Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.02.2012, 14:46:00
freehugs freehugs is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2012
Locație: Craiova
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru freehugs
Question Necesar pentru o casatorie sfanta - sfaturi

Vreau sa ma casatoresc cu prietena mea - suntem impreuna de patru ani.
Datorita faptului ca m-am intors la credinta recent - am " curvit" (ca sa folosesc termenul corect) (nu credeam ca este ceva gresit pe atunci) impreuna cu ea.

Preotul la care ma spovedesc nu pare sa aiba niciodata timp sa stam de vorba despre mantuire/ cum ar trebui sa traiesc viata - ma spovedeste si atat - parca tot timpul e grabit - nu-l judec - o sa mai insist pana cand ori ma da afara ori ma lamureste .
L-am intrebat daca nu ar fi bine sa tinem "post de la curvit" 1 an(7 ani chiar citisem undeva !) inainte de casatorie pentru a putea fi impartasiti - a zis ca putem tine 40 zile.
L-am intrebat daca nu ar fi bine sa face o slujba de logodna pentru ca nu aveam stabilita nunta si poate mai dureaza 1 an pana gasim restaurant liber - a zis ca nu e cazul ca mai vorbim dupa ce stabilim nunta.
Acum am gasit sa punem nunta pentru sfarsitul lunii iulie (deci mai avem doar 5 luni !?).
Va intreb :
- nu ar vi mai bine sa facem acum o slujba de logodna pentru a mai sta asa inca 5 luni ?
- cat timp de "curatie" este necesar pentru a fi impartasit ?
- ce alte traditii ortodoxe/ crestine mai pot respecta ?
- ce altceva bine-placut lui Dumnezeu ar trebui sa fac pentru a avea parte de o nunta sfanta ?
- nunta eu vroiam sa o fac fara muzica/bautura - nu mi se pare deloc solemn, sfant - prietena nu e de acord (ea vrea sa petrecem pana dimineata :)) ); ce pot face ?

Am reusit totusi sa o conving( pe prietena) sa facem Duminica - mi se pare mai solemn si sper ca iese mai putina destrabalare decat ar iesi Sambata .
Cum traiesc in lume, am zis ca ma inarmez cu smerenie si fac voia lumii pana la urma daca nu se poate altfel.
Voi ce ziceti ?
__________________
"Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și neprihănirea Lui, și toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.” (Mat. 6,33)

Last edited by freehugs; 28.02.2012 at 14:47:08. Motiv: spelling
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.02.2012, 15:12:04
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate, dacă ai mai multă râvnă duhovnicească, iar preotul nu răspunde pe măsura nevoii tale, găsește-ți un duhovnic care să aibă timp să te asculte, să te înțeleagă și să te povățuiască în toate problemele acestea.
Păcatele se curăță nu cu timpul, ci cu pocăința; pentru unii e de ajuns o clipă, altora le trebuie ani. Un Părinte spunea că păcatul atunci s-a șters, sau nu mai are putere asupra ta când cu desăvârșire l-ai scârbit.
Iată, e vreme foarte bună de pocăință acum, că a început Postul Mare. Încercați să-l țineți cum se cuvine, rugându-vă, citind cărți sfinte, detașându-vă, pe cât posibil, de lume și apropiindu-vă mai mult de Dumnezeu și de Biserică.
Și ai grijă, că râvna începutului în credință poate fi prea mare și poate duce la excese. Trebuie să evităm întotdeauna păcatul, dar trebuie și să știm să ne bucurăm de darurile lui Dumnezeu. Iar nunta e un mare prilej de bucurie, împărtășită cu cei apropiați. Important e ca bucuria asta să fie curată, să nu cadă în beție sau alte păcate.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.02.2012, 16:04:05
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freehugs Vezi mesajul
Vreau sa ma casatoresc cu prietena mea - suntem impreuna de patru ani.
Datorita faptului ca m-am intors la credinta recent - am " curvit" (ca sa folosesc termenul corect) (nu credeam ca este ceva gresit pe atunci) impreuna cu ea.

Preotul la care ma spovedesc nu pare sa aiba niciodata timp sa stam de vorba despre mantuire/ cum ar trebui sa traiesc viata - ma spovedeste si atat - parca tot timpul e grabit - nu-l judec - o sa mai insist pana cand ori ma da afara ori ma lamureste .
L-am intrebat daca nu ar fi bine sa tinem "post de la curvit" 1 an(7 ani chiar citisem undeva !) inainte de casatorie pentru a putea fi impartasiti - a zis ca putem tine 40 zile.
L-am intrebat daca nu ar fi bine sa face o slujba de logodna pentru ca nu aveam stabilita nunta si poate mai dureaza 1 an pana gasim restaurant liber - a zis ca nu e cazul ca mai vorbim dupa ce stabilim nunta.
Acum am gasit sa punem nunta pentru sfarsitul lunii iulie (deci mai avem doar 5 luni !?).
Va intreb :
- nu ar vi mai bine sa facem acum o slujba de logodna pentru a mai sta asa inca 5 luni ?
- cat timp de "curatie" este necesar pentru a fi impartasit ?
- ce alte traditii ortodoxe/ crestine mai pot respecta ?
- ce altceva bine-placut lui Dumnezeu ar trebui sa fac pentru a avea parte de o nunta sfanta ?
- nunta eu vroiam sa o fac fara muzica/bautura - nu mi se pare deloc solemn, sfant - prietena nu e de acord (ea vrea sa petrecem pana dimineata :)) ); ce pot face ?

Am reusit totusi sa o conving( pe prietena) sa facem Duminica - mi se pare mai solemn si sper ca iese mai putina destrabalare decat ar iesi Sambata .
Cum traiesc in lume, am zis ca ma inarmez cu smerenie si fac voia lumii pana la urma daca nu se poate altfel.
Voi ce ziceti ?
Eu am auzit ca Patriarhia a randuit sa nu se mai faca logodne...cel putin deocamdata, pentru ca multe cupluri faceau logodna si traiau in concubinaj practic, fara sa mai faca si nunta.
Se poate face o petrecere decenta, si cu alcool bineinteles, cu muzica buna, cu dans in limitele bunului simt si toata lumea se va simti bine.
Nunta, adica Taina Cununiei este sfanta, nu trebuie decat sa ii dai si tu importanta cuvenita.

Niste carti bune legat de iubire si casatorie:
Taina iubirii de Mitropolitul Antonie Bloom (de Suroj)-superba
Un singur trup-Aventura mistica a cuplului-Jean Michel Larchet
Scrisori Caterinei
Scrisori catre Filip
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.02.2012, 18:48:31
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate ca trebuie sa ascultam preotul, chiar daca noua ni se pare uneori ca nu e tocmai potrivit pentru ce simtim/gandim... in cele din urma, ascultarea este poate cea mai importanta actiune pentru mantuirea noastra... nu stiu

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.02.2012, 19:01:34
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

1.Logodna e bine sa se faca inaintea cununiei, nu cu 5 luni inainte ci in aceeasi zi.
2.Impartasania se da dupa canonul stabilit de preotul duhovnic; acum depinde cat de sever este poti fi oprit si ani de la Sfanta Impartasanie.
3-4. Postesti, te spovedesti, si cauti sa nu mai pacatuiesti. Ca sa ai o nunta binecuvantata de Dumnezeu, cauta sa pastrezi curatenia si dupa cununie sa fii cumpatat in toate.
5. Sa te intelegi cu ea, ce poti sa faci?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.02.2012, 20:01:13
freehugs freehugs is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2012
Locație: Craiova
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru freehugs
Implicit :)

Multumesc N.Priceputu!
Multumesc tuturor pentru sfaturi !
__________________
"Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și neprihănirea Lui, și toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.” (Mat. 6,33)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfaturi pentru cei divortati! viviana Nunta 14 11.08.2012 20:35:15
Sfaturi pentru un prea-pacatos laur_3440 Pocainta 6 16.05.2010 20:02:26
sfaturi pentru suflet radup Nunta 42 03.11.2008 21:02:59
Sfaturi pentru post Juli Pocainta 2 21.02.2007 13:14:57
Cat credeti ca este necesar omului pentru mantuire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 14 18.01.2007 15:34:04