Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.10.2010, 01:12:29
Jasmine Jasmine is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2010
Locație: uk
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit Ajutati-ma, va rog!

Buna!
Vin la voi cu o rugaminte mai aparte: as avea nevoie de ajutorul unui foarte bun cunoscator al Bibliei si al religiei islamice in general, familiarizat cu invataturile gruparii Ahmadiyya in particular. (Limba engleza ar fi un avantaj, avand in vedere ca exista mult mai multe materiale in aceasta limba cu privire la doctrina lor, pe unele le-am citit si eu, materiale pe care ma voi baza in discutiile cu acela/aceea dintre voi care-mi va raspunde mesajului).
Cu toate ca nu sunt straina de invatatura noastra cea dreapta, ma gasesc in situatia de a nu fi capabila s-o apar/justific/explic intr-un mod multumitor persoanei pe care incerc s-o conving de adevarul credintei noastre. Acest lucru se complica odata cu studierea unor carti/articole scrise de ei in sprijinul credintei lor (aparent, bine documentate: cu sustinere arheologica, literara si chiar biblica).
Deci, va rog din suflet, daca exista printre voi cineva care considera ca m-ar putea ajuta in privinta aceasta, contactati-ma prin e-mail : jasmine33uk@yahoo.com
Multumesc!
Domnul sa va binecuvanteze!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.10.2010, 03:14:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Thread-ul acesta îmi amintește un banc vechi, da' bun de pe vremea odiosului dictator și sinistrei sale soții.
Cică un om intră într-o farmacie și cere un kil de carne. "Poftiiiim ??" întreabă farmacista. "Un kil de carne de vită vă rog să-mi dați !" "Domnule, aici nu avem medicamente. Carne nu are vizavi!".

Așa și dv, care intrați să puneți întrebări despre subșcolile islamice. Noi aici ne chinuim cu ortodoxia credinței. Cu Ahmadyya se chinuie pe alte forumuri, islamice. Am citit mai demult câte ceva care mi-a lăsat impresia că sunt heterodocși ai Islamului, cum ar veni, cam ca adventiștii lor. Cercetând apologetica noastră anti-adventistă, poate vă vin ceva idei ?

Acuma, ca sfat general: nu căutați să intrați în dispute religioase cu cei care sunt experți în domeniul acesta al lor. Afară de cazul în care aveți dv înșivă o credință tare ca stânca, riscați să nu îi atrageți la creștinism, ci să vă atragă ei la rătăcirile lor. Pe cei care suferă de indurația inimii, o singură persoană îi poate convinge. O persoană care, uneori, e blândă ca un porumbel, alteori arde cu flacără deasupra celor pe care se coboară.

Cu frățietate în Cristos,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.10.2010, 14:20:06
Jasmine Jasmine is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2010
Locație: uk
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit multumesc

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Thread-ul acesta îmi amintește un banc vechi, da' bun de pe vremea odiosului dictator și sinistrei sale soții.
Cică un om intră într-o farmacie și cere un kil de carne. "Poftiiiim ??" întreabă farmacista. "Un kil de carne de vită vă rog să-mi dați !" "Domnule, aici nu avem medicamente. Carne nu are vizavi!".

Așa și dv, care intrați să puneți întrebări despre subșcolile islamice. Noi aici ne chinuim cu ortodoxia credinței. Cu Ahmadyya se chinuie pe alte forumuri, islamice. Am citit mai demult câte ceva care mi-a lăsat impresia că sunt heterodocși ai Islamului, cum ar veni, cam ca adventiștii lor. Cercetând apologetica noastră anti-adventistă, poate vă vin ceva idei ?

Acuma, ca sfat general: nu căutați să intrați în dispute religioase cu cei care sunt experți în domeniul acesta al lor. Afară de cazul în care aveți dv înșivă o credință tare ca stânca, riscați să nu îi atrageți la creștinism, ci să vă atragă ei la rătăcirile lor. Pe cei care suferă de indurația inimii, o singură persoană îi poate convinge. O persoană care, uneori, e blândă ca un porumbel, alteori arde cu flacără deasupra celor pe care se coboară.

Cu frățietate în Cristos,
M.D.

Multumesc pt bunavointa si sfat!

Sunt si eu constienta de anumite pericole, de limitarile mele...tocmai de aceea am cerut ajutor...Stiu ca Biserica nu ne indeamna pe noi mirenii (mai ales pe cei care nu avem o ''credinta ca stanca'' si suficiente cunostinte in domeniu) tocmai din cauza riscurilor la care ne putem expune...Dar...totusi, cand vad ca o persoana este deschisa dialogului pasnic, respectuos, care doreste sa ne inteleaga credinta, care are intrebari si nelamuriri, nu pot sa nu incerc sa fac mai mult...

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.10.2010, 14:24:01
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jasmine Vezi mesajul
Multumesc pt bunavointa si sfat!

Sunt si eu constienta de anumite pericole, de limitarile mele...tocmai de aceea am cerut ajutor...Stiu ca Biserica nu ne indeamna pe noi mirenii (mai ales pe cei care nu avem o ''credinta ca stanca'' si suficiente cunostinte in domeniu) tocmai din cauza riscurilor la care ne putem expune...Dar...totusi, cand vad ca o persoana este deschisa dialogului pasnic, respectuos, care doreste sa ne inteleaga credinta, care are intrebari si nelamuriri, nu pot sa nu incerc sa fac mai mult...

Doamne ajuta!
Trimite-l la un preot pentru lamuriri- va fi informat corect!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.10.2010, 16:23:55
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jasmine Vezi mesajul
Buna!
Vin la voi cu o rugaminte mai aparte: as avea nevoie de ajutorul unui foarte bun cunoscator al Bibliei si al religiei islamice in general, familiarizat cu invataturile gruparii Ahmadiyya in particular. (Limba engleza ar fi un avantaj, avand in vedere ca exista mult mai multe materiale in aceasta limba cu privire la doctrina lor, pe unele le-am citit si eu, materiale pe care ma voi baza in discutiile cu acela/aceea dintre voi care-mi va raspunde mesajului).
Cu toate ca nu sunt straina de invatatura noastra cea dreapta, ma gasesc in situatia de a nu fi capabila s-o apar/justific/explic intr-un mod multumitor persoanei pe care incerc s-o conving de adevarul credintei noastre. Acest lucru se complica odata cu studierea unor carti/articole scrise de ei in sprijinul credintei lor (aparent, bine documentate: cu sustinere arheologica, literara si chiar biblica).
Deci, va rog din suflet, daca exista printre voi cineva care considera ca m-ar putea ajuta in privinta aceasta, contactati-ma prin e-mail : jasmine33uk@yahoo.com
Multumesc!
Domnul sa va binecuvanteze!
Un preot mi-a spus ca cel mai bun mod prin care pot indruma un om spre bine este sa ma rog pentru el...fiindca noi,ca oameni,nu avem intelepciunea necesara sa-i ghidam pe altii prin cuvinte.Dumnezeu stie ce face:).
Consider de asemenea,ca si discutia cu un preot ar fi foarte folositoare.Cum crezi tu...Cel de Sus sa va aiba in grija.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.10.2010, 18:19:54
Iassy1st Iassy1st is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.10.2010
Mesaje: 1
Exclamation buna seara!

As dori ca contul meu pe acest site sa fie sters. Va rog urgent. Multumesc!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.10.2010, 19:18:23
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iassy1st Vezi mesajul
As dori ca contul meu pe acest site sa fie sters. Va rog urgent. Multumesc!
Noi cu ce sa te ajutam? numai posta si gata, dar de ce te-ai suparat numai copii se supara isi ia jucaria si pleaca, asa e intre frati stai aici nu pleca.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.10.2010, 20:51:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Noi cu ce sa te ajutam? numai posta si gata, dar de ce te-ai suparat numai copii se supara isi ia jucaria si pleaca, asa e intre frati stai aici nu pleca.
A fost ajutat , draga Vasilica !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.10.2010, 21:59:40
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
A fost ajutat , draga Vasilica !
A spus sa i se inchida contul, nu sa fie banat. Nu este acelasi lucru. Omul avea doar un sinur mesaj: acesta:
Citat:
În prealabil postat de Iassy1st Vezi mesajul
As dori ca contul meu pe acest site sa fie sters. Va rog urgent. Multumesc!
Cam mult exces de zel din partea celui, care a operat acesta schimbare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog sa ma ajutati!:( nectariepv Generalitati 0 21.07.2011 12:00:04
va rog ajutati-ma florentina_bl Intrebari utilizatori 18 14.01.2011 16:39:30
ajutati-ma va rog paulika Generalitati 2 07.06.2010 21:26:40
ajutati galeryiu Umanitare 0 25.04.2008 19:39:24
Ajutati-ma ioanhodean Pocainta 1 30.03.2008 23:25:17