Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.12.2014, 09:39:22
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Nu te mai necăji din cauza asta. Chiar să zicem că ai convinge-o pe mamă să astepte să facă botezul după Pasti, începi relatia asta de cumetrie cu o stare de tensiune si nu-i bine deloc. Numai ea stie care sunt resorturile interioare care au facut-o să se răzgândească, poate nici nu-ti spune care este adevărul. Decât asa o relatie fini-nasi, mai bine lipsă. Lasă că Dumnezeu o să pregătească altceva mai bun pentru tine. Doamne ajută!
Nu mai intra in calcul nici ca ea sa astepte,nici ca eu sa mai botez.Idea nu mai este sa ma astepte pe mine ci idea este ca bunica sa-i fie nasa.
Deja am terminat relatia in termeni deloc buni.

Tocmai ziceam ca anul asta nu sunt suparata si nu am resentimente pt absolut nimeni.
Se pare ca nu o sa termin lucrul la asta niciodata; voi gasi mereu oameni care sa ma raneasca profund si pt care va trebui sa ma torturez luni/ani in sir sa-i iert!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.12.2014, 09:44:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu e problemă să fie botezat copilul la 6 luni.
Nu duhovnicească.

O să aibă, eventual, preotul și nașa probleme cu copilul, DUPĂ tripla afundare, pen'că sunt șanse mari să se sperie.
Da Dragos asa este,nici eu nu am gasit nimic referitor neaparat la varsta copilului dpdv duhovnicesc.
Problema este doar ca vor mai degraba sa fie in familie si normal ca mama ei este de preferat in locul meu.
Atat!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.12.2014, 10:12:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Atunci sănătate și mântuire!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.12.2014, 10:22:19
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Atunci sănătate și mântuire!
Desigur,atat noua cat si tuturor!
Numai ganduri bune.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.12.2014, 19:13:17
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Stai un pic ca nu am inteles bine, prima data am zis ca se grabeste ca ramane fara preot, ceea ce era oarecum de inteles ( cu toate ca probabil vine altul in locul lui, doar daca n-or mai fi deloc romani sau alti ortodocsi pe acolo), ceea ce era independent de vointa ei, forta majora; dar pe urma s-a suparat pe tine ca nu poti ajunge acum la sf lui decembrie, fiind si la tine tot forta majora?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.12.2014, 21:40:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Stai un pic ca nu am inteles bine, prima data am zis ca se grabeste ca ramane fara preot, ceea ce era oarecum de inteles ( cu toate ca probabil vine altul in locul lui, doar daca n-or mai fi deloc romani sau alti ortodocsi pe acolo), ceea ce era independent de vointa ei, forta majora; dar pe urma s-a suparat pe tine ca nu poti ajunge acum la sf lui decembrie, fiind si la tine tot forta majora?
1.Noi ne-am inteles pt 25 Aprilie,a fost data batuta in cuie si pana nu a venit mama ei aici,nu au fost probleme ca este"prea tarziu".
2.Preotul intradevar pleaca dar este normal ca sa fie inlocuit cu un altul.Altfel cum ramane cu comunitatea de romani de acolo?
3.Eu cred ca au cazut de acord ca alianta sa ramana in familie si sa fie botezat de bunica,asa ca mi-a dat ultimatum ca trebuie botezat pe ultima suta de metri in decembrie,adica exact cand nu pot eu.
4.Ca mai apoi sa-mi spuna ca nu era sigura ca pot sa fac asta posibil in Aprilie pt ca am un serviciu prea strict(mda,eu nu sunt casnica ca ea sa am la dispozitie tot timpul din lume).

Nota:in momentul in care mi-a spus ca este ingrijorata cum se va descurca dupa cezariana cu copilul si casa,m-am oferit sa-mi iau o saptamana liber si sa stau acolo sa o ajut pt o saptamana.
La fel mi-a spus o anumita data cand intra in operatie si era programata,mi-am aranjat totul la serviciu,ba chiar am vb cu cateva luni inainte ca mai apoi sa ma sune cu 3 saptamani inainte de data cuvenita sa-mi spuna ca a venit copilul si ca intra in operatie!
Din nou asta insemna sa-mi pun toate lucrurile-n sac in momentul ala si sa zbor spre ea. Nu a fost posibil in ultima ora iar apoi cand am putut m-a luat cu subtilitatile de genul:"ah,eu sunt bine si ma descurc cu copilul,daca vrei sa vii sa ne vezi este ok dar nu ai cu ce sa ma ajuti".
Sunt o persoana mai directa,vreau sa-mi raspunzi sincer ai nevoie de mine sa te ajut sau doar las totul balta pt o vizita de o saptamana si $1,000 pe calatorie asa for fun?Pt ca totul se raporteaza la distanta,nu este aici la mine in oras sa las totul balta si sa fug la ea cand i se nazare.

Mi-am luat o zi de meditat si apoi am ajuns la concluzia ca banii de pe calatorie pot fi mai frumos folositi pt copil daca raul a trecut deja si nu am putut fi acolo dupa operatie.
Pe de alta parte nici ea nu ma incuraja sa vin,daca ar fi stiut sa comunice poate ca nu ajungeam aici,eu nu sunt o maestra a subtilitatilor adica sa-mi zici"nu veni"iar eu sa inteleg tocmai contrariul...

Cred ca a ajuns la concluzia ca sunt"neserioasa"...
Neserioasa este ea care schimba planurile de la o data la alta,gandindu-se ca toata lumea sta la dispozitia ei dupa cum apar lucrurile.Eu una nu pot sa functionez pe principiul asta,imprevizibil la distanta.
Pot face fata imprevizibilului la distante mai mici .
the end!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.12.2014, 01:08:31
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Din punct de vedere duhovnicesc, parerile sunt impartite. Problema este ca nu stii ce se poate intampla. Stiti de moartea subita la beblusi, nu? Apoi, dupa botez, poti sa impartasesti copilul, nu o poti face inainte. Stiu mame din Biserica, care pe tot timpul sarcinii s-au impartasit, cel putin lunar, apoi dupa botez si-au impartasit si isi impartasesc mereu copilasul. Nu se imbolnaveste, nu de deocheaza sau alte chestiuni pagane. E doar atat: sa nu moara nebotezat si sa fie introdus in viata Bisericii cat mai repede. Taina Botezului este doar inceputul vietii crestine.
*
Acum am inteles mai bine problema. Initial credeam ca au aparut situatii neprevazute, cum se intampla cand esti insarcinata sau cand ai copil. Mama a intrat mai repede in travaliu, preotul pleaca etc.

Nu spun ca nu ai gresit cu nimic, poate o fi 1%. Insa, in mare, ai facut tot ce ai putut. Intr-un fel e mai bine ca nu botezezi tu, desi stiu ca iti doreai sa fi nasa. Daca mama nu e ortodoxa, nu cred ca te-ar fi lasat sa ai prea mare impact asupra copilului. Daca chiar vroia nas in adevaratul sens al cuvantul, nu isi putea gasi la parohia de langa ea? Deobicei, in disapora, e cam acelasi grup de oameni care merge la Biserica, se imprietenesc, se fac relatii, incepi sa fi apropiat si cu preotul.

Ia toata intamplarea asta ca voia Lui Dumnezeu si daca iti e greu sa treci peste, roaga-te la Maicuta Domnului sa te ajute. De iertat, trebuie sa iertam. Ne vindecam si noi, dar este si porunca.

Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.12.2014, 01:54:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Din punct de vedere duhovnicesc, parerile sunt impartite. Problema este ca nu stii ce se poate intampla. Stiti de moartea subita la beblusi, nu? Apoi, dupa botez, poti sa impartasesti copilul, nu o poti face inainte. Stiu mame din Biserica, care pe tot timpul sarcinii s-au impartasit, cel putin lunar, apoi dupa botez si-au impartasit si isi impartasesc mereu copilasul. Nu se imbolnaveste, nu de deocheaza sau alte chestiuni pagane. E doar atat: sa nu moara nebotezat si sa fie introdus in viata Bisericii cat mai repede. Taina Botezului este doar inceputul vietii crestine.
*
Acum am inteles mai bine problema. Initial credeam ca au aparut situatii neprevazute, cum se intampla cand esti insarcinata sau cand ai copil. Mama a intrat mai repede in travaliu, preotul pleaca etc.

Nu spun ca nu ai gresit cu nimic, poate o fi 1%. Insa, in mare, ai facut tot ce ai putut. Intr-un fel e mai bine ca nu botezezi tu, desi stiu ca iti doreai sa fi nasa. Daca mama nu e ortodoxa, nu cred ca te-ar fi lasat sa ai prea mare impact asupra copilului. Daca chiar vroia nas in adevaratul sens al cuvantul, nu isi putea gasi la parohia de langa ea? Deobicei, in disapora, e cam acelasi grup de oameni care merge la Biserica, se imprietenesc, se fac relatii, incepi sa fi apropiat si cu preotul.

Ia toata intamplarea asta ca voia Lui Dumnezeu si daca iti e greu sa treci peste, roaga-te la Maicuta Domnului sa te ajute. De iertat, trebuie sa iertam. Ne vindecam si noi, dar este si porunca.

Nu a cautat nas la biserica doarece nu frecventeaza biserica si cum am mai spus doreste sa-si boteze copilul ca sa nu se imbolnaveasca sau sa fie alte ispite pe capul lui.


Gata,abia azi am inteles ca Dumnezeu ne-a facut un bine la toti si nu ne-a unit in alianta asta care nu mergea din capul locului,fiind noi cu conceptii f diferite despre viata,in general.
Mie imi este clar.
Mai rau este ne-am certat cu ocazia asta,desi as fi preferat sa fi ajuns la aceasta concluzie intr-un mod mai pasnic :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.12.2014, 11:18:10
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Copilul se boteaza repede si pentru un alt argument: sa fie impartasit in fiecare Duminica, pana la 7 ani, astfel incat sa creasca sub lumina harului.

Copiii sunt ca niste plantute mici care au nevoie de har ca de lumina soarelui, sa le lumineze sufletul, mintea, sa poata gandi si creste corect.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.12.2014, 13:18:01
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Din pacate, dupa cum stau lucrurile, daca il boteza Yasmina ar fi fost impartasit o data sau de 2 ori pe an, cand mergea ea acolo, sau viceversa ( cand/daca veneau ei la ea), iar acum va fi impartasit tot odata pe an sau la cativa ani, cand vine mamaia sau cand il trimite maica-sa in Romania...( cine stie, poate planuieste sa i-l trimita bunicii aici, sa-l creasca ea ...???)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
botez, perioada optima botez, varsta copilului la botez

Thread Tools
Moduri de afișare