Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 08.05.2011, 08:06:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Am spus ca nu mai partcip la discutie, dar: wow, acest fir are mai multe vizualizari, peste 6000 in 3 zile, decat cel despre Oastea Domnului, sau chiar altele despre sex, in luni de zile.
Păi dacă ați fi declarat că vă schimbați orientarea sexuală, topicul acesta nu ar fi avut atâtea postări și vizualizări. Nici chiar dacă ați fi declarat că vă apucați de cea mai veche meserie din lume, știrea nu ar fi fost considerată chiar așa de picantă. S-ar fi spus, poate, că e normal și de înțeles, în Olanda. Cel puțin cineva, dintre ortodocși, v-ar fi găsit atenuante. Măcar unul singur.

Dar așa, ați făcut ceva cu mult mai de neiertat: v-ați întors la Biserica Mamă a românilor și a tuturor creștinilor, în Regatul lui Cristos. După cum v-a spus și Doriana, asta nu se iartă. Dar, înainte de Doriana, v-a avertizat Domnul nostru. Amintiți-vă când El era pe un munte și a spus "Fericiți veți fi când vă vor batjocori pe voi și vor spune tot cuvântul rău împotriva voastră, din pricina Mea".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 08.05.2011 at 08:08:22. Motiv: corectură
  #352  
Vechi 08.05.2011, 10:36:59
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Fara suparare dar ori nu ati urmarit firul discutiei la care ati dat reply desi nu va privea, ori n-ati inteles o iota, ceea ce iarasi fara suparare, nu ma mir foarte.
Fara suparare, cred ca am urmarit firul discutiei si cred ca ma si privea; o data ca vorbeati despre catolici, iar apoi ca discutia se dezvoltase de la remarca mea ca bisericile, atit catolice cit si ortodoxe, sint cam goale. Ca nu l-oi fi inteles, e foarte posibil. Cred ca nici dumneavoastra nu ati inteles ca ceea ce dumneavoastra ati denumit ironic "minune" pentru mine este o minune in adevaratul sens al cuvintului. Faptul ca Dumnezeu ne iubeste atit de mult ca ne cauta si in fundul Dobrogei si trimite preoti pentru noi.

Last edited by nutucutu; 08.05.2011 at 10:39:20.
  #353  
Vechi 08.05.2011, 10:39:09
Ghezuroiu George Ghezuroiu George is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Locație: Jimbolia jud. Timis
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Sincer nu am nimic cu nimeni,fiecare e liber sa-si aleaga calea dar daca te-ai nascut intr-o religie si te convertesti se numeste APOSTAZIE si dupa cum spunea un preot,mai ne iarta DUMNEZEU de pacate dar acesta este cel mai mare dintre toate.DOAMNE ajuta la toata lumea si Lumineaza-ne mintea sa putem face alegerile corecte!
  #354  
Vechi 08.05.2011, 13:34:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ghezuroiu George Vezi mesajul
Sincer nu am nimic cu nimeni,fiecare e liber sa-si aleaga calea dar daca te-ai nascut intr-o religie si te convertesti se numeste APOSTAZIE
Deci, dacă cineva trece de la BOR la BC se cheamă apostazie. Și dacă trece invers, de la BC la BOR cum se cheamă, tot așa ?

Stimate domn, de născut nu ne-am născut în nicio religie. Ne-am născut în stare ruptă de Dumnezeu, în mizeria pe care o moștenim de la primii noștri părinți. Inter feces et urinam nascimur. Disperarea și întunericul erau destinația noastră. Dar ne-am botezat. Botezându-ne, am intrat în Biserica lui Cristos. Care, pentru unii, este Biserica Catolică. Eu nu aș numi asta apostazie, în nici un caz. Chiar și dacă pentru alții, Biserica lui Cristos este Biserica Ortodoxă Română, tot nu aș numi asta apostazie, ci aș spune că au urmat ceea ce au perceput ei a fi chemarea lui Dumnezeu, în bună conștiință.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #355  
Vechi 08.05.2011, 13:40:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Biserica mama a romanilor... chiar nu puteti purta anumite discutii in privat, daca vreti sa va exprimati satisfactia? Cand au fost romanii, ca natie, catolici?!!! In curand o sa ajunga sa zica si protestantii ca secta lor s-a nascut acum vreo 6000 de ani, prin Romanica noastra.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #356  
Vechi 08.05.2011, 14:05:18
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit eu unul

nu inteleg de ce se face atita caz,ca doar nu este o pierdere asa insemnata un singur om. de caruta noastra se tine doar cine poate.ce nu ati inteles?cind sa mutat un sat intreg la sectari,biserica nu le-a simtit lipsa s-au nascut altii in loc,ca aceia multi orcum nu erau pt. biserica.si in cele din urma:multi chemati putini alesi.in vremurile cind Domnul IIsus isi invata ucenicii in tara sfinta la un moment dat le spune:mi-a cerut satana sa va cearna, acel duh rau de atuncea isi pregatise sita lui cea murdara si urita ca el si trmurind-ui minile hidoase de nerabdare,astepta incuvintarea lui Dumnezeu. dara-mite acum cind omenirea isi traieste cele din urma vremi, oare nu va fi ratacirea f.mare?.

pentru toti cei ce trec pe aici:Domnul si Maica Domnului sa va binecuvinteze in veci.Amin.
  #357  
Vechi 08.05.2011, 14:10:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De unde și până unde ? S-au retras de la dialogul din Cipru, se pare în urma unuia din obișnuitele conflicte ortodoxo-ortodoxe, după cum sugerează și citatul dv (adică "noi suntem contra liniei multor Biserici ortodoxe surori", în traducere liberă). Deci, nu are rost să folosiți pluralul, ca și când s-ar fi retras din dialoguri în general.
Dimpotrivă, ierarhii ortodocși bulgari fac plecăciune în fața Vicarului lui Cristos pe pământ și îi cer unirea cât mai repede. Nu credeți asta ? Uite-aici:
http://www.youtube.com/watch?v=IdlYrSeHneI
Nu au participat in Cipru, iar apoi nici la urmatoarea reuniune, din Viena: http://acvila30.wordpress.com/2010/0...-cu-catolicii/
In legatura cu discutiile din Cipru din 2009 Sinodul BO a Bulgariei a spus:
"Participarea Bisericii Ortodoxe Bulgare în acest dialog a fost caracterizată ca nepotrivită de către Sfântul Sinod, care, analizând în detaliu astfel de întruniri și conferințe, care au avut loc în trecut, a ajuns la concluzia că astfel de dialoguri teologice dintre ortodocși și catolici nu au condus nici măcar la cea mai mică conciliere între Teologia Dogmatică romano-catolică și cea ortodoxă.
De asemenea, Sfântul Sinod al Bisericii Bulgare și-a exprimat dorința de a discuta pe viitor în cadrul unor astfel de întruniri alte probleme social-umane." http://www.razbointrucuvant.ro/recom...i-si-catolici/
Deci nu era din cauza unor neintelegeri cu alti ortodocsi.
Despre gesturile si declaratiile unora din cler sau chiar ierarhi am mai spus ca exista, cam in fiecare BO am citti despre cate un episcop: in Rusia, Cipru, Grecia si, desigur la noi. Dar in general doar despre cate unul in fiecare tara.
  #358  
Vechi 08.05.2011, 14:22:40
Paznica ploii Paznica ploii is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Locație: In a realm bewildered by meanings
Mesaje: 7
Implicit

Să nu mai fim alergici,fanatici și-ncuiați
Ar trebui să facem unele diferențieri ,să arătăm ce Biserică deține mai bine creștinismul apostolic,bogăția ontologică și tradiția,nu să atacăm empirismul momentan al persoanei în cauză .
  #359  
Vechi 08.05.2011, 14:24:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

D-le Erthorn, vad ca ati continuat sa postati acel mesaj cu Sf. Ioan, chiar de doua ori, ca si cum eu nu v-as fi raspuns, chiar de trei ori pana acum.
Sfantul Ioan Gura de Aur poate fi dat ca marturie ca nu exista un primat, nu invers. Ati luat de undeva cateva citate care sunt extrase din context, care ar spune doar despre Sf. Petru, sfantul afirmand alte lucruri, care infirma primatul: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=128
O alta dovada, in omiliile la Sf. Ev.Matei, la citatul cu piatra si petru, Sfnatul Ioan Gura de Aur spune ca piatra este marturia sf. Petru, nu el.
Am raspuns a patra oara acelasi lucru, nu stiu de ce dar cred ca o sa mai trebuiasca sa scriu acelasi mesaj de cateva ori. Nu degeaba observasem ca e ceva in neregula.
  #360  
Vechi 08.05.2011, 14:49:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Paznica ploii Vezi mesajul
Să nu mai fim alergici,fanatici și-ncuiați
Ar trebui să facem unele diferențieri ,să arătăm ce Biserică deține mai bine creștinismul apostolic,bogăția ontologică și tradiția,nu să atacăm empirismul momentan al persoanei în cauză .
Nu draga , aici se discuta : BANG-BANG , de la Bang !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
Trapeza - locul unde hrana devine rugaciune adrian35 Intrebari utilizatori 8 07.05.2010 18:36:35