Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 27.05.2011, 17:00:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Treaba lor, nu se cade noi sa ii judecam daca sunt buni crestini sau nu, pentru ca ii vedem cu masina de lux, cu iaht sau cu mii de euro in buzunar. Tot asa cum nu putem afirma ca X e un bun crestin pentru ca il vedem noi cum umbla in negru in fiecare zi la biserica si da de pomana la saracii de pe strada. Sa ii ajute Dumnezeu pe toti sa foloseasca cu cap ce le-a dat El! Daca nu avem si noi asa ceva, nu trebuie sa ne simtim complexati sau invidiosi, ca de ce ala are si de ce eu nu! Stie Dumnezeu ce sa ii dea fiecaruia.
Nimeni dintre bogați nu poate fi un bun creștin. Dacă el ar crede asta despre sine s-ar înșela.

Noi trăim într-o lume tristă și săracă, în care oamenii suferă de frig și de foame. Nu își permit tratamentul necesar supraviețuirii - și mă refer la cei gravbolnavi, nu la cei care sînt abonați la farmacii speriați de doctori. Cum deci să-ți cumperi iaht sau mașină de lux cînd omul de lîngă tine suferă de foame? Cum să cheltuiești banii de aiurea cînd ai putea să ajuți atîția sărmani cu ei? Iaca de-aia n-or să între bogații în Împărăția Cerurilor, pentru că dau dovadă de lipsă crasă de dragoste.

Nu-i judecă nimeni, dar oricine îi poate critica. Dacă propria lor conștiință a murit, ce să le mai facă Dumnezeu, cum să-i mai salveze de mamona? Iahtul și căsoaca și garajele vor mărturisi pentru ei la Judecata de Apoi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 27.05.2011, 17:03:06
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

mika are dreptate. In numele crestinismului, de-a lungul timpului, s-au facut tot felul de "derogari". Averile obscen de mari sunt compatibile, se pare, cu notiunea de bun crestin, la fel cum si unele razboaie au fost compatibile cu crestinatatea.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.05.2011, 17:17:18
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mika Vezi mesajul
Citind mesajele voastre, ale forumistilor, multe din ele, imi cer scuze.
Pare se ca majoritatea sunteti sfinti sau aproape de sfintenie, va puteti lafai in merzane si sa ramaneti la fel de smeriti si iubitori de saraci si de leprosi si de toti spurcatii lumii, de mine.
Eu scumpilor, nu pot!
Totuși, chiar dacă faci parte dintre cei cărora le pasă și fac ceva pentru sărmani, nu trebuie să-i judecăm pe cei care sunt mai bogați. Oricum, nimeni nu s-a bătut cu pumnul în piept că moare de mila nevoiașilor. Bine este să vorbim doar de păcatele noastre.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 27.05.2011, 17:23:04
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Daca unul are mai mult decat celalalt, numai Bunul Dumnezeu stie de ce, pt ca Bunul Dumnezeu e drept in dreptatea Lui!



Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nimeni dintre bogați nu poate fi un bun creștin. Dacă el ar crede asta despre sine s-ar înșela.

Noi trăim într-o lume tristă și săracă, în care oamenii suferă de frig și de foame. Nu își permit tratamentul necesar supraviețuirii - și mă refer la cei gravbolnavi, nu la cei care sînt abonați la farmacii speriați de doctori. Cum deci să-ți cumperi iaht sau mașină de lux cînd omul de lîngă tine suferă de foame? Cum să cheltuiești banii de aiurea cînd ai putea să ajuți atîția sărmani cu ei? Iaca de-aia n-or să între bogații în Împărăția Cerurilor, pentru că dau dovadă de lipsă crasă de dragoste.

Nu-i judecă nimeni, dar oricine îi poate critica. Dacă propria lor conștiință a murit, ce să le mai facă Dumnezeu, cum să-i mai salveze de mamona? Iahtul și căsoaca și garajele vor mărturisi pentru ei la Judecata de Apoi.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 27.05.2011, 17:29:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Totuși, chiar dacă faci parte dintre cei cărora le pasă și fac ceva pentru sărmani, nu trebuie să-i judecăm pe cei care sunt mai bogați. Oricum, nimeni nu s-a bătut cu pumnul în piept că moare de mila nevoiașilor. Bine este să vorbim doar de păcatele noastre.
Ascultă și cîntărește ce spune Domnul în Psalmul 140, 4: "Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele". Nu căuta deci să-i dezvinovățești pe cei bogați. Oare nu știi că începutul relelor stă în iubirea de arginți și că nimeni nu poate sliji și Lui Dumnezeu, si lui mamona (adică banului)?

Pe bogați nu-i condamnă nimeni la întuneric decît numai dreptul Judecător. Căci asta înseamnă a judeca pe cineva: a condamna sau a osîndi.

Cine îi împiedică să-și înmulțească talantul, dacă au de la Dumnezeu talentul de a face bani, ajutîndu-i pe cei care nu au? De ce nu deschid o firmă, creînd locuri de muncă? De ce nu sponsorizează la modul serios orfelinate, spitale, aziluri, școli? Nu-i obligă nici un Sfînt să devină săraci pentru a se mîntui, dar de ce să abuzeze de bani lăcomindu-se mereu și gîndindu-se numai la copiii lor și la cîinii lor de lux?


Nici nu trebuie să se bată cineva cu pumnul în piept că face milostenie. Dar sînt 400% sigur că orice ortodox care frecventează biserica și forumul ăsta a făcut milă cu aproapele său săptămîna asta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 27.05.2011, 17:38:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Daca unul are mai mult decat celalalt, numai Bunul Dumnezeu stie de ce, pt ca Bunul Dumnezeu e drept in dreptatea Lui!
Eu am o vorbă: banii trebuie mutați de la cei ce au la cei ce nu au.

Și mai am una: Dă Doamne ca să-Ți dau înapoi! sau "Domnul a dat, Domnul a luat și Domnul va mai da!"

Și "Ale Tale dintru ale Tale"...


Spunea Arsenie Boca, parafrazez: de aia ne mai rabdă Dumnezeu pe noi, românii, că sîntem un popor de oameni milostivi. Sper să aibă dreptate.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 27.05.2011, 17:48:49
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu am o vorbă: banii trebuie mutați de la cei ce au la cei ce nu au. ...
cam comunista afirmatia ...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 27.05.2011, 18:02:38
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

"Sfantul si dreptul Iov a trait in Avsitida, teritoriu intre Arabia si Idumeea. Tatal sau se numea Zaret, iar mama sa, Vosora. Persoana lui Iov este una istorica, nu este o legenda sau un mit. Despre existenta istorica a lui Iov ne certifica Iezechiel care il aminteste pe Iov drept unul dintre cei mai mari drepti ai Vechiului Testament, alaturi de Noe si Daniel; Isus, fiul lui Sirah - Iov a tinut fara abatere toate caile dreptatii; Iacob - Iov este un model de rabdare pentru cei credinciosi.

Sfantul si dreptul Iov a fost un barbat cinstit, drept si temator de Dumnezeu, si foarte bogat.

Cand a implinit 70 de ani, Dumnezeu a ingaduit sa cada asupra lui cumplite ispite aduse de diavol. Intr-o singura zi, Iov si-a pierdut toata averea, si in aceeasi zi i-au murit toti fiii si fiicele. Dupa aceea el insusi a cazut in niste boli cumplite, trupul lui prefacandu-se tot intr-o rana din cap pana in picioare. Dar Iov nu a grait nimic rau impotriva lui Dumnezeu, ci a indurat tot chinul cu rabdare pana la sfarsit. De amintit sunt si cuvintele lui: "Gol am iesit din pantecele mamei mele si gol ma voi intoarce in pamant".

Dupa toate cele indurate, Dumnezeu i-a intors deplin sanatatea, i-a dat bogatii mai mari decat avusese inainte, si i-a daruit alti sapte fii si trei fiice, tot atatia copii cati ii murisera. Sfantul si dreptul Iov a trait inca 170 dupa aceasta mare incercare, ajungand pana la varsta de 248 de ani. In toti anii vietii lui pe pamant dreptul Iov a adus neincetat slava lui Dumnezeu.

Sfantul si Dreptul Iov este socotit de toata crestinatatea ca fiind pilda de rabdare in incercarile ingaduite de Dumnezeu."

http://www.crestinortodox.ro/calenda...ov-118954.html





Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu am o vorbă: banii trebuie mutați de la cei ce au la cei ce nu au.

Și mai am una: Dă Doamne ca să-Ți dau înapoi! sau "Domnul a dat, Domnul a luat și Domnul va mai da!"

Și "Ale Tale dintru ale Tale"...


Spunea Arsenie Boca, parafrazez: de aia ne mai rabdă Dumnezeu pe noi, românii, că sîntem un popor de oameni milostivi. Sper să aibă dreptate.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 27.05.2011, 18:18:38
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu am o vorbă: banii trebuie mutați de la cei ce au la cei ce nu au.

Și mai am una: Dă Doamne ca să-Ți dau înapoi! sau "Domnul a dat, Domnul a luat și Domnul va mai da!"

Și "Ale Tale dintru ale Tale"...


Spunea Arsenie Boca, parafrazez: de aia ne mai rabdă Dumnezeu pe noi, românii, că sîntem un popor de oameni milostivi. Sper să aibă dreptate.
Cred ca te inseli. Romanii nu sunt mai milostivi ca altii.
Sa-ti dau un singur exemplu. Cand a fost tragedia in Haiti, un post de radio in orasul meu a strans bani de la ascultatori... In jumatate de zi ajunsesera la 8 milioane usd (nu stiu cat au strans in total ca in general nu ascult radio, am auzit intamplator). Asta doar in orasul meu pana la ora pranzului.

Si in general, strangerea de fonduri/ alimente / obiecte este comuna, des intalnita. Si cred ca majoritatea oamenilor participa.
Pana si la scoala fiului meu sunt des astfel actiuni.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 27.05.2011, 18:57:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Romanii milostivi?da se prea poate,insa nu DOAR romanii!
Am mai spus pe forum,ca am ramas uimita sa intalnesc atatia americani care si-au donat timpul si banii ,facand voluntariat in orfelinatele din Romania !
Am vazut de multe ori oameni cazuti pe jos in Romania,care nu au atras milostenia nimanui,fara ca sa se cerceteze,lumea facea afirmatii de genul:lasa-l in pace ca este beat sau drogat!!
Si cei beti si drogati pot avea nevoie de ajutor(au cazut,sunt loviti la cap,coma alcoolica-se pot ineca cu propria voma).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bucuresti -> Prislop fara masina? Nicador Generalitati 18 08.04.2015 19:18:48
Si cand simti ca nu mai poti... cer_indurare Intamplari adevarate 23 12.02.2012 08:26:34
Cea mai scumpă Evanghelie: 14 milioane Mihnea Dragomir Generalitati 2 06.08.2011 08:29:26
poti sa mori in vis? The_Fallen Generalitati 9 30.06.2010 10:19:48
LA MULȚI ANI, scumpa mea mamă.... geo.nektarios Diverse Sarbatori 18 06.03.2009 22:01:16