Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Vecernie
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.06.2009, 15:30:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Laudele bisericesti

"Miezonoptica este prima lauda din cele sapte. Aceasta lauda este intemeiata si pe porunca Mantuitorului, Care zice: „Privegheati dar, ca nu stiti cand va veni stapanul casei - seara, la miezul noptii, la cantatul cocosilor sau dimineata (Marcu 13, 35), si simbolizeaza momentul rugaciunii si al prinderii Mantuitorului in gradina Ghetsimani, care a avut loc la miezul noptii.

A doua lauda care se face tot la miezul noptii este Utrenia si Ceasul intai. Utrenia este timpul cand L-au prins pe Mantuitorul in gradina Ghetsimani, Iuda cu cei o mie de ostasi cu sulitele. L-a prins pe Mantuitorul, zicand: „Bucura-Te, Invatatorule“, si L-a sarutat.

Deci Utrenia este a doua lauda si al doilea eveniment din viata Mantuitorului, cand a fost prins in gradina Ghetsimani si cand toti Apostolii L-au parasit si au fugit, iar El a ramas singur in mainile celor fara de lege.

Si Ceasul intai este momentul cand L-au dus pe Hristos la Ana si la Caiafa, dupa ce L-au prins, tot atunci dupa miezul noptii, catre ziua, cand L-au dus la divan. Deci Ceasul intai se citeste dupa miezul noptii.

Lauda a treia a Bisericii lui Hristos este Ceasul al treilea. El simbolizeaza atat momentul condamnarii la moarte a Domnului, cat si pogorarea Sfantului Duh in chip de limbi de foc peste Sfintii Apostoli. Mantuitorul le-a spus Apostolilor: „De trebuinta este sa Ma duc Eu; ca daca Eu nu Ma duc, nu va veni Mangaietorul la voi, pe care Eu Il voi trimite de la Tatal. Deci stati in Ierusalim pana va veti imbraca cu putere de Sus.“

Ceasul al saselea este a patra lauda a Bisericii si corespunde cu momentul rastignirii Mantuitorului pe crucea de pe Golgota, intre cei doi talhari.

Ceasul al noualea este a cincea lauda a Bisericii si simbolizeaza momentul infricosat in care Mantuitorul isi da duhul pe cruce, cand a zis: „Savarsitu-s-a! Doamne, in mainile Tale imi dau duhul Meu“. Hristos a venit sa-l innoiasca pe Adam; Hristos, noul Adam. Ca pentru un pacat a intrat moartea in lume prin Adam, si pentru pacat s-a biruit pacatul prin Iisus Hristos. „Nu lasa, Doamne, omenirea! Nu lasa zidirea Ta cu care sunt imbracat Eu acum, si care o sfintesc pe cruce si o jertfesc si Ma aduc jertfa pentru toate vremurile, pentru tot neamul omenesc, ca sa rascumpar firea omeneasca!“, spune una dintre cantarile Ceasului.

Vecernia este a sasea lauda din zi si simbolizeaza mai intai momentul pogorarii Mantuitorului de pe cruce si punerea Lui in mormant nou, de care Iosif si Nicodim. Mai este si momentul sfant al Cinei celei de Taina.

Iar Pavecernita este a saptea lauda a zilei si simbolizeaza tanguirea Maicii Domnului, cand a plans dupa ce L-a pus pe Mantuitorul in mormant".
Reply With Quote
 

Tags
laudele bisericesti



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Carti Bisericesti Danut7 Reguli in Biserica 3 01.09.2010 20:16:17
Taxe bisericesti elom Generalitati 82 21.04.2010 16:06:27
reguli bisericesti oanamarieta Generalitati 1 24.02.2008 09:42:54