Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #971  
Vechi 07.05.2017, 19:45:16
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit Foarte grav!

Daca e adevarat (nu sint si nu am fost un fan al monahului Teodot, datorita obsesiilor sale cipofobe si filolegionarismului sau iustinpirvuit), se pare ca unii se trezesc din rataciri pentru a lupta impotriva unor rataciri mai mari. Cite vreme Teodot spune adevarul despre hirsutii neanderthalieni acrivici din Athos, monahi fugari si primitivi si inculti teologic, nu imi pasa de fostele sau actualele sale obsesii, teologumene sau greseli: luptind acum pentru unitatea Biserici, se pare ca omul isi ispaseste vechile greseli.

https://monahulteodot.wordpress.com/...tul-din-athos/

Oamenii primitivi din chiliile si pesterile nepomenitoare ale Athosului incearca sa bage invatatura lor pe usa pivnitei in Biserica. Nu e nimic, nu vor reusi.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #972  
Vechi 07.05.2017, 19:48:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
E complicat.
Tehnic vorbind, dupa logica asta, schisma nu a existat niciodata, caci excomunicarile erau o porceala in mare parte intre Humbert si delegatia.
Bula originala de fapt chiar contine laude pentru bizantini.
"For as far as the columns of the imperial power and its honored and wise citizens go, this city is most Christian and Orthodox."
Si replica patriarhului nici nu il include pe Papa sau pe vestici, doar pe tampitii aia 3.
Excomunicarea originala nici nu era valida oricum, ca Papa murise.
Si si daca era, il privea doar pe patriarhul actual.
Dar lumea crestina era deja intr-un razboi rece Est-Vest de 50 de ani, si toate nebuniile ce s-au intamplat in secolele urmatoare au cristalizat ruperea comuniunii.
Asa cum stim, Schisma incepuse deja in 1014, cand Papa (de origine franco-germana) a rostit Crezul cu Filioque. In 1054 era o cerere de impacare din partea bizantinilor, amenintati de musulmani.
Reply With Quote
  #973  
Vechi 07.05.2017, 19:53:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Eu cred că aflarea adevărului nu se încheie niciodată. În Ortodoxie, într-adevăr, l-ai găsit. Dar asta înseamnă doar că ai intrat pe Cale, pe care trebuie să înaintezi la nesfârșit.
Eu m-am referit la ortoodxie, aceea este ortopraxia, bineinteles ca aflarea adevarului de credinta e doar primul pas. A fost si pasul decisiv, in cazul unor martiri sau marturisitori.
Reply With Quote
  #974  
Vechi 07.05.2017, 19:53:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
...:)) Poate ne lămurește chiar persoana în cauză.
A spus pe un alt topic.
Reply With Quote
  #975  
Vechi 07.05.2017, 19:59:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Aha, tu, ortodoxule, nu mai ai întrebări?
Filozofia are intrebari, crestinismul are raspunsuri. NIci tu nu cred ca mai ai intrebari de genul ce e viata, daca exista Dumnezeu, care e Biserica adevarata, etc. Eu la astea ma refeream.
Reply With Quote
  #976  
Vechi 07.05.2017, 20:02:26
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Daca e adevarat (nu sint si nu am fost un fan al monahului Teodot, datorita obsesiilor sale cipofobe si filolegionarismului sau iustinpirvuit), se pare ca unii se trezesc din rataciri pentru a lupta impotriva unor rataciri mai mari. Cite vreme Teodot spune adevarul despre hirsutii neanderthalieni acrivici din Athos, monahi fugari si primitivi si inculti teologic, nu imi pasa de fostele sau actualele sale obsesii, teologumene sau greseli: luptind acum pentru unitatea Biserici, se pare ca omul isi ispaseste vechile greseli.

https://monahulteodot.wordpress.com/...tul-din-athos/

Oamenii primitivi din chiliile si pesterile nepomenitoare ale Athosului incearca sa bage invatatura lor pe usa pivnitei in Biserica. Nu e nimic, nu vor reusi.
Stai potolit, ca are și el ispitele lui. Din ce an datează screrile după care s-a făcut verificarea? Monahii athonitI nu aveau niciun interes sa exagereze. Mai nou, monahul Teodot, dacă nu cumva scrie altcineva în locul lui, nu publica decât articolele care îi susțin opiniile. Înainte, avea alte criterii...
Reply With Quote
  #977  
Vechi 07.05.2017, 20:13:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Să înțeleg că și Părintele Rafail Noica are idei ecumeniste? Încă unul a stuf?
Asa cum am mai spus, important nu e sa stie cineva ceva gresit, din nestiinta, ci sa nu se impotriveasca adevarului, atunci cand il afla. De aceea Sfantul Grigorie e sfant, desi a spus de apocatastaza, iar Arie este considerat eretic.
Parintele Rafail oricum nu spune ca se mantuiesc si cei din afara Bisericii, spune ca nu stie.
Reply With Quote
  #978  
Vechi 07.05.2017, 20:18:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Poate n-ar fi fost o pierdere, ori poate chiar un câștig pentru ceilalti, însă fără acei serghianisti eu n-as fi putut deveni ortodox.
A fost îngăduită o iconomie, pentru rugăciunile Sfintilor Închisorilor. În timp ce unii aruncau Biserica lui Hristos în CMB, cei mai buni preoți ai neamului erau torturați în închisori. Noi trebuie sa fim conștienți ca ortodoxia autentica difera de ceea ce au reușit sa ne transmita din condei și nu din duh cei care au luat locul celor întemnițați.

Ortodoxia din condei ori din creier ori din biblioteca este o ortodoxie paralizata, nelucrătoare. Dacă omul știe citi cu intonație, e bine. Dar, daca citeste rugăciunile cu mândrie și nu îi sunt de mare folos! Pe Lucifer l-a izgonit Dumnezeu doar pentru mândrie! Faptul ca avem certificat de ortodox nu e suficient. Dacă nu ne smerim, începem sa ne credem un fel de dumnezei care punem la cale cele despre religiile lumii! Trufie, mândrie și slava deșartă! Păcate care nu ne apropie de Dumnezeu, din păcate!
Reply With Quote
  #979  
Vechi 07.05.2017, 20:20:01
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Când scrii de preotii din închisori îl ai în vedere si pe părintele Stăniloae?
Dacă da, consideri că avea si condei, si duh?
Iar în ce-l priveste pe Steinhardt, probabil stii că, desi n-a fost preot în închisoare, acolo a devenit crestin, fiind botezat de părintele Mina Dobzeu.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 07.05.2017 at 20:22:58.
Reply With Quote
  #980  
Vechi 07.05.2017, 20:26:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Adică la acesta: Sensul unității creștine.
Care nu e deloc ecumenist.
L-am recitit azi, e exact cum am spus. Autorul vede toate cultele la fel, afara de martori si, probabil, uneel secte. Diferentele intre ele le considera dezvoltari separate de-a lungul istoriei. Conceptia sa este unirea tuturor intr-o Biserica universala, fieacre pastrandu-si diferentele. Citez: "Slăbiciunea creștinismului actual nu stă în existența mai multor Biserici sau confesiuni istorice, ci în neputința sau îndărătnicia acestora de a-și realiza unitatea esențială în marea Biserică nevăzută, al cărei cap este Hristos."
Reply With Quote
Răspunde