Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 19.02.2021, 03:26:14
eusingur eusingur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2014
Locație: Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Send a message via Skype™ to eusingur
Implicit

ce inseamna circul asta?! asta e "ortodoxie"? si cand zic ortodoxie, ma refer la credinta cea adevarata...
Terminati! Si, pocaiti-va, v-ati lasat prada lui satan...TREZIREA!
  #252  
Vechi 19.02.2021, 09:53:37
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusingur Vezi mesajul
ce inseamna circul asta?! asta e "ortodoxie"? si cand zic ortodoxie, ma refer la credinta cea adevarata...
Terminati! Si, pocaiti-va, v-ati lasat prada lui satan...TREZIREA!
Ți se pare că am făcut circ? De ce vorbești la plural? Asta i-am cerut și eu teologului ”ortodox” și tuturor complicilor cu răutatea: să respecte firul de discuție și să-l lase în pace pe omul cu Teoria PacMan cât timp ei n-au nicio părere la subiect și nu-și asumă nicio interpretare a scripturilor ci repetă minciunile ateiste ale lumii științifice: bigbangul-explozie până la heliocentrism cu pământ planetă ce se roteste in jurul soarelui și în jurul axei sale, evoluția din materie, plante și broaște până la stadiul de maimuță-cimpanzeu și apoi apariția omului gânditor care s-a ridicat în două picioare datorită muncii sale, miliardele de ani de la începutul creației și datările cu izotopi radioactivi susținând erele geologice cu schelete de animale preistorice și dispariția dinozaurilor din pricina glaciațiunilor, miliardele de km până la stele care defapt ar fi sori mult mai mari ca soarele în alte galaxii mult mai mari ca ale noastre, existența diferitelor civilizații extraterestre și așa mai departe. Au numit amestecul ăsta între teologie și ”știință”: ortodoxia care-și asumă teoriile astea ca fiind reale și adevărate luptând în cadrul bisericii cu cei ce combat astfel de minciuni și satanisme evidente că cică aceia ar fi eretici sau nebuni sau sectanți producând tulburare.

Eu m-am pronunțat pe subiect și am spus că tind să dau dreptate teoriei PacMan, o teorie foarte interesantă în care regăsim noțiuni scripturistice. Nu cred în ce susțin oamenii de știință și nici în teoria pământului sferic fix așa ca în geocentrism deoarece teoria pagană geocentrică are câteva proprietăți care pot fi contrazise ușor.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
  #253  
Vechi 19.02.2021, 22:26:15
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
...heliocentrism cu pământ planetă ce se roteste in jurul soarelui și în jurul axei sale, evoluția din materie, plante și broaște până la stadiul de maimuță-cimpanzeu și apoi apariția omului gânditor care s-a ridicat în două picioare datorită muncii sale, miliardele de ani de la începutul creației și datările cu izotopi radioactivi susținând erele geologice cu schelete de animale preistorice și dispariția dinozaurilor din pricina glaciațiunilor, miliardele de km până la stele care defapt ar fi sori mult mai mari ca soarele în alte galaxii mult mai mari ca ale noastre, existența diferitelor civilizații extraterestre și așa mai departe...
E limpede ca ai inteles ceea ce nu vrei sa crezi si pentru asta, fii linistit, vei fii lamurit mai tarziu; cu cat mai tarziu, cu atat mai rau(pentru tine).

Stiai ca ignoranta e voluntara?

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Eu m-am pronunțat pe subiect și am spus că tind să dau dreptate teoriei PacMan, o teorie foarte interesantă în care regăsim noțiuni scripturistice.
Eu tind sa cred ca notiunile scripturistice(pe care eu nu le-am observat si tu nici nu le-ai subliniat) sunt sugestionate "acolo" doar ca sa te ameteasca, iar astfel sa fii tentat sa crezi fara sa discerni mai atent.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
  #254  
Vechi 20.02.2021, 01:40:05
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
E limpede ca ai inteles ceea ce nu vrei sa crezi si pentru asta, fii linistit, vei fii lamurit mai tarziu; cu cat mai tarziu, cu atat mai rau(pentru tine).

Stiai ca ignoranta e voluntara?
Sigur că ignor voluntar minciunile și teoriile false ale lumii. Crezi că îmi va fi rău mai târziu dacă nu cred în minciuni? Crezi că ție îți va fi bine dacă tu voluntar crezi în ele?
Citat:
Eu tind sa cred ca notiunile scripturistice(pe care eu nu le-am observat si tu nici nu le-ai subliniat) sunt sugestionate "acolo" doar ca sa te ameteasca, iar astfel sa fii tentat sa crezi fara sa discerni mai atent.
Sunt acolo destule noțiuni preluate din scriptură. Nu sunt sugestionate și nu te amețesc deloc ci sunt explicate și clarificate. Dacă o pot înțelege atunci apreciez o teorie frumoasă. Dumneata contești și negi dar nu vi cu vreo teorie proprie. Înțeleg că ești adeptul teoriilor stiințifice.... astea neagă și contestă existența lui Dumnezeu precum și scripturile. Știai?
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
  #255  
Vechi 20.02.2021, 09:23:51
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
...Sunt acolo destule noțiuni preluate din scriptură. Nu sunt sugestionate și nu te amețesc deloc ci sunt explicate și clarificate. Dacă o pot înțelege atunci apreciez o teorie frumoasă. Dumneata contești și negi dar nu vi cu vreo teorie proprie. Înțeleg că ești adeptul teoriilor stiințifice.... astea neagă și contestă existența lui Dumnezeu precum și scripturile. Știai?
Nu-i adevarat, stiinta Il confirma pe Dumnezeu daca vrei sa crezi.

Spui ca sunt destule notiuni preluate din Scriptura explicate si clarificate; da un singur exemplu!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
  #256  
Vechi 20.02.2021, 16:45:12
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
...Sunt acolo destule noțiuni preluate din scriptură. Nu sunt sugestionate și nu te amețesc deloc ci sunt explicate și clarificate. Dacă o pot înțelege atunci apreciez o teorie frumoasă. Dumneata contești și negi dar nu vi cu vreo teorie proprie. Înțeleg că ești adeptul teoriilor stiințifice.... astea neagă și contestă existența lui Dumnezeu precum și scripturile. Știai?
Nu-i adevarat, stiinta Il confirma pe Dumnezeu daca vrei sa crezi.

Spui ca sunt destule notiuni preluate din Scriptura explicate si clarificate; da un singur exemplu!
Afirmațiile științei neagă afirmațiile Dumnezeirii. Prin toate teoriile și explicațiile ei false știința contrazice afirmațiile revelate de sfinți și prooroci.

Dacă neagă și contrazice și ”demonstreaza” atunci sigur nu confirmă pe Dumnezeu ci neagă și contrazice.

Vrăjitorii moderni, oamenii de știință, au în spate un aparat de calcul, de experimentare și demonstrare, iar apoi prin școli și massmedia se face o propagandă a științei prin trufia unei lumi întregi, prin trufia proștilor ce se cred deștepți căci au primit știința ca explicare a realității, a primit ”lumina” ei ca ieșire din noaptea minții lor și necunoștința tainelor. Pe baza tuturor acestor oameni slabi și amăgiți știința și lumea întreagă a științei neagă!

Nu vor să creadă în Dumnezeu și în afirmațiile Credinței pentru că ei își închipuie că deja știu adevărul, că i-a ajutat știința și totul e așa cum afirmă oamenii de știință.

Lumea e păcălită de oamenii de știință și oamenii din lume repetă fiecare ceea ce a fost învățat să creadă de lume că e adevăr. După ce ai făcut 12 clase la ateiști și una sau mai multe facultăți tehnice ateist-lumești și ai fost învățat să crezi că lumea are dreptate în afirmațiile oamenilor de știință a ei și mai ai și interese materiale și comerciale din asta atunci e foarte greu să te lepezi de toate teoriile și minciunile ei căci tu însuți te ții legat în lume și în minciunile ei vrând să minți așa ca ea trufind cu știina ei care defapt este o ruină, o moarte, o vremelnicie.

Decât să lupți pentru Adevăr ți se pare că îți e mai ”ușor” să accepți, vorba ta, ideea ta, că știința îl confirmă pe Dumnezeu și devi și tu un descoperitor, un om ce revelează idei științifice noi ce neagă lucruri greșite din știința mai veche și afirmă altele venind cu explicații noi și astfel slujești aceleiași științe care cu cât se înalță și se perfecționează cu atât se înșeală și se surpă mai tare.

Dacă căutarea oricărui cercetător (ateu sau antihrist) ar fi cinstită până la capăt atunci știința care este o Lumină ar confirma Divinitatea, afirmațiile lui Dumnezeu și dogmele Sale și cercetătorul s-ar converti la credința în Dumnezeu. Problema lor e că nu sunt cinstiți și nu vor să creadă nici măcar în dovezile științei lor și păstrează numai partea aia științifică-practică, aia care le susține credința lor, știința lor, pentru că nu vor să-și dărâme munca lor și ceea ce au fost ei învățați să creadă și toate teoriile lor la are au lucrat prin care au încercat și au ”izbutit” să-și explice toate. N-au vrut să creadă afirmațiile sfinților și proorocilor și trimișilor lui Dumnezeu dar până la urmă vor fi nevoiți să le accepte căci ele fac parte din adevărata Știință-Lumină ce vine prin Credință pe Cale de la Dumnezeu căci numai Sfântul Dumnezeu e Adevărul și Credința care mărturisește cum sunt toate cele create pe care Dumnezeirea le-a făcut și care vor fi doar așa cum afirmă Dumnezeu că vor fi ele.

Caută în aceasta teorie expusă de Moroco noțiunile gasite și în scripturi la Facerea să vezi cum le-a explicat de frumos. Eu am priceput fiindcă am citit. Nu poți să te exprimi pe ceva până nu citești, până nu pricepi ce vrea omul să zică.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
  #257  
Vechi 20.02.2021, 22:13:21
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Dacă neagă și contrazice și ”demonstreaza” atunci sigur nu confirmă pe Dumnezeu ci neagă și contrazice.
Acesta este chiar cazul tau. Asa faci tu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
  #258  
Vechi 20.02.2021, 23:58:53
eusingur eusingur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2014
Locație: Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Send a message via Skype™ to eusingur
Implicit circ

deci lupta la baioneta, e ceva ce trebuie practicat "crestineste", zi de zi...de ce, nu va administrati "cretineste" cate o palma?
Fatarnicilor...si mai aveti pretentia, sa ii invatati pe unii care abia au venit...pe unii din voi va stiu de ani pe aici...tu petre nu esti asa de vechi, da esti de departe cel mai vocal...nu zic de rau, "e crestineste" sa tipi sa injuri, sa reduci totul la 0.
  #259  
Vechi 21.02.2021, 16:05:20
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Dacă neagă și contrazice și ”demonstreaza” atunci sigur nu confirmă pe Dumnezeu ci neagă și contrazice.
Acesta este chiar cazul tau. Asa faci tu.
Era vorba despre știința lumii cu teoriile ei false și cu afirmațiile ei prin care neagă și contrazic pe Dumnrezeu.

Demetrius, așa ți se pare că fac și eu, la fel ca și știința lumii?
Tu crezi că eu neg și contrazic pe Dumnezeu prin ceea ce afirm?

De ce spui asta? De unde ai tras concluzia asta? Cum ai ajuns să afirmi așa ceva despre mine? Mă urăști? De ce faci o astfel de afirmație deplasată?

Doamne apără și păzește, dar mie mi se pare că mă straduiesc să fac exact invers: să cred și să nu contrazic pe Dumnezeu prin ceea ce scriu apărâd și luptând pentru adevăr.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
  #260  
Vechi 21.02.2021, 16:14:17
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusingur Vezi mesajul
deci lupta la baioneta, e ceva ce trebuie practicat "crestineste", zi de zi...de ce, nu va administrati "cretineste" cate o palma?
Fatarnicilor...si mai aveti pretentia, sa ii invatati pe unii care abia au venit...pe unii din voi va stiu de ani pe aici...tu petre nu esti asa de vechi, da esti de departe cel mai vocal...nu zic de rau, "e crestineste" sa tipi sa injuri, sa reduci totul la 0.
Unde ai citit din ce am postat că am înjurat pe cineva și că am redus totul la 0? Dumnezeule, de ce spui astfel de lucruri despre mine? Parcă ești din alt film.

Chiar am încercat să opresc circul și să fiu cât se poate de serios creștinește chiar și cu vrăjmașii. Cui am dat palme? Pe cine am înjurat? Cu cine am discutat cu fățărnicie?

Cum ai ajuns să faci astfel de afirmații tulburătoare?

A lupta pentru adevăr și dreptate nu înseamnă că am dorit cuiva vreun rău. Caută te rog prin postările mele și dă-mi măcar un citat, un exemplu cât de mic să înțeleg la ce te referi?

Dacă te-am deranjat cu ceva te rog să mă ierți însă crede-mă că nu știu despre ce vorbești și nu înțeleg cum ți-ai făcut părerea asta despre mine?
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 21.02.2021 at 16:24:26.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare