Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #9  
Vechi 11.07.2010, 23:09:17
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Permiteți-mi, vă rog, să vă răspund:

1.Ați spus: „Iubite frate cu nick americanizat nu trebuie decat sa faci precum propovaduiesti, fii cumpatat!”

Vă spun: ar fi fost bine (O.K.!?) să sesizați ironia și autoironia prin alegerea poreclei mele și chiar a unor cuvinte englezești. Dar pentru asta trebuie să depășim cadrul strâmt al egoismului și dorinței de război.

2. „Afirmatiile precum: „Biblia noastra este asa cum a fost scrisa in secolul IV” denota doar ignoranta si sectarism. Te rog nu veni si tu cu astfel de povesti.”

Nu mi-aduc aminte să fi pomenit ceva despre asta, dragul meu domn. Cât despre ignoranță și sectarism, iertați-mă, nu știu dacă e cineva calificat dintre noi să arunce cu epitete care caracterizează o realitate străină de cea creștin ortodoxă.

3.„Ma bucur pentru tine si te invidiez putin ca ai avut ocazia sa vezi si sa cunosti oameni din multe biserici. Daca ai ajuns sa-l cunosti pe Domnul Iisus ferice de tine.”

Și eu m-aș bucura pentru dvs. Dacă l-ați fi găsit pe Domnul și Mântuitorul nostru Iisus Hristos, n-ați lovi cu epitetele pomenite mai sus chiar pe nimeni.

4.„Nu-mi plac americanismele dar le consider normale in bisericile neoprotestante.
La fel de normale precum bizantinismele in bisericile ortodoxe romanesti.”

Nu înțeleg de ce ar fi normale americanismele în bisericile neoprotestante. Dacă doriți, puteți să mă lămuriți.
Cât despre bizantinisme nu considerați că ar fi mai bine să precizați ce înțelegeți prin acest termen?


Vă mulțumesc
sau, dacă preferați, în bun spirit neoprotestant
(americanismele le consider normale in bisericile neoprotestante)
Thank you.
 

Tags
doamne ajuta



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cartile lui Charles Diehl si alte citate sophia Resurse ortodoxe on-line 7 08.04.2014 01:34:51
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 17:37:10
Cartile penticostalilor Neonila Generalitati 183 29.10.2010 23:55:46
Hristos a inviat! si pentru membri altor confesiuni crestine mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 6 09.04.2010 01:20:01
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 01:00:06