Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 06.05.2011, 11:45:47
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Probabil am fost prea subtil ultima data..
Asadar repet: daca e sa ne luam dupa logica ta, mult mai multe suflete au tins spre mahomedanism si alte religii care nu-l au pe Hristos sau un hristosi mincinosi.
Sa intelegem, conform logicii tale, cum ca numarul da directia corecta, ca Dumnezeu de fapt se afla mai degraba in alta parte decat in crestinismul autentic?
Nu ati fost chiar atit de subtil. Va dadusem si un PS. Conform logicii mele, dintre cei care l-au cunoscut pe Cristos, cei mai multi sint catolici. Iar daca ar fi sa ne luam dupa ceea ce ne-a spus Domnul nostru in Biblie, respectiv ca adevarata vita isi trage seva din Isus Cristos, putem vedea ca Biserica Catolica, de 2000 ani, isi trage seva de unde trebuie si tot creste. Atit ca numar de credinciosi cit si ca suprafata. Toti ceilalti, care s-au despartit de adevarata biserica, tot scad, atit ca suprafata cit si ca numar.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dumnezeu iubeste chiar si pe cel din urma pacatos, dar asta nu inseamna ca pacatul in care se scalda este bun.
Daca Dumnezeu il iubeste si pe cel din urma pacatos, nu trebuie sa ma ingrijorez eu ca dumneavoastra considerati ca eu nu am o viata de calitate. Judecatorul meu e Domnul, nu dumneavoastra; atita vreme cit judecati ca crestinii catolici se scalda in pacat, va faceti judecator, iar Domnul nostru Isus Cristos ne interzice acest lucru.

PS Probabil o sa-mi spuneti, ca toti ceilalti:eu doar va spun "adevarul"; ca si cum "a spune" nu contine in sine si atributul "a judeca". Daca ati constat ca noi, crestinii catolici ne scaldam in pacat, va sugerez sa urmati calea pe care ne-a indict-o Domnul nostru Isus Cristos :rugati-va pentru pacatosi.
  #272  
Vechi 06.05.2011, 11:45:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Poftim:

http://biserica.nl/adrese.html#Parohie_Schiedam

Sub informatia despre contul parohiei scrie:

"Reamintim că, potrivit deciziei luate de Consiliul parohial, preotul paroh nu oficiază nici o sfântă slujbă (molitve, binecuvântări, pomeniri, parastase, botezuri, cununii, sfeștanii, etc.) la cei care nu sunt membri cotizanți ai parohiei."

Sigur ca inteleg ca membriile sunt o sursa importanta de sprijin a parohiei. Si tot inteleg ca multi n-ar da mai nimic la biserica altfel, si ca e un lucru normal sa sprijini financiar si/sau altfel parohia din care faci parte. Si ca, cel mai probabil, in realitate, preotul nu va refuza sa spuna o simpla binecuvantare pe o icoana daca il rogi, chiar daca nu esti membru platitor. Nu stiu.
Eu cred ca da, ar fi cazul sa refuze, si nu din motive financiare ci spirituale.

Icoanele nu sunt talismane iar crestinismul ortodox nu se sustine doar cu botezul, icoane in casa, putina rugaciune particulara si participare sporadica ani de-a randul la Sfintele Taine fara vreun motiv binecuvantat, dupa lectia care chiar tu ne-ai servit-o.

La fel si cu cotizatia, desi simbolica practic, este practic o declaratie de implicare in ortodoxie, cine e atat de zgarcit incat sa faca scandal ca i se cere 100E pe an, de fapt si de drept nu vrea sa aiba nici o legatura cu Biserica in afara unei necesitati de moment.

Pai de ce sa dau 100E pentru un botez cand pe urma nu o sa mai am nevoie cu anii poate, de preot.
Asadar, nu eu sunt zgarcit, nu eu sunt un fals crestin ortodox, preotul e hain si consiliul parohial e compus din hapsani.

Citat:
Apoi daca mergi pe pagina principala vezi tot felulde diplome pe care le-a primit parohul...Hmmm. Eu vreau sa vad predica din duminica trecuta mai bine.
De ce, ai gasit pe site -ul vreunei parohii romano-catolice postata sistematic predica preotului de la liturghiile din ziua respectiva?
  #273  
Vechi 06.05.2011, 11:50:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Inainte sa merg la biserica romaneasca, o prietena a sunat la toate bisericile ortodoxe din oras pt botezul fetitei si i s-au cerut bani + plata cotizatiei (i se spunea ca trebuie sa devina membru).. ar fi trebuit sa plateasca vreo 300 usd. Nu si-a mai botezat copilul pt ca i s-a parut ca este "jefuita". (ea este cercetator, doctorand, are salariul f mic). Acesta este efectul, din pacate.
Deci, pentru ea valoarea participiarii ei active la BO este undeva sub 300$/an.
Oare cate alte lucruri pe care a cheltuit mai mult de 300$ intr-un an au fost mai importante decat asta?

Poate a fost mai bine asa, daca l-ar fi botezat pe gratis s-ar fi culcat pe o ureche multumita ca el e crestin, ea e crestina..ne vedem data viitoare la biserica cand il cununam.
Crezi ca daca nu i s-ar fi cerut nimic, ar fi fost mai tarziu convinsa sa frecventeze biserica?

Macar asa, de fiecare data cand o sa-si aduca aminte ca nu e botezat eventual o sa vada mai tarziu roadele credintei ei ca parinte, o sa-si puna poate niste intrebari.

Last edited by AlinB; 06.05.2011 at 11:52:53.
  #274  
Vechi 06.05.2011, 11:55:44
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

De ce, ai gasit pe site -ul vreunei parohii romano-catolice postata sistematic predica preotului de la liturghiile din ziua respectiva?
Sigur. Predica din duminicile trecute. Diplomele de cetatean de onoare, etc. ale preotului paroh inca nu le-am vazut postate nicaieri. :D
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).

Last edited by Noesisaa; 06.05.2011 at 12:03:40.
  #275  
Vechi 06.05.2011, 12:13:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Nu, nu, de ce sa intoarcem intrebarea? Intrebarea dumneavoastra a fost: daca nu as fi plecat din Romania si as fi ramas in oraselul meu cu biserica ortodoxa la doi pasi, as mai fi devenit catolica? Eu spun: nu stiu, tot ce este posibil...Intrebarea mea a fost: daca ati fi nascut musulman intr-un satuc musulman in Arabia Saudita, credeti ca ati deveni ortodox? Tot ce e posibil...
NU vad relevanta comparatiei, sunt cu totul si cu totul diferite lucruri dar imi spune ca oarecum incercati sa dati vina pe mediu si sa eludati responsabilitatea propriilor alegeri.

In acest punct n-ati ajuns printr-o interventie divina, ci prin decizia de a parasi tara, stiind ce va inseamna asta dpdv spiritual, decizia de a depinde mai mult de circumstante (stiu, credeti ca n-ati avut de ales) pentru a tine legatura spirituala cu ortodoxia, etc.
Dar toate aceste alegeri preferati sa nu le vedeti, pentru ca lucrurile se complica, nu-i asa?

Citat:
Prin crize spirituale poti sa treci si pe Muntele Athos fiind, si calugar in manastire fiind. Nu locul in sine conteaza chiar asa de mult.
Conteaza in momentul in care faci locul unde te afli este alegerea ta.
Omul sfinteste locul dar il si impute.
Daca alegi sa te rupi de biserica si sa traiesti printre oameni certati cu Dumnezeu din considerente materiale, sa ai totusi access la o biserica dar sa refuzi sa o frecventezi pentru ca te costa timp si bani, crizele care decurg de aici sunt 100% responsabilitatea ta iar o decizie gresita nu poate indrepta un sir de alte decizii gresite, indiferent ce trucuri mentale folosesti pentru a refuza sa vezi asta.

Daca ai ales cu toata sinceritatea sa-l urmezi pe Dumnezeu, ai facut sacrificii materiale si nu doar pentru acest lucru, si totusi te afli intr-un impas, acest impas are cu totul si cu totul alte conotatii si cu adevarat Dumnezeu iti va oferi salvarea la momentul potrivit fara sa trebuiasca sa faci compromisuri morale.


Intrebarea mea pe care ati ocolit-o a fost alta:

Daca ati fi avut parohie ortodoxa peste drum, preotul nu v-ar fi cerut cotizatii, ati mai fi frecventat biserici romano-catolice?
Ati mai fi renuntat la ortodoxie in favoarea romano-catolicismului?
Faceti abstractie de ideea pe care ati adopatat-o conjuctural ca Dumnezeu v-a pus sa faceti asta.
Ganditi-va ce decizie ati fi luat daca o biserica ortodoxa v-ar fi fost mai accesibila.
La ora actuala daca ar trebui sa va intoarceti in tara, intr-un orasel cu biserica ortodoxa la doi pasi de cea romano-catolica, ati prefera sa frecventa in continuare missa catolica?
Adica sufleteste vorbind, v-ati simti mai "acasa" la missa decat intr-o biserica ortodoxa?

Cand ati luat decizia asta, ati fost macar pentru ultima data intr-o biserica ortodoxa, sa va rugati sincer, ca un om care nu stie nimic si doreste un raspuns, timp de o Liturghie macar, sa va spuna Dumnezeu daca faceti bine?
Faceti asta, si daca plecati cu sufletul impacat de acolo, atunci poate ca totul este in regula si este voia lui Dumnezeu sa treceti prin asta.
  #276  
Vechi 06.05.2011, 12:14:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Sigur. Predica din duminicile trecute. Diplomele de cetatean de onoare, etc. ale preotului paroh inca nu le-am vazut postate nicaieri. :D
Vreau link :)
  #277  
Vechi 06.05.2011, 12:32:52
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, ai propriul adevar - ca toata lumea greseste si nimeni nu are dreptate, nu exista adevar de credinta universal valid iar Biserica lui Hristos nu exista fizic intr-o forma identificabila ci formata din indivizi impartasind conceptii contradictorii despre invatatura crestina, iar cine nu adera la aceasta perspectiva este "indoctrinat".
...mmm...mai putin ultima propozitie si primele. Asta nu ma face detinatoarea Adevarului. Am niste conceptii. Mai am si altele: stiu ca pamantul se invarte in jurul soarelui, ca oamenii sunt mamifere bipede si ca apa poate atinge trei stari de agregare la 0 grade. Stiu ca daca ma imbrac subtire iarna racesc si daca rup o floare ea moare. Aceste idei ma definesc pe mine ca fiinta. Dar nu voi pretinde niciodata ca sunt singura care stiu adevarul absolut si ca restul sunt eretici. Asta ma deosebeste de tine. Tu nu ai libertatea de a fi tu insuti, acceptand ca esti om limitat care nu stie chiar totul. Te urmareste stresul adevarului absolut. Iar adevarul absolut este o persoana, nu o suma de idei care oricum nu pot incapea in mintiuca ta. In stilul asta nu vei putea fi niciodata liber pentru ca iubesti prea mult ceea ce te leaga.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai propriul tau adevar - cine nu il accepta este "indoctrinat".
Deloc. Numai unii sunt indocrinati. Altii nu il accepta pentru ca pur si simplu nu ii intereseaza.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Faptul ca numesti "indoctrinati" celor care iti spun ca esti eretica..inseamna ca stii mai multe ca ei sau esti mai aproape de adevar?
Esti atat de grabit in a combate incat nu mai citesti ce sriu altii. E obositor sa discuti in felul asta. Daca tot ma obosesc sa scriu oboseste-te si tu sa citesti.

Nu am spus ca cei ce imi spun mie eretica sunt indoctrinati. Eretica imi spun numai cei de pe forumurile ortodoxe. Nu imi place, inchid pagina. Oricum, nici un ortodox nu a avut curajul sa-mi spuna in fata asta; sub protectia anonimatului is toti curajosi.

Indoctrinati sunt cei care au fost pur si simplu indoctrinati. Cei care, pe langa Evanghelie , au primit si alte "bonusuri". Asta este realitatea, chiar daca iti convine chiar daca nu. Toti cei din exterior vad asta, numai cei in cauza nu.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #278  
Vechi 06.05.2011, 12:43:28
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vreau link :)
http://www.heikesekerk.nl/ (scroll in jos)
http://emmausparochie.nl/preken/cat_...en?view=docman
http://emmausparochie.nl/kerkpagina/...na?view=docman
http://www.krijtberg.nl/ (mergi la Preken in stanga) ---parohia iezuitilor din Amsterdam.
http://www.agneskerk.org/2011/05/pre...st-van-de.html ---parohia FSSP din Amsterdam.

Doar cateva exemple.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).

Last edited by Noesisaa; 06.05.2011 at 12:47:29.
  #279  
Vechi 06.05.2011, 13:01:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Doriana,

1. NU este vorba de adevarul realtiv si adevarul absolut.

Este pacat ca cineva care se considera crestin nu face diferenta intre adevaruri stabilite de om (relative si alea in unele cazuri) si adevarul revelat.
Dar probabil nu ai avut inca contact cu al doilea deci pentru tine totul cade in prima categorie.

2. Cel mai mare "stres" dpdv al Adevarul revelat a fost pentru Dumnezeu. El a murit pe cruce pentru asta (si nu doar), fara alta obligatie decat dragostea.
Noi daca am trece chiar prin lucruri asemantoare, nu putem spune decat ca le meritam.

Daca ne stresam si noi in felul nostru marunt pentru Adevarul revelat, este pentru ca nu admitem sa fie batjocurit de cei care se cred crestini si de fapt nu fac altceva decat sa loveasca in Biserica lui Hristos.

Acum nu ca am fi noi in stare sa protejam Biserica mai bine decat Capul ei, dar a tacea in situatii de genul asta, sau mai rau, sa-ti manifesti un acord relativ, este tradare si echivalent cu pierderea Harului.

Citat:
Iar adevarul absolut este o persoana, nu o suma de idei care oricum nu pot incapea in mintiuca ta.
3. A separa pe Hristos de invatatura Sa este o politica de tipul "divide si cucereste".
Deloc rara in cercurile protestante si mai ales cele ecumenist-extreme care incearca sa-si inchipui unitatea credintei impotriva evidentelor in jurul unui nume si a unei credinte simplificate pana la extrema in care Numele devine un nume iar credinta si invatatura de credinta isi pierde total esenta si importanta.

Citat:
In stilul asta nu vei putea fi niciodata liber pentru ca iubesti prea mult ceea ce te leaga.
Daca as avea lanturi care sa ma lege de Hristos, le-as iubi ca un nebun.
Dar nu sunt pentru ca Dumnezeu nu lucreaza asa si eu fac prea putin in directia asta.
Tu probabil doar urasti lanturile si atat :)


Citat:
Deloc. Numai unii sunt indocrinati. Altii nu il accepta pentru ca pur si simplu nu ii intereseaza.
"Unii" cei care nu accepta "adevarul tau". Este evident.
Nu-i poti combate, dar nici accepta. Ce mai ramane? "Indoctrinati".

Citat:
Esti atat de grabit in a combate incat nu mai citesti ce sriu altii. E obositor sa discuti in felul asta. Daca tot ma obosesc sa scriu oboseste-te si tu sa citesti.
Ti-am raspuns f. puctual. Te plangi in loc sa argumentezi.

Citat:
Nu am spus ca cei ce imi spun mie eretica sunt indoctrinati. Eretica imi spun numai cei de pe forumurile ortodoxe. Nu imi place, inchid pagina. Oricum, nici un ortodox nu a avut curajul sa-mi spuna in fata asta; sub protectia anonimatului is toti curajosi.
Poate inca n-ai intalnit ortodocsi :)
Poate ca unii nu ti-ar spune de la bun inceput dintr-o anumita pedagogie.
Dar asta este realitatea. Si sa nu uitam si de "schismatica". Erezia implica si schisma, dupa cum Luther si urmasii ideilor lui au demonstrat-o.

Citat:
Indoctrinati sunt cei care au fost pur si simplu indoctrinati. Cei care, pe langa Evanghelie , au primit si alte "bonusuri".
Daca vorbim de "evanghelia" protestanta si neoprotestanta a crestinismului simplificat la extrem de care ziceam mai sus si care nu tolereaza sa vada dedesupturile minciunii care o promoveaza, adevarata Evanghelie fara doar si poate este plina de "bonusuri" care ii dau autenticitate si eficienta spirituala.

Daca trebuie sa aleg intre o Evanghelie care a rezistat 2000 ani la proba timpului si o "evanghelie" care nu are nici macar 200 (si aia picati aiurea in Istorie din motive aiurea) si deja da semne de fragmentare, reinterpretare, etc. cred ca alegerea este desul de usoara.

Voi vreti sa ne flatati numindu-ne "indoctrinati" noi ne suparam ca nu suntem nici pe departe cat ar trebui sa fim :)
(doctrina = invatatura de credinta).
Voi chiar suntei mai indoctrinati ca noi, dar cu invatatura gresita. De asta va numim doar eretici. :)

Citat:
Toti cei din exterior vad asta, numai cei in cauza nu.
"toti" te referi la cerculetul tau protestant?

Ei bine, afla draga ca lumea nu se reduce la ei, si chiar daca in cele din urma vremi vor fi majoritatea, tot nu vor avea ultimul cuvant. Dar cred ca stii asta ca doar citesti Biblia.. :)

Last edited by AlinB; 06.05.2011 at 13:05:47.
  #280  
Vechi 06.05.2011, 13:08:39
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca ati fi avut parohie ortodoxa peste drum, preotul nu v-ar fi cerut cotizatii, ati mai fi frecventat biserici romano-catolice?
Ati mai fi renuntat la ortodoxie in favoarea romano-catolicismului?
Asta spuneti dumneavoastra. Parerea mea este ca nu am renuntat la ortodoxie, ci am implint-o. Da, de acum sa vedem si alte rosii aruncate in directia mea. :)

Cred ca daca spuneam ca devin budista sau musulmana cam tot acelasi tradament primeam din partea dumneavoastra.

Chiar nu va puteti inchipui ca cineva poate sa faca o alegere, in deplinatata cunsotintei de cauza, cu sinceritate, dupa o perioada de reflectie, nu din imposibilitatea de a face altceva, fara a fi un ignorant?

Citat:
Ganditi-va ce decizie ati fi luat daca o biserica ortodoxa v-ar fi fost mai accesibila.
Sa repet a 10-a oara: n-are nici o legatura?

Citat:
La ora actuala daca ar trebui sa va intoarceti in tara, intr-un orasel cu biserica ortodoxa la doi pasi de cea romano-catolica, ati prefera sa frecventa in continuare missa catolica?
De ce nu??? Sa nu mai spune, o, oroare, ca as putea sa merg la amandoua. :D (Sigur, atata timp cat am grija sambata seara sa merg la cea catolica). :D

Citat:
Cand ati luat decizia asta, ati fost macar pentru ultima data intr-o biserica ortodoxa, sa va rugati sincer, ca un om care nu stie nimic si doreste un raspuns, timp de o Liturghie macar, sa va spuna Dumnezeu daca faceti bine?
Faceti asta, si daca plecati cu sufletul impacat de acolo, atunci poate ca totul este in regula si este voia lui Dumnezeu sa treceti prin asta.
Ultima data am fost intr-o biserica ortodoxa in ianuarie cand am fost acasa. Sigur ca am fost la Sf. Liturghie. Sigur ca m-am rugat.

Dar am impresia ca ne invartim in cerc. Eu nu am intentia nici obligatia sa aduc justificari exhaustive nimanui. Nu am nici un interes sa va conving de nimic. Si nici dumneavoastra nu ma convingeti de nimic. Deci....
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
Trapeza - locul unde hrana devine rugaciune adrian35 Intrebari utilizatori 8 07.05.2010 18:36:35