Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 03.11.2016, 15:08:47
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Fraților, în numele inocenței de copil, vă scriu și vă vorbesc. În numele Celui ce spune:

Adevărat zic vouă: De nu vă veți întoarce și nu veți fi precum pruncii, nu veți intra în împărăția cerurilor. - Matei 18, 3.

În numele nevinovăției cu care vorbesc și a fecioriei trupești în care sunt, vă întreb:

Răspundeți-vă vouă și spune-ți-ne și nouă:

1. Credeți că și alte culte care se numesc creștini au Har și Sfinte Taine ?
2. Credeți că un eretic se mântuiește?
3. Ne smerim noi înșine și unii pe alții, fiindcă asta printre multe, înseamnă să lucrăm la mântuirea noastră și a tuturora în jurul nostru.
Dar ce facem noi, din Biserică, cu cel care nu vrea să se smerească?
4. Ce face Biserica, cu episcopul Romei? Cu orice om care nu vrea să smerească și să vină în Biserică... Cum va mai fi acela păstorit?
5. Sau cum mai poate el să păstorească, ca un membru al Bisericii, când nu se smerește și învață stricăciuni ?
6. Smerenia oare nu se arată și în dogmele care le crede și le învață Biserica ?
7. Cei ce se consideră infailibili... Fără de greșeală. E mântuitoare învățătura care vine de la episcopul Romei?"


Răspundeți cu același suflet de copil pe care îl aveți voi și pe care bine-ar fi să-l aibe și episcopul Romei, dar "dragostea toate le crede, toate le nădăjduiește" poate are același suflet de copil și poate se va smeri și va lepăda infailibilitatea.


Vă rog mult, vă întreb acestea pe toți: Mosh_Neagu, CristianR., Admin-ul, Ioan67 Cezar, Adrian simpllu, Parascheva16, Delia, Cătălin2, toți de pe forum și pe toți episcopii, preoții, diaconii, creștinii de pe pământ, din Biserică, vă întreb și vă rog da-ți un răspuns sincer, din inima voastră, la cele 7 întrebări.

Arătați ce-i în inima voastră, nu vă rușinați. "Gura vorbește din prisosul inimii". - Luca 6, 45.

Vă îmbrățișez.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 03.11.2016 at 15:26:53.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 03.11.2016, 15:27:11
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
"Spune-mi, crezi că și alte culte care se numesc creștini au Har și Sfinte Taine ?
Oare te mai mântuiești dacă ești eretic?
Da, e bine să ne smerim noi înșine și unii pe alții, fiindcă asta printre multe, înseamnă să lucrăm la mântuirea noastră și a tuturora în jurul nostru.
Dar ce facem cu cel care nu vrea să se smerească?
Cu episcopul Romei?
Care se consideră infailibil... Fără de greșeală. E mântuitoare învățătura care vine de la el?"
Igore, insisti atat de mult pe ceva care nu tine de noi. Eu nu sunt Dumnezeu si n-am de unde sa stiu cine se mantuieste si cine nu. Dar stiu sigur ca nu toti preotii ajung in Rai si nu toti pacatosii ajung in Iad. Care-i planul lui Dumnezeu cu unii sau cu altii, de ce ne mai ingaduie smintiti sau caldicei, de ce imi ingaduie mie sa-ti scriu tie ca si cum ti-as da un sfat, desi El stie bine ca nu-s bun nici de ceapa ciorii, eu nu stiu, Igore si nici nu vreau sa ma pronunt si sa initiez astfel dezbateri care dezbina, nicidecum zidesc. Iubeste, Igore. Si pe catolic, si pe sectar si pe musulman si pe homosexual, si orice zidire a lui Dumnezeu fiindca in fiecare este amprenta harului Lui, iar planul ca si judecata ii apartin Lui, nu mie, biet caraghios cu pretentii de teolog!
Insistenta asta a ta, in ochii celor ce te urmaresc, pare patologica, iar asta e grav, Igore. Lasa-I grija asta (ca si altele) lui Dumnezeu, si vezi cum evolueaza rugaciunea inimii mai degraba. Fugi de lume, pentru ca lumea sa nu te sminteasca pe tine, Igore!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #83  
Vechi 03.11.2016, 15:46:22
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Igore, insisti atat de mult pe ceva care nu tine de noi. Eu nu sunt Dumnezeu si n-am de unde sa stiu cine se mantuieste si cine nu. Dar stiu sigur ca nu toti preotii ajung in Rai si nu toti pacatosii ajung in Iad. Care-i planul lui Dumnezeu cu unii sau cu altii, de ce ne mai ingaduie smintiti sau caldicei, de ce imi ingaduie mie sa-ti scriu tie ca si cum ti-as da un sfat, desi El stie bine ca nu-s bun nici de ceapa ciorii, eu nu stiu, Igore si nici nu vreau sa ma pronunt si sa initiez astfel dezbateri care dezbina, nicidecum zidesc. Iubeste, Igore. Si pe catolic, si pe sectar si pe musulman si pe homosexual, si orice zidire a lui Dumnezeu fiindca in fiecare este amprenta harului Lui, iar planul ca si judecata ii apartin Lui, nu mie, biet caraghios cu pretentii de teolog!
Insistenta asta a ta, in ochii celor ce te urmaresc, pare patologica, iar asta e grav, Igore. Lasa-I grija asta (ca si altele) lui Dumnezeu, si vezi cum evolueaza rugaciunea inimii mai degraba. Fugi de lume, pentru ca lumea sa nu te sminteasca pe tine, Igore!...
Fratele meu preaiubit,
Dar pentru ce se aduna Biserica la Sinoade? Nu să arate ereziile? Apoi le dădea anatemei. E biblic? E. E patristic? E și patristic și dogmatic și liturgic, în ectenia celor chemați. E Biserica !
Ce este anatema?
Tradus foarte exact înseamnă: "cel ce s-a lepădat de Biserică / cei ce s-au lepădat de Biserică" și "nu mai este în comuniunea mântuitoare a Bisericii".
E ceva de speriat?
Pentru ei, care nu se mântuiesc da, e de speriat.
Dar pentru Biserică, este pază, protecția a însuși Biserica, să nu creadă învățăturile acelora anatematizați, cei ce singuri, de bună voie s-au lepădat de Biserică, și se află în eres.
Asta-i anatema.
Așa știe Biserica cine se mântuiește și cine se osândește. Așa ne învață Sfânta Treime prin Sfinții Părinți.

Când locuiește Hristos în tine, precum în Pavel și când spui: "Vedem în Duhul Sfânt" sau "Părutu-s-a nouă și Duhului Sfânt", arăți apoi erezia și arăți mântuirea, nu?
Ăsta-i scopul sinoadelor.
Singurul motiv al unui sindo ecumenic, este combaterea ereziilor. Pentru vindecarea lor. Cine va voi vindecare.

De ce a mai lăsat atunci Dumnezeu, Biserica, dacă nu știm cine se mântuiește și cine nu se mântuiește?

De ce și-a mai ales Apostolii? 12, apoi 72, apoi mulțimea de ucenici și de ce s-a născut Noul Testament din Bisercă, pentru Biserică, dacă nu știm cine se mântuiește și cine nu?

Și de ce au fost dați satanei, imeneu și alexandru, de Pavel, ca să se învețe să nu hulească, spune. Este erezia hulă? Este. Păcat împotriva Duhului Sfânt. De neiertat. Spune Scriptura, nu eu. Spune Biserica.

Avem sinoadele. Sinodul din Creta a spus că sunt 9 Sfinte Sinoade Ecumenice. Cinste lor. Dar nu a fost sinod dogmatic, ca să fie numit Sfânt Sinod Ecumenic, sau pan-Ortodox. Să fie Sinoade. Da, să fie. Dar să se adune absolut toți episcopii de pe pământ, sau măcar 80-90% și mulțime de preoți, diaconi, călugări.
Ei sunt Biserica.
Toți împreună.
Apostolii sunt Biserica în Hristos. Cu toți pe care-i lăsau Apostolii în urma lor. Ei sunt Biserica.

Fratele meu preaiubit, cu ce greșesc ? Aici în ce vorbesc, cu ce am greșit ?

Nu ne dăm sfaturi, nu învățătm, ci mărturisim. Ce există deja. Și ce e în pericol. Biserica. Mântuirea.

Nu dezbinăm, ba din contră scopul unui Sinod Ecumenic, precum cele 9, este să cheme la Unire, la Unitate.
Poate fi Unitatea și Unirea, fără vindecare? Unirea cu boala?
Unitatea cu minciuna?
Cu mamona? Cu paharul demonilor? Nu se poate.

"Amprenta" harului Domnului, nu vine înafara Bisericii, vine doar la cei din Biserică. Altfel nu ar mai fi lăsat Biserica, ar fi spus:
Vedeți voi cum faceți să vă mântuiți cumva. Ar fi fost budism, sau hinduism. Sau islamism.
Dar așa, ce e?
E creștinism. E libertatea. Dar poți fi liber fără Hristos? Aia se numește căderea lui satana, libertatea fără Hristos.
Deci libertatea și mântuirea este doar în Biserică.
Doar în Hristos care este în Biserica Sa.

De ce nu vrem să credem ? De ce ne îmbolnăvim de necredință ?
De ce ne răcim dragostea ?

Dragostea de părinte, este să-i mai și câte una la curuț lu' ăla micu', nu-i spui: "Naaa lasă că-i bine, du-te fă ce vrei tu, că oricum eu te iubesc". Aia nu-i dragoste, e libertatea lui satan, adică încătușarea minții și împietrirea inimi pe minciună.

Alea sunt adevăratele patologii, roadele satanei.

Nu Biserica. Niciodată Biserica. Și membrii ei, care suferă pentru tot pământul păcătos și muribund, lipsit de Hristos, bolnav și căzut. Hristos a venit pentru cei păcătoși.
Dar dacă nu-i spui unui om de ce anume suferă, cum se va mai vindeca?
E lipsă de smerenie să-i spui unui om că e eretic?
Nu, e dovadă de dragoste. Fiindcă îi arăți înșelarea și îl chemi la Unitate, la Unire, la însănătoșire. La mântuire. I se dăruiesc. Gratis.
Numai să le primească și să le creadă, prin smerenie și tot rodul Bisericii.

Și lucrează și azi Hristos Domnul, prin Biserică. Credința Bisericii.

Dar Hristos când va veni a doua oară, să judece, va mai găsi credință pe pământ? - Luca 18, 8.

Lucrarea lui antihrist, care o va găsi Domnul, în lipsa credinței, va fi aceea Biserica ? Va fi "biserică", dar nu Biserica.

Deci citind acestea, încă vă rog pe toți, să răspundeți la cele 7 întrebări, care sunt doar pentru voi, cei din Biserică.

Doamne miluiește...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 03.11.2016 at 15:57:59.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 03.11.2016, 16:00:24
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Și pentru ce nu lași în seama episcopilor sinoadele și pronunțarea sau ridicarea anatemelor?

Crezi că e de folos să facem noi un sinod pe forum și să spunem ce ni s-a părut nouă cu privire la erezii și alte probleme care se discută la sinoade?

Pentru că pe Duhul Sfânt nu-L putem invoca aici așa cum este El rugat să participe la dezbaterile prilejuite de sinoade, în timpul liturghiilor care se fac cu respectivele ocazii.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 03.11.2016, 16:00:37
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Emiliane, mai bine vezi-ți de mântuirea ta și lasă obsesiile tale anti-catolice, anti-protestante și în general anti-creștine, că o să te ducă direct în iad.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #86  
Vechi 03.11.2016, 16:40:18
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Și pentru ce nu lași în seama episcopilor sinoadele și pronunțarea sau ridicarea anatemelor?

Crezi că e de folos să facem noi un sinod pe forum și să spunem ce ni s-a părut nouă cu privire la erezii și alte probleme care se discută la sinoade?

Pentru că pe Duhul Sfânt nu-L putem invoca aici așa cum este El rugat să participe la dezbaterile prilejuite de sinoade, în timpul liturghiilor care se fac cu respectivele ocazii.
Pentru că episcopii pot greși.
Și avem datoria să le spunem că greșesc. Cum și Hristos i-a spus la Petru de cele 3 apostazii ale lui Petru, înainte de cântatul cocoșului.

Și cum și Pavel a spus la Timotei să dea pe Imeneu și Alexandru, satanei, ca să se învețe să nu hulească. Ce este hula dacă nu erezia?
Ne doare după eretici, că iubim toată făptura. Dar nici să tăcem, să-i lăsăm în moarte, nu putem.
Dacă toată Biserica devine eretică, cine le mai spune că sunt în erezie?
E greu să mai revină stuația când un simplu monah, Sfântul Maxim Mărturisitorul, salvează toată Biserica.
Un simplu mirean...
Pentru că doar cei din-afara ereziei, mai sunt Biserica. Chiar rezumat la un singur om.
Când nici unul nu va mai fi, și se vor crede ereziile, ani la rândul, când va fi recunoașterea ereziilor drept mântuitoare, atunci va veni sfârșitul, spun Sfinții Părinți.

Deci când un sinod misionar, Creta, care spune expres că nu e dogmatic, ia hotărâri dogmatice și spune că un creștin se poate căsători cu un ne-creștin(eretic) și ne-ortodox(păgân, ateu), și că harul este mântuitor în acea taină, că Duhul Sfânt vine și peste cei care au botez mincinos sau nu au botez deloc, atunci Biserica trebuie să le spună celor din acel sinod, că sunt în greșeală, că sunt în erezie... Oricine trebuie să le spună, cât mai urgent, că au încălcat Sfintele Canoane. Și slavă Domnului, că Creta s-a remediat, s-a însănătoșit și au modificat hotărârile necanonice, și din nou, precum era mântuitor, un eterodox, nu se poate căsători cu un ortodox.

Biserica nu înseamnă episcopii, ci toți oamenii, care vor să fie în Biserică. Episcopii sunt ochii, dar ochii fără trup, nu pot viețui.
Hristos nu a venit pentru apostoli, ci pentru toți oamenii păcătoși care căutau vindecarea.

Iar dacă apostolii devin mincinoși și nu mai oferă vindecare și nu ferește turma de erezii, ci chiar ei merg în erezii, cu turma, aceia nu sunt apostoli. Și uneori, turma le spune că sunt în neascultarede Hristos. Atunci trebuie să facem SFÂNTA NEASCULTARE, cum învață Sfântul Vasile cel Mare și alții. Și să căutăm să vindecăm apostolii aceia, acei episcopi, preoți, diaconi, căzuți.
Cum s-a petrecut la Creta, și s-au vindecat... Slavă Domnului !

Tot a rămas să-i numească creștini pe eretici, în biserici istorice, chiar dacă sunt biserici risipitoare, ca fratele risipitor, și el, fratele risipitor, era frate istoric. Adevărat, deci de ce ne agităm? Să fim blânzi, rugăciunile, trzvia, stăruința, au dat rod, Creta s-a însănătoșit.

Că la Arie, Nestorie, Origen, nu i-au numit "creștini istorici". Ci eretici. Eventual, azi, îi numim creștini risipitori.
Pe episcopul Romei, nu-l numești creștin istoric, nici pe Luther sau Calvin. Ci eretici. Altfel n-au nicio șansă de vindecare dacă nu-și asumă cuibușorul de nebunii din căpșor. Ba la unul ca Arie, îi mai dai și câte-o palmă, cum a primit de la Sfântul Nicolae al Mirelor Lichiei. Și cum azi merită episcopul Romei, să întoarcă și obrazul celălalt, să se smerească și să se vindece. Nu ne jucăm cu lucrurile astea așa mari ! Niciodată. Că-i mântuirea oamenilor...

Nu pentru cei ce se consideră infailibili și în primat, cu purgatoriu și alte isprave ale satanei.
Aceia dacă nu vor să se vindece, e alegerea lor. Ce efect poate avea Biserica asupra lor? Nici unul. Ce efect a avut Dumnezeu asupra lui demonilor înainte de căderea lor din Har și din Rai? Nici unul. Le-a respectat libertatea. Ce efect va avea harul când ei refuză să creadă că harul este doar al Bisericii și niciodată în afara ei? Nici un efect. Când ei nu cred că cei care sunt înafară nu se mântuiesc și nu cred ce învață Biserica? Alegerea lor, libertatea lor. Noi îi iubim, chiar eretici de-ar fi, ca să nu-i jignim, le spunem creștini risipitori, sau oficial, eterodocși. Și e mântuitor așa.

Ce efect să aibe Sfânta Taină, să unească în căsătorie, ce? Mântuirea cu erezia? Mamona cu Hristos? Nu se cunosc, sunt opuși.
Acolo, la Creta s-a vorbit prin gura ereziei ecumeniste, cu căsătoria mixtă. Și slavă Domnului că acea gură s-a închis, hotărârile s-au schimbat și Sfântul Sinod de la Creta s-a însănătoșit.
Și dacă n-ar fi sărit Biserica, nu doar la vindecarea de ecumenism, dar măcar cu o jordiță prin cuvânt de atenționare, azi, s-ar fi căsătorit un eretic cu un creștin... Doamne ferește.
La Creta, doar Mitropolitul Hierotheos Vlachos, s-a ridicat și-a strigat: "Eu nu semnez așa ceva!" Și s-a făcut liniște de mormânt. Nu le-a păsat celor 155 de ierarhi, că nu semnează IPS Ierotheos... Și au mai și crezut apoi că-i bine ce fac. Doamne miluiește, apără și păzește, bine că s-au trezit până la urmă, scumpii noștrii ierarhi, altfel era rău...

Și e exemplul doar uneia dintre erorile comise la Creta de 156 de ierarhi din Pliroma/Pleroma Bisericii (n-are treabă cu orașul Roma).
Dacă nu sărea Biserica să strige, aveam azi erezia ecumenismului, instalată indirect, prin căsătoria unui creștin cu un eretic. Indirect asta s-a urmărit, dar nu s-a reușit așa ceva, slavă Domnului.

Oricum la Timișoara s-au grăbit părinții consilieri să elibereze dispense pe bandă rulantă de căsătorie a unui creștin cu un eretic sau păgân sau cine-o fi, în cele 3 luni cât sinodul cretan încă nu se însănătoșise.

În câteva zile până la modificarea hotărârilor de la Creta, s-au eliberat zeci de ele.
Părintele Zaharia Pereș, consilier cultural, striga prin Secretariat:
"Lasă-i măăă, ce dacă-i alu' allah sau alu' cui o fi. Ce are? E tot dumnezeu. E dumnezeul lor. Să se căsătorească, ce ne pasă nouă?" Deci știa că nu-i bine, dar nu-i păsa. Fiindcă credința e aproape inexistentă. Ce să nu se afle pe net? Întunericul? "nu fiți părtași la faptele cele fără roadă ale întunericului, ci mai degrabă, osândiți-le pe față." - Efeseni 5, 11.
Părintele secretar Radu spunea: "Nu-i bine, ceva nu-i bine..." Dragul de el, îl mustra conștiința... Simțea că se pierde harul... Dar au strigat pustnicii în pustie și Sinodul s-a vindecat. Slavă Domnului. Și Doamne miluiește și ferește pe mai departe...

Nu, noi pe forum, nu facem sinod, ne informăm, de dăm de știre despre versete, Sfinte Canoane, Sfinții Părinți, ne aducem aminte, ne reamintim, pentru că ne pasă, nu? Ne doare. Nu suntem indiferenți de ceea ce se petrece în Biserică, nu?
E vorba de mântuirea noastră a tuturor.
Dacă se fac liturghii înainte, în timpul sau după un Sinod care hotărăște "eronat", cu episcopii care nu au văzut Lumina necreată sau nu sunt îndumnezeiți, Harul nu va fi acolo. Cum n-a fost nici la sinoadele tâlhărești, sau sinoadele unioniste.
Cum nu este harul în liturghiile sau misse-le din apus și non-liturghiile din protestantism sau neo-protestantism.

Dar Biserica tânjește după acei creștini și frați risipitori, după acei eterodocși și trebuie să facem cumva să-i aducem înapoi, sau dacă n-au fost niciodată, să-i aducem la Viață, la Hristos, la Biserica cea Una, Ortodoxă.

Un monah amărât, un ascet, jerpelit, jegos, murdar, unu Maxim, care mai avea și doi ucenici după el, tot striga la ei:
"Scuipați împărtășania ereticilor jos și călcați-o în picioare, că aia nu-i de la Dumnezeu, acolo nu-i taină, nu-i har!"
Deci noi, oare este greșit dacă strigăm azi să scuipe oamenii împărtășania catolicismului și protestantismului jos, că aia nu-i de la Dumnezeu, acolo nu-i taină, acolo nu-i har? Nu, nu este greșit. E mântuitor. La fel ca odinioară Sfântul Maxim.

Dar noi, din contră, credem că este sfântă taină și har, împărtășania lor, botezul lor, nunta lor, tainele lor, misteriile... Le vedem drept valide și bune... Nu-i greșit ce facem? Ba da este greșit. Trebuie să nu mai facem așa ceva.[/b]

Nu-i greșit să recunoaștem harul în erezie? Ba da, este greșit. În erezie nu există har, nici taine, nimic mântuitor.
Și ne osândim dacă facem și credem așa ceva, că în erezie e har.

Și desigur, pentru îndrăzneala(!) aceea, episcopii au dat ordin și i-au tăiat mâna dreaptă și limba la monahu ăla Maxim ! Poftim !

Apoi, Biserica s-a trezit, nu știu cum, din mila Domnului. După moartea jerpelitului, au făcut un nou Sinod, au recunoscut și au numit ereziile monofizite și monotelite și l-au canonizat Sfânt, pe jerpelit... :) Auzi acolo !

Sfinte Maxim Mărturisitorule, iartă-ne și roagă-te să biruim erezia ecumenistă. Scoate-ne din erezie, Sfinte Maxime !

Teoretic e simplu, practic toată lumea trebuie să vorbească în smerenie, pentru smerenie. Și Biserica și ereticii.

Ori smerenia, pe diavol îl arde. Deci și pe eretic la fel.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Emiliane, mai bine vezi-ți de mântuirea ta și lasă obsesiile tale anti-catolice, anti-protestante și în general anti-creștine, că o să te ducă direct în iad.
Ereziile sunt temporare, vor exista cel puțin până la Judecată, până la veșnicie. Ca și păcatele. În veșnicie nu vor mai fi. Nici păcate, nici erezie, nici timp, nici răutate, nici boală, nici căderi, nici ispite. Așa va fi biruința, așa vor fi biruitorii... Peste orice cuvânt...

Deci ereziile sunt mișcări, fiindcă sunt temporare. Mișcările romano-catolicismului, protestantismului și altele înfara Bisericii, nu sunt creștini, sunt eretici, ce au nevoie de Hristos, de vindecare, dar niciodată forțat, nu le este impus cu forța nimic, nimănui. Dacă vor, se smeresc, se vindecă, altfel, se mândresc mai departe și se osândesc... Libertate. Alegerea lor.

Doamne miluiește.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 31.05.2018 at 14:40:42.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 03.11.2016, 22:39:59
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Nu numai ca Igor ca orice eretic nu se multumeste sa mearga pe drumul pierzaniei daca nu-i trage si pe altii dupa el, dar isi inchipuie ca-i un fel de calugar batran si noi suntem invataceii pe care el ii dojeneste. :)

Deci dupa ce spune ca unui om i-ar putea pasa mai mult decat I-a pasat lui Hristos, acum scrie si el ce a auzit de la altii : "Și-au arogat drepturi infailibile, că ce hotărăște un Sinod, este fără greșeală"

Asta e o afirmatie facuta de aia 3 calugarasi care au bantuit prin tara si care cred ca-s repetenti in ale teologiei sau ceva. Dar nu-i de mirare ca ne spune si Igor acelasi lucru, ca aia care se aseamana se aduna. :)

Pai mai teologul lu` pesteprajit ce fel de sinod ar fi ala care nu pretinde ca e infailibil ? Poate fi sinod ortodox daca nu pretinde ca-i infailibil ? Poti sa spui "părutu-s-a Duhului Sfânt și nouă...dar s-ar putea ca Duhul Sfant si noi sa fi gresit" ?

Vai de capul tau de mare teolog. Mai bine ai realiza unde te afli si te-ai opri din inselare. Daca ai aceeasi opinie cu a unor rataciti din Athos sau cu a lui Vulcanescu nu inseamna ca esti ortodox. Inseamna ca esti si tu la randul tau ratacit.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 03.11.2016, 23:02:11
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Exagerezi, Iuliu. Mai citeste. Deisgur, Igor sau Macarie de la Oituz, sau ametitul ala de filantrop ajuns episcop vicar din intimplare, anume Longin de la Banceni, bat cimpii, aici sintem toti de acord, insa daca iei un catehism, vezi clar ca Biserica este infailibila, nu un Sinod sau altul. Pentru ca au fost si sinoade eretice, sper ca stii asta.
Ce nu intelege grupul contestatar, e ca sinoade ecumenice eretice au fost rasturnate, ca autoritate, doar de sinoade ecumenice ortodoxe, adica de cevqa echivalent sau superior lor ca autoritate si extindere. Microsinoadele tinute de Maxim confesorul inainte de anatemizarea monotelismului&monoergismului, efectiv schismatice pina ce Biserica a reconsiderat punctulde vedere. Deci, da, trebuie sa privim lucrurile disciplinat, caci Biserica nu e crasma cu wrestling, asa ca, la acel Tn la care Maxim Confesorul sau Theodor Studitul activau, ei erau, conform Bisericii, schismatici. Si da, cei ce erau monoteliti atunnci, s-au mintuit, probabil (bine, depinde de cum i-a judecat Dumnezeu ca vieti personale, asta noi nu o putem stiș insa doar punctual, pe chestiuni elceziologice, acei oameni nu au gresit). O sa le spun prietenilor mei zeloti chestia asta, desi... Pe de alta parte, fii si tu mai putin inflacarat. Ceva imi spune ca daca ai vorbi fluent neogreaca, l-ai trimite pe Zisis la origini, daca ai vorbi personal cu dinsul. Ș)
Cred ca e clar acum ce am spus. Poate ca Sinodul din Creta e eretic, dar asta se va stabili DOAR de catre Biserica, DOAR intr-un Sinod Ecumenic, si DOAR in viitor, nu se stabileste contemporan, si cu atit mai putin caraghios de aprioric, cum faceau ametitul ala de episcop de Banceni si altii.
Formul aceea au spus-o si la sinoade eretice. Repet, scrie in catehismȘ Biserica e infailibila, nu Sinodul cutare, si cu atit mai putin niste calugari sau mireni sau preoti sau chiar niste episcopi.
Mie oricum putin imi pasa daca Sindoul e eretic sau legitim, oricum imi vad de treaba mea, cred mai departe in felul meu, ma spovedesc la preoti deschisi la a intelege sceptici si intelectualisti la limita agnosticismului, asa ca mi-e tot una. Las pastorului treburile de pastor, nu ma bag peste pastori, ca oaia capie. :)
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 03.11.2016, 23:07:37
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai sigur ca au fost sinoade eretice dar alea nu-s sinoade ortodoxe. In timp, se constata daca un sinod a fost ortodox sau "talharesc". Si in cazul in care a fost "talharesc" se spune ca Duhul Sfant nu a fost prezent si gata. Dar cei care se intrunesc intr-un Sinod, nu pot afirma altceva decat ca Sinodul e infailibil. Daca nu ar face asta, abia aia ar fi erezie pentru ca ori nu cred ca Duhul Sfant este infailibil, ori se indoiesc pana si ei ca Duhul Sfant participa alaturi de ei.

Eu zic ca nu e greu sa intelegi asta.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 03.11.2016, 23:13:46
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Nu iuliu, tu ești eretic, iar erezia mea nu există, te-am rugat, dovedește-mi erezia !
Nu acuza fără dovezi, că minți.
Tu te pui pe drumul pierzaniei și îi tragi și pe alții în ecumenism.
Nu-mi închipui că sunt nimic, decât un simplu mirean, creștin. Mă silesc să fiu creștin. Și da, fac parte din pleroma Bisericii, sunt mădular al lui Hristos și am datoria și obligația chiar să mărturisesc.
"Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi și Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri." - Matei 10, 32.
Da? Oricine va mărturisi. Orice creștin.

Da, unui om, trebuie să-i pese măcar cât i-a păsat lui Hristos, să-l doară, măcar cât la durut pe Hristos, din firea umană a lui Hristos, evident, că sunt două voințe și două lucrări, precum știi deja, nu?
Plec de la premisa că ai studiat dogmatică, altfel nu vorbești așa să te afli în treabă, nu?
Mai ales să faci acuzații de erezie?
Că eu, păcătosul am și licență și masterat în Teologie, pe Dogmatică... Și o altă licență tot în Teologie Ortodoxă, pe Patristică. Și atestatul din seminar, în Noul Testament. Mi-e greu să spun acestea, că sună a laudă. Dar și Pavel spunea că a studiat la picioarele marelui învățător Gamaliel. Deci te rog, măsoară-ți lungul nasului, când iei jordița la mine. Că ți-o trebuie ție.
Da, la Creta așa au spus, că ce vor hotărâ sinoadele pan-ortodoxe, ca cel de la Creta, va fi fără de greșeală. E greșit să crezi așa ceva, fiindcă nimeni și nimic nu e fără de greșeală. Da, pot avea greșeli, dar le ascultăm cât timp nu încalcă Sfintele Canoane și poruncile lui Hristos. De ce sunteți împotriva Sinodului de la Creta?

Da, Sinoadele sunt autoritatea în Biserică. Dar nu înseamnă că un Sinod nu poate greși. Un sinod niciodată nu e infailibil, că nu e Dumnezeu. Da, unde sunt doi sau mai mulți adunați în numele Meu, sunt și Eu în mijlocul lor. Dar totuși dacă cei adunați în numele Domnului, sunt în erezie, atunci pot greși. Cei adunați la Sinod, trebuie să fie îndumnezeiți, altfel pot greși, spune prin Sfinții Părinți, părintele Ioannis Romanidis și Mitropolitul Ierotheos Vlachos, ucenicul părintelui, în adevărata carte de Dogmatică: Dogmatică Empirică.

Spui: "ce fel de sinod ar fi ala care nu pretinde ca e infailibil? Poate fi sinod ortodox daca nu pretinde ca-i infailibil?"
Niciun Sinod, vreodată nu și-a luat titulatura de infailibil, fără de greșeală, chiar dacă spuneau: "Părutu-s-a Duhului Sfânt și nouă". Știau că pot greși, și din acel motiv, se adunau cu sutele de fiecare dată, țineau Sfintele Sinoade chiar și 1 sau 2 ani și primeau și preoți și diaconi, care vorbeau.
Sinod înseamnă înainte de orice, sfătuire. Se sfătuiesc. În numele Bisericii și pentru Biserică.
Iar Creta n-a fost sinod dogmatic, ci sinod misionar, nu au luat hotărâri dogmatice, dar a ținut o săptămână, și n-au vorbit și n-au votat decât 10 episcopi, cei cu titlul administrativ de patriarhi. Deci sinoade de acestea, pot să mai fie, că nu sunt dogmatice și nu sunt ecumenice, la cele ecumenice, se iau hotprâri dogmatice și votează toți episcopii, nu doar patriarhii.
Deci rătăcit e oricine minte, oricine e în erezie și nu e Ortodox, deci care nu e din Biserică. Unu ca acela, nu se va mântui.
Să nu fie.
Doamne miluiește.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai sigur ca au fost sinoade eretice dar alea nu-s sinoade ortodoxe. In timp, se constata daca un sinod a fost ortodox sau "talharesc". Si in cazul in care a fost "talharesc" se spune ca Duhul Sfant nu a fost prezent si gata. Dar cei care se intrunesc intr-un Sinod, nu pot afirma altceva decat ca Sinodul e infailibil. Daca nu ar face asta, abia aia ar fi erezie pentru ca ori nu cred ca Duhul Sfant este infailibil, ori se indoiesc pana si ei ca Duhul Sfant participa alaturi de ei.

Eu zic ca nu e greu sa intelegi asta.
Aaa, bun. Începi să te trezești.
Și cine stabilete că sunt sinoade eretice sau ortodoxe, pentru că sunt adunate în Biserică?
Și nu-ți dai seama dacă e ortodox sau eretic, tâlhăresc și mincinos, sinodul, până nu-i vezi hotărârile.
Deci cine hotărăște?
Noi hotărâm, Biserica. Mădularele lui Hristos, Pliroma sau Pleroma. Noi, unu ca jerpelitul Maxim. Un monah de rând. Athosul, Pustiurile de peste tot, mănăstirile care mai sunt sănătoase, acelea vor hotărâ, cu ierarhii care mărturisesc împotriva ereziilor.

Iar la Creta, nu au folosit nici formula Sinodală: "Părutu-s-a Duhului Sfânt și nouă", nu au promulgat sau folosit nici Sfinte Canoane, după îndelungi dezbateri, firești și frumoase, fără pretenția de Sinod Dogmatic, au avut reușite și reale hotărâri misionare, dacă era dogmatic, trebuiau și să fie prezenți și să vorbească și ereticii, să se lupte lumina cu întunericul. Și poate dura luni și luni de zile...

Ia seamă ce vorbești, că ești inexact, ca să nu spun că dezinformezi, că minți sau că ești eretic. Păzește-te.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 31.05.2018 at 14:14:43.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare