Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.02.2009, 22:13:52
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Post Chemarea domnului

"Si a zis lor:Veniti dupa Mine...iar ei indata au mers dupa Dansul"(Mt4,19-20).Aceste cuvinte ne aduc aminte de cuvintele ce stau pe prima pagina a Sfintei Scripturi(Gen.1,3)"A zis Dumnezeu:Sa fie lumina ,si afost lumina".A zis si asa afost.A zis numai si s-a facut-caci cuvantul lui Dumnezeu nu este suflare de vant,nici sunet gol,ci fapta.Prin cuvant s-au facut cerul,pamantul si toate cele dintr-insele.Prin cuvant pescarii devin apostoli-pescari de oameni-,orbii vad,schiopii umbla,leprosii se curata,furtuna marii se potoleste,vamesii isi impart averile saracilor,pacatosii se mantuiesc.Prin cuvant toate s-au facut.Apostolii devin sfinti prin propovaduirea Evangheliei,sufletele renasc la o viata noua-cuvantul este putere creatoare,putere datatoare de viata.Ne intrebam:Oare Dumnezeu a grait numai atunci cand a creat lumea,din nimic,prin porunca,si la mijlocul veacurilor,cand a innoit lumea si a mantuit-o?Raspunsul nu e greu de dat:Sa parcurgem putin istoria sfanta a poporului evreu.De cate ori si pe cine a chemat Domnul?Pe Noe,Avraam,Iacov,Moise,Iosua,judecatorii,proorocii ,pe Samuel,David,Solomon,etc..Glasul a vorbit si a fost ascultat.Roadele s-au vazut.Sub acestia poporul evreu a progresat,au ascultat,au plans,s-au rugat,au fost iertati,dupa cum,mai intai au fost batjocoriti.Dumnezeu Tatal trebuia sa vorbeasca si Fiului Sau cu iubire pentru a-L convinge sa se coboare la noi,prin poporul evreu,spre a ne aduce fericirea mantuitoare.Cuvantul Lui,cre este si putere,lucreaza necontenit in lume,in fiecare suflet crestinesc-ales spre a fi mantuit.Exista momente cand lucrarea lui Dumnezeu este evidenta,cand glasul Lui rasuna in lume cu putere,cand chemarea Lui este asa de puternica incat o auzim in chip deosebit.Ce i-a facut pe pescari sa-si lase mrejele si,dintr-odata, sa se tina dupa Domnul Iisus Hristos,numai la cuvintele"Veniti dupa Mine!"?Ei au simtit chemarea Lui Dumnezeu si au urmat-o fara sovaire.Puteau sa nu-L urmeze?Puteau,pentru ca omul este liber pe vointa sa si Dumnezeu nu-l constrange sa-L urmeze.De-a lungul veacurilor s-a auzit deseori:"vorbeste Doamne,robul Tau asculta.Asa au fost pescarii pietre de temelie a Bisericii,asa a fost vamesul Zaheu,Maria Magdalena,prigonitorul Saul,sf. Antonie cel mare si milioane de sfinti care au auzit glasul si I-au urmat chemarea si calea,sfintindu-se si sfintind pe altii.Prin puterea glasului Lui,pescarii au devenit apostoli,pacatosii sfinti si vamesii au dobandit Imparatia cerurilor.De fapt si noi suntem printre aceia care am auzit glasul Lui.Intalnim o serie intreaga de hatisuri si vai, prapastii si paduri,munti si ape tulburi spumegande,si deodata sufletul, ajuns pe piscul unui munte,incremeneste privind minunea ce i se intinde la picioare.Rapit de frumusetea aceasta neasteptata,negraita,el uita toate neajunsurile,nedreptatile,ostenelile si piedicile,toate grijile-si se topeste in lumina ei.Acesta este sufletul,iar lumina vine din...Domnul Hristos.Sufletul, din lupta,din zbucium,din framantare si din cadere se ridica.Cine ar putea spune intreaga framantare a unui suflet,cu credinta batuta de vijelii,care vrea sa fie mai bun si e neputincios in fata pacatului?Dar...Iata ca a venit salvarea.Se numeste Hristos!Lumea se zbuciuma si cade,se prabuseste si o lume noua ,minunata ,negrait de frumoasa se ridica in el, in omul chemat.E glasul Lui,e IUBIREA Lui care ti se descopera.El zice:"Vino dupa Mine!",si tu zici:"Iarta-ma Doamne.Fie voia Ta!".Nici nu-ti vine sa crezi ca tu ,om pacatos si slabanog,te-ai invrednicit de privirea si chemarea iubirii si blandetii Lui.El te cheama ca,oriunde te afli,in societate,in familie ,in munca ta,in mijlocul copiilor tai,sa fii dezbracat de pacat si imbracat in Hristos,sa fii om in care viaza iubirea,bunatatea,blandetea,un insetat de noblete si puritate,un risipitor de iubire,un generator de blandete,un fiu al smereniei si al milei.Si daca auzi chemarea zici:"Hristos este viata mea.Da, Doamne,graieste ca robul Tau asculta.Da,Doamne,urmez chemarea Ta!".
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.02.2009, 01:41:35
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Foarte frumos!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.02.2009, 02:07:17
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Smile

Domnul ne cheama pe toti buni,rai dar noi nu ii raspundem chemarii,mult si indelung rabdator e EL si ne asteapta in orice ceas sa ne intoarcem la EL ajuta-ne Doamne si ne daruieste sa iertam de fiecare data cand ne supara cineva caci TU esti bun,bland si iertator!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.02.2009, 02:27:26
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

...fiecare din noi avem chemarea Domnului la El... dar CATI raspundem chemarii Lui...??? Ne vrea pe toti ai Lui... si nu din "egoism" ci din IUBIRE... caci "atat de mult a IUBIT Dumnezeu lumea incat a dat pe Unicul Sau Fiu sa moara pt noi, ca oricine Crede in EL sa nu moara ci sa aiba viata vesnica!" Dar noi ne incurcam in pacate, in grijile lumii, in risipirea mintii... Nu avem legatura continua cu El... suntem partiali cu El... defapt, ne dedicam mai mult grijilor lumii decat sa cautam UNIREA cu El ca "Ajutorul meu de la Domnul Cel Ce a facut cerul si pamantul"!
Nici chemarea "Veniti la Mine toti cei OSTENITI si impovarati" nu o ascultam... sau numai in necazuri "AUZIM" aceasta "chemare"... In rest, NU avem nevoie de El... El ne ASTEAPTA sa ne UNIM cu El, pt VESNICIE cu EL, dar noi cautam MOARTEA... ne complacem in patimi si pofte, ne "balacim" in ele si ni s-au astupat urecjile de atata "mocirla" de pacate si ne-am impietrit acolo... Unde ne este IZVORUL Vietii??? Ne asteapta sa strigam din adancul inimii sa Il chemam in ajutorul nostru, ne asteapta sa ne spalam de mocirla si "mai vartos decat zapada mai voi albi"...

Doamne, ajuta-ma ca niciodata sa nu ajung sa fiu multumit de mine!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.02.2009, 23:01:05
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Doar acest "mic amanunt" ne lipseste, sa auzim chemarea Domnului. Avem discursuri fulminante, facem un fel de teorie generala a stiintei religiei dar ... nu auzim glasul Domnului.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.02.2009, 23:40:43
Anunnaki Anunnaki is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Arad
Mesaje: 4
Implicit

Dumnezeu nu face diferente ci noi ne diferentiem singuri uni de alti ...
__________________
.:. Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul .:.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.02.2009, 00:08:38
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Doar acest "mic amanunt" ne lipseste, sa auzim chemarea Domnului. Avem discursuri fulminante, facem un fel de teorie generala a stiintei religiei dar ... nu auzim glasul Domnului.
Bine, Adrian, dar ce e de facut ca sa auzim glasul Domnului?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.02.2009, 00:33:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Doar acest "mic amanunt" ne lipseste, sa auzim chemarea Domnului. Avem discursuri fulminante, facem un fel de teorie generala a stiintei religiei dar ... nu auzim glasul Domnului.
Pai cum ? Chiar de curând citeam ceva legat de asa ceva. Constinta care te mustra, care te dojeneste, nu-ti da pace , sau starea de bine, liniste, de multa caldura si pace. Toate acestea sunt chemari , stari si daruri de la Bunul Dumnezeu. Cel ce le simte se afla in simtire , iar cel ce nu le simte sub nici o forma, se afala in nesimtire. . Dar Domnul tot timpul ne cheama, ne dojeneste, ne sfatuieste si ne indreapta pasii acolo unde ar trebui, dar voia libera ne duce de multe ori dupa mintea noastra tampa si intervine atunci , mustrarea, regretul, nelinistea, iar de multe ori percepem calea pe care trebuia sa mergem, calea corecta si toate astea , pentru ca Domnul ne cheama la El, e in noi si cu noi tot timpul.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.02.2009, 06:16:29
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Smile Chemarea Domnului

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Doar acest "mic amanunt" ne lipseste, sa auzim chemarea Domnului. Avem discursuri fulminante, facem un fel de teorie generala a stiintei religiei dar ... nu auzim glasul Domnului.
Cine are urechi,aude ,cine are ochi, vede,in general ce ce au simturi simt!
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.02.2009, 06:25:17
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Post Chemarea Domnului

Citat:
În prealabil postat de Anunnaki Vezi mesajul
Dumnezeu nu face diferente ci noi ne diferentiem singuri uni de alti ...
Sfantul Ioan Gura de Aur spunea ca Dumnezeu vede toata omenirea ca pe un intreg,dar, ca si corpul omenesc,care nu are toate componentele identice(EXlamani,ficat ,maini,ochi,etc.),asa si omenire se difera.
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului NEKTARIOS. Intamplari adevarate 1 25.09.2014 09:14:13
Maica Domnului steliana-steli Generalitati 23 03.07.2014 19:59:57
Sa multumim Domnului! Daniel777 Spiritualitatea ortodoxa 6 09.03.2011 20:42:23
Oastea Domnului BenHur Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 23 18.02.2011 22:07:12
Oastea Domnului juana302 Generalitati 4 23.07.2008 16:16:43