece 1an si incepe sa se lumineze treburile,calugari nostri le spun femeilor si tuturor celor care frecventau ca ar fi bine sa se gindeasca, sa se boteze la stilisti si cite si mai cite.femeile fiind vhechi enoriase invatate de bunici ortodoxia, i-au zis: parinte da noi suntem botezate la care li-sa spus ca nu e bun botezul mosilor si stramosilor ci trebuie alt botez.si uite asa s-au invatat minte sa mai umble pe la alte case.acuma fac ce au fost invatate de mici,de la bunici.si nici nu vor sa mai auda de acei calugari.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.06.2010, 04:31:56
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

O, ce veste minunata!! Poti sa ne spui si localitatea pentru ca cei rivnitori pentru Hristos din apropiere sa stie incotro sa-si indrepte pasii?

Iar in legatura cu comentariile tale oarecum deplasate cu privire la botez, sa stii ca “botezul mosilor si stramosilor” mirenilor de pe acele meleaguri s-a terminat la 1924, atunci cind Patriarhia Romana a decis sa “indrepte” calendarul schimbind Sf. Traditie si terminind, astfel, traditia in care au crezut, trait si murit toti cei care au tinut de Biserica pina la acea vreme de mare nelegiuire. De-atunci incoace s-a facut un alt botez si mai ales o alta mirungere care, tare mi-e teama, nu se bucura de darurile Duhului Sfint pentru ca, asa cum spune Sf. Apostol, exista “un [unu] Domn, o [una] credinta, un [unu] botez” (Efeseni 4:5), dintotdeauna si pina la sfirsitul lumii. Primirea ereticilor inapoi la Biserica se face prin botez si mirungere sau, cu pogoramint (iconomie), numai prin mirungere. Dar am scris despre toate acestea mai pe larg aici...

Si ca sa nu mai pacatuiesti hulind Biserica lui Hristos, fa bine si insuseste-ti dupa cit iti sta in putere credinta ortodoxa citind Sfintele Scripturi, Vietile si Invataturile Sfintilor Parinti ai Bisericii Ortodoxe si, de-abia apoi, doar daca mai simti nevoie, literatura Stilului Nou (Paisie, Cleopa etc), ca sa poti sa iei din ea numai ceea ce nu contrazice Ortodoxia. Si mai trebuie sa observi si sa intelegi vremurile si sa iei decizii pentru ca “ascultarea” oarba si comportamentul de strut nu te va scuza, ci iti va aduce multa osinda in Ziua Judecatii.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.06.2010, 01:03:50
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation cu Domul si cu Maica Domnului 'nainte

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
O, ce veste minunata!! Poti sa ne spui si localitatea pentru ca cei rivnitori pentru Hristos din apropiere sa stie incotro sa-si indrepte pasii?

Iar in legatura cu comentariile tale oarecum deplasate cu privire la botez, sa stii ca “botezul mosilor si stramosilor” mirenilor de pe acele meleaguri s-a terminat la 1924, atunci cind Patriarhia Romana a decis sa “indrepte” calendarul schimbind Sf. Traditie si terminind, astfel, traditia in care au crezut, trait si murit toti cei care au tinut de Biserica pina la acea vreme de mare nelegiuire. De-atunci incoace s-a facut un alt botez si mai ales o alta mirungere care, tare mi-e teama, nu se bucura de darurile Duhului Sfint pentru ca, asa cum spune Sf. Apostol, exista “un [unu] Domn, o [una] credinta, un [unu] botez” (Efeseni 4:5), dintotdeauna si pina la sfirsitul lumii. Primirea ereticilor inapoi la Biserica se face prin botez si mirungere sau, cu pogoramint (iconomie), numai prin mirungere. Dar am scris despre toate acestea mai pe larg aici...

Si ca sa nu mai pacatuiesti hulind Biserica lui Hristos, fa bine si insuseste-ti dupa cit iti sta in putere credinta ortodoxa citind Sfintele Scripturi, Vietile si Invataturile Sfintilor Parinti ai Bisericii Ortodoxe si, de-abia apoi, doar daca mai simti nevoie, literatura Stilului Nou (Paisie, Cleopa etc), ca sa poti sa iei din ea numai ceea ce nu contrazice Ortodoxia. Si mai trebuie sa observi si sa intelegi vremurile si sa iei decizii pentru ca “ascultarea” oarba si comportamentul de strut nu te va scuza, ci iti va aduce multa osinda in Ziua Judecatii.
fratie de ce te superi tare eu am spus ce am stiut nu ce nu am stiut.iar ascultarea care mi-a dat-o duhovnicul e ca de la Hristos,asa ca nu te supara pe mine ca nu am sa cint ca tine. sapi' cu amenintarile las-o mai domol [mai incet]miroase a sectarism,merg pina la capat fara teama.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.06.2010, 03:04:20
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit Schuster, bleib bei deinem Leisten

Amice, singurul lucru pe care s-ar putea sa-l stii este ca la voi in sat “s-a facut manastire stilista”. Cu restul, “ascultarea de la Hristos” si pareri complet neavizate, esti total pe din afara, exact asa cum esti si intr-ale scrisului. Dar sa stii ca nu lipsa de educatie te face de ocara, ci agresivitatea fudula cu care ti-o etalezi. Modestia si bunul simt sint virtuti crestinesti care pot fi cultivate indiferent de nivelul intelectual sau de statutul social de navetist la a treia generatie (pentru ca tu nu ai nimic in comun cu satul romanesc, oricare ar fi pretentiile tale), iar “patriotismul” tau regional, de ardelean complexat, si “ortodoxismul” care, foarte probabil, se rezuma pentru tine la a-ti face cruce si a zice dupa cum face popa nu pot tine loc de ceea ce-ti lipseste, nici nu te impauneaza, ci, din contra, te arata schimonosit in propria-ti goliciune. Ti-au mai sugerat si altii sa-ti revizuiesti atitudinea si sa te limitezi cu modestie la ceea ce poti, dar tu insisti sa fii ocos in sminteala si sa te umpli de rusine. Daca pe ei nu-i auzi pentru ca sint romani prosti, asculta-ma macar pe mine fiindca ti-o spun ca ardelean!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.06.2010, 14:07:11
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Angry nu te inerva fratie ca nu-i bine-n dusmanie

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Amice, singurul lucru pe care s-ar putea sa-l stii este ca la voi in sat “s-a facut manastire stilista”. Cu restul, “ascultarea de la Hristos” si pareri complet neavizate, esti total pe din afara, exact asa cum esti si intr-ale scrisului. Dar sa stii ca nu lipsa de educatie te face de ocara, ci agresivitatea fudula cu care ti-o etalezi. Modestia si bunul simt sint virtuti crestinesti care pot fi cultivate indiferent de nivelul intelectual sau de statutul social de navetist la a treia generatie (pentru ca tu nu ai nimic in comun cu satul romanesc, oricare ar fi pretentiile tale), iar “patriotismul” tau regional, de ardelean complexat, si “ortodoxismul” care, foarte probabil, se rezuma pentru tine la a-ti face cruce si a zice dupa cum face popa nu pot tine loc de ceea ce-ti lipseste, nici nu te impauneaza, ci, din contra, te arata schimonosit in propria-ti goliciune. Ti-au mai sugerat si altii sa-ti revizuiesti atitudinea si sa te limitezi cu modestie la ceea ce poti, dar tu insisti sa fii ocos in sminteala si sa te umpli de rusine. Daca pe ei nu-i auzi pentru ca sint romani prosti, asculta-ma macar pe mine fiindca ti-o spun ca ardelean!
fratie singurul lucru care ne desparte este prostia mea si neascultarea ta in rest tu esti probabil ardelian rus si eu ardelian beget, cu toate batjocurile la care m-ai supus.a9 fericire ma bucura tare fain la anii mei in care am gindit si am slujit cu sinceritate pe Dumnezeu uite eu imi cer iertare pt.ce am gresit asa tare fata de tine si nu stiu sa te fi catalogat pina acuma in vriun fel,am relatat ce am stiut eu atit ,faptele sunt adevarate si nu le-am savirsit eu.daca de la mine pina la tine razbate faptul ca eu doar imi fac cruce restul il stie Dumnezeu si Maica Domnului intregul adevar.ma abtin la a mai scrie ceva si iti recomand sa citesti:rugaciunile tamaduitoare ale ortodoxiei aparuta cu binecuvintarea ips.Nicolae Corneanu mitropolitul banatului pt. toate ranile care ti-le-am pricinuit eu din nestiinta si te-am inervat tare rau cu prostia mea si schimonoseala in propria-mi goliciune insistind in ocosala mea in sminteala mea spre a ma umplea de rusine ci nu pentru impaunare din contra pt.a da dovada de bou si prost crescut neavind cei 7ani de acasa fiind agresiv si foarte fudul si prost ca oaia ,fiind mereu neavizat cu parerile fiind complect pe din-afara si cu scrisul si cu toate,am trait degeaba si mor degeaba ca nu pot sa fiu cum ar trebuii sa fiu,ce sa faci "nu-l duce mintea la el "asta e.fratie de-ai fi ardelian nu te-ai inerva un an ,geaba eti tu luptator ca eu sunt biruitor,eu sunt poet ardelian ce ma chiama gibilan nu ma-m inevat di-un an.

fratie nu esti din zavoi
linga dealul plin de oi
pe marginea riului
la piciorul dealului
pe apa Godeanului
este-o dalba manastire
de stilisti dupa zidire
aici e manastirea
de care gibi vorbea
dar nu se impedica
nici-decum nu se zmintea
nu ma-mai uri fratie
ca nu-i bine-n dusmanie
ortodocsii ca sa fie
ca suntem vita de daci
de romani da si de traci
pentru cei ce na-u stiut
urmasii de-a lui Menumorut
ti-as zice fratia ta
ma rug tare- a ma ierta
daca nu ii treaba ta
io mi-am facut datoria.

Last edited by gibilan; 19.06.2010 at 14:12:24.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.08.2010, 10:37:07
kotom9 kotom9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2010
Mesaje: 13
Implicit tot nu sunt lamuriit

Am mai cercetat problema si tot nu am gasit un consens. Unii preoti zic ca trebuie doar mirungerea iar altii ca trebuie si botezul.
Are cineva cunostinte mai solide care sa ma poata lumina? Care e calea cea dreapta pana la urma?
Multumesc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum se procedeaza cind vrei sa te spovedesti dar nu ai unde merge? speranta1970 Impartasania (Taina Euharistiei) 13 24.02.2011 22:13:56
daca eu sunt la prima cununie si el la a doua cum se procedeaza? FloriB Generalitati 5 08.08.2010 15:48:28